Възможно ли е служебното правителство да стане редовно?

Анализ на преподавателите по конституционно право доц. Христо Паунов и доц. д-р Христо Христев
15 юли 2021 12:03, Ния Христова
74
"Има такъв народ" направи предложение за правителство още преди президентът да им е връчил мандат и това разпали коментарите в обществото. Някои създаваха комични космически колажи в интернет, други свиреха на китара и пееха тихи послания към други партии, а политолозите имаха много повече ефирно време.
 
Какво обаче може да се случи по закон? Възможно ли е служебното правителство да стане редовно? Кой кабинет ще спечели повече подкрепа?
 
"Напълно е възможно служебният кабинет да продължи да работи като редовен, ако се спазят всички конституционни изисквания. Процедурата за съставяне на правителство е ясно регламентирана - за да се сключи това нещо, това означава, че след като бъде връчен проучвателният мандат, кандидатът за министър-председател ще трябва да представи структура и състав на кабинета", обясни преподавателят по конституционно право в Пловдивския университет доц. Христо Паунов пред Bulgaria ON AIR.
 
Начинът това да се случи е с един от трите проучвателни мандата да бъде избран сегашният министър-председател - Стефан Янев, за редовен, който след това да бъде гласуван от 46-ото Народно събрание. Бъде ли одобрен, Янев трябва да предложи състав, който да бъде следователно утвърден и гласуван от НС, стана ясно от думите на доц. Паунов.
 
"Служебното правителство няма определен мандат - то е във функцията, докато не бъде избрано редовно. Без правителство няма да останем, такава опасност не съществува", увери преподавателят по конституционно право в Софийския университет доц. д-р Христо Христев.
 
Броят гласове, с които да бъде избрано редовно правителство, не е строго определен в Конституцията. Хипотетично Народното събрание може да излъчи кабинет само с 61 гласа при кворум от 120 депутати. Но според доц. д-р Христев са нужни 121 народни представители, за да бъде правителството устойчиво.
 
Доц. Паунов обърна внимание на изненадващата роля на формирането на различните парламентарни групи, като в процеса може да обърка математиката на мандатите, обявени от ЦИК.
 
"При тази разлика - 65 мандата за "Има такъв народ" и 63 мандата за ГЕРБ-СДС, трябва да видим как ще се сформират техните парламентарни групи. Чисто теоретично депутати от листата на една партия могат да влязат в друга парламентарна група и мандатите да се окажат доста различни", изтъкна преподавателят по конституционно право в Пловдивския университет.
 
"Щом се обръщаме до точките и запетайките на Конституцията за това дали ще имаме управление, значи сме в кризисен тип ситуация, в която нямаме очертано мнозинство. Мнението на експерти и граждани е да искаме ясно и поставено на принципи управление, а не на хватки с процедурата, която да излъчи правителство без видима и прозрачна подкрепа, излъчена от гражданите. Намираме се в криза на демократичната система, а тези, обещавайки да я променят из основи, рискуват да я сринат", алармира доц. д-р Христев.
 
Нови избори при изтичане на трите проучвателни мандата може да има през втората половина от октомври. 
 
"Точно определен срок, който да произлиза от конституционната уредба, нямаме. Предвидено е в Конституцията президентът да може да разпусне НС месец след като е стъпило в длъжност. Конституирането на НС ще протече по-рано, според мен извън този срок ще има яснота има ли правителство или не", смята преподавателят по конституционно право в Пловдивския университет.
 
Експертите обърнаха внимание и на порочна практика на ЦИК - обявяването на народни представители за неизбрани, какъвто е случаят с Бойко Борисов.
"От датата на изборите, от този момент се счита този човек за избран депутат. Като такъв пред НС, ако не желае, той трябва да си подаде оставката", обясни доц. Паунов. 
 
"Защитима е тезата за противоконституционност. Ние, за съжаление, в последните 10 години неведнъж вървим в посоката да се приемат практики в разрез на Конституцията", посочи доц. д-р Христев.
 
Гледайте целия разговор във видеото.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
6
 
4
 
! Отговори
Чебурашка преди 2 години
До *** Бе като гледам БСП нямат амбицията да управляват , ама Тиквата е бесен , че го праждосаха от власта , а се очертава и никога повече да не я получи
42
5
 
2
 
! Отговори
Майна преди 2 години
ДАЙТЕ 3 МЕС. НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА СЛАВИ! И ТОГАВА П.ЛЮ.ЙТЕ КОЛКОТО СИ ЩЕТЕ, АКО ИМА ЗАЩО!!!
41
5
 
4
 
! Отговори
Миризлив гербер преди 2 години
До Обективно до 31 Ти объл ли си или кух , Магистърската степен му е последната , която е получил .Или според теб трябва да му се признае само ако е учил там от 1-ви клас . Много сте кухи герберастите , чесно.
40
6
 
