Липса на кадри в земеделието – масово работят пенсионери

Затварят се ферми, нужни са работници от чужбина
7 фев 2019 07:00,
235
Липса на кадри в земеделието – масово работят пенсионери
Снимка: BulFoto

“Поголовен е недостигът на работна ръка в сферата на селското стопанство. В момента работят пенсионери и няма с кого да ги подменим.” Това заяви при откриването на 7-ата национална среща на Асоциацията на земеделските производители нейният председател Венцислав Върбанов.

Още по темата

“За мое голямо съжаление всичките тези лъскави машини, с които работим и които са купувани с кредити от банки и ще изплащаме още дълги години, в момента няма кой да ги управлява. Въвеждаме нови технологии, въвеждаме всичко последно, което има на световния пазар. Имаме стопанства, които са много по-напреднали от тези в Западна Европа. Но всичко това трябва да се управлява от хора. Стигнахме дотам, че в момента у нас се закриват животновъдни ферми заради липсата на работна ръка. Има такива случаи навсякъде - във Велико Търново, в Плевенско...”, каза Върбанов, цитиран от "24 часа".

Бившият земеделски министър подчерта, че според членовете на асоциацията една от основните грешки за липсата на кадри е прехвърлянето на специализираните училища от министерството на земеделието под шапката на общините. В повечето такива случаи въпросните училища са били затваряни след около една година.

“Това беше ковачницата на кадри. В момента ние сами си решаваме проблемите. Няма млади хора. Това е един огромен проблем и с годините той се задълбочава. Не става въпрос, че хората не искат да работят, малко хора излизат на пазара. А заради тромавите административни процедури не можем да привлечем работна ръка от чужбина. Социалното министерство трябва да предприеме действия да се облекчи процедурата, защото, докато хората се занимават с преодоляването на административни перипетии, отиват да работят в Гърция, Кипър или Испания”, допълни Върбанов.

Поправките в поземления закон, които предизвикаха оживени дискусии, се отлагат с няколко месеца, съобщи на срещата земеделският министър Румен Порожанов. По думите му гласуването на закона не е спешно, тъй като и в момента има действаща нормативна уредба. “Когато се говори за земя, интересите са много и обикновено разнопосочни. Министерството вече е изпратило покани до различни браншови организации да се включат с експерти в дискусиите по проектозакона и да се стигне до обща позиция”, каза Порожанов.

От Асоциацията на земеделските производители уточниха, че много от предложените промени вече са коригирани по тяхно настояване. От браншовата организация настояват за намаляване на административната тежест при прехвърляне и доказване на собственост върху земеделски земи.

За по-добра комуникация между производители и преработватели настоя Порожанов: “Те не бива да се възприемат като врагове, а като партньори. Държавата не може да се грижи за изкупните цени на която и да е продукция”.

Според министъра е важно производителите да бъдат максимално коректни в отношенията си с държавата, защото направените проверки до момента са установили сериозни злоупотреби. В София-област и в Пловдив е разкрит случай, при който от 100 кошера, за които се осигурява финансиране, само в два има пчелни семейства. В овцевъдна ферма, в която на хартия е трябвало да има 650 животни, не е открито нито едно, даде пример Порожанов.

На форума стана ясно, че в късната есен се очаква Европейският съвет да одобри многогодишната финансова рамка.

“Не би трябвало да има притеснения, че ще се стигне до административен вакуум около приемането на Общата селскостопанска политика след 2020 г. Безспорно в тази сфера темите са много тежки и няма единна позиция на страните - членки на ЕС, като се открояват таванът на плащанията и сближаването на нивата на субсидиите в отделните държави. Брекзит и финансирането на сигурността на континента доведоха до ограничаване на финансовите ресурси и за общата селскостопанска политика”, каза министър Порожанов.

Според него въпросът за сближаване на нивата на субсидиите за стопаните едва ли ще намери окончателното си решение, но щяло да има някакво изравняване на средствата. Позицията на България е всяка държава сама да определя тавана на субсидиите за земеделците.

Превенцията при опазването на животните е друга тема, която ще бъде обсъждана на националната среща на земеделските производители.

Миналата година у нас имаше няколко огнища на различни заболявания по животните и фермерите преживяха сериозни загуби. Затова според експертите са необходими превантивни мерки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


235
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
151
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Здравейте приятели пот40 години и притежавам 60 кози имам право да участвам за потмомагане мярки но земеделската атминистрация неми потпомага е това е България се едно орех излизат пари да нали от Европа от итват тези пари екак да продължиш. Та гледаш животни ще ми писне ще напусна България
150
12
 
7
 
! Отговори
София 84 преди 5 години
При Тодор Живко-скапан телевизор-и то 25 инчов-казано по новому- София 84, който се купуваше с връзки и три месеца чакане струваше 1650, при заплати 150 лв-тоест1 година спестяваш. Днес телевизор-32 инча струва 400 лв, при заплати в София 1600(за програмист даже 1600 лв са обидно малко пари)-тоест едсна мчетвърт от заплатата. Телевизор София 84 беше кошвар-разваляше му се ТХО-то, и после търсиш нови връзки за ТХО за София 84. В сервиза ти каз0ваха-донеси ТХО, ще ти го ремонтираме.
149
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ИстинатаАйде, тоя пак избяга от психиатрията.
148
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ай стига с тоя соц има заплати има работници, не плащат няма това е положение , соца няма нищо общо ама тукашния бизнес иска да му работят и да не плаща това е цялата истина и за това сме на дъното на Европа и Румъния са доста вече над нас по заплати
147
8
 
7
 
! Отговори
до 148 преди 5 години
Не си наясно за живота тогава или за живота сега. Аз съм наясно. Тогава хората живееха много по-добре.
146
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До някога имашеКакто виждаш има селско стопансто, но няма кой да работи.Младите не желаят да обработват земя и да гледат животни,За тях това е срамно.
145
7
 
5
 
! Отговори
Истината преди 5 години
Истината е, че за да се опиташ сега да живеш не по-лошо в сравнение с преди 1989 година, заплата ти трябва да е 10-20 пъти по-висока по номинал. Ако през 1989 година си взимал средната заплата от 274 лева, то сега трябва да имаш заплата от 2740-5480 лева бруто. Не става въпрос само за цени, а и за това за какво се плаща сега и какво се е плащало преди 1989 година, както и за задължителните удръжки от заплатата. Сега от 3000 лева задължително ти удържат 672 лева и ти остават 2328 лева
144
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 145Няма смисъл да му/и обясняваш нищо. На него/нея му/и е платено да генерира определен брой коментари в сайтовете против миналото и в подкрепа на статуквото. Не разбира нищо от икономