София става по-зелена, китки и фонтани разкрасяват НДК

Мащабно обновяване на паркове и градинки започва в столицата
Обновена: 22 авг 2014 09:59 | 22 авг 2014 09:58,
66
София става по-зелена, китки и фонтани разкрасяват НДК
Снимка: "Виж София"

Обновяването на парковото пространство пред НДК започва с ремонта на фонтана и каскадите. Във връзка с ремонта от вчера се поставя строителна ограда на обекта, предава БТА.

Каскадите и фонтанът пред НДК са изградени през 1980-1981 г. като част от парковото пространство пред НДК. Фонтанът е разположен в подлеза пред НДК, а четирите каскади - на ниво терен, оформени като композиция в оста на НДК и фонтана.

Проектът за реконструкция, който ще се реализира сега, е изготвен на базата на конструктивно обследване на фонтана и каскадите. От проектантите е поискано да предвидят в проекта и предпазни парапети, каквито досега не е имало, с цел обезопасяване.

Околното парково пространство на НДК с площ 160.62 дка, е изградено в началото на 80-те години на 20 век, като през годините са извършвани само някои частични ремонтни дейности по отношение на отделни елементи и подобекти, припомнят от общината.

Дейностите по обновяването предвиждат да бъдат частично възстановени или подменени настилките от гранитни плочи, да бъдат подменени ивиците от бял врачански камък с лайсни от бял мрамор, както и да се възстановят и създадат нови участъци с настилки от червен паваж. В проекта е планирано да се пренаредят всички настилки от червен паваж в детския сектор.

Ще бъдат засадени многогодишни и сезонни цветя, ще се подновят дървета и допълнят с нови, за да се изолира паркът от уличния трафик. Предвижда се изграждане на нови редици жив плет по границата на парка. Ще бъде изградена автоматизирана поливна система и ново парково осветление.

До края на годината общината предвижда да извърши текущ ремонт на градината при Националната художествена галерия, която ще бъде преасфалтирана, ще се изгради автоматизирана поливна система, ще бъдат възстановени зелените площи и осветлението.

Изготвени са проекти за парк "Герена", които включват: подмяна на настилки, парково осветление, две детски площадки за малки и големи деца, зона за спорт на открито, монтиране на фитнес съоръжения, детски амфитеатър, две заградени площадки за разходка на кучета, изграждане на автоматизирана поливна система и архитектурно оформяне на подходите към парка с елементи на дизайн.

Тези проекти за цялостно възстановяване ще се изпълняват поетапно през следващите няколко години.

През последните години Столичната община е възстановила осветлението в 13 паркове и градини, а от началото на тази година е завършен етап от ремонта на парка "Мир и дружба" в Студентски град, където е направена нова детска площадка на стойност 143 200 лв. Изградена е и алейна мрежа и настилки на стойност 313 300 лв.

През тази година е завършен и ремонтът на градина "Докторски паметник", който струва 964 650 лв. и включва полагането на нови настилки, изграждане на алейно осветление, автоматизирана напоителна система, възстановяване на водната площ, зелените площи и парковото обзавеждане.

На територията на Столичната община има 28 парка, 47 градини с общоградско значение и 4 лесопарка. Общината поддържа 22 000 декара паркове и градини и 16 000 декара междублокови пространства.

Организираното озеленяване на София започва през 1879 г.

Архивите сочат, че началото на организираното озеленяване на София е поставено през 1879 г., когато градът е обявен за столица. Единствената тогава обществена градина - Градска градина, е изградена под ръководството на градския архитект Антон Колар. Открита е на 4 април 1879 г. От 1878 г. до 1944 г. в София са засадени около 1300 дка зелени площи, като до 1944 г. са засадени 35 000 алейни дървета.

Изграждането на Борисовата градина е заложено през 1882 г., когато кметът на София Иван Хаджиенов (1 октомври 1881 г. - 29 април 1883 г.) довежда от Букурещ швейцарския градинар Даниел Неф. Той започва изграждането на Борисовата градина през 1884 г. Едновременно с парка се изгражда и езерото при Орлов мост, построено през периода 1882-1888 г. Площта на градината обхваща терените от Голямото езеро до площадката с днешния бюст на Иван Вазов. До 1886 г. тя се простира върху 300 дка, на следващите два етапа тя достига до сегашната алея "Яворов".

Първоначално паркът се е наричал "Разсадникова", "Пипиенерата". От 1 януари 1895 г. паркът носи името "Княз Борисовата градина", наричана накратко "Борисовата градина" в чест на престолонаследника - княз Борис. През 1888 г. по препоръка на княз Фердинанд започват да се засаждат и други видове дървета, доставени от различни краища на България - дъб, явор, ясен, липа, бреза, смърч, бор и др. През 1900 г. градината заема площ от 500 дка.

