Посланик Макаров: България забави "Турски поток", но Борисов обясни защо

Русия държи проектът да бъде успешно завършен в посочените в договора срокове
Обновена: 12 дек 2019 09:09 | 12 дек 2019 09:00, Елка Василева
133
Посланик Макаров: България забави "Турски поток", но Борисов обясни защо
Анатолий Макаров. Снимка: архив, БТА

България забави “Турски поток”, но Бойко Борисов обясни защо. Това заяви посланикът на Русия Анатолий Макаров в интервю за „24 часа“.

Въпреки отделни негативни моменти като цяло отиващата си година беше достатъчно ползотворна за руско-българските отношения, оцени посланик Макаров.

Дипломатът коментира изграждането на газопровода "Турски поток" и заявеното от руския президент Владимир Путин, че България умишлено бави проекта и Русия може да заобиколи нашата страна.

"Президентът се изказа напълно ясно и недвусмислено и аз нямам право да тълкувам думите му. Ние всички разбираме, че важността както на самия "Турски поток", така и на проекта за сухопътното му продължение, който се реализира в България, излиза далеч извън рамките на руско-българските отношения. Тук става дума за един проект, целящ съществено да укрепи енергийната сигурност на цяла Европа. По тази причина повишеното внимание към реализирането му е напълно обяснимо. Наистина, България "забави старта", преди проектът на нейната територия да премине в практическа фаза. Както ми обясни премиерът Бойко Борисов, причината за забавянето беше необходимостта от стриктно спазване на процедурите и изискванията, предвидени в европейското законодателство. В момента обаче всички формалности са уредени и ние държим проектът да бъде успешно завършен в посочените в договора срокове. Първата фаза, даваща възможност за начало на газов транзит в Сърбия, трябва да стартира към края на май 2020 г., а целият проект трябва да е готов през май 2021 г. Ние много внимателно следим процеса на реализирането му и искрено се надяваме на неговото благополучно финализиране", каза Макаров.

Още по темата

Посланикът говори и за големия проект АЕЦ "Белене" и възможност американската компания "Дженерал Електрик" да достави турбина за централата.

"Реанимирането на проекта АЕЦ "Белене" е още един много важен аспект от гледна точка на регионалната енергийна сигурност и развитието на руско-българското сътрудничество. Новата АЕЦ ще осигури за България рентабилна екологично чиста електроенергия, като нашата страна има всичко необходимо това да бъде направено: технологии, специалисти и многогодишен опит на такъв тип дейност. Колкото до перспективите за сътрудничество на "Росатом" с международни компании, това е по-скоро предмет за преговори между самите компании. Както ми е известно, "Росатом" има богат опит в съвместната работа с чуждестранни партньори, в това число и с американската "Дженерал Електрик". Компаниите успешно си сътрудничат в Унгария, Финландия и други страни. Така че не виждаме пречки за подобно взаимодействие. Всичко ще зависи от плановете и желанията на самите компании и, разбира се, от изпълнението на условията, поставени от българското правителство", казва още Макаров.

Според руския дипломат годината е била съдържателна в икономически план.

"Традиционно водещо място в нашите отношения заемаше енергетиката. С общи усилия успяхме да стигнем до практическата реализация на проекта за сухопътно продължение на газопровода "Турски поток" на територията на България. Между другото, тук той доста точно се нарича "Балкански поток". Освен това беше съживен много важен проект с регионално значение - АЕЦ "Белене". Задачите в областта на енергетиката не изискват специални пояснения. Трябва максимално ефективно да взаимодействаме по ключовите енергийни проекти, които са на дневен ред", споделя още той.

Посланикът смята, че има добри перспективи за сътрудничеството в областта културата и по-специално между музеите на двете страни.

