Къде отива руският петрол след европейското ембарго?

И какви алтернативи на руския петрол е намерил ЕС?
23 яну 2023 08:14, Елка Василева
170
Къде отива руският петрол след европейското ембарго?
Снимка: архив, БГНЕС

През декември вносът на руски петрол в ЕС е спаднал спрямо ноември с 270 000 барела дневно до 900 000 барела дневно според данни на Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирани от Ройтерс.

Спадът е вследствие на влязлото в сила от 5 декември ембарго върху руския петрол, внасян в ЕС по море, както и на наложения от страните от Г-7 таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел. Мерките са пряко следствие на руската инвазия в Украйна, започнала преди близо 11 месеца.

Още по темата
Къде пристигнаха руските барели пред декември?

Повечето от насочения по море към страните членки на ЕС руски петрол или 160 000 барела от общо 230 000 барела е внесен в България, която се ползва от изключение в ембаргото. Един танкер е пристигнал в Италия, а други два - в Нидерландия, според месечния доклад на МАЕ, разпространен в сряда. От януари руски петрол по море в ЕС има право да внася единствено България, допълва МАЕ.

Как работи тръбопроводът "Дружба"?

Износът на руски петрол по тръбопровода "Дружба", който тръгва от Русия и се разклонява в две направления, не попада под ембарго. Северното направление минава през Беларус и Полша и стига до Германия, а южното прекосява Украйна и Словакия и стига до Унгария и Чехия.

Германските рафинерии в Лойна и Швед, които са свързани с тръбата, спряха да купуват руски петрол в края на 2022 г. Германия обаче планира да внася по тръбопровода по 30 000 барела дневно от Казахстан.

Това означава, че обемите по "Дружба" ще паднат с около 330 000 барела до 360 000 барела дневно, а делът на руския петрол в европейския внос ще се срине до едва 5 на сто спрямо 27-30 на сто преди началото на войната.

Къде Русия продава петрола си?

През декември износът на руски петрол в Индия достигна нови рекорди от 1,4 милиона барела дневно, докато обемите за Китай - по море и по тръба, остават почти без промяна от 1,9 милиона барела дневно, сочат данните на МАЕ.

Износът за Турция падна с 200 000 барела до многомесечно дъно от едно 45 000 барела. Държавната азербайджанска компания СОКАР (SOCAR) съобщи миналия месец, че е спряла да купува руски петрол за турската си рафинерия.

През декември първият товар петрол от седем месеца насам пое към Япония от комплекса "Сахалин-2", който е частично притежаван от японски компании и не попада под ударите на тавана на цената, определен от Г-7.

Какви алтернативи на руския петрол е намерил ЕС?

Общият внос на руския петрол в ЕС - по море и по тръби, е спаднал през декември с 1,6 милиона барела спрямо февруари.

Вместо него ЕС залага на увеличен внос от Близкия изток, Западна Африка, Норвегия, Бразилия и Гаяна според доклада на МАЕ.

САЩ и Казахстан също са потенциални алтернативи, посочва МАЕ. Казахстан постигна предварителна сделка с Москва да изнася петрол за Германия през руските петролопроводи.

През декември Норвегия увеличи производствения капацитет на най-голямото находище в Западна Европа - "Йохан Свердруп", до 720 000 барела дневно от предишните 535 000 барела. "Това е добра новина за европейските рафинерии, тъй като петролът от "Йохан Свердруп" е най-добрата алтернатива на руския сорт Уралс", посочва МАЕ.

Въздействие върху рафинериите

Европейската зависимост от руския петрол се проявяваше основно чрез контрола върху някои от най-големите рафинерии в ЕС, упражняван от страна на руски компании, най-вече "Роснефт" и "Лукойл".

Германия вече взе мерки по въпроса и пое контрола върху притежаваната от "Роснефт" рафинерия "Швед", която осигурява около 90 на сто от горивата за Берлин, както и върху миноритарните дялове на "Роснефт" в две други рафинерии – "МиРо" (MiRo) и "Байернойл" (Bayernoil).

"Лукойл" прие да продаде италианската си рафинерия ИСАБ (ISAB) на частната кипърска инвестиционна компания "Джи Оу Ай енерджи" (G.O.I. Energy), подкрепена от базираната в Женева търговска фирма "Трафигура" (Trafigura), но все още притежава рафинерии в България и Румъния.

Българският парламент разчисти пътя на правителството да поеме контрола върху "Лукойл Нефтохим Бургас", за да гарантира сигурността на доставките, ако това се наложи. Рафинерията е изключена от петролното ембарго на ЕС, но има ограничения върху износа на преработваните от нея петролни продукти.

В съседна Румъния "Лукойл" съобщи на властите, че е намерила алтернативи на руския петрол и бензиностанциите й не са зависими от забраната за внос на руски петрол.

Като поредна мярка срещу руската инвазия в Украйна от 5 февруари в ЕС влиза в сила и забрана за вноса на руски петролни продукти, включително дизел.
(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


170
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
139
2
 
10
 
! Отговори
Няма промяна преди 1 година
Петрол и газ от Русия идват пак Европа. Само че за по пряко петрола минава през Индия и след смесване и преработка се преподава естествено с голяма надценка и комисионна отново в Европа. Същото е със газта която през Турция се смесва в газов хъб и се продава в Европа като Азербайджански примерно. А ЕУроидиотите като много умни сега плащат в пъти повече. И чакат Русия да се срине икономически ?!?
138
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
АЙЛАРИПИ,АЙЛАРИПИ СВЯТ ШИРОК,А ВИЙ ПОДСМЪРЧАЙТЕ И ХЛЕНЧЕТЕ !!!
137
2
 