През 1910 - 1912 г. са засадени кестеновата и липовата алея. През 20-те години на 20 в. е създаден розариум на площ 7000 кв. м. и е построена Лятната естрада, предназначена най-вече за оркестрови изпълнения. През 1920 г. се поставят бюст-паметници на видни българи. В края на 30-те години на 20 в. парковата територия е 182 дка, а цялата площта е 680 дка. До 1944 г. Борисовата градина заема площ от 900 дка.

От 1984 г. цялата територия възлиза на 4120 дка, а представителната й част - на 326 дка. След 1989 г. паркът е преименуван отново на "Борисова градина". През 1986 г. е извършена последната цялостна рекострукция на парка от екипа на инж. Георги Радославов. Близо 27 години по-късно, през 2012 г. започва нова реконструкция на Борисовата градина. Тогава са поставени 31 камери, паркът е осветен с над 450 осветителни тела - монтирани са 290 декоративни стълба с 381 осветителни тела и 96 обикновени електрически стълба.

През пролетта на тази година започна подмяната на настилките на главния вход на Борисовата градина при езерото "Ариана" с гранитни плочи и унипаваж по тротоарите. Цялостният проект за обновяване на представителната част на най-стария парк в София Борисова градина включва модернизиране на напоителната система, възстановяване на езерото с лилиите, изграждане на кръгла детска площадка, на две обществени тоалетни, обновяване на алпинеума и пространството при паметника Братска могила.

Строителството на Северния парк е завършено през 1985 г.

Изграждането на Северния парк е предвидено още в градоустройствения план на София през 1961 г. Паркът обхваща терени от земеделския фонд и бивш горски разсадник с площ от 107 ха. Идейният проект е изготвен през 1976 г., а строителството е завършено през 1985 г. Паркът е разположен между ж.к. "Момкова махала" и ж.к. "Надежда". При главния подход е изградено голямо езеро и цветна изложба, обзаведени с малки архитектурни форми и градинска мебел.

Изградени са лятна читалня, воден канал и водна площ, детски площадки и архитектурни съоръжения. Има и сектор за тих отдих и разходки в горската част.

В края на 2006 г. е решено да бъде изготвен проект за реконструкцията на Северния парк, който предвижда разширение на парка в западна посока и изграждане на функционална спортна зала.

През април 2009 г. е извършено залесяване на парка. Засадени са 2000 иглолистни дървета. Две нови детски площадки и една спортна са изградени в Северния парк за 2009 г. През 2013 г. започна първия етап от проекта за реконструкцията на Главен вход на Северния парк с поставяне на ново осветление на входа на парка.

Столичната община планира през 2014 г. да започне възстановявяне на главния вход на Северния парк от ул. "Александър Жеков", който включва реконструкция на водна площ, изграждане на автоматизирана поливна система, детска скейборд площадка със защитна мрежа, детска площадка за деца от 1 до 3 години, детска площадка за деца от 3 до 12 години, настилки и паркоустройство.

Проектите за парк "Герена" и "Възраждане" през 2014 г.

Очаква се в края на годината да започне изграждане на Парк "Възраждане". Решението за създаването на първия от 30 години нов парк в София е обсъждан близо 10 години. Според първоначалния план паркът ще включва 70 дка, като е предвидено общата му площ да достигне 102 дка. Предвидени са 24 дка спортен комплекс с 3 футболни игрища с различни размери, 3 тенис корта, 8 маси за тенис на маса, терен за плажен волейбол и стриитбол, хокей, спортна и детска площадка, петанк, детски център. Ще има амфитеатър за открити представления, детска площадка, циркова площадка, както и паркинг, обществена тоалетна.

Стойността на спортния комплекс е около 3 млн.лева, а на първи етап от парка - 2.7 млн.лева. Финансирането е по програма Джесика /съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони/ и от собствениците на терените "Софийски имоти" ЕАД и "Спортна София-2000" ЕАД.

