Украйна и основните ѝ западни съюзници – Франция, Германия, Великобритания, Полша и САЩ – поставиха ултиматум на Русия да приеме пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което трябва да започне в понеделник. В противен случай Москва ще бъде изправена пред нова вълна от санкции. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на изявленията на лидерите, направени по време на тяхното съвместно посещение в Киев.
Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц, британският премиер Киър Стармър и полският премиер Доналд Туск заявиха, че имат подкрепата и на американския президент Доналд Тръмп. Според Макрон, около 20 държави от т.нар. „Коалиция на желаещите“ са решили да подкрепят примирието, което ще бъде „наблюдавано главно от Съединените американски щати“, като „всички европейци ще допринесат“.
„Ако Русия откаже това прекратяване на огъня или го приеме, но го наруши, ще бъдат подготвени огромни санкции, координирани между европейците и американците“, предупреди Макрон на обща пресконференция в Киев.
Той допълни, че при спазване на примирието може да се премине към „преки преговори“ между Русия и Украйна.
Британският премиер Киър Стармър подчерта: „Позицията, до която стигнахме днес, е позиция на абсолютно единство между цял ред държави по света, включително Съединените щати.“
А канцлерът на Германия Фридрих Мерц заяви: „Тази война не засяга само териториалната цялост на Украйна. Тя цели да разруши целия европейски политически ред. Ето защо ние заставаме на страната на Украйна.“
Предложението за 30-дневно примирие вече беше отправено няколко пъти от Киев през последните седмици, но досега Русия го е отхвърляла, настоявайки първо да бъдат изпълнени нейните условия – а именно прекратяване на западните оръжейни доставки за Украйна.
Кремъл все още не е излязъл с официална позиция по последната инициатива.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини европейските страни в „противоречиви и конфронтационни изявления“, след като западните лидери заплашиха Москва със санкции.
„Чуваме много противоречиви изявления от Европа. Като цяло те имат по-скоро конфронтационен характер, отколкото опити да се съживят отношенията ни“, заяви Песков.
Той подчерта, че президентът Владимир Путин остава отворен за диалог: „Готов е за контакти с всички лидери, доколкото самите те са готови.“
Русия нееднократно е заявявала, че е склонна на преговори, но обвинява Украйна в блокиране на процеса чрез указ от 2022 г., който изключва всякакви преговори с Путин. Вчера Песков каза, че Русия би подкрепила прекратяване на огъня, но само при „надлежно отчитане на голям брой нюанси“. В интервю за ABC News, той добави, че прекратяване на огъня е възможно само при условие, че западната военна помощ за Украйна бъде прекратена.
„В противен случай Украйна ще има предимство“, заяви говорителят на Кремъл.
Според Москва, украинската страна може да използва евентуално примирие, за да прегрупира войските си, да мобилизира допълнителни сили и да получи още западно въоръжение – затова настоява гаранции, че това няма да се случи, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.