София се оказва слабо населена с 960 жители на кв. км

Евростат направи сравнение с европейски мегаполиси
Обновена: 12 окт 2012 08:24 | 12 окт 2012 08:13, Елка Василева
211
София се оказва слабо населена с 960 жители на кв. км
София е слабо заселена в сравнение с големи европейски градове. Снимка: архив, Булфото

Българската столица София е слабо населена в сравнение с някои големи европейски градове, отчитат данни на новия регионален годишник Евростат 2012.

По гъстота на населението на квадратен километър София отчита данни от 960 жители на квадратен километър при население около 1,2 милиона души и територия от близо 500 кв.км. На второ място в България по този показател е Варна - 125 жители на квадратен километър при население от близо 470 хиляди души и територия от 240 кв.км.

Безспорен лидер в тази европейска статистика е Париж с гъстота над 21 хиляди жители на квадратен километър при население от близо 12,5 млн. жители. Френската столица е разположена на територия от 105 кв. км заедно с парковете, но без тях - на 87 кв. км, а диаметърът й е 120 километра.

На второ място по този показател се нарежда Лондон с над 10 500 жители на кв. км. Градът е разположен на територия от 1 500 кв. км, което го прави 37-ата най-голяма агломерация в света.

Само четири столици в Европа са с население над 3 милиона жители - Париж, Лондон, Берлин и Мадрид, а други 20 големи града на ЕС са с население между 1 и 2 милиона жители, отчита европейската статистика.

Изключително пренаселена е и румънската столица Букурещ - над 8 500 жители на кв. км при население от близо 1,6 млн. души. Според статистиката близо 9 на сто от населението на Румъния живее в Букурещ.

Сред най-гъсто населените европейски градове се нарежда и Брюксел - с 6 700 жители на кв.км при население от над 1 млн. жители. Някои архитекти смятат, че Брюксел е по-засегнат от модернизирането през 1960-те години отколкото от войните поради факта, че разходите за събаряне на стари къщи в града са се изплащали от държавата. Това се е отразило неблагоприятно върху външния вид на града: събарят се ненужно голям брой стари жилища и квартали, а на получените площи се построяват високоетажни сгради.

В Германия най-пренаселен град е Мюнхен с близо 4 300 жители на кв. км при население от милион и половина души и площ от 310 км. км.

Австрийската столица Виена е с гъстота 4 200 жители на кв. км при население от близо 2 млн. жители и територия 420 кв. км.

Варшава и Будапеща са с гъстота по 3 300 жители на кв. км., като полската столица е с население от 2,5 млн. жители и е разположена на 517 кв. км., а унгарската столица има приблизително същите жители и територия, но там живее 1/5 от населението на Унгария.

На обратния полюс - сред най-слабо населените градове в ЕС се нареждат финландският град Лапи и норвежкият Финмарк – по 2 жители на кв. км. и шведският Норботен - 3 жители на кв. км.

В тази своеобразна класация на най-слабо заселени градове има и два български града - Видин /36 жители/ и Ловеч /37 жители/ на кв. км, като първият има 101 хиляди души население, а вторият - около 50 хиляди, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


211
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
89
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
89 кой те излъга че е така , точно обратното , по голяма част от БВП се създава в София , тук се събират и най-мнго данъци а това с противопоставянето на селото и града е една стара глупост , всеки е необходим , но по необходим е града , защото без него селото се е върнало в първобитнообщинния строй , циливизацията е започнала с раждането на града.
88
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
хаха я прочетете Вазов да видище що за "българи" са живели в София :)) Бабите на днешните шопи дето дрънкат тука са стояли по потури пред копторите си си пощили въшките! Гнусна нацията са това шопите и не са българи!
87
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
като са били по големи пловдив и русе а и варна що не погледнете етнически състав на населението там СЛЕД освобождението. щото това е един от доводите на Марин Дринов, София да стане столица.
86
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ако не са останалите градове и България = Шопландия да е изпукала от глад!
85
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
87 пълен ***, при това неграмотен и ограничен.
84
3
 
8
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 11 години
СОФИЯ НЕ Е БЪЛГАРИЯ,СТОЛИЦА,АКО НЕ СА СЕЛЯНИТЕ СОФИЯНЦИ ЩЕ УМРАТ ОТ ГЛАД.
83
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
79 д-ре има разлика но тъй като не си от София не я схвашаш между шопите и гражданите на София тоест кестените да не говриме за дедцата от жълтите павета , а самите шопи са един много особен народ , тук в шопските села турчин не е смеел да замръкне .
82
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
София и преди и сега си е била село, а шопите са само малко по бели *** - дори манталитета им е на ***
81
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не мога да разбера повечето от идващите в София! В родният си град взимал 500,а дошъл тук за 600.Реве,че в неговият град не може да си намери хубава работа,а тук работят по строежи,автомивки,магазини,баничарници,шофьори и тн.Обезлюдяването на провинцията е пагубно за България,хората не могат да се натикат в 2-3 града!
80
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 80, няма смисъл да обясянваш оно си рупа ли рупа!като цяло "големите" градове в българия след освобождението са били с население не повече от 30хил души. правете си изводи!
79
1
 
7
 
! Отговори
Сокол преди 11 години
Вярно, сметките въобще не излизат! А като заговорихте за Варна, по официални данни е 340 000 население, но в града работят и живеят още толкова основно от североизточна България. И наистина е доста по-пренаселена отколкото изглеждат официалните данни:(( За съжаление...
78
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аве софянците...да въ питъм ена раота ся ... *** "кореняците" дето не аресвали "мекащите" ... ако не е да е разположена националната телевизия там и разните му държавни учреждения, че да ви научат да говорите правилен български и то доле-горе ... сея нямаше да се разбира кво говорите бе ... *** то требе да имаш благодарност и уважение, а не да изпитвате презрение към всички "инакви". ***.
77
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
79 прав си че Пловдив и Русе са били по големи безпорно но по полека със селяните , гражданина винаги си остава гражданин незвисимо в колко голям град живее.
76
2
 
6
 
! Отговори
до д-р 79 преди 11 години
Зле си с историята,пак се информирай колко града е имала България при освобождението,направо ме изумяваш с глупостта си.
75
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
74 София никога в последните 2000 години не е била село , макар и много малка с кални улици по време на Особождението тя е била гарнизонен град в който е имало консулства , ако ти говри нещо това на Великите сили в Европа имената на консулите днес носят най-хубавите улици на София.
74
10
 
17
 
! Отговори
д-р преди 11 години
Когато София става столица тя е едно кално, мръсно, село населено с неграмотни селяни - това се сегашните кореняци софиянци. През 1878 г. в България има само два града - Пловдив и Русе. Само там има граждани. Населението на подбалканските градчета са основно чобани, занаячии, търговци на кожа и вълна.Така че - споко. България е селска държава, която постепенно се превръща в модерна държава, като най-малка заслуга за това имат местните шопи.
73
4
 
7
 
! Отговори
до 60 преди 11 години
***, ако ме видиш ще се посереш в гащите 1вото..2рото ЛЕК...личи си за какъв селянин става дума само по поста ти, ясно е че дори и да си от софето, си си по-голям *** от всеки израснал на село..така че отивай да ревеш на майка си в скута че не си от БС
72
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
много ми е интересно дали от днес.бг знаят значението на думата "землище"
71
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
72-ри въри си пий аповете, че кат ти гледам коментарите ми време е да те проводят на психиатър
70
1
 
7
 
! Отговори
Нико преди 11 години
Новият план за геноцида е внесен в парламента