Росица Велкова: Предимствата от влизане в еврозоната са огромни

Ще се получи по-добра доходност, лихвени проценти и облигации
9 дек 2022 12:06, Нели Христова
160
Росица Велкова: Предимствата от влизане в еврозоната са огромни
Снимка: БГНЕС

Предимствата за България от влизане в еврозоната са огромни. Ще се получи по-добра доходност, лихвени проценти и облигации. Доходите на хората и развитието на страната ще се подобрят с ускорен темп.Това заяви служебният министър на финансите Росица Велкова по време финансовата конференция "България в Еврозоната - предимства и възможности".

Подготовката на приемането на еврото като национална валута заема все по-голямо място в обществения и политически живот на страната. Доказателство за това е интензитетът, с който започнаха да се организират форуми като днешния. Ще използвам трибуната на днешния форум в качеството ми на национален координатор по подготовката на Република България за членството в Еврозоната, за да ви запозная с активните действия, които бяха предприети от българските институции през последните месеци и резултатите от тях,  добави тя.

"Изключително силен и необходим знак към българските граждани и европейските ни партньори за това, че приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г. се определя като национален приоритет, е приетото на 27 октомври 2022 от НС решение, с което се възложи на българските правителства оттук насетне да ускорят преговорите с европейските институции и държавите членки от Еврозоната и да ускорят техническата подготовка за въвеждане на еврото, за да се спази определената от страна на България целева дата", каза националният координатор за въвеждане на еврото.

"Това е сериозна стъпка към осигуряване на приемственост, на стремежа и работата на България за приемане на еврото, тъй като решението ангажира, както сегашното, служебно правителство, така и предстоящите редовни правителства. Тази историческа стъпка беше изключително важна и ценна, защото даде необходимата легитимация и увереност на екипите на МФ и на БНБ пред европейските ни партньори. Значим и видим резултат от това е подписаният на 6 декември в Брюксел Меморандум за разбирателство с държавите членки на Еврозоната и Комисията за започване на производство на евромонети и за подготвителните задачи преди началото на производството", посочи Велкова.

"За мен е висока отговорност и чест да съм българският министър на финансите, който с мандат от правителството подписа този важен документ съвместно с управителя на БНБ г-н Радев и представителите на ЕК", изтъкна тя.

Документът очертава практическите стъпки, които ще позволят на страната ни да започне да произвежда монети евро, когато получи одобрение за присъединяване към Еврозоната, обясни Велкова. По думите й това важно събитие следва да бъде подкрепено от действия и работа, които всички институции трябва да свършим през сравнително малкото време, което остава до 1 януари 2024 г., предупреди министърът на финансите.

Росица Велкова припомни, че подготовката ни за членство в еврозоната се организира и координира от Координационен съвет със съпредседатели министърът на финансите и подуправителят на БНБ. Съветът се подпомага от 8 междуведомствени работни групи. Активните действия по техническата подготовка започнаха още през месец май с приемането от МС на Националния план за въвеждане на еврото в България. Въз основа на този план се осъществява оперативната работа по замяна на лева с еврото.

"Планът описва принципите, институционалната и правната рамка за въвеждане на еврото, разглеждайки всички важни оперативни дейности. Сред ключовите документи, изготвени от работните групи от месец септември насам, са комуникационната стратегия за присъединяването ни към Еврозоната и концепция на проект на закон за въвеждане на еврото в Република България. Предстои до края на годината този проект да бъде разработен.

"Законът за въвеждане на еврото в България ще регламентира обществените отношения, свързани с приемането на еврото като официална валута в страната", съобщи Росица Велкова.

"Целта със закона за въвеждане на еврото е да се установи процедура за въвеждане на еврото, курса на преобразуване, извеждане на лева от обращение, начинът и срокът за замяна на пари в брой, правилата за превалутиране на цени, заплати, социални помощи, мерките за защита на потребителите, санкции и други", обясни министърът на финансите.

До края на годината ще бъде подготвена за стартиране и комуникационната информационна кампания, която ще се проведе през 2023 г.

"Целта на кампанията ще бъде предоставяне на точна, достъпна, ясна, разбираема,навременна и всеобхватна информация за всички практически аспекти, които ще обхване законът за въвеждане на еврото. Фокус на капанията ще бъде и разясняването на всички възникнали въпроси и преодоляване на негативните нагласи и страховете у българските граждани от покачване на цените, промяна в доходите, инфлацията от приемането на еврото", заяви Росица Велкова.

"Възложихме социологическо проучване за въвеждане на еврото. С данните от проучването ще ви запознаем в близките дни", информира още министърът на финансите.

След присъединяване на лева към ERM II е нужно и приемането на определени законодателни промени, посочи тя. От изключителна важност са промените в Закона за изпирането на пари, Търговския закон, в Кодекса за застраховането и Закона за БНБ, подчерта Велкова и призова депутатите да подходят отговорно и да ги гласуват.