2
 
! Отговори
Обективно преди 2 години
ПРАВИТЕЛСТВОТО НА СЛАВИ Е ПО- ДОБРО ОТ ТОВА НА РАДЕВ ВЪВ ВСЯКО ЕДНО ОТНОШЕНИЕ. С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА АРМУТЛИЕВА - ПРЕКАЛЕНО Е АЛЧНА! И МАЛКО СЪМ НА ГРЪНИ ЗА ФИНАНСОВАТА 31 ГОДИШНА МИНИСТЪРКА. НО ПЪК МОЖЕ ДА Е ЧЕСТЕН ЧОВЕК ЗА РАЗЛИКА ОТ ВЛ. ГОРАНОВ.
39
3
 
5
 
! Отговори
www преди 2 години
От момента на преименуване от БКП на БСП, тази партия не е имало никога под 40 народни представители. А сега с 37 бр.иска да управлява държаната! Не Ви ли е срам бе хора! Или то комунист срама няма!
38
0
 
2
 
! Отговори
Всъщност до 38 преди 2 години
Драмата ще е за Напода, Не за парламента, нито пък за слави! Той пари си има. Вие / ние да му мислим наесен - само ние и Нидерлансия не сме предали плана за възстановяване и едва ли ще го предадем до Нова Годита! Гърция вече получи част от парите!
37
7
 
4
 
! Отговори
Кафяв гербер преди 2 години
Не само , че е възможно , ами е наложително служебното правителство да се превърне в нормално, ако искаме нещата да се оправят.
36
1
 
2
 
! Отговори
Обективно до 31 преди 2 години
Кирил Петков е завършил висше икономическо образование Във ВАНКУВЪР, КАНАДА, ПОСЛЕ 2 ГОД. - МАГИСТРАТУРА В ХАРВАРД. НЕ Е ИЗЦЯЛО В ХАРВАРД. ТОЙ САМ СИ ГО КАЗВА.
35
0
 
3
 
! Отговори
Dinosaurus преди 2 години
Колко избори ти се привиждат бе, фаз*нче? През 2 месеца, докато някой си ги нагласи по свой вкус? А вместо яйца, домати и шоу с ковчези и псевдо-попове не очакваш ли площади, препълнени с наистина ядосани, обеднели и излъгани работещи и дрънкане по празни тенджери, а може би и по празни глави? Всвки вече се прави на полотик, но С ЧИИ ПАРИ? За какво въобще се правят избори, дай да си върнем комунистическата диктатура и да затворим държавата
34
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре де някой може ли да ми обясни каква е тази драма с предложения от итн проекто-кабинет. Нали всички реват за демокрация първата партия предлага министър-председател а така наречените народни избранници решават дали им харесва или не нали това е демокрацията. Ако подкрепят предложението имаме министър-председател, който предлага свои министри и депутатите решават дали този кабинет остава или не.
33
4
 
2
 
! Отговори
До31 преди 2 години
Е,сега много удобно прехвърлиха вината на ЦИК,защото Борисов не желае да отиде в парламента.Той е над закона.
32
3
 
3
 
! Отговори
защо преди 2 години
Защо триеш коментари в защита на служебното правителство?
31
0
 
4
 
! Отговори
до 31 преди 2 години
На основание чл. 300, ал. 2 от Изборния кодекс е възможно.
30
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На основание чл. 300, ал. 2 от Изборния кодекс е възможно.
29
4
 
5
 
! Отговори
До 21 преди 2 години
Министър Петков си показа дипломата пред Ива от ПИК и пред цяла България.ТВ го отразиха.Не прави чест на Ива,че не написа нищо в техния сайт Но там никога не са били достойни хора,като започнем от НИдялко..
28
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едва ли е възможно, но е възможно да остане за още месеци предвид новите избори.А след новите избори нещата може да се разместят в посока ИТН - ДБ, но пак да си е патова ситуация. Не вярвам да има безумци, които да се врътнат от ИТН в гребаджии.
27
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Точно де, ЦИК не може да реши дали Борисов да е депутат. Той е избран за такъв. Тя може само да каже, след негово уточнение, дали от София или от Пловдив ще бъде депутат. След свикване на НС, там вече Борисов може да иска да бъде освободен като народен представител. Точка.
26
9
 
10
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 2 години
В сегашната аварийна ситуация всичко е възможно, мUнчовците разградиха Държавата до основи, а как ще е я съграждат на никой от сегашните "строители" не е ясно ... създадоха хаосът и анархията от които имаха нужда за да се докопат до Властта, а сега изборът е м/у някакво асистемно Фейсбук правителство или радевата хунта и служебното и правителство спуснато от фигуранта ... !!!
25
4
 
6
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
С МАНДАТА НА БСП ЩЯЛО ДА СЕ ПРЕДЛОЖИ СЛУЖЕБНОТО ДА СТАНЕ РЕДОВНО!! Е НЯМА ДА СТАНЕ :D
24
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 25 - нищо не ти се разбира