Защо Владимир Путин бърза да обяви коронавируса за победен?

Той все пак иска да завърши плана си с промяната на конституцията
17 май 2020 16:40, Нели Христова
169
Защо Владимир Путин бърза да обяви коронавируса за победен?
Снимка: БГНЕС

Изглежда на Владимир Путин му дойде до гуша от епидемията от COVID-19 - тази седмица той върна всички руснаци обратно на работа и обяви, че шестте седмици на пълна карантина приключват. Отговорността кога и как да бъдат вдигнати малкото останали ограничения остана в ръцете на регионалните лидери. Ала вълната от коронавирус в Русия далеч не е намаляла - болните растат с бързи темпове всеки ден. Най-вече в Москва.

Защо Путин бърза толкова много?

"За първи път в цялата си политическа кариера Путин се изправя пред проблем, който изобщо не е под неговия контрол и разбива всичките му планове", казва политическият анализатор Николай Петров пред BBC. Тази пролет Русия трябваше да гласува на референдум за промяна в конституцията. Чрез нея Путин щеше да остане на власт още два мандата.

Но вместо това 67-годишният лидер трябваше да се оттегли в резиденцията си в Москва, след като посети болница, лекуваща заразени с COVID-19, в цялостен предпазен костюм и все пак бе в близък досег с болестта. Докторът, който го разведе из лечебното заведение, след като Путин вече беше свалил предпазния костюм, се оказа заразен с вируса.

Принуден да се самоизолира, руският президент трябваше да върши работата си с видео връзки и огромен екран. През това време рейтингът му на одобрение от обществото се срина до 59%. Той никога не е бил толкова нисък. А скуката на Путин по време на дългите конферентни разговори бе видима.

"Путин е устремен към това да завърши плана си", казва Петров. Реформата на конституцията, дори и в условията на пандемия, се рекламира редовно по телевизията и върху огромни билборди.

"Все едно са го хванали, докато е прескачал оградата - това не е много комфортна позиция", допълва Петров.

Победила ли е Русия COVID-19?

В деня, в който Путин обяви края на блокадата, Русия отбеляза най-високия брой новозаразанеи с коронавирус. От тогава броят на болните намалява, но все пак числата остават големи. Заразените са 250 хил, което поставя страната на върха на класацията по брой болни от COVID-19. Но властите в страната се фокусират върху положителното - поне статистически, процентът на смъртност от коронавирус в Русия е под 1%.

"Това показва, че здравната ни система е много по-добра от тази на САЩ, каза председателят на парламента Вячеслав Володин. Русия е отчела едва 2212 смъртни случая. - Трябва да благодарим на нашите медици и на президента, които работят ден и нощ."

Разбира се, ниският процент на смъртност предизвиква съмнения, че Русия фалшифицира броя на починалите от COVID-19. Но властите в страната бяха категорични, че това са "фалшиви новини". И все пак - смъртността в Москва е много по-голяма в сравнение с данните от същите месеци в последните пет години, а това доказва, че има значително разминаване между официалните данни и истината.

Ниската смъртност се дължи и на още нещо - Русия записва много от заразените, като починали от сърдечен удар или инсулт, а не от COVID-19.

Какъв урок научи страната?

Русия имаше повече време да се приготви, преди вълната от COVID-19 да я удари. Близо 40 хил. теста за коронавирус се правят на ден, а болните започват лечение рано, което може и да е предпазило страната от ужасяващата гледка на масови гробове и претъпкани морги. Но краят на епидемията е далеч.

Възможно е да има и културни различия - докато премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън кашляше по време на дистанционните срещи с бушуваща температура, а след това приключи в интензивното лечение, говорителят на Владимир Путин се бори със собствената си треска в продължение на три дни, преди да бъде приет в болница с двустранна пневмония. Димитрий Песков сподели че се е разболял, въпреки страхотните мерки, които служителите на Кремъл взели. Те дори дезинфекцирали документите, преди да ги предадат на Песков. Той не е бил в директен контакт с Путин от месец.

Прехвърля ли се отговорност в страната?

Не е ясно кога Путин ще реши, че е безопасно да се върне в Кремъл. Много други руснаци, които могат да си го позволят, продължават да работят от вкъщи. Някои от ограниченията остават, а кога те ще бъдат вдигнати е решение, което само кметовете могат да вземат. Много руснаци останаха без работа или с по-малко средства заради кризата. Те искат ограниченията да бъдат премахнати.

"Руските лидери знаят, че ситуацията, в която гражданите са без работа и без пари ще предизвика крах, експлозия. За това те решиха да обявит пандемията за приключила, когато дори не е близо до пика", аргументира се политическата анализаторка Лилия Шевцова.

"Те се нуждаят от победа над коронавирус и то бързо!", написа тя в блог за радиостанция Ekho Moskvy. Но вирусът, който все още се разпространява в регионите на Русия, не се съобразява с политическите стремежи на Кремъл.

А щетите, които Путин понася, също трудно могат да бъдат спрени. 

"Дори и да получи промяната в конституцията, която иска, това няма да промени факта, че Путин сега е много слаб", казва Николай Петров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До КогаКой какви глупости не е казвал? Ти въобще прочете ли статията или просто тръгна автоматично по плана?
3
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тоя човек ще остане в Историята! Като Владимир Занульоннъьй..
2
14
 
21
 
! Отговори
Кога преди 3 години
Това е поредната фейк нюз,никой никъде не е казвал подобни глупости,все пак четем не само наши ***...
1
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защото 9-и май мина..