Оставаме отворени за диалог със Скопие, но България няма да си затваря очите

Подкрепата ни остава, но не е безусловна, посочи Захариева
12 дек 2020 17:50, Красимир Ангелов
339
Оставаме отворени за диалог със Скопие, но България няма да си затваря очите
Снимка: ВМРО

"България винаги е била един от най-силните поддръжници на европейската перспектива на страните от Западните Балкани". Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева във видеообръщение по време на конференцията "Западни Балкани".

Форумът, който протича онлайн, е организиран от евродепутата от ВМРО Ангел Джамбазки.

В изказването си Захариева увери, че подкрепата към страните от Западните Балкани ще продължава, но същевременно напомни, че тя никога не е била безусловна. Според външния министър, Северна Македония е неглижирала предупрежденията относно неспазване на договора за добросъседство.

"Въпреки всичко България остава отворена за диалог, и вярва, че заедно с колегите от Скопие ще намерим изход от тази ситуация", отбеляза Екатерина Захариева.

Още по темата
Евродепутатът Ангел Джамбазки заяви по време на форума, че България не може да даде съгласие за начало на преговорите за Северна Македония при преднамерено нарушаване на договора за добросъседство

Не оспорваме правото на самоопределяне, а настояваме за политическа и историческа коректност, заяви българският евродепутат на конференция "Западни Балкани".

"Ако има някакъв спор в момента между Република България и Република Северна Македония, той е основан само и единствено на неприятния факт, че властите в Скопие отказват да прилагат договора за добросъседство, който беше подписан преди 3 години и половина. 3 години и половина бяха загубени преднамерено, организирано от кръгове в Скопие, които не желаят сближаването между България и Македония, а по мои подозрения - не желаят и Република Македония да бъде пълноправна част от Европейския съюз", заяви още Джамбазки и продължи:

"3 години и половина ние любезно, но твърдо предупреждавахме, че в случай на неизпълнение на договора, няма как да се получи българското съгласие за започването на тези преговори. Между другото - днес много се говори, че България е наложила вето. Не! България не е наложила вето. България не е дала съгласие за насрочване на първата конференция на външните министри, на която трябва да се даде формално начало на преговорите. И България има своите абсолютно законни основания за това на база на международното право”.

Джамбазки посочи, че договорите се подписват, за да бъдат спазвани и то стриктно, честно и коректно и от двете страни.

"Когато имаме неизпълнение, когато имаме саботаж, когато имаме недобронамереност от едната страна, няма как тези отношения да се развиват. Няма как България да подмине това с лека ръка и да си затваря очите. Това е основата на българската позиция", заяви още Джамбазки по време на международната конференция, която тази година се провежда онлайн. По думите му има среди, които се опитват да изопачат истината и да представят българската позиция като враждебна.

"Да твърдят, че едва ли не България не признава самоопределението на гражданите на Република Северна Македония. Или ги карала как да наричат част от своето самоопределение или част от своя език. Това е абсолютно невярно, това е изключително непочтено твърдение, лъжливо твърдение. България не оспорва правото на самоопределение на когото и да е било. Ние просто настояваме за историческа и политическа коректност - когато става дума за събития отпреди 1944 г. и когато става дума за самоопределението на редица фигури, част от българската история, част от политическата история и българската национална борба за освобождение", допълни той.

Според Джамбазки без Западните Балкани Европейският съюз няма да бъде завършен и няма да бъде окончателен както географски, така и геополитически.

"Знаете, че Западните Балкани са обект на засилен интерес от пропаганди и от геополитически интереси на държави извън Европейския съюз, които нерядко са, ако не враждебни, то поне засилено конкурентни", допълни евродепутатът.

Той наблегна на факта, че около нашите морски граници в акваторията на Черно море и Средиземно море се развиват процеси, които трябва да бъдат внимателно наблюдавани и изследвани.

"И държавите от Европейския съюз трябва да водят засилена външна политика там, защото случващото се около нашите граници засяга пряко бъдещето на неговия южен фланг", подчерта заместник председателят на ВМРО.

