Алексей Навални година след отравянето: Западът трябва да се бори с корупцията

Само така лидерите ще решат "големите си проблеми"
Обновена: 20 авг 2021 21:41 | 20 авг 2021 21:41, Нели Христова
122
Алексей Навални година след отравянето: Западът трябва да се бори с корупцията
Снимка: БГНЕС

Преди една година Алексей Навални се качва на самолет от Сибир към Москва. Във въздуха той започва да се чувства зле, за минути се свлича на земята и започва да вие от болка. Оказва се, че критикът на Кермъл е отровен с "Новичок", а месеци по-късно разследващи организации категорично ще заявят, че зад нападението стои именно властта в Русия.

След дълги седмици на лечение в Берлин, Навални все пак реши да се върне в Русия, където бе арестуван веднага след като слезе от самолета. Днес, година след отравянето му, той все още е в затвора. В съобщение, изпратено от килията му, той настоява Запада да наложи още санкции срещу олигарсите.

Eто какво пише най-големият опозиционер на Владимир Путин:

Точно преди една година не умрях от отравяне с химическо оръжие и изглежда, че корупцията играе немалка роля за оцеляването ми. Замърсявайки държавната система на Русия, корупцията е заразила и разузнавателните служби. Когато висшият мениджмънт на дадена страна е зает с рекет и изнудване на бизнеса, качеството на тайните операции неизбежно страда. Група агенти на ФСБ нанесоха веществото върху бельото ми също толкова калпаво, колкото и некомпетентно вървяха по стъпките ми в продължение на три години и половина - в нарушение на всички указания отгоре - позволявайки на гражданските разследващи активисти да ги разкриват на всяка крачка.

За да бъдем честни, режим, основан на корупция, може да изпълнява по-елементарни задачи до съвършенство. Съдебната система - първото нещо, което автократите възнамеряват да ограбят от нацията си, поемат контрола - функционира перфектно на принципа quid pro quo. Ето защо, когато се върнах в Русия след лечението в Берлин, ме откараха направо от самолета в затвора. В това няма нищо хубаво, но поне сега имам време да прочета мемоарите на световните лидери.

В тези книги световните лидери пишат ужасно интересно за това как са решили основните проблеми, пред които е изправено човечеството: войни, бедност, миграция, климатичната криза, оръжия за масово унищожение. Това са въпросите от "големия дневен ред". Борбата с корупцията, от друга страна, рядко фигурира като част от това, което се надяват да остане след тях като наследство. Това не е изненадващо; това е точка "вторичен дневен ред".

Удивително е, че корупцията почти винаги заслужава да се спомене, когато световните лидери описват неуспехите - независимо дали са техни или, по често, тези на техните предшественици.

"Изгубихме години, стотици милиарди долари и хиляди човешки животи в Ирак (или Афганистан, както решите), но корумпираното правителство на ал-Малики (или Карзай, вие решавате), отчужди хората с кражби, отвари пътят към победата на радикалите, въоръжени с лозунги за честно, справедливо управление."

Това води до очевиден въпрос. Момчета, ако корупцията ни пречи да намерим решения на проблемите от "голямата програма", може би е дошъл моментът да я издигнем до приоритет в тази програма?

Не е трудно да се разбере защо това вече не се е случило. Корупцията е труден въпрос за обсъждане по време на световни срещи от високо равнище. Да предположим, че обсъждате Сирия и кибератаки с Владимир Путин. Всеки намира това за интересно, всеки знае къде се намира. На заключителната пресконференция всеки ще има какво да каже.

А сега си представете среща с Путин по въпроса за корупцията. Самият факт, че е повдигнат този въпрос, представлява преход към личности. Цялото нещо, от началото до края, ще бъде неудобно. Най-богатият лидер в света, който избяга от собствената си страна, е поканен да обсъди как да се справи със своя проблем. Много сложно, много неудобно.

Сега включете новините. Именно фактът, че Западът "не забеляза" тоталната корупция в Афганистан - западните лидери предпочетоха да не говорят по тема, която им се струва неудобна - беше най-важният фактор за победата на талибаните (с подкрепата на населението). Западът не искаше да обсъжда ограбването на бюджета, много по -добре беше да се съсредоточим върху това, че хората биват убивани с камъни или екзекутирани чрез обезглавяване.

След имплозията на СССР и края на глобалната идеологическа конфронтация, именно корупцията - в нейната класическа дефиниция, "експлоатацията на официална позиция за лична изгода", се превърна в универсалната основа за разцвета на нов авторитарен интернационал - от Русия до Еритрея, Мианмар до Венецуела. А корупцията отдавна вече не е просто вътрешен проблем на тези страни. Това е почти неизменно една от основните причини за глобалните предизвикателства, пред които е изправен Западът.

Нова "гореща" война в Европа с използване на въздушни удари и артилерия? Това означава, че Путин отмъщава на Украйна за антикорупционната революция, която свали протежето му, Виктор Янукович. Религиозните екстремисти от всички страни пък по-лесно разпространяват пропаганда, когато техните противници карат Rolls-Royce по улиците на страни без пари. Миграционните кризи са причинени от бедност, а бедността почти винаги е причинена от корупция.

"Добре е, че изменението на климата не е свързано с корупцията!", може иронично да разсъждаваме. Приканвам ви да кажете, че в лицето на милионите хектари сибирска гора, които изгарят всяка година поради варварско общо разчистване, нарушавайки пожарните правила за управление на горите, не виждате корупция. Не искам да правя тази прогноза, но се опасявам, че следващата голяма терористична атака няма да бъде просто поредният взрив от религиозни фанатици, а например химическо оръжие във водоснабдителната мрежа на голям град или опустошително атака срещу IT инфраструктурата на цяла държава. А тези, които ще извършат тези терористични атаки, ще бъдат от хората, притежаващи златни дворци. Причината за извършването й ще бъде да се отклони вниманието на света от златните дворци към проблемите на глобалната сигурност.

Така че не ние трябва да се чувстваме неудобно да се изправим пред корумпирани авторитарни власти с трудни въпроси, напротив - те трябва да знаят, че техните мрачни отношения неизменно ще бъдат основният фокус на дискусиите на световните срещи на върха. Това би било решаваща стъпка към премахване на първопричината за много "големи" проблеми.

Добре, но какво да правим? Със сигурност няма много неща, които хората във Вашингтон или Берлин могат да направят за борба с корупцията на служителиите в Минск или Каракас?

Вярно е, но също така е вярно, че важен аспект на корупцията в авторитарните страни е използването на финансовата инфраструктура на Запада - и в 90% от случаите откраднатото се съхранява на запад. Служител, работещ за автократ, знае по-добре от всеки друг колко е важно да държи капитала си далеч от колегите и шефа си.

Всичко, което е необходимо, е западните лидери да проявят решителност и политическа воля. Първата стъпка е корупцията да се трансформира от източник на неограничени възможности в тежкст за поне някои от елитите, обграждащи автократите. Това ще ги раздели и ще увеличи гласовете в полза на модернизацията и намаляването на корупцията - които ще бъдат укрепени и ще получат нови аргументи, които да изложат в елитните среди.

Следващите пет стъпки са напълно реалистични, лесни за изпълнение и могат да дадат високоефективен старт в борбата с глобалната корупция.

Първо, Западът трябва да формулира и признае специална категория "държави, които насърчават корупциянта", която ще позволи предприемането на единни мерки срещу групи държави, вместо да налага санкции на определени държави.

Второ, основната санкция - основният данък върху корупцията, ако щете - за тази група държави трябва да бъде "наложена прозрачност". Цялата документация, свързана с договори, сключени между западни компании и партньори от държави, представляващи корупционни рискове, трябва да бъде публикувана, ако договорите са в най-малка степен свързани с държавата, нейните служители или техните роднини.

Работите за държавна компания в страна с висок риск от корупция и искате да купите вила на Френската Ривиера? Добре, продължете, но трябва да знаете, че цялата информация за сделката ще бъде обществено достъпна. Искате да имате сделки с длъжностно лице в Минск или с леля на руски губернатор? Няма проблем, но ще трябва да публикувате цялата документация от транзакцията и вече няма да можете да прикривате подкупа, който плащате чрез този "регионален представител" или "местен партньор".

Трето, борбата с корупцията без борба с корумпираните хора е най-чистото лицемерие и подкопава доверието на избирателите. Докато не бъдат наложени лични санкции на олигарсите, предимно тези от обкръжението на Путин - пример за подражание на всички корумпирани държавни служители и бизнесмени в света - всяка антикорупционна реторика от Запада ще се възприема като въздух под налягане.

Няма нищо по-разочароващо от четенето на най-новия списък със санкции, изпълнен с имената на полковници и генерали от разузнавателните служби, за които никой никога не е чувал, но щателно изчистен от имената на хора, в чиито интереси действат тези полковници. Западът трябва да се освободи от семантично мислене, където етикетът "бизнесмен" действа като индулгенция, което прави попадането им в списъкът със санкции много трудно. Олигарсите на Путин, оглавяващи "държавни" компании и компании, които официално са частни, но чийто просперитет е свързан с групата на Путин, не са бизнесмени, а лидери на организирани престъпни групи. В момента, уви, западният истеблишмънт действа като кучето на Павлов: показвате им полковник от разузнавателните служби и те крещят: "Накажете го!", показваш им олигарха, който плаща на полковника, и те викат: "Поканете го в Давос!"

Четвърто, САЩ, Великобритания и Германия вече имат отлични инструменти за борба с чуждата корупция, като например Закона за чуждестранните корупционни практики, Закона за подкупите и т.н. Познайте колко дела са заведени след доклади от нашата Фондация за борба с корупцията, категоризирана сега като екстремистка организация от правителството на Путин?

Точно така - нито едно. Тъжният факт е, че дори западните правоохранителни органи се отнасят с корумпирани чуждестранни служители с детски ръкавици. С малко политическа воля от страна на правителството (и натиск от общественото мнение) тази ситуация може да бъде поправена.

Пето, възпрепятстването на износа на политическа корупция очевидно заслужава създаването на международен орган или комисия. Погледнете какво се случва в момента. Инвестирайки относително малки суми пари, неоспоримият Путин изкупува крайно десни и крайно леви движения в цяла Европа-превръщайки техните политици в свои олигарси и агенти. Легализираният подкуп процъфтява, често под формата на членство в борда на държавни компании. Бивш германски канцлер, или бивш италиански премиер, или бивш австрийски външен министър, може да действа като танцьори на фона на руския диктатор, нормализирайки корупционните практики. Всички договори, свързващи бивши или настоящи западни политици с бизнес партньори от корумпирани авторитарни страни, също трябва да бъдат отворени за обществен контрол.

Това са първите стъпки, но дори те ще имат значително въздействие, създавайки елитни групи в авторитарните страни, за които кампанията за намаляване на нивата на корупция ще се превърне в рационален избор.

Не са необходими пари, нито войници, нито преконфигуриране на индустрията или световната политика, за да започнете да предприемате действия. Само политическа воля - която за съжаление често липсва. Общественото мнение и желанията на избирателите са това, което най-накрая може да раздвижи нещата. Тогава някой ден световните лидери ще могат да напишат в мемоарите си, че са решили много големи проблеми от "големия дневен ред", просто като премахнат първопричината си - без войски, без милиарди долари и без пропилени десетилетия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А в САЩ и ЕС има ли корупция, или в САЩ и ЕС са чесни?
25
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 33 "Когато Украйна реши да напусне СССР и стана независима държава, имаше промишлен потенциал значително превъзхождащ Германия" Малииии. :))) Като "промишления потенциал" на България: недоразумение след недоразумение, трупащи загуби за държавата и вкарващи я във все по-големи дългове. Всъщност, руснаците създаваха НАРОЧНО губещи гигантски и неадекватни индустриални проекти, точно за да трупат сателитите им загуби и да задлъжняват към тях, като така ги държат на каишка. Шаранче. :)))
24
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някои любопитни факти. На 21.05.2019 г. Урсула фон дер Лайен бе приета в Управителния съвет на т. нар. "Световен икономически форум" (WEF), който е най-богатото частно НПО (със седалище в Женева), известно със своите ежегодни срещи в швейцарския курорт Давос. Тази частна организация има огромно политическо и икономическо влияние, защото е щедро финансирана от представители на едрия капитал да прокарва техните интереси, чрез вземането на решения за справяне със световни проблеми като "глобалното затопляне", "заплахата от пандемия" и др. режисирани заплахи.
23
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И какво се случи само два месеца, след като Урсула фон дер Лайен бе назначена в Управителния съвет на въпросното НПО (най-влиятелната частна организация в света)? Случи се това, че на 16.07.2019 г. Урсула бе избрана за председател на Европейската комисия, която пък е органът с най-големи правомощия в ЕС. Дали случайно няма връзка между тези две назначения?
22
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Без корупция Русия щеше да бъде много по-богата, демократична, миролюбива, правдива и привлекателна, а не като сегашната вечно намусена сърдита на всички неощипана мома.
21
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато Украйна реши да напусне СССР и стана независима държава, имаше промишлен потенциал значително превъзхождащ Германия (обединена Германия). Военно промишления потенциал на Украйна тогава превъзхождаше практически всяка страна в Европа, включително Франция. Що се отнася до корабостроенето, Украйна можеше да построи всякакви военни кораби - от самолетоносачи до малки военни кораби. Украйна можеше да произвежда космическа техника, ракети, междуконтинентални балистични ракети и самолети. Автобуси. Сега Украйна е страна от Третия свят наред с България.
20
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По време на разпадането на СССР (тоест освобождаването на съветските републики една от друга) населението на Украйна е малко над 52 милиона души. Сега според официалните данни достига едва 41,2 млн. Експертите смятат тези цифри за много надценени.
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато Литва стана независима, населението и беше 3.7 милиона. Днес Литва е 2.5 милиона - населението намаля с повече от един милион и половина. За 2020г в Литва са се родили 15 000, умряли са 22 хил.
18
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всеизвестно е, че Русия е страна на корупцията и военщината. Затова путигарсите и тънат в разкош, докато народа тъне в кал и немотия, а средната продължителност на живот е една от най-ниските в света. Мизерна държава.
17
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 25 Руснаците винаги планират и най-накрая винаги става "Ой, УПАЛ" :))))
16
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 21 "а кранчето се държи от Русия." Ц. Кранчето се държи от всички страни, включително от американците. :))))
15
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Западът Нормално е Западът да е предпазлив: когато си имаш работа с лунатик трябва да внимаваш. :)))))
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До подкрепям Навални! "В експерименталните ваксини срещу коронавируса са открити генни терапии." Ко? :)))) Лекувай се :))))) Най-добре с "генна терапия" :)))
13
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много се е объркал като мисли че запада иска да се бори с корупцията! Напротив - това е основното му оръжие срещу другите държави - чрез насърчаване на корумпирания елит западните компании имат достъп до евтина работна ръка и природни ресурси, така че Запада винаги ще си остане двуличен по темата а Навални ще си остане един наивен каторжник, който беше използван за про-западни цели и ще бъде забравен... не е първия!
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименИ САЩ да си разкара военните бази от Европа, Азия, Африка, и Южна Америка. Безспорно измежду Русия и САЩ агресорът са САЩ.
11
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западът трябва да се занимае със собствените си вътрешни проблеми, които никак не са малко и да се примири със съществуването на инакомислещи и независими държави.
10
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едва ли на някой от Брюксел , Вашингтон му е до Навални . Много се объркаха нещата в Афганистан . Ваксините не работят , както им се искаше . Въпреки това се чудят , как да принуждават хората да се ваксинират. Може и да са забравили вече , че са " тровили " Навални . Просто с Тихоновская не улучиха момента , зададоха се много кризи на хоризонта , кой ли се интересува от нея и Навални
9
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Навални напомна на Путин за Геленджик и на руския народ как Диктатора го граби :)))))
8
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Путин вече купи много западни политици. Точно затова те са толкова меки към фашисткия му режичм. Днес вече може да уе купил и Меркел.Тая бензиностанция дето я ръководи само за това бълва пари. Да подкупва.
7
4
 
10
 
! Отговори
Ахмед преди 2 години
Не ни дреме за Навални. Безсмислено е да пишете за него.