Мораториумът на цените на тока, парното и водата ще е до 31 март

Депутатите замразиха цените на нивата от 16 декември
155
Мораториумът на цените на тока, парното и водата ще е до 31 март
Снимка: БГНЕС

След като вчера наложиха мораториум върху цените на тока, парното и водата със задна дата от 1 януари 2021 г., днес депутатите се поправиха  по предложение на ПП.

В четвъртък те решиха, че мораториумът е за цените на нивата от 16 декември на регулирания пазар.

Още по темата

Освен това въведоха срок на действие на мораториума, с което замразиха цените до 31 март следващата година.

Делян Добрев от ГЕРБ предложи от обхвата на мораториума да отпадне определянето на прогнозна пазарна цена на тока за целите на ценообразуването на премиите на възобновяеми източници.

Като мотив за това той посочи, че с този мораториум ВЕИ-тата ще са свръхсубсидирани.

„Фотоволтаиците получават масова премия от 350 лева при положение, че пазарната цената е 580-590 лева. Така те ще получат от фонда за енергийна сигурност 200 милиона лева като субсидии за този период“, каза той, но все пак мнозинството не прие предложението му.

Петър Кулински от ПП обясни, че целта на мораториума е да се избегне увеличението на цените от 1 януари.

„В решението формално беше записано, че цените са спрямо 1 януари 2021г., а не беше отчетено че от 1 юли тази година са в сила нови цени, които са по- високи. Така че, ако оставим решението в редакцията от вчера, рискуваме да създадем опасен правен прецедент, защото това може да се тълкува като опит за промяна на цените със задна дата, правомощия които не са на народните представители“, обясни той.

Радослав Рибарски от ПП подчерта по време на дебата, че шоковото увеличение може да доведе много домакинства до ръба на бедността и невъзможност да си плащат сметките и заради това трябва да се вземат мерки.

Според него предложеният срок е разумен и се гарантира, че КЕВР, заинтересованите страни и гражданите ще имат достатъчно време, за да дадат становища и да се намери разумен изход от ситуацията.

Цончо Ганев от „Възраждане“ отсече, че цената на тока е геноцид спрямо българския бизнес.

Ангел Георгиев от „Възраждане“ предложи цените да се замразят до 30 април, защото за региони като Смолян, където хората бедстват в момента, е студено и през април. Негово предложение също не беше прието.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китай заплаши, че ще затвори пазара си за редица транснационални компании ако не прекъснат отношенията си с Литва.
55
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А Путин защо не ни дава газ без пари, а? Нали сме братски народи, а?
54
1
 
4
 
! Отговори
До 66 преди 2 години
Ти да не искаш безплатни ресурси (газ) от Русия .................хаха...............няма да стане , брат'чед..............всичко се плаща, пък Крим пак си е руски!!
53
1
 
3
 
! Отговори
в Белорусия преди 2 години
Белорусия е съвършено изолирана от Запада и под жестоки санкции наложени от ЕС и САЩ. В Белорусия при "кървавият" диктатор Лукашенко няма локдаун и строги мерки, няма принудителни ваксинации, няма увеличение на цените на тока, водата, отоплението и на хранителните продукти. В Белорусия няма несигурно бъдеще, няма фалити, няма уволнения, няма енергийна криза, няма икономическа криза, няма соцаилна криза, няма хомосексуални бракове и истамбулски конвенции.
52
2
 
1
 
! Отговори
НЕ Е САМО КРИМ преди 2 години
Въпросът е кой ще храни Прибалтика и източна Европа. Потенциално това може да бъде само Русия, но с оглед отношението с тези държави през последните години, Русия ще бъде максимално сурова и ще налага тежки условия и изисквания за започване на разговор с тях. Ако изобщо искат да бъдат допуснати за разговор с Русия, тези страни първо ще трябва да изпълнят тежките условия на Русия.
51
0
 
2
 
! Отговори
Крим е руски преди 2 години
да, но енергията, тока, газта и нефта струват пари.................както се казва "Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари!!"
50
0
 
2
 
! Отговори
Муахаха преди 2 години
това Правителство значи, 3-месеца ще Изкара!
49
0
 
3
 
! Отговори
Айде бе преди 2 години
Радев нали каза че Крим е Руски. Путин да ни пуска евтин газ вече! Какво чака - да му го подпише ли ! Крим Руский! Айде Радев - тичай в Русия сига си се лензил из Брюксел.
48
0
 
5
 
! Отговори
1ви Април 2022 преди 2 години
ще разберете Кон Боб Яде ли!
47
1
 
2
 
! Отговори
Путин отново преди 2 години
Путин отново ще ги насмете. Сега са се побъркали за Украйна, нищо не виждат, че остават без ток и без топлао в Европа, само с руската инвазия в Украйна се занимават, ще сдържат Русия, после зимата ще им даде малко почивка, и пак ще събере армейкси части около границата, може и някоя наземна ракета да изпита, и пак ще писнат пролетта и ще забравят всичко друго.
46
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Българин 55Горива само от Русия има в БГ, за азерите просто забрави, въпреки че те имат изобилие от нефт, дори арабите биха им завидели :)))
45
0
 
4
 
! Отговори
слънчева енергия преди 2 години
фотоволтаици................ами като няма слънце, през нощта и през зимата................как ще работят тия фотоволтаици............................ще стоите на тъмно и студено!!!
44
0
 
4
 
! Отговори
вятърна енергия преди 2 години
.............тя е вятър работа.............като няма вятър............какво правим............я кажете................стоим на студено и тъмно докато задуха вятъра............хаха...............много сте зле!!!
43
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Германски съд отново обясни на Русия какво да направи за да се сертифицира Северен Поток 2. Газпром ще спазва немското и европейското законодателство и ще изпълни изискаванията, но изобщо не бърза. Газпром се нуждае от няколко месеца, дори и повече. До тогава Северен поток 2 ще стои празен. А според друго решение на Арбитражния съда в Стокхолм, след 2 месеца, по средата на отоплитенлния сезон дългосрочните договори трябва да се предоговорят и актуализират по пазарните цени, което ще доведе до 30%-50% увеличение на цената на газта. Европейски закони, европейски съд, какво да правиш, Газпром ще
42
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако Южен поток беше построен сега нямаше да има Северен поток 2, нямаше да има енергийна криза в Европа, а България щеше да е глобален енергиен играч в Европа. Евтина газ, евтино отопление за всички, около половин милиард приходи за държавата от транзит, с които ако не се крадат можеха да се строят болници, детски градини, пътища, висoки заплати за учителите, образование и университети.
41
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
НВ саксофовски ни остави без ядрени централи и без ток, сега новите ЮПИТА какво ще ни вземат
40
3
 
2
 
! Отговори
Българин преди 2 години
Чакаме азербайджанска газ, азерите са убави ора, много обичат да продават евтино газ когато цените на пазара са по 1500$. Азербайджанската евтина газ потича към България и спираме да купуваме от Русия.
39
0
 
2
 
! Отговори
До Анонимен 46 преди 2 години
Вятърни генератори и фотоволтаици..................хаха.................ами като няма вятър и слънце................ти ли ще духаш и ще грееш за да се произвежда ток...............хаха...................много си зле ...........брат'чед!!!
38
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абсолютно безсмислено. Нали има пазарен механизъм и няколко ЕРПта. Нека да се конкурират в свободни пазарни отношения и потребителите да решат кой да оцелее. Освен с цена може да ни изкушават с качество на подаваната енергия. Едно е да ти подават 213в, друго е 230в. Едно е да имаш 2линии за захранване, една за отоплители и бойлери-нестабилна, друга за сървъри и електронни работи. То на който му е скъпо и напролет ще му е скъпо
37
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Газпром обяви приходи от 40$ милиарда за първите 9 месеца на 2021 - нов абсолютен рекорд за компанията. Инвестициите в Северен поток 2 са изплатени още преди газопроводът да бъде пуснат в експлоатация. Сега може спокойно да го закрие. Дори се обмисля да бъде консервиран и обявен за Паметник на гениалната зелена европейска енергийна политика.