10-годишната Саманта Смит, която промени хода на Студената война

Притеснена от ядрен сблъсък, тя пише писмо до Юрий Андропов
29 апр 2020 20:39, Нели Христова
37
10-годишната Саманта Смит, която промени хода на Студената война
Снимка: RIA Novosti

През 1982 година 10-годишната Саманта Смит пита майка си дали ще има война. Тогава тя й показва статия в списание Time за Студената война. Провокирана от прочетеното, Саманта решава да напише писмо до лидера на СССР Юрий Андропов.

"Скъпи господин Андропов,

Името ми е Саманта Смит. На десет години съм. Поздравление за новата ви работа. Притеснявам се, че между Русия и САЩ ще избухне ядрена война. Интересува ме, ще гласувате ли да има война или не? Ако сте против, моля ви кажете ми как ще направите така, че да няма война. Може и да не отговорите на този въпрос, но искам да знам, защо искате да завладеете света или поне нашата страна. Бог е направил света, за да живеем всички заедно в мир, а не във война.

Искрено ваша, Саманта Смит."

Разбира се, момичето не получило веднага отговор на писмото си. Не и до следващата пролет, когато то било публикувано в съветския вестник "Правда". Но това било добре премислено действие - точно тогава САЩ обявяват своята ракетна програма Star Wars, а няколко седмици по-късно Роналд Рейгън нарича СССР "злата империя" и "фокусът на злото в модерния свят".

Според експерта по руска история Матиас Нойман от Университета на Източна Англия, Съветският съюз не може да отговори на въоръжението на САЩ, за това използва писмото на Саманта като начин да намекнат, че фактът, че Русия е зла е американска пропаганда и всъщност истинският агресор е САЩ, докато СССР просто иска мир.

Писмото на Саманта не просто било публикувано, но тя получила и отговор от самият Андропов.

Когато научило, че писмото й е публикувано в "Правда", момичето писало до посланника на СССР в САЩ, за да попита, защо не е получила отговор, тъй като въпросите й били смислени. Седмица по-късно научила, че отговорът на лидера на Русия пътува към нея. На 26 април писмото пристигнало

"Ние не искаме война. Нито работниците, селяните, писателите или лекарите, нито възрастни, нито деца, нито членове на правителството - никой не иска нито голяма, нито малка война, пише в отговора си Андропов. - Ние искаме мир. Има неща, с което сме заети: отглеждането на пшеница, изграждането и изобретяването, писането на книги и летенето в космоса. Искаме мир за себе си и за всички народи на планетата. За нашите деца и за теб, Саманта."

Но това не било всичко. Юрий Андропов лично поканил саманта да дойде на гости в СССР, за да види с очите си, че страната не желае война и всички живеят в мир. След внимателно приготовление както от страна на САЩ, така и от страна на Русия, Саманта пристигнала в Москва през юли 1983 година.

В центъра на съветската обиколка на Саманта бил детският център "Артек" на полуостров Крим. Той бил създаден като място за възстановяване на болни деца през 1925 година, но с времето се превърнал и основно място за пропаганда, където често били водени децата от чужди страни. В него много лесно едно дете би могло да бъде убедено, че СССР иска мир, а не война. Това не остава незабелязано от американските медии, които наричат Саманта "пешка в пропагандната война".

Но кулминацията на посещението така и не се състоява - Саманта не успява да се срещне с Андропов. Той се разболява тежко и влиза в болница. Така й не я напуска преди смъртта си през следващия февруари.

Но годината, в която Саманта посещава СССР не се оказва добра за отношенията със САЩ

Въпреки доброто впечатление, което се опитва да направи, СССР сваля самолет на корейските авиолинии, превозващ стотици пътници. Сред тях са и много американци, дори членове на американския конгрес. Това е последвано от срив в компютърната система на СССР, която сигнализира за американски ракети, които летят към Русия. Само благодарение на офицера Станислав Петров, който засича грешката, е предотвратен ядрен отговор. През ноември идва Able Archer 83, симулация на НАТО, която Съветския съюз мисли за истинска заплаха и товари самолетите си с бомби, а под леда на Арктика се движат атомни подводници.

Ала само след няколко години, мисълта за война започва да отшумява. Горбачов и Рейгън се срещнаха в Женева. Съветският съюз започна да се трансформира, а само след още 4 години пада и Берлинската стена. За жалост, Саманта не доживява да види края на Студената война.

През август 1985 година тя умира заедно с баща си, когато малкият самолет, в който пътували, се разбива. Хиляди присъстват на погребението й. За нея скърби както САЩ, така и СССР, а майка й получава писмо лично от Михаил Горбачов.

"Трябва да знаете, че милиони майки и бащи и тук, в Русия, споделят тази трагична загуба. Най-хубавото би било, ако продължим това, което тя започна с добра воля, приятелство и любов. Саманта бе блестящ лъч слънце в момент, когато отношенията между нашите две страни бяха замъглени", гласи то.

Днес, името на Саманта Смит е някак непознато за американците, но е дълбоко вкоренено в историята на Русия. Поколението, живяло по времето на СССР си я спомня като приятелското лице на Америка, приятелката на малките съветски деца. Нейните снимки с тях предизвикват носталгия, спомен за щастливото детство, което е в дълбок контраст с тежката икономическа обстановка и разпадането на съюза няколко години по-късно.

През 2017 г. Владимир Путин посети лагера в Артек, за да открие сесия, посветена на Саманта. Той припомни как  "най-добрите млади хора идваха тук".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
9
 
9
 
! Отговори
ГРЕТА ОТ СЕВЕР преди 3 години
МАМА МИ КАЗА ЧЕ КОГАТО ЗАЧЕНА ОТ БЯЛА МЕЧКА СВЕТЬТ Е МОЙ.
3
8
 
10
 
! Отговори
сигурно преди 3 години
Ако на Саманта родителите не бяха богати ,и не ползваха частен самолет ,щеше да е жива !!
2
4
 
10
 
! Отговори
ГРАД КОЗЛОДУЙ преди 3 години
БОГ да прости госпожица СМИТ МИР НА ДУШАТА И
1
5
 
9
 
! Отговори
ГРАД КОЗЛОДУЙ преди 3 години
да има МИР