Си подкрепя Путин срещу САЩ, но иска да запази и китайската иконимика

Внимава да не предизвика налагането на нови санкции от САЩ
22 мар 2023 19:15, Анисия Иванова
182
Си подкрепя Путин срещу САЩ, но иска да запази и китайската иконимика
Снимка: БГНЕС

Китайският президент Си Дзинпин използва двудневното си посещение в Москва, за да заяви твърдата си подкрепа към Русия срещу Съединените щати. Той обаче не предложи на Путин нещо, към което той се стремеше – ангажимент да купува повече газ.  

Посещението на Си, което беше първото му в Русия откакто тя нападна Украйна преди малко повече от година, се счита за политическа победа и за двамата лидери. Си използва възможността да се противопостави на САЩ и да изчетка имиджа си на глобален държавник, след като помогна за осъществяване на сделка между Саудитска Арабия и Иран, а сега руският президент ще може да покаже, че има подкрепата на един от най-влиятелните лидери въпреки че САЩ и техните съюзници се опитват да го изолират.  

Липсата на развитие по която и да е от мащабните енергийни сделки или подробности за други сфери на икономическо сътрудничество показват, че Китай не иска да изглежда твърде близък с Русия. Си иска да избегне налагането на още по-строги икономически санкции, които да навредят на китайската икономика, но все пак да запази Русия като съюзник срещу САЩ и техните партньори, както и да прикрива държави, които не искат да избират страна в конфликта.

В едно от съвместните изявления след разговорите, Си подчерта, че връзките между Китай и Русия не са „от топа на военно-политически съюз, какъвто имаше по време на Студената война“. То постави много по-изрично границата в отношенията им, отколкото дългото изявление от миналата година, в което приятелството между страните беше обявено за „безгранично“, когато Путин посети Пекин седмици преди нападението срещу Украйна.  

„Си иска да постигне баланс: Китай иска Русия да оцелее, но не иска да изглежда, че изцяло подкрепя Русия“, казва Доншу Лиу, доцент, който специализира в китайска политика в Градския университет на Хонконг. „Въпросът е, когато войната се развие и Русия изпадне в още по-неблагоприятна позиция и се нуждае от икономческа и военна помощ от Китай, за да оцелее, какво ще направи Китай? Тогава Китай ще трябва да направи много по-важен избор“.

В съвместните изявления, публикувани след разговорите, се съдържат много от принципите, които Китай отдавна подкрепя, за да се противопостави на САЩ. Двамата лидери обещаха да предотвратят "цветните революции", призоваха за разследване на експлозията на газопроводите "Северен поток", изразиха загриженост относно плановете на САЩ и Обединеното кралство да си сътрудничат с Австралия в областта на атомните подводници и призоваха НАТО да зачита "многообразието на цивилизациите".

Засилващата се асиметрия в икономическите отношения пролича в изявленията по въпросите на енергетиката. Путин обеща до 2030 г. да доставя на Китай най-малко 98 милиарда кубически метра газ годишно. Макар че това е повече от шест пъти повече от количеството, което страната достави на Китай за миналата година по тръбопроводи, то все още е доста под върховите обеми, които Русия доставяше на Европа.

Но Си не даде на Путин изрично съгласие или дори намек за минимален напредък по газопровода "Силата на Сибир 2". Това е връзка с изключително значение, защото експортната инфраструктура на Русия до голяма степен е насочена на запад, а тя се опитва да продава повече газ на изток. След разговорите Путин заяви, че новият газопровод, който ще минава през Монголия до Китай, е бил обсъден и са били договорени "почти всички" параметри на сделката. Но съвместните изявления бяха далеч по-малко категорични.

Макар че този газопровод би могъл да достави на Китай по-евтина алтернатива на втечнения природен газ, правителството на Си остава фокусирано върху осигуряването на разнообразие на доставките - по същество, за да не повтори европейската грешка на прекомерна зависимост от Русия. А в момента има много държави, които искат да продават газ, включително САЩ, Катар, Австралия и Туркменистан, според Бат Оджерел, старши анализатор във Фондацията за изследване на енергийната политика, Inc.

"Това е пазар на купувачите за Китай", казва той. "Освен ако Русия не даде изключително примамлива оферта, Китай може да чака колкото си иска. Допълнителен газ от Русия не е необходим, особено след икономическия спад, предизвикан от блокадите заради Covid".