Готовността на страната ни да се присъедини към валутния съюз представиха в откриващия панел още управителят на БНБ Димитър Радев, вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, а приветствие поднесе и вицепрезидентът Илияна Йотова. Модератор е Илия Лингорски, член на Управителния съвет на БНБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бееегай *** Лельооо, хората ще стана 4 пъти по-боедни. Виж кво говори Григор Сарийски и тогава излизай да приказваш.
80
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да, предимствата за Гърция и Италия ще са огромни, понеже ние ще им плащаме дълговете. Това служебно правителство е пълен срам, време е за импийчмънт на Фигуранта!
79
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма предимства, а само загуби за всеки човек поотделно и за държавата като цяло. Всички истински финансисти и икономисти обясняват подробно с факти негативите, но няма кой да ги чуе и разбере.
78
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А госпожата как би коментирала ПортугалияОткакто преха еврото бял ден не видяха !
77
2
 
19
 
! Отговори
Емилов преди 1 година
Велкова ти сама вярваш ли си????Ние не сме толкова глупави!
76
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с това евро ,аре че ни писахте нещо.Всичко Мара втасала,та да споделяме кредитите на другите държави Или може би като Гърция,която си продава островите и продаде Акропола да си плаща кредитите.Аре спрете се.
75
3
 
23
 
! Отговори
Анти Тяло преди 1 година
Огромна лъжа на човек с огромна гуша!!!!
74
4
 
6
 
! Отговори
Евро зона преди 1 година
Холания ще тупне неизпълними критерии за България. И след хиляди мъки, когато България изпълни всичките според холандците неизпълними критерии, тогава Холандия ще каже НЕ!, ха да ви е!
73
5
 
17
 
! Отговори
Майстора преди 1 година
Тия всичките защо не са се възползвали от ПРЕДИМСТВАТА на еврото? БРЕ пак ли ние ще излезем най-умни и най-хитри? Или нещо друго? Датска крона DKK Исландска крона ISK Нова румънска лея RON Норвежка крона NOK Полска злота PLN Унгарски форинт HUF Хърватска куна HRK Чешка крона CZK Шведска крона SEK Швейцарски франк CHF? Как сме по-хитри от швейцарци, поляци, унгарци, чехи? Те и англичаните навремето бяха по-загубени от нас, и те не се сетиха за ПРЕДИМСТВАТА
72
2
 
16
 
! Отговори
Сандо преди 1 година
кви глупости дрънка тая Цонка! Има анализ на БНБ от миналият месец според които ясно е изразено, че не сме готови за евро зоната. То в Шенген не ни взиамт ние за евро зоната бълнуваме
71
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Како, първо да ни приемат в Шенген, после еврозоната. Нали така направи Хърватия.
70
3
 
20
 
! Отговори
Българин преди 1 година
6 от 7 партии искат да набутат еврото.. смятай електоратът колко е зле
69
1
 
26
 
! Отговори
Германец преди 1 година
Корабът се пълни с вода, а балгаретата се натискат да се качат на него ахахах
68
1
 
24
 
! Отговори
sis преди 1 година
Предимства за кого?
67
0
 
14
 
! Отговори
ДжО1984 преди 1 година
Как така отговяряме за Шенген, но НЕЕЕ!!!Как така не отговаряме за еврозоната, но всики без изключения ДААА!!!Как така няма да сме за сега в Шенген, но сме в еврозоната неофициално (от както сме във валутен борд) и ще станем и официално СЪС ВСИЧКИТЕ НЕГАТИВИ.Защо Швеция, Дания, Полша, Чехия, Унгария и Румъния не изпозват еврото???Историята се повтаря вижте РИМ (старият европейки съюз), вижте ЕС днес.
66
2
 
21
 
! Отговори
Исторически парк преди 1 година
ВРЕМЕ НИ Е ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ!
65
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Предимствата от качването на потъващ кораб са... Е, няма предимства.
64
0
 
13
 
! Отговори
gogo преди 1 година
айде почнахме от 9 дола вода да носим за предимствата :ДДхора изглдайте 1-2 интервюта с покойния Владо Каролев или други специалисти по темата и после навувайте гайдата за предимствата : )
63
14
 
2
 
! Отговори
История преди 1 година
До до История...Типичен отговор на човек с който прогрес не става...Те за това сме и на това дередже...Аз от 20 год.работя с евро,за разлика от теб...*** с твоят лев с Франция и си купи нещо...така ще си умреш от глад...Колко Държави приеха еврото,те са глупави,ние сме най хитрите...Това е лошият маТриал....
62
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Половината държави в Европа си пазят валутата и не са с евро, ама ние нали сме най-умни... Или с най-евтини политици...