Захариева: Ще има силен дипломатически ефект, ако София не признае преброяването в РСМ

Правителството не говори в един глас, МВнР е изолирано, смята бившият министър
Обновена: 4 апр 2022 14:50 | 4 апр 2022 14:40, Красимир Ангелов
88

Като "меко казано съмнителен" определи резултата от преброяването в РСМ бившият външен министър Екатерина Захариева в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR.

"Според мен резултатът поражда сериозни съмнения в методологията, в достоверността, и в това изобщо каква е била целта, особено по отношение на българите там. Още когато обявиха формулярите, в падащото меню изобщо не съществуваше графа "българи". А това затруднява хората, които се преброяваха онлайн. За съжаление, аз не съм изненадана от този резултат. Защо не съм изненадана? На първо място натискът, дискриминацията и репресиите там срещу българите са ожесточени и отношението към тях не се променя. Много пъти сме правили не само писмени, а и устни демарши, когато сме получавали сигнали от българите," припомни Захариева, но по думите й, в повечето случаи Скопие излиза с опорната си точка: няма официални жалби в Комисията за защита от дискриминацията в РСМ. А хората се страхуват, казва бившият външен министър.

Още по темата
"Спомняте си, че се палеше българският флаг там. Аз лично съм получавала сигнали от българи, които с децата си са били атакувани вербално, дори и физически, само защото са закачили българския флаг. Всички знаят, че въпросното семейство е от български произход, защото то не го крие. Но други семейства, заради силния натиск и дискриминацията срещу тях, все още се страхуват да афишират българския си произход," казва Захариева.

"На второ място, тяхното правителство правеше всичко възможно броят на хората, които ще се самоопределят като българи, да бъде нисък. За да кажат: “Добре де. Вие какво толкова искате, какви толкова права на българите там? Ами те са само 3500 човека, не са някаква значителна част от населението,...” коментира Захариева.

87 000 са доказали своя български произход с документи само пред последните 15 години, когато са получавалибългарско гражданство, заяви тя. "Защо казвам точно това число? Защото това са данните от последните 15 години, от когато се води дефакто много по-ясна статистика. Преди това не е толкова ясна. Но общият брой на българите в РСМ е над 100 000 със сигурност.  Но дори и 87 000 - не са малко," каза тя.

По думите й е много съмнително как само за българите още не са обявени резултатите за чужбина, а за всички останали са обявени. Това, смята тя, поставя поредните въпросителни. Захариева даде примери, оповестени от организациите на македонските българи. "Ако си с двойно гражданство - и македонско, и българско, те пишат македонец или те пишат с двойно гражданство и там вече не те вписват в графата българи."

"На мен ми се иска българското правителство да бъде много ясно и категорично в оценката си. Искаше ми се да чуя и премиера. Да, Министерството на външните работи в четвъртък късно вечерта излезе с някакво становище. Но ми се иска да чуя и премиера, защото от него чуваме как едва ли не много сме близо до постигане на съгласие. Подготвят поредно междуправителствено заседание, по моя информация, през май. Той обяви на една пресконференция в България, че Историческата комисия има напредък. Само че напредъкът на Историческата комисия, по моя информация, не е нещо по-различно от това, което се разбраха за 5-те личности още 2019 г. и което още не е обявено публично," коментира Захариева. "Целта на тази Комисия е да оправи учебниците, така че да спрат да се възпитават в омраза срещу България поколение след поколение. Да започне промяната на надписите, табелите, които насаждат омраза към съседа. Да започне промяна на експозициите в музеите и изложбите им, ако искате. Докато не започне промяната на учебниците няма да има резултати де факто и практически от работата на Историческата  комисия," каза бившият външен министър.

В коментар на новината, че турското външно министерство обяви, че не признава резултатите от преброяването в РСМ, Захариева заяви:

Реакцията на Турция беше политическа. Една държава не може да направи много юридически, но може по дипломатически път. Да изиска обяснение, да изиска подробна информация, да проучи нещата в детайли. Това може да направи България. И също така да подпомогне организациите на македонските българи в техните усилия да търсят правата си. Надявам се и настоявам и България да го направи."