Степента, до която Китай ще продължи да балансира отношенията си с Русия, ще стане ясна през следващите седмици. Очаква се скоро Си да проведе първия си разговор след инвазията с украинския президент Володимир Зеленски, за да развие своето неясно предложение за прекратяване на огъня, което вече беше отхвърлено от САЩ и техните съюзници.

"Много от точките на мирния план, предложен от Китай, са в съответствие с руските предложения и могат да бъдат използвани като основа за решение, когато Киев и Западът са готови за това", заяви Путин във вторник в най-подробния си коментар за проекта, говорейки в Кремъл заедно със Си.

Във вторник Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ, се нахвърли върху Си за това, че е летял "чак до Москва", без да е разговарял първо със Зеленски.

"Вижте сега, ако той е готов да разговаря с президента Зеленски и е готов да получи другата страна и ако във всички бъдещи потенциални преговори могат да се включат украинските възгледи и перспективи", добави Кърби, "тогава това е нещо, което може да се нарече безпристрастно".

Предложението на Китай за прекратяване на огъня не съдържа много подробности и до голяма степен се състои от по-широки външнополитически позиции, които Пекин поддържа отдавна. Макар че приемането на принципа на териториалната цялост беше приветстрано в Киев, който се стреми да изтласка руските сили през границата, призив за прекратяване на огъня, който би замразил силите на сегашните позиции, е неосъществим.

Срещата между Си и Путин се следи внимателно и за евентуални признаци, че Китай ще предостави на Русия открита военна подкрепа. Двамата са обсъдили военното сътрудничество, съобщи помощникът на Кремъл Юрий Ушаков, без да предостави подробности, според ТАСС.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви във вторник, че алиансът е видял "някои признаци", че Русия е поискала смъртоносна помощ от Китай за войната в Украйна, но "не сме видели никакви доказателства, че Китай доставя смъртоносни оръжия на Русия".

"Тази среща не беше за конкретна газова сделка или или дори не толкова за войната в Украйна", каза Александър Корольов, старши преподавател в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, който е автор на книгата "Стратегическото съгласуване между Китай и Русия в международната политика". "Става въпрос за все по-дълбоко съгласуване между двете страни в контекста на влошаващите се отношения между САЩ и Китай".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
114
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В авдиевския участък на донецкото направление ВС на РФ са фиксирани на предварително заети рубежи и се подготвят за по-нататъшно настъпление.В резултат на това се очаква обкръжаването на Авдеевския укрепен район,но не е известно кога ще стане това. Бахмут и околностите.В Орехово-Василевка,което се намира северозападно от Бахмут няма промени,боевете се водят в центъра на селото,врагът се съпротивлява до последно.От югозапад са разположени резервите на фашистката ***,чиято задача е да деблокират магистралата Бахмут-Константиновка.По тези резерви работят авиацията и артилерията на руската армия
113
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вчера имаше противоречива информация за атаката на фашистката *** в района на Орехово. Както се оказа, по време на офанзивата изMeTTa успя частично да се укрепи в село Новоданиловка южно от Орехово, като поеха контрола над половината от селото. В близко бъдеще (вероятно днес) ще има продължение на настъплението дълбоко в руската отбрана в района на Запорожие. Съобщава се, че близо до Орехово се разполагат подразделения на БПЛА с оператори, както и тежка западна бронирана техника, тоест те укрепват ударния юмрук за последващо настъпление.
112
3
 
5
 
! Отговори
Кой бръсне за слива преди 1 година
най изостаналите азиатски територии с най нискокачествено производство
111
2
 
4
 
! Отговори
Си Дзинпин преди 1 година
Ясно е че китай единствебо разчота на голямото си милярдно население нещо като наще от махлата.Ясно е че и Китай задтарява няма раждаемост тоест са аут просто са силните на деня какво ще правят след 5-10 20 50 500 години ами просто ще изчезнат.
110
3
 
6
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Хитра китайска политика: получаваме нефт и газ от Русия за жълти копейки,използваме ги за производството на стоки,които продаваме на богатите европейски и американски пазари.Технологии и оборудване на некадърните и празноглави рашки не даваме.Приятелството си е приятелство,но сиренето е с пари.Жужето да се оправя.
109
7
 