0
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Петролът отиваШЕ. Сега намалят производството. Индия им каза че ако цената на петрола се вдигне над лимита определен от Г-7 тя също ще се включи. И са правят сметки как да живеят барем няколко години на сериозни икономии, докато вдигат разходите за отбрана.
136
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Руския петрол отива пак в Европа по заобиколен път. Никой няма да се лиши от евтин петрол. Само лъжат че спазват ембаргото.
135
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ПУТИНоФИЛЕНЦА, какво плачите ? Че в ЕВРОПА е скъп животът ? В цивилизования свят е скъпо ! За да не ви управлява луд диктатор, да не ви праща да нападате чужда държава, и да ви разхвърлят кокалите гарвани и плъхове. Ако искате евтино, никой не ви спира. Заминавайте в Русия, Китай, Северна Корея, Сирия, Иран, Конго, ЦентралноАфриканската Република, Зимбабве, ЮжноАфриканската Република. Но жените ви дали ще дойдат с вас ?
134
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа доброволно дава милиарди на Украйна, за да бъде щитът на Европа срещу путинската орда
133
4
 
3
 
! Отговори
Банкеръ преди 1 година
Петрола си отива пак на същото място,но се преработва в Индия.Европейците понеже сме баровци си купуваме готови горива и масла от Индия и Китай.Е,че се оскъпява малко е вярно,но нали има горива.
132
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путинофили, набозайте се за последно, преди да пресъхне млякото на Кремълската овца.
131
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
2+2=5, ХА-ХА, ХИ-ХИ -- брюксел Е ИЗМИСЛИЛ НОВА МАТЕМАТИКА И ТЯ ЩЕ СТАНЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА В УЧИЛИЩАТА.
130
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
от 105 години Русия мъти водите в цял свят с техните призиви за световна революция. Бележат непостижими успехи в унищожаването на собствено население и население в други страни. Погледнете историята на съюзните им държави. Това унищожително поведение с огледален ефект се обръща срещу самата Русия. Природният закон гласи: всяка сила поражда равна на себе си и обратна по посока контра сила.
129
1
 
8
 
! Отговори
... преди 1 година
Къде отива ? Ами не отива където трябва. Последиците са неизбежни. Блокадата идва...
128
8
 
15
 
! Отговори
Да... преди 1 година
Брейййй, тук пълно със специалисти по ПВО работещи с данни на Украйна, геолози и всякакви аналози, които се хранят от пропаганда, как Русия обикаля земното кълбо да си продава петрола. Мдааа.... САЩ носят втечнен газ по директен канал пре КураНа стрина. Когато червената армия влязла в берлин, най-изненадани били гражданите щото им било обяснявано, че канонадата която се чува е от пълнометражен филм, който снимат. Само с пропаганда не може да се живее бе шматароци неземни.
127
5
 
31
 
! Отговори
до 139 преди 1 година
Бензина А95 е 480 форинта или точно 2,37лв. Заплата от 295 000 форинта се счита за ниска, в левове = 1457,61лв. В по-добрите заплати започват от 600 000 форинта или 2964,62 лева по днешния курс. При БВП от 200 милиарда щатски долара, това е с поне 40% по-високо от нашето. Орбан е виновен за това.
126
15
 
34
 
! Отговори
До гЕйропа преди 1 година
Европа съвсем не е целият свят, както си мисли. Да Европа е 400млн. пазар. Обаче сега Русия просто ще обърне посоката на Изток и там я чака (внимание)...Китай Млрд и половина, Индия също толкова (вече и повече) Пакистан 300млн. Това са само големите потребители които се развиват с бурно темпо и имат огромен глад за ресурси. Отделно Япония Южна Корея Виетнам. А на ЕУроидиотите остава само да подскачат докато се дотътри някоя гемия с демократичен свръхскъп газ от Юесей, надявайки се Русия да умре.
125
29
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Благодарение на изключителния Орбан, в Унгария, която не следва сляпо Брюкселските директиви, цената на бензина днес е само 3.60 лева за литър, а в клета малка България - цели 2.60 лева!
124
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В газа имаше далавера, кога ни го продаваха евтино. Вече като е скъп, всички заводи и топлоцентрали си променят енергийните мощности. Така че нуждите на Европа и в частност на България от газ намаляват постоянно с всяка изминала седмица.
123
8
 
34
 
! Отговори
Ето къде отива преди 1 година
Пак там отива в Европа. Само че за по пряко минава през Индия, там се смесва с други видове петрол или се преработва на нафта и...Отново пристига в Европа ! Но вече на доста по голяма цена. Индийците като по глупави го взимат от Русия евтино и после го продават на Европа с надценка и голяма комисионна за себе си ! Ето това е да си ЕУроидиот ! Същата схема важи и за газта и за руските въглища уран дърва стомана пшеница редки метали и т.н.
122
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е как къде отива? В България отива. Ние нали сме верни дружки на СССР. Бензиностанциите тук ни го продават руския сорт Урал, на цената на Брент, нищо че съветския петрол на международните пазари е с 50% по-евтин от американския.
121
23
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Руснаците изтърваха богатия Запад където продаваха скъпо, сега ще продават на половин цена. руснаци сър...тия цял живот само войни са им в главите.
120
11
 
54
 
! Отговори
до 132-ри преди 1 година
В американска телевизия гледах репортаж по темата с газа. Цялата производствена мощ на САЩ може да достигне 16 милиарда кубични фута в ден или ~5,3 милиарда кубични метра. Само Северен Поток 1 има дебит 20 милиарда кубични фута или ~6,6 милиарда кубични метра в ден. За не разбралите, 5,3 е по-малко 6,6, следователно САЩ не могат да покрият нуждите на Европа, тъй че не се надявайте. А между другото, САЩ не се и опитват. Те просто ще изчакат всичко да фалира и ще го приберат у тях за никви пари.