На въпрос на водещата Милена Милотинова трябва ли България също да каже: не признаваме резултатите от това преброяване, Захариева отговори:

"Толкова съмнения има в него, че да. Би трябвало да каже, че не ги признава. Дори да няма юридически ефект, ще има силен дипломатически ефект. Съветвам организаците (б.р. - на македонските българи) там да сигнализират и Европейския статистически институт, който, доколкото знам, е наблюдавал методологията. Така че нека и там да сигнализират, за да се провери подробно," каза бившият външен министър.

"И нещо много важно. Правителството на РСМ много иска България да се договаря само на двустранно ниво с тях. Да, въпросите са на двустранна основа, но те са общоевропейски. И държава, която се стреми за членство в най-демократичното семейство - ЕС, трябва да отговаря на определени критетрии. Не случайно имаше промяна в методологията като на първо място се изведе клъстер, който се отваря пръв и затваря последен, в който се включват  върховенство на правото, човешките права, медии, изобщо всичките фундаменти на ЕС. Така че това е общоевропейски въпрос. Не е вярно, че е само двустранен. И много е важно в Преговорната рамка сегашното правителство да продължи да отстоява това, което започна нашето правителство. Защото смесените сигнали са абсолютно вредни и опасни.

От една страна премиерът казва едно, външното министерство, доколкото знам, е изолирано от този процес.  Премиерът много обича да говорим с европейците на един глас, но нека преди това и Правителството му да говори в един глас, да има еднозначни послания от страна на София и към Брюксел, и към Скопие. И на второ място да продължи усилието нашите искания и тревоги да влязат в Преговорната рамка, и то в този клъстер, който всъщност е във фундамента на Европейския съюз," казва бившият външен министър.

По думите й бъдещата Преговорна рамка за РСМ трябва да съдържа всички искания на София - и изпълнението на двустранния договор, и защитата на правата на българите в Северна Македония, и правото на самоопределяне, и другите настоявания на София. "Надявам се и настоявам българското правителство да работи по петте конкретни искания на България. И да говори в един глас, защото аз знам, че Външно работи в тази посока," казва Захариева. По думите й не е добър сигнал, "ако Външно работи, а премиерът казва - не ми е толкова важно, аз там ще отида в междуправителствено заседание и ще обявим как сме се разбрали за цар Самуил.... А това не е нещо ново - цар Самуил в Историческата комисия са се разбрали още през 2019 г.," коментира Захариева.

Причините да не се дава старт на европреговорите на Скопие не е в България, а в правителствата и политиците в РСМ, които систематично не спазват поетите ангажименти, каза Захариева

Още за отношенията с РСМ и за дебатите в НС за Украйна - вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
8
 
6
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 2 години
Такива като тази-директно в коша за отпадъци!
50
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако приемаш Захариева за добър дипломат ,значи не разбираш от дипломация.Тя може да бъде всичко,но не и дипломат.За нея съм чувал много интересни неща и най-вече как се излага.Не знам каква е причината сега така да говори за Македония,но като беше в началото министър и като ходеше в Македония в първите години беше много доволна от глезотиите там.Как се обърна всичко незнам?
49
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
*** къде е големата тиква нещо тея дни не е ръсил глупости
48
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Македония няма нито един доволен от това преброяване.Всичко балкански държави не са доволни.България и ГЕРБ също не са доволни.Извода е един :Преброяването е истинско и легитимно.Само ако беше фалшифицирано всички щяха да бъдат доволни.
47
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Македония от 2,3 милиона население стана 1,8 за 20 години.България от 8,5 милиона стана 6,8 милиона.Та скоро няма да останат хора,а само тези с престъпни намерения тук на тези земи.Според вас повечето Македонци,защо са взели наши паспорти? За да могат да избягат по-далеч от това проклято място наречено Балкани или Балкански полуостров.Който е избягал от тук става успешен и щастлив човек.Няма да се занимава с вашите комплекси и с вашите продажни политици.
46
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Българите от Македония не са в Македония и няма да се върнат.Тези ,които взимат паспортите са както нашите Българи ,които мигрират и не се вършат.Те даже и Македонците,които са мигрирали без български паспорти не се са преброили.Какво очаквате от хората,които са взели паспорти за да бъдат поне на 1000 км.по -далече от Балканите.То тук на Балканите нормални вече няма.То аз не искам да се преброявам.
45
2
 
