Снимка: БГНЕС
|
Политическата нестабилност е само външно проявление на войната между олигархичните кланове и тези, които владеят завладяната държава в тяхната борба за влияние. Това каза за БНР акад. Николай Денков от ПП-ДБ.
"Другите или са част от тази завладяна държава, или искат да се включат в нея. Искаме да премахнем този модел. Няма как да решим политическия казус - да направим редовно правителство, ако не бъде решен и проблемът за тази война между олигархични кръгове. Тази война между олигарсите създава политическата нестабилност. Политическата нестабилност не е създадена от политиците, а от мафиотите. Можем да управляваме евентуално с ГЕРБ, но не можем да се върнем обратно през 2020 г., както искат Борисов и Пеевски. Ако някой храни илюзиите, че ПП ще подкрепи ГЕРБ на Борисов - да се върнем в тази система, в която се разпределят порциите, който е близък до властта на олигарсите, това с участието на ПП няма да стане", добави още Денков.
"Той още не го е разбрал, но това е процесът, който се случва. Той ще загуби тази политическа битка. В един момент ще излезе и от парламента. Този процес ще се пренесе и към ГЕРБ. В интерес на ГЕРБ е да реши проблема колкото може по-скоро, за да може държавата да стане управляема. Пеевски е най-голямото зло в политическата система и то трябва да бъде отделено, ако искаме да продължим напред", каза Денков.
По думите му успехът на Пеевски в огромна степен се дължи на симбиозата му с Борисов. Докато тя не бъде отделена от политическата система в България, ние не можем да продължим напред, смята той.
"Ако решим проблема с правосъдната система, много бързо България може да дръпне напред. Докато не махнем тези фигури от прехода, ще боксуваме на едно място. Този проблем трябва да го решим. Пеевски ще иска да компенсира тази загуба на влияние в ДПС с увеличаване на неговото влияние в други партии. БСП е едната от тях. ГЕРБ е другата партия, върху която той ще се опита да увеличи влиянието си. Сблъсъкът в ГЕРБ между хората, които ще слушат повече Пеевски и тези, които биха искали да продължат като европейска партия напред - този сблъсък е неизбежен. Интересно е да видим Борисов как ще се позиционира", коментира Денков.
"Рецептата, в която се казва - или това, или нищо друго - не работи. Много лесно се слагат етикети. Истината е, че през тези години ние сме тези, които успявахме да правим правителства, бюджети, заложихме икономическа политика и вдигнахме доходите. Нашата цел е да върнем доверието на хората, декларира бившият премиер от ПП-ДБ. "За тях е важно този процес, в който хората се почувстваха заблудени от сглобката - това беше загуба на доверие, ние отново трябва да им кажем защо сме политиката и да им върнем доверието. Това е процес, който ще отнеме време."
Според Денков, етническо напрежение в страната няма: "Всички хора, с които контактувам, казват, че няма основание за такова напрежение".
По думите му обаче хората не са представени достатъчно добре нито от ДПС, нито от ГЕРБ. Те търсят своето представителство, смята той.
Според него в програмите има всичко, което е важно за хората във всеки един от секторите.
"Въпросът е дали можем да ги реализираме", посочи акад. Денков.
"Въпросът не е дали знаем какво да направим, а как да го направим, включвайки и борбата с корупцията, която блокира много от възможните решения. Част от тези законопроекти са подготвени миналата година. Например правилата за избор на членове на анткорупционната комисия са от октомври 2023 г. в Народното събрание. ГЕРБ отказва да работи по тях. Тях ги е страх, че ако действително се направи промяна в тези системи, може да се окажат под ударите на съответните разследвания".
"България засега не е неуправляема държава, категоричен бе акад. Николай Денков. Според него в България няма икономическа криза, защото тези 4 години България е с най-добрите икономически показатели откакто е влезнала в ЕС. Политическата криза все още е управляема, смята той и предупреди: "Ако обаче политическата криза се пренесе в икономическа, това би могло да има тежки последици. Икономически сме добре, защото след като беше сменено управлението на Борисов, беше сменена икономическата политика, обясни бившият премиер, според когото бюджетите на Асен Василев са със съвсем друга философия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase