ПП ще създава нов имидж на България във външната политика

Кирил Петков иска програма за завръщане на учените българи у нас
27 ное 2021 20:55, Красимир Ангелов
85
ПП ще създава нов имидж на България във външната политика
Снимка: ПП

Мисията на външната политика на България е да се създаде изцяло нов имидж на страната, заяви по време на дискусия за "Международните отношения" Даниел Лорер, експерт по въпросите на международните отношения от "Продължаваме Промяната".

Дискусията е част от поредица от разговори за изготвяне на коалиционно споразумение за управление на страната между "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Има такъв народ"и "БСП за България".

"Имидж на държава, която е свободна, демократична, изчистена от корупция, имидж на държава, която е пример как това може да се случи", обясни Лорер, цитиран от БТА.

Още по темата
Съпредседателят на коалицията Кирил Петков обясни, че една от основните цели на ПП е да бъде изкоренена репутацията за корупцията в нашата страна. По думите му това ще спомогне и за външните, и за външноикономическите ни отношения. Той обясни, че целта им е България да стане страната, която най-бързо е успяла да изкорени в такива огромни мащаби този проблем.

Като приоритет за ПП Петков визира българите, които учат в престижни чужди университети и настоя за изготвянето на програма, с която те да се върнат обратно.

Даниел Лорер допълни, че за привличането на международни инвеститори, МВнР има сериозна роля. От ПП предлагат създаването на доброволен дигитален регистър на българите в чужбина.

Лорер обясни, че така ще се знае не само тяхното местоположение, но и каква е местоработата им, както и квалификацията, която имат. Идеята е така да бъдат привличани чуждестранни инвеститори, обясни той.

Лорер отбеляза, че за ПП е важно да бъде привлечена поне една европейска агенция у нас.

"Предишните правителства не показаха воля да го направят. Европейските агенции са факел на европейските ценности и за нас е важно да покажем, че България иска да бъде домакин на поне една такава европейска агенция", коментира той. Той настоя за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която определи като ексклузивен клуб на богатите държави по света.

Лорер настоя България да е по-активна в международни и регионални институции. Като приоритет той изтъкна работата за безвизов режим със САЩ. Друга мярка е атестацията и систематичната оценка на качеството на консулските услуги. От ПП предлагат финансова подкрепа за български културни организации, но след реформата в ДАБЧ.

Друга идея на ПП е създаването на така наречения фонд "Стамболов", вдъхновен от оригинални бюджети на Стефан Стамболов, запазени в архивите на Министерство на финансите. "Става въпрос за стипендии за българи, които да завършват обучението си в елитни университети, след което да се върнат и работят у нас поне пет години", коментира експертът.
Относно темата България и Европа, Даниел Лорер заяви, че е важно България да бъде активна в евроатлантическото пространство и по икономически, и по технологични проекти.

"Искаме България да бъде виждана като лидер на Балканите, ние вече показваме, че имаме технологичните възможности за това, ако добавим изчистена от корупция институционална среда, смятаме че няма да има кой да ни спре", категоричен бе той.

Относно сценария "Европа на две скорости" от ПП издигат като ключови приоритети влизане в Шенген и присъединяване към еврозоната. По думите на Лорер е необходима информационна кампания какво означава за България присъединяването към еврото.

От ПП искат и поне удвоен търговски обмен със съседните балкански страни, както и задълбочаване на търговските, културните и образователните връзки със съседни нам държави.

Относно Република Северна Македония, Лорер отбеляза, че за ПП е важно да запазим добронамерения тон на преговорите и всички досегашни елементи от преговорната позиция на България. Преди всичко нашето желание е да започнат да се създават двустранните комисии в един кратък срок, коментира Лорер.

Сред приоритетите той визира изграждането на директна авиолиния София - Скопие, коридор номер осем, общ културен календар, съвместни научни форуми. Лорер акцентира и върху адаптация на учебниците в Македония, така че езикът на омраза да изчезне оттам, това по думите на експерта е "неминуемо условие". Нека да подпомогнем интеграцията им в ЕС с помощта на нашата техническа експертиза, посочи Даниел Лорер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


85
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нагледали сме се на фалшиви западни усмивки, като на акули или на котаракът от Алиса в страната на чудесата.
8
7
 
18
 
! Отговори
решетников преди 2 години
С "Крим е руски" ли ще градят нов имидж на България?
7
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Де да можеше Алеко да види хемелеона Кокорчо и Кирчо, за Борисов да не говорим. :-)
6
7
 
27
 
! Отговори
Марин преди 2 години
Защо българите, които учат в чужди университети трябва да са с префиренции. Аз съм учил в България и работя тук. Всеки месец получавам предложения за работа в чужбина, но ги отклонява. Избрал съм този начин на живпт без да разчитам на преференции. Сега излиза, че някой, който е дезертирал ще има повече права от нас, които се борим тук в страната си.
5
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Реват. За натовски базии армия и странно къде е свободата?????
4
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Държавата на смешниците, чалгарите и мошенниците! Клоуните Кирчо и Кокорчо ще ви правят смях, фатмакаАкробат ще се върти на лост и шоумена Слави ще пее и жонглира едновременно! Гледайте Цирк Чалгария! Просто така не се прави държава.
3
5
 
18
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Пари нема действайте :))))
2
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако тези, учените са като теб, по добре да не се връщат.
1
2
 
12
 
! Отговори
Херо Мустафа преди 2 години
Свободни и независими ))))))))))))