Намиращият се в източната част на град София и единствен парк в район "Подуяне" - паркът "Герена" е с площ 5,4 хектара. В началото на юли 2014 г. започна ремонт на парка, който не е реконструиран близо 40 години. Първият етап включва ремонт на алейни настилки по съществуващи алеи, ремонт, доставка и монтаж на паркова мебел. Предвижда се да бъдат подменени 100 пейки в парка. Извършва се и санитарна сеч на растителността и ще бъдат засадени нови растителни видове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още по темата: Софияпарковеградинки
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
16
 
! Отговори
67 преди 9 години
Добре озеленяват отгоре, но да погледнат в подлезите какво става-особено при централна гара. Там е пълен ужас!!!
18
7
 
7
 
! Отговори
София,та преди 9 години
София,но тя не е България.Хората надолу са зле,пък и 50-70% от софиянци също са зле.Тичат,блъскат се,работят,ядат и спят в движени е и какво-за да живеят останалите 30%.Мерси.
17
5
 
12
 
! Отговори
до 12 преди 9 години
Грешка приятелю, това не са пари от ЕС, а парите на софиянци и заеми. А и парите не са на ЕС, а нашите пари, които ние всяка година си плащаме. 650 млн.
16
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Софиянец-пенсионерДа, детски градини където няма място за деца благодарение на малоумната политика на същата анти-българска столична община
15
16
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ало Гербаджийска пенсиьо, не пиши глупости. Колкото и да разкрасяваш едно бунище, то пак си мирише. В това се превърна София за 24 години.Апропо от Софиянски насам общинарите в Софийската община от всички партии живеят в мирно съвместно съжителстване. Никога не се карат и крадат задружно, пари има за всички. Балъците софиянци плащат, теглят се огромни заеми и никой не пита за нищо.
14
15
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хах един тротоар няма в София, но цветята били приоритет
13
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Докато общинарите разкопават градинки в Борисовата градина има повече коли отколкото деца
12
5
 
9
 
! Отговори
тъп ли си преди 9 години
До Софиянец-пенсионерпак политизиран коментар от дупедавец. Все 1 правителството на герб или някое друго такова е изкарало парите чрез правилно изпълнение на задълженията си. Всичко построено в последните години е с пари от ЕС, единственото което правителството е направило е да не открадне всичките пари и да остави за инфраструктура.
11
15
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Отново се отчита дейност за безмислени простотии. Вместо да оправят ТРОТОАРИТЕ в София, тия ни занимават с глупости. Бул. Шипченски Проход и ул. Коперник са като след война.
10
16
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
София става по-зелена, китки и фонтани разкрасяват НДК--------- и все по-гладна и отвратителна
9
5
 
7
 
! Отговори
набюдател преди 9 години
селяните да не гласуват тях не ги засяга столичният град шумат е нетърпим а кой кой даде денонощните разрешителни за работа на заведенията КОЙ кой кой
8
15
 
19
 
! Отговори
Софиянец-пенсионер преди 9 години
Никога София не е била толкова красива и обновена както при кметовете Б.Борисов и Й.Фандъкова и като цяло при ГЕРБ. Помня онова комуно-социалистическо строителство на квартали-гета като Люлин, Младост, Дружба, Обеля и т.н. Бетонни спални и никаква зеленина и инфраструктура. Сега се построи Метро , паркове, детски градини, естакади и кръгови движения и много нови и хубави неща. Фандъкова да си жива и здрава още дълго да кметуваш.
7
16
 
10
 
! Отговори
ijhjk преди 9 години
Източиха държавата с тия озеленявания ,не само в София ,а и в другите градове.Улиците в дупки,хора бъркат в ккофите,мизерия навсякъде ,а нашите управници озеленяват ли озеленяват и така години наред......
6
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Споко, българинът скоро ще го о*ере с фасове, торби с ***, пластмасови бутилки Ариана 2л. След това ще минават уличните песове (и защо не и домашните които тичат свободно) за да превърнат площадките в уличен к****.
5
9
 
7
 
! Отговори
набюдател преди 9 години
Бул.Витоша там където беше платно за движение сега не е пешеходна а ТЪРГОВСКА зонА!!!Маси столове дребна търговия като от събор на село и не на последно място просията!!!Фонтанът който блокира и обърка движението на всички улици пресичащи бул.Витоша и не на последно място да затвориш улица където е Гимназия ,те кара от екологична гледна точка да обиколиш целия център за да стигнеш до задънените улички в който правила за движение не важат или за паркиране !!!Данъците за колите са дотатъчно високи
4
1
 
3
 
! Отговори
селяндур преди 9 години
тя не беше ли синя, или червена, не помня вече
3
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Това да не са указателни маркировки от къде трябва да премине гей парада?
2
19
 
17
 
! Отговори
НИКОГА ВЕЧЕ ГЕРБ ! преди 9 години
Той и Дедо правеше градинки, ама партията му вече не съществува ...Само опростачването на народа ни държи ГЕРБ все още жива ! :)
1
6
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чудесна новина! Крайно време е София да стане една красива, зелена, европейска столица!