ЕС обяви икономическа война на Русия, но печели ли я?

Руският БВП се очаква да падне с 11.2%, а украинският - с 45%
18 авг 2022 07:00, Петя Славова
174
ЕС обяви икономическа война на Русия, но печели ли я?
Снимка: БГНЕС

Въпреки че през май Европейската комисия обяви почти 9 милиарда евро изгодни заеми за Украйна, реакцията е отчайващо бавна. И макар че Европейският съюз обяви икономическа война на Русия, изглежда, че не печелим. Всъщност множество показатели сочат, че Украйна страда много повече от Русия.

Това пише Луис Гарикано за "Политико". През последните три години Луис Гарикано е вицепрезидент и говорител по икономическите въпроси на Renew Europe и ръководител на испанската делегация на Ciudadanos в Европейския парламент. През предстоящата академична година той ще бъде гостуващ професор по икономика в Колумбийския университет.

Още по темата

От началото на агресията на руския президент Владимир Путин в Украйна рублата достигна през юни седемгодишна върхова стойност - 54,47 за долар. В същото време украинската гривна се търгува на десетгодишно дъно - 36,84 за долар. Очаква се руският БВП да спадне с 11,2% през тази година, докато украинският БВП може да се свие с 45%. И докато инфлацията в Русия достигна своя връх от 17% през април, инфлацията в Украйна продължава да расте, достигайки 22,2% през юли.

Основна причина за това е износът на изкопаеми горива от Русия. От началото на руската агресия ЕС е изпратил на Русия 82 млрд. евро под формата на плащания за изкопаеми горива. В същото време той е мобилизирал само 6,1 млрд. евро в подкрепа на цялостната икономическа, социална, финансова и военна устойчивост на Украйна.

Понастоящем следващият голям пакет от подкрепа за Украйна се очаква да дойде чрез макрофинансовата помощ (МФП) - финансов инструмент на ЕС, който се предоставя на страни партньори, изпитващи криза в платежния баланс. Тя позволява на блока да заема средства на финансовите пазари и обикновено се предоставя под формата на заеми.

След нахлуването в Крим през 2014 г. Украйна е получила 6,2 млрд. евро МФП. Но сега спешно е необходима допълнителна финансова помощ, за да не се допусне страната да фалира по време на войната, което би означавало незабавно поражение.

В тази връзка през април Международният валутен фонд изчисли, че Украйна ще бъде изправена пред финансов недостиг от около 15 млрд. долара преди юни, на което Комисията отговори, като обяви отпускането на допълнителна МФП в размер на 9 млрд. евро, за да запълни част от този недостиг.

Добрата новина е, че парите изглежда са налични. Настоящата многогодишна финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г. предвижда максимум 11 млрд. евро МФР през седемте си години.

Лошата новина обаче е, че макар при нормални обстоятелства споразуменията за МФП да се обезпечават с 9 % от Гаранцията за външна дейност (ГВД) - в която са заделени 1 млрд. евро за тази цел - Комисията изисква новата МФП за Украйна да се обезпечи със 70 % поради по-високия риск от неизпълнение. Следователно ЕС ще трябва да блокира поне 6 млрд. евро от ГВД, което е повече от наличните средства.

Тези бюджетни пречки обясняват защо одобряването и разпределянето на последната обявена МФП за Украйна отнема толкова време. Комисията представи проекта за първия транш от 1 млрд. евро, за който вече ще бъдат използвани 700 млн. евро от ГВД, едва на 1 юли, като останаха на разположение само 229,5 млн. евро.

Комисията има само два начина да предостави останалата част от МФП на Украйна:

Първо, чрез член 37 от регламента "държавите-членки, третите държави и други трети страни" могат да допринесат за ГВД с допълнителни средства като външни целеви приходи. Процесът би бил подобен на този, използван за създаването на инструмента "Подкрепа за намаляване на рисковете от безработица при извънредни ситуации" (SURE) по време на COVID-19, който позволи на Комисията да вземе заем в размер до 100 млрд. евро, с гаранции в размер на 25 млрд. евро, предоставени от държавите членки. След като Комисията предложи SURE през април 2020 г., беше необходим само един месец, за да го одобри Съветът, и пет месеца, за да бъде активиран.

Предвид енергийната криза обаче този път изглежда трудна битка в момента, тъй като страните членки ще се колебаят дали да предоставят допълнителни гаранции.

