Ройтерс: Кой е правилният начин за санкции срещу Путинова Русия?

Целта им е наказване, но не и изолация на руснаците!
22 авг 2018 20:06, Елка Василева
290
Ройтерс: Кой е правилният начин за санкции срещу Путинова Русия?
Снимка: архив, Reuters

САЩ и техните съюзници изпитват нарастваща фрустрация от зловредните действия на Русия. Москва води война в Украйна, води подстрекателска политика в Сирия, меси се в избори, трови опонентите си. В отговор Вашингтон наложи санкции и затвори руските консулства в Сан Франциско и Сиатъл, както и вилите за отдих (на дипломатите им) в Мериленд и Ню Йорк - всички тези места, както се предполага, се използват от правителството на Владимир Путин за разузнавателни цели. Тази седмица САЩ обявиха нови санкции, като се очаква да наложат и още занапред.

Изборът на санкциите изисква внимателен подход. Тяхната цел трябва да бъде да наказват Русия за лошо поведение, например чрез ограничаване на достъпа й до западни финансови ресурси и енергийни технологии, но не да изолират руснаците, например като ограничават човешките контакти или политическия диалог със Запада.

Русия е твърде важна, за да бъде изолирана, и американските съюзници биха се противопоставили на такъв подход. Русия е най-големият световен износител на природен газ и на пшеница, вторият най-голям износител на петрол и третият на въглища. Тя е най-големият и най-евтин доставчик на газ за Европа. Русия е главният сухоземен и въздушен коридор между Китай и Европа и е ядрена свръхсила, пише Уилям Къртни, Ройтерс.

Стратегия на Запада от много време е да въвлича Русия по-дълбоко в международната система и тази цел си остава правилна. Москва проявява по-голяма склонност да сътрудничи, ако има по-голям залог от участието си в глобалната система. Както отбеляза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, "лошото поведение" не е причина Русия да бъде изолирана; когато напрежението се повиши, да се разговаря (с нея) става още по-важно.

През последните години има известен напредък. След като се присъедини към базираната на правила Световна търговска организация (СТО) през 2011 г., Русия действа в рамките й, макар и с известна неохота на моменти. В резултат на последните действия на СТО повечето от възраженията на Москва срещу правилата на ЕС за газовия пазар бяха отхвърлени, но въпреки това тя пое ангажимент да прекрати онези аспекти от дейността на своята автомобилна индустрия, които са несъвместими със задълженията й като член на СТО.

Международният валутен фонд дава висока оценка на "силната макроикономическа рамка" на Русия, макар че остават структурни пречки, като прекалена държавна интервенция в икономиката, недостатъчна инфраструктура и застаряващо население, които намаляват производителността. Русия изложи на риск близките си икономически връзки с Иран, работейки с другите велики сили за постигането на ядрената сделка с Техеран през 2015 г.

Тези положителни развития обаче в редица случаи се засенчват от лошо поведение. От Вашингтон се очаква да въведе санкции в отговор на твърденията на британските власти, че Москва е използвала забранено нервнопаралитично вещество през март, за да отрови бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания. Същият химикал по-късно уби и британска жена. (Русия многократно отрече отговорност за тази (химическа) атака).

Мерките на Вашингтон срещу Москва ще включват и затягане на контрола върху износа на американски технологии за Русия. Ако до 90 дни Русия не даде достатъчно уверения за действията си с химически оръжия, САЩ вероятно ще въведат още по-строги санкции, както предвижда американския закон (от 1991 г.) за контрол върху химическите и биологическите оръжия и тяхното унищожаване.

Освен това Конгресът обсъжда законопроекти, внесени и от двете партии, включително за "Защита на американската сигурност от агресия на Кремъл" (от 2018 г.), санкционен "законопроект от ада", който може да въведе забрана за покупка на руски дългови книжа от американци, санкции срещу руски държавни банки и ограничения върху американски или други чужди инвестиции в руски енергийни проекти с държавно участие.

Преценявайки опциите си, Вашингтон трябва да помни, че санкциите са най-ефикасни, когато предлагат стимули за добро поведение - с други думи, ако Москва вярва, че санкциите ще бъдат смекчени или премахнати, в случай, че спре зловредните си действия, но ще продължат да действат, ако тя не стори това.

САЩ трябва да избягват санкции или други мерки, които имат за цел да оградят Русия от останалия свят. Според Закона за химическите и биологическите оръжия, например, Вашингтон може да забрани на Аерофлот да лети до Америка, но това би лишило руските студенти, туристи и бизнесмени от възможността да опознават (САЩ) и да установяват контакти в нечувствителни сфери.

САЩ могат също така да прекратят дипломатическите отношения за първи път, след като Франклин Рузвелт ги установи с Москва през 1933 г., но това би било непропорционален отговор на отравянето на семейство Скрипал. Нещо повече, скъсването на дипломатическите отношения би могло да повиши риска от недоразумение или дори от военен конфликт.

В началото на 1980-е години въпреки съветската война в Афганистан, съветските сплашвания срещу Полша и гнева на САЩ от свалянето на корейския пътнически самолет, летящ от Ню Йорк за Сеул, президентът Роналд Рейгън не тръгна да изолира СССР. Той го накара да плати цена за тези действия, но също така предложи преговори за премахване на ядрените оръжия със среден обсег и рязко намаляване на стратегическия ядрен арсенал.

Така той положи основата, години по-късно, съветският реформатор Михаил Горбачов да подпише договори, намаляващи ядрените заплахи. Изолирането на Москва днес едва ли би имало повече смисъл, отколкото в онова сложно време.