"За необходимостта да работим в тази посока свидетелстват изложбата "Мечът на Хан Кубрат" в края на май в Националната галерия на България, дните на Ермитажа в София, където на публиката бяха показани двата много скъпи артефакта - меч и пръстен на хан Кубрат, а също и представената през октомври-ноември в музея на Националния археологически институт експозиция "Томичовия псалтир в България. Литература и духовност" от колекцията на Държавния исторически музей. Виждаме сериозни предпоставки и за разширяване на връзките между водещите театри на нашите държави. Тази сфера също се развиваше доста активно през 2019 г.", казва още Макаров.

През тази година в България избухна шпионски скандал с руско участие. Заради него бе изгонен първият секретар на посолството у нас, за когото се твърди, че е искал да вербува шефове на български служби. Реципрочно Русия обяви български дипломат в Москва за персона нон грата.

"Съгласно положенията на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г. всяка една страна има право да обяви всеки един чуждестранен дипломат за нежелана персона на своята територия, дори без да обяснява причините за това решение. Разбира се, такава стъпка не можем да я наречем приятелска. В тази връзка след експулсирането на сътрудника на нашето посолство в София Руската федерация, както е прието в международната практика, взе ответни "огледални" мерки и обяви за персона нон грата дипломат от българското посолство в Москва. Тук става дума за прилагането на принципа на реципрочност, който редовно се използва в световната дипломация. Разчитам, че с това тази не много приятна страница от отношенията ни ще бъде затворена и ние ще продължим сътрудничеството си по целия широк кръг въпроси от нашия двустранен дневен ред", коментира посланик Макаров.

Във връзка с награждаването на Николай Малинов от Владимир Путин с орден "Дружба" посланик Макаров е на мнение, че указът на президента на Руската федерация за награждаването е подписано още през май т.г., доста време преди началото на разследването на българската прокуратура по отношение на председателя на Националното движение "Русофили".

"Ние добре познаваме г-н Малинов като човек, дал голям принос за развитието на връзките между страните ни, преди всичко в културно-хуманитарната сфера, и високо ценим активната му работа в тази област. Оглавяваната от него структура редовно провежда мероприятия, насочени към укрепване на приятелството и сътрудничеството между народите на Русия и България, организира конференции, детски конкурси, реализира програма за обучение по руски език в детски градини, помага за ремонта и поддръжката на руски и български паметници, символизиращи общото героическо минало на нашите държави. Точно заради тези заслуги Николай Малинов беше удостоен с това високо руско отличие. Освен това бих искал да отбележа, че в правова държава, каквато, убеден съм, е и България, всякакви обвинения трябва да бъдат потвърдени с конкретни и неоспорими доказателства, а заподозреният се смята за невинен чак до решението на съда", казва дипломатът.

Макаров каза още, че президентът на Русия има покана да посети България. Обаче организирането на подобна визита изисква много прецизна и сериозна подготовка, най-напред от гледна точка на осигуряване на съдържанието му.

"Трябва да постигнем конкретни резултати в ключовите сфери на нашето сътрудничество. Сигурен съм, че, когато заедно с нашите български партньори успеем да подготвим всичко на високо ниво, президентът Владимир Путин с голямо удоволствие ще посети прекрасната ви страна, в която, не мога да не го отбележа, много ми е приятно и комфортно да работя като посланик", заяви посланик Макаров.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 80Има действащ договор за транзит през наша територия на газ с входна точка Румъния, договора действа до края на 2029 година, руската страна до този момент не е поискала официално неговото прекратяване, за какъв арбитраж ми говориш, просто плащанията по него се дължат, и пак по него трябва да ни доставят газ с входна точка Румъния, толкова или спазват договора или плащат ! за какви насрещни искове ми говориш ?
65
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 73 Как да реагира спрямо стария договор решава единствено българското правителство. Такива въпроси се решават или чрез съдебен арбитраж или по взаимно съгласие. Ако бг правителството потърси арбитраж, рискува да получи насрещни искове за неустойки. Даже накрая да получи нещо, след 2029 г. няма да получава нищо. Вие крайнобесните си въобразявате, че може да притискате Русия (да "напляскате руснаците"), вследствие на което ние само губим - и то огромни суми - всички проекти ни заобикалят и ние се превръщаме в африкански бантустан.Не, мерси.
64
3
 
6
 
! Отговори
Гошо преди 4 години
До Анонимен По втората тръба на Турски поток може да се подадат 15,5 млрд.м3/год природен газ ПрГ. Необходимото количество за БГ е 3 млрд.м3 за зимния сезон и около 1.5 млрд.м3 за останалите сезони. Добавяме още 8-9 млрд.м3 за Сърбия и Унгария в зависимост от степента на компримиране на газа, така че остават още 3 млрд.м3 неизползвани. За Австрия? Или за Банкя? Г-н премиер, наистина ли се готвите да вземете този газ за БГ-Сърбия-Унгария, или това е поредната банкянска пръ.д.ня?
63
4
 
6
 
! Отговори
Честито на русофилит преди 4 години
Конгресс США утвердил санкции против компаний, причастных к постройке "Северного потока-2" и "Турецкого потока"
62
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 74Избора на трасето няма нищо общо с хъба, просто по трасето на ЮП доста хора изкупиха земя с идеята да спечелат и сега тая земя им седи така, та се чудят каква далавера да направят, това е истината, а относно транзита, ами ние и в момента имаме действащ договор за транзит и то не за 2- пъти повече газ, както отдоло някой е написал, а за близо 3 пъти и този д-р е до края на 2029 година, плащанията по него се дължат независимо от реално транзитираните количества
61
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ИНСАЙДЕРЩе начислява транзитни такси ако има мющурии за руския газ. Такива в Европа стават все по-малко. Никой не иска да подписва дългосрочни договори с Русия за години напред защото това се оказа огромно прецакване за всички дето сключиха такива договори в това число и България. За да си конкурентноспособен във всеки един момент покупките на газ трябва да стават през борсата а не с такива мошенически договори като тия на Газпром.
60
4
 
4
 
! Отговори
Ахмед Яшаров преди 4 години
Турски Поток е само за Турките - 18 миларда кубика газ. За ПраБългарите няма да има втора тръба !!РУСИЯ НЯМА ДА СТРОЙ ВТОРА ТРЪБА ВЪВ ЧЕРНО МОРЕ !!ТОВА ГО КАЗА ПУТИН ПРЕДИ 40 МИНУТИ !...С УКРАИНА ЩЕ СЕ РАБЕРЪТ ЗА ДВЕТЕ ЗАПАДНИ ТРЪБИ -ПО НАПРАВЛЕНИЕ >>ЗАПАД>>НАПРАВЛЕНИЕ ЮГ..ЗА БГ , СЕ ЗАКРИВА !ГЪРЦИЯ Е ДОГОВОРИЛА ДА ПОЛУЧАВА ГАЗ ПО НОВАТА ТРЪБА ОТ ТУРЦИЯ ., И ДА ДАВА НА СЕВЕРЕН ФИРОМ...САМО Прабългарите оставате без газ !
59
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 71 Въпросите, които поставяш могат да се отнесат единствено към българското правителство. Бг правителството иска да прави газов хъб, което означава пренос не само на руски газ, но и на азерски и американски. Другото, което казваш е "ако баба беше трамвай, аз щях да съм тролейбус". И защо Боко изсипва 1,2 млрд за газопровода, питай самия него. Едва ли той би задействал проекта, ако няма определени уговорки по въпроса.Плюс това за нас това е последен шанс да печелим от транзит на газ и да не бъдем заобикаляни от големите проекти
58
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 65 Казваш "Защото всичко е една голяма корупционна схема, обслужваща руските интереси" - Професор Каскетски, няма да е зле да си понапрегнеш бавнозагревающите реотани и да ни докажеш с факти и аргументи " голяма корупционна схема, обслужваща руските интереси". Навремето ние се отказахме от ЮП, но Ердоган веднага се съгласи,с което ни направи на ***. Боко твърди, че газопровода по ЮП щял да струва един милиард повече, но това е газопровод с капацитет 30 млрд, а сегашният - с капацитет 15 млрд., така че това нищо не доказва.
57
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 66Действащия в момента д-р за транзит няма нищо общо с ЮП, просто руснаците се чудят как да го махнат, никой обаче неможе да ми обясни, защо ние трябва добороволно да се откажем от него и да го заменим с друг за 2-пъти по-малко количества, отделен въпрос какво ще стане с този поток, ако нещата в Урайна или Русия се променят политически и Сърбия и Унгария започнат да си получават по старото трасе газ, тогава ще се окаже че сме изсипали 1,2 млрд $ е така за нищо
56
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 67 турски поток е наречен по името на приемащата страна - Турция. Не разбирам защо ни занимаващ със схоластични въпроси. Турски е потокът, защото Турция ще държи кранчето на газта , което никак не е маловажно и е въпрос на геополитическа тежест, ако не си разбрал
55
9
 
6
 
! Отговори
Русофил преди 4 години
Господин Макаров българите толкова могат,това е накадърна нация,слуги станаха на великите сили-те са винаги били такива.Благодарим за ОСВОБОЖДЕНИЕТО от турско робство и защото без вас нямаше да има БЪлгария,поклон пред съветските войници.
54
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Че какво му е турското на този поток бре руснаци като обикновено на един поток му се дава име от местонахождението на извора или откъдето извира как начална точка на потока,освен това може да се нарече с името където протича в по голямата си част през местността как долина известна с име като в случая такава долина е по дъното на Черно море,но вече в устието да го заустите,че да го наречете на името на устието където могат и други потоци да се влеят в туй устие как местност как ще ги различите.
53
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тръбата обикаля, защото трябва да мине през района на Варна , където ще е газовият хъб - фиксидеята на Боко. А какво значи газов хъб - това са подземни резервоари, в които се съхраняват значителни количества резервен газ. Изобщо въпросът за трасето на газопровода е изключително от компетенцията на българското правителство, така че питанката трябва да бъде отнесена към него. Старият договор за пренос на 30 млрд куб. м газ е сключен предвид Южен поток, обаче Бг се отказва от ЮП. Бг правителството не повдига този въпрос, защото може да отнесе едни неустойки.
52
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 64Защото всичко е една голяма корупционна схема, обслужваща руските интереси, ние имаме д-р с Газпром до 2029 за доставка и транзитиране на газ през наша територия на около 30 млрд. куб.м. и никой неможе да обясни защо този договор сега трябва да го заменим с нов с нова входна за транзитиране на 2 пъти по-малки количества и при това ние да платим изцяло за новата инфраструктура, която при това съвсем не е най-практичната , но понеже едни хора са изкупили земя по трасето на ЮП та ще обикаля)
51
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Погледнете само трасето на тази тръба на българска територия, обикаля, обикаля и накрая туп на старото трасе на ЮП, вместо да мине по най-прекия път, където между другото има нужната инфраструктура и трябва да се построят само едни 30-40 км, никой ли не си задава въпроса защо е така
50
2
 
4
 
! Отговори
13579 преди 4 години
Защото Борисов е послушко и ги слуша.
49
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 56 "Стига ДАНЪК пРусия.." - Засега аз виждам единствено "данък САЩ" . Плащаме им за американскире "марици" - че чак ще ни излязат златни, че и държавни гаранции и двойно по-високи цени отколкото са в "Марица Изток-2". Сега за 8 броя Ф-16 им изсипахме 3 милиарда. Боко си направи устата американския газ да бъде субсидиран, за да ни излезе на сгода, ама не. Ще виддим и там какво чудо ще е. Засега дружбата им с тях ни излиза златна, това показват фактите.
48
10
 
9
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Напред с братска Русия!
47
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кой го пита тоя какво мисли и на какво държи? По тази тръба ще прекарваме азерски и американски газ.