6
 
! Отговори
Константин Матеев преди 2 години
Голяма заблуда цари с тия преброявания и идентичности. Поне според мен. Тези неща трябва да се изведат на друго ниво и да се изчистят от балканския и идеологически привкус. Поне тука да си представим, че може да сатне като в Щатите. Там всички са американци, но с различен етнически произход. Тръмп примерно е "германец", други са ирландци, италианци, китайци и всякакви други. И не пречи да имаме 100 хиляди македонци с български паспорти и с български корени, които обаче да се чувстват македонци.
44
1
 
7
 
! Отговори
Историк от ЕС преди 2 години
те макетата твърдят че и българска нация няма, имало хуни и татари нахлули от север?
43
3
 
11
 
! Отговори
Gancho преди 2 години
Македониа не признава резултата от последното преброяване в България. Няма графа -македонци, като етнос малцинство в България.
42
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не харесвам ГЕРП, но виж ако Екатерина Захариева беше в момента на мястото на сегашната министърка на външните работи, щях да съм много по спокоен. Добър дипломат е
41
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сигурното е че повече никога няма да гласувам за Герб, никога вече крадци мръсни.
40
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Македонска нация НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛА, украинска нация НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛА, косовска нация НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛА.така че може да има донецка нация, луганска нация, одеска нация, херсонска нация, храковска нация...... СОРОСКА НАЦИЯ ОТ ХАРВАРД.
39
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Преброяването не променя нищо. 500 хиляди македони са сега но нали спора е за историята че са били българи преди 1919 г. и преди 1944 г. А не че сега се пишат македони. Ако се докаже че са били българи, следва, че е съмнително че децата им са македони след като насила са окупирани и принуднеи да се записват 100 години за македони, което е нарушение на сегашните човешки права.
38
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС е целият лъжа. Никой от създаващите облика и политиките на ЕС няма желание да знае история, минали и настоящи житейски съдби, няма никакво човешко отношение, брои се работната сила и краткосрочната печалба. ЕС е падение на културата.
37
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Външно какво още чака ,не признаване на преброяването в РСМ...инсценировка....
36
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аре пускайте ги тея в ЕС, че ми омръзна вече 15 години ние да сме най-бедната страна в ЕС. Те като влязат те ще са най-бедни, не ние.
35
4
 
3
 
! Отговори
до 37 преди 2 години
Може да е калинка, а може да е руска шпионка, кой знае...
34
4
 
0
 
! Отговори
suspicious преди 2 години
Абе сигурно ли е че двете нямат нищо общо, роднинско в частен случай? Имам предвид бившата Бойко-Борисова министърка Захариева и руската Путинова говорителка Захарова са като две капки вода! А и фамилиите им почти еднакви, сестри ли са? Прочие, къде ги дири тая македонците с двойно гражданство какви са??? По международен стандарт за да се определи дадено малцинство не трябва да има двойно гражданство.Щото по тази логика ще излезе, че има македонско малцинство в България, а то няма!
33
5
 
11
 
! Отговори
тя преди 2 години
Ето и тая калинка дава акъл!
32
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За нас македонският въпрос е приключил 1913 година. Сега каквотои и да говорим, каквото и да признаваме и непризнаваме, мачът е свирен! В Македония не са останали българи.