7
 
! Отговори
ББ преди 1 година
да стиснеш окървавената ръка на убиец на жени и деца в Украйна е грях и позор г-н Си!опозорихте Мъдарите и Великите Народи на Китай!
108
6
 
4
 
! Отговори
ББ преди 1 година
ако има страна в Света ни в която да настане ада...това е Китай!путин не прати и два хляба на Турция след земетресението..."враговете"от Гърция се отзоваха първи,въпреки жестовете на Ердоган!...Си го чака същото!!!"по делата" е казано в Библията!!!те нямат Бог китайците и руснаците...само жажда за власт и убийства!!!
107
4
 
3
 
! Отговори
АНГЕЛ преди 1 година
Ако има страна на света която може да наложи сериозни санкции на САЩ това е именно Китай. Америка има десетки трилиони инвестиции в Китай . Китайската държава държи по 30% дял от всяка чужда компания в страната като ги задължава да откриват местни дъщерни фирми с които да развиват дейност в страната и Китайците имат по 1/3 дял от всяка от тези компанни по закон. Хиляди Американски фабрики имат производство и целия им бизнес много лесно може да бъде национализиран
106
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Иначе казано - на думи много го подкрепя!
105
4
 
10
 
! Отговори
321 преди 1 година
До Слава на Русия. Името ти много ме дразни но си прав за това, че в България все още се живее доста добре. За полицейските държави и САЩ и Русия са полицейски държави- факт, но има съществена разлика. САЩ са полицейска държава за престъпниците, а Русия е полицейска държава за мислещите и изказващите мнение.
104
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От туй,че комунизма и нацизма,хитлеризма са едни и същи,следва,че демокрацията свърши,само където разиграха сценария на вечната борба може и класова да е между прогреса и регреса дето само ще погресират до прогреса,а после дегресират до регреса,че наново да започнат до победата на по-нисши над по-висши класи със заблуда,че туй е възможно до обира на държавата,която си е създал народа със своя труд,ако го нямаше откъде щяха пари да въртят,дългове да трупат,с облигации да избиват и войни за земи.
103
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А с БРИКС кво стана? Тия поне нема ли да им помогнат нещо на шушляците?
102
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Виждал си ти полицейска държава. Това да не е пропадналата русия? Те там е милиционерщината къде никой не смее да гъкне, че или затвора и от там окопа или можеш да си избереш и директно окопа
101
1
 
1
 
! Отговори
Готин преди 1 година
До 118 . Тук имало и мислещи хора! Браво!
100
3
 
2
 
! Отговори
Слава на Русия преди 1 година
До евала льольо.Аз разбирам,че си такъв льольо!Виж,мой човек,това е последната държавата в Света,която бих искал да живея.Тука в България може и да не е толкова лустро,но е в пъти по хубово от полицейската държава САЩ.
99
1
 
12
 
! Отговори
Геополитик преди 1 година
Износа на Китай за запада не може да бъде заместен, ако ще целия останал свят да се напъне да пазарува от Китай.Путин направи голямата глупост да прецака отношенията си с най големия си и коректен клиент, заради някаква дребна победа над Украйна (която даже вече му се изплъзна)Си е много по умен и прозорлив. Ясно си дава сметка, че играта му за надмощие със запада ще продължи много дълго и в нея Путин е неква дребна пешка. На Путин му остава само да трепери далиСи няма да реши да жертва пешката.
98
1
 
7
 
! Отговори
евла льоьо преди 1 година
До Слава на РусияИ на теб ли ти отказаха виза за САЩ?:)
97
0
 
6
 
! Отговори
Dedo преди 1 година
Голям шамар за руснаците! нямаше съвместни изявления, декларации за вазимопомощ и прочее, абсолютно задължително за такъв тип среща в такъв момент. Най-важното, парата от газ не се предвижда. По скоро Си е отишъл да му каже какво да НЕ прави и да побърза с мирните договорености. Ако това не стане до 2-3 месеца, Путин заминава и следващия ще договаря със Зеленски/супер неприятен тип апропо/...
96
10
 
3
 
! Отговори
Слава на Русия преди 1 година
Хайде измитайте ги всички Западни върколаци и украинските кучета!
95
1
 
3
 
! Отговори
morkov преди 1 година
какъв е тоя СИ,да не е нота