Според евродепутата за България, за българската сигурност и за сигурността на южния фланг на НАТО не може да има никакво съмнение, че трябва да бъдат развивани отбранителните способности на всички държави в този регион, които са част от Северноатлантическия договор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


339
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 59Да бе, много ми се иска да видя как американците ще бомбардират съюзник от НАТО за хатъра на руския съюзник сърбите.
55
2
 
7
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 години
До АнонименВсъщност проблема започва през 1945 година от глупостта на комунистите. През последните 10 години тези грешки не бяха поправени а задълбочени. Днес тъпоглави комунисти като Волгин пак говорят простотии, защо са прости комунисти.
54
0
 
9
 
! Отговори
Гацо Бацо Фиуй ЪРььь преди 3 години
Альоууу....сверномакедонцитеее...УЧЕТЕ АЛБАНСКИ ЕЗИК...ше ви требе за Велика Албания!
53
4
 
2
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 години
И да, Северна Македония ще влезе в ЕС, защото това няма нищо общо с произхода, езика, етническата принадлежност и националността на гражданите на Северна Македония. Това има общо с икономическите опити да се проникне там, но това е съвсем друга работа.. пък и парите ги дават от ЕС.
52
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До СТРАНДЖАТАНе само през последните 10 г., а през последните 30 г.
51
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Герберите се оказаха прости, като ***. Нали се сещате кога ще анексират и побългарят Македония без война? А пък ако започнат балканска война, ще я загубят точно за няколко часа, колкото ще са необходими на Македония и Сърбия да позволят въздушен коридор за американските бомбардировачи от Италия.
50
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ще видим какъв ще е доклада на Борисов относно напредъкът на СРМ за присъединяване в ЕС. Предполагам, че ще пише, че имат нужда да направят съдебна реформа и по-добри резултати в борбата с корупцията и мониторингът ще остане.
49
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Трябва да конкретизираме исканията си. Ясно и точно. И това да се запише като анекс към договора.
48
1
 
4
 
! Отговори
крадливо маке преди 3 години
Ша ви окрадем и жълтите павета от София оти си немаме такива край Вардаро....тъй да знаете!!!
47
0
 
9
 
! Отговори
Официални статистики преди 3 години
1882г. (официално преброяване от Турция) - население в Македония : приблизително 1 250 000 българи, 463 000 турци, и много по-малко гърци, албанци, евреи, власи, си гани и др. ! Данни от Британската енциклопедия от 1911г. - приблизително същите ! Никъде не се споменава за отделна народност "македонци" !
46
2
 
4
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 години
Политиката на българските управляващи през последните 10 години по отношение на Северна Македония е не просто погрешна а сбъркана, неграмотна и тъпанарска.
45
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кой, кога и защо е изигран?Тези, които говорят за това дори не са прочели договора.Всеки междудържавен договор трябва да се спазва. И той не се спази от македонска страна.Като си поправят грешките - да заповядат.Макетата освен да пищят, реват и трошат на друго не са научени.
44
1
 
5
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 години
Същият е въпросът с "македонската" нация. В Северна Македония живеят българи, албанци и малцинства.. Македонска нация ще има ако албанците се откажат да са албанци и се нарекат македонци..., също и малцинствените етноси.. Няма как да стане.
43
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
подписахте калпав договор, подкрепихте ги за НАТО, па сега некой друг Ви е виновен, Баце вече се изявяваше като велик балкански обединител, па сега никой не го разбирал :)ЦИРКАДЖИИ, махайте се докато е време
42
2
 
7
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 3 години
Една от грешките, но поправима, на българската дипломация е да си мълчи по въпроса за езика. В Северна Македония се говори български диалект и албански диалект. ЕЗИКЪТ не е въпрос на самоопределяне. Като говориш български не можеш да се самоопределиш че говориш английски и обратното.
41
1
 
4
 
! Отговори
Скопски историчар преди 3 години
От нашио Дисниленд по убав нема,от нашио язьъйк по македонски глупост нема,от нашио ИНТЕНЗИТЕТ по измислена простотия нема...Е ПА НЕМА!!!
40
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Докато продължават с езикът на омразата и кражби на история нямат място в ЕС.
39
4
 
4
 
! Отговори
Кънчо Мисирков преди 3 години
Щом този дри слйо дойде време да диктува външната ни политика спрямо независима,равнопоставена,съседна държава Македониа и да създава публични нагласи и пропаганда ,направо NO comment. Както ние,така и те взаимно се обвиняваме,че не спазваме Договора между двете държави.Условно..., безусловно,това са глупости.Има Договори между суверенните държави и това е официалната платформа за общуване и сътрудничество.Ние сега рамки,..условности....анекси...Абе,българска работа.
38
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Македонците като елементарни и прости хора смятат, че нещата трябва да се постигат брутално, със скандали и радправии. Е, не познаха. Малко възпитание трябва, а то им липсва.
37
7
 
3
 
! Отговори
петрич преди 3 години
о петрич и у благоев град ке се отворат македонски училища и македонски черквике си учиме на маквдонски