*Авторът Уилям Къртни е старши изследовател в мозъчния тръст "Ранд корпорейшън". Бил е посланик на САЩ в Казахстан, Грузия и американски представител в комисията по спазването на Договора за забрана на ядрените опити. Изразените в статията мнения са негови собствени.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


290
Още по темата: САЩРусиясанкции
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
165
1
 
4
 
! Отговори
Poznavacha преди 5 години
Nie obichame Russia i zatova sme za oshte sankcii
164
1
 
3
 
! Отговори
Poznavacha преди 5 години
Russia stava silna ot sankciite , zatova oshte i oshte do dupka
163
0
 
2
 
! Отговори
Господин Никой преди 5 години
До москвич бракма Защото има други бракми .Анадъмо брато .
162
1
 
6
 
! Отговори
Кръстьо Костов преди 5 години
Най-добре да дойдат танковете !И да биете по руснаците до последния българин, румънец поляк или чех !Даже и цяла източна Европа да стане радиоактивно стъко - няма да спирате, демокрацията иска жертви !
161
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Американски изчадия.Живеят на гърба на цял свят; бомбандиранат, организират преврати, обучават терористи и какво - налагат санкции.Озъбил се хълбел на щъркел. Щатите са единствените, които са пуснали атомни бомби върху мирно население.Защо няма санкции?? Всички са подложили език и лишат задниците им.Направо ме е гнус от тези.
160
5
 
8
 
! Отговори
баба мара преди 5 години
кои сте вие убиици да вьтворявате ред по света махаите си базите и се прибираитев прерията имате си достатьчно проблеми които не можете да решите какво оставаза международните престанете да продавате орьжие на терористите и да поддьржатенапрежение по света
159
5
 
10
 
! Отговори
Васил преди 5 години
Само бомба в Йелоустоун ще им реши всички въпроси на каубойте.
158
5
 
17
 
! Отговори
Българка преди 5 години
До ГoшуГошко, не си напрягай ***, не е за тебе това. За Сонг Ми чувал ли си? За повече от 500 мирни жители от 1 г. до 84 г. старци, избити, изклани, обезобразени!? Твоите любимци, Гошко, са чудовищните убийци там! Не случайно по официални данни след Виетнамската война 50 000 америк. военнослужещи са се самоубили, защо ли!? Пръсни малко лак на прическата си и не се пренапрягай, мисленето не е за тебе...
157
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Писна ни от конфликти,искаме спокоен живот и всеки да си търгува с когото иска,всички да са равноправни,да има мир,любов,щастливи хора,задоволени хора и чиста природа.Ако не по света,то поне в Европа!
156
3
 
17
 
! Отговори
Морски преди 5 години
Слава на Русия!!!Велика!!!!А санкцийте САЩ да си ги наврът ......знаят къде..
155
2
 
15
 
! Отговори
невероятно,но факт! преди 5 години
Най-правилният начин може да се види от статистиката.А тя показва,че обикновено след един политически мандат 4-5-6 години санкциите се обезценяват-или ги отменят,или ги забравят,или никой не ги спазва!?Така че правилните санкции са тези ,които успеят да се задържат повече от един мандат !?Санкциите срещу Русия не правят изключение от правилото,даже има симптоми,че започват да се обръщат срещу тези,които ги прилагат!?
154
3
 
15
 
! Отговори
111111 преди 5 години
До Ангела Меркел32Трудна задача, Русия е най-големият износител на пшеница, тъй че няма как да се тресе от глад. По-спокойно го давай...
153
9
 
6
 
! Отговори
москвич бракма преди 5 години
Защо никой по света не кара москвич бракма ????????
152
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гошу, аз няма какво да си отговарям. Отговора си го дал ти : "Войната във Виетнам САЩ не я загубиха, просто я изоставиха, защото сметнаха, че няма нужда да умират повече американци." Обаче това е тъпо основание за края на войната. Просто краварите не можаха да се справят с един малък спрямо тях народ, който имаше мотивация за бой и подготовка повече от тях. И им показа къде цъфти лимонтузото.
151
21
 
5
 
! Отговори
Гoшу преди 5 години
До 164Ами веднага ще ти разкажа. Войната във Виетнам САЩ не я загубиха, просто я изоставиха, защото сметнаха, че няма нужда да умират повече американци. Те мислят за народа и хората си, за сметка на бояришниците, дето дадоха 5 пъти повече жертви във ВСВ, защото не им пука за човешката им маса. Статистика за Виетнам : 1. САЩ - 58 000 убити2. Виетнам - 1 000 000 убити от народната армия на Виет Конг, 500 000 цивилни, общо 1 500 000Ами сам си отговори, кой е победителя тук :)))
150
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гошу, Гошу , явно си фен на краварите. Като говориш за войната в Афганистан, кажи нещо и за Виетнамската война 1960-1972 г. Там как стоят нещата. Бегло си спомням само за свалени над 2000 В-52. За другото ти разкажи ! Айде...
149
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво ни занимавате с тази прогнила държава
148
16
 
6
 
! Отговори
Гoшу преди 5 години
До 160Русия нападна както винаги вероломно Финландия, ама една малка държавичка ги постави на колене. Разби ги отвсякъде и се прибраха в *** си. Афганистанците също им сипаха да ядат и ги натириха. И там се пробваха колхозниците да ги завоюват, ама удариха на камък. Ето ти 2 войни, дето загубиха любимите ви боярищници :))) Прочетете кой е Симо Хаюха - "Бялата смърт" и как само той е избил 1000 колхозника със снайпера си :)))) Снайперист номер 1 в света форева
147
4
 
11
 
! Отговори
учуден преди 5 години
ААаааъъъъхххъъаууауауаа ! Ква статия !ъъъъъауъъъ, писана от со ро сои дено същество без установен пол под силното въздействие на дапкотични вещества
146
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ей, тия не разбраха, че Русия не може да бъде поставена на колене. От векове се мъчат да я подчинят не не става и няма как да стане !