Второто решение в такъв случай би било ранно преразглеждане на МФР за периода 2021-2027 г., което би довело до значително увеличаване на средствата, предназначени за външната политика, както и до по-голяма гъвкавост при разпределянето на ресурсите на ЕС. Подобно преразглеждане също така би подготвило по-добре ЕС да реагира на последователни кризи и враждебни политики от страна на трети държави.

Въпреки че вторият вариант е желан в средносрочен план, най-бързият начин да се посрещнат спешните финансови нужди на Украйна е правителствата на ЕС да предоставят допълнителни гаранции на ГВД, така че през септември да бъдат деблокирани оставащите 7,8 млрд. евро в МФП.

Сега Путин играе на изчакване - точно както направи в Крим и Грузия. Той се надява, че скоро западният свят ще бъде твърде зает да се справя с рецесията и новите имиграционни вълни, за да се интересува от Украйна.

Но правителствата не бива да изпускат от поглед първопричината за вътрешните си трудности. Инфлацията, ниският ръст на БВП и недостигът на енергия и храни са преки последици от руската инвазия - не бива да ги разглеждаме като конкурентни кризи.

ЕС ще спечели тази икономическа война само ако действа единно и бързо, както по време на Ковид-19. Колебанието само разширява предимството на Путин и е причината, поради която от началото на инвазията сме изпратили над 10 пъти повече пари на Русия, отколкото на Украйна. /БГНЕС

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Още по темата: УкрайнаРусияБВПрубла
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Цената на енергия в ЕС е 8 пъти по скъпа от тази в САЩ! Робите винаги са бедни, няма богати роби!
65
16
 
6
 
! Отговори
анализатор преди 1 година
Не знам дали ЕС печели нещо от тази война, но едно е сигурно: Русия губи!!!
64
1
 
9
 
! Отговори
МАЙОРА преди 1 година
До Анонимен 77 Точно затова е, ***! ХИ ХИ ХИ Те Германия са икономическа сила само от времето на герхард шрьодер насам! От де ви изравят бе!
63
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да не се къпеш, переш и използваш тоалетна хартия за многократна употреба са признаци на зенита на едно общество!
62
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В УК хората от средната класа даже не могат да си позволят храна и да ядат колкото искат- food banks навсякъде дори в престижни квартали..
61
3
 
13
 
! Отговори
ТокуЩо по БНТ преди 1 година
ЦИК си Признаха, че Електронният Подпис или UEFI ключа на Софтуера в Машините не е Тяхно Притежание, а се държи от 3-4 лица близки до ПП и ДБ - иначе, Машинният Вот бил сигурен! Да ви питам, вие давате ли Паролата на Банковата си Сметка на 3-4 НеПознати Лица - особено ако е като Банковата Сметка на България - с Милиарди вътре?!
60
3
 
17
 
! Отговори
До авторката преди 1 година
Брей. Този път нещо обективно. Нещо май започвате да обръщате палачинката. Да не би да ви спряха центовете от ?
59
6
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Целия икономически модел на успех на Германия се базира на евтини суровини и енергия от Русия! Не мотат да заместят, ще си деиндустриализират, до тука беше високия стандарт на живот..
58
18
 
7
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
ЕС и САЩ спечелиха икономическата война със СССР,ще спечелят и тази с Русия.
57
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия и УК направо се самоубиват!
56
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС или ще изгони американските марионетни правителства или ще се разпадне!
55
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС губи..
54
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Значи ем да спазвам мерки, да нося маска дистанция, ам вече да не си мия ръцете и да не се къпя и да стоя на студено хаха
53
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Може в България да не усещате че губим икономическата война, но в Германия много започна да се усеща отчаяние. Шолц шета насам натам и няма газ от никъде, спестяване от 20% означава да затвориш индустрията и работни места. Даже тока е на пекордни цени от 40 години..
52
2
 
9
 
! Отговори
Печели Я преди 1 година
колкото Спечели и Войната с КОВИД!
51
3
 
13
 
! Отговори
бл.134 в Zап. парк преди 1 година
Как да не я печели ? UK , взеха да използват тоалетна хартия втора употреба .В *** не искат да изнасят дървесина ! В Германия се появиха камъните на глада
50
20
 
8
 
! Отговори
Реалист безпристраст преди 1 година
Русия загуби войната.При Керченския мост опашката от бяхащи руснаци като мишки е над 40 км.Такива са фактите!
49
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Режим на тока, връщане към мазут, 19 градуса макс отопление зимата при ковид вълни, кой печели според вас не е ЕС със сигурност.
48
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не!
47
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Странна работа! Нито един газопровод не е засегнат. Украйна продължава да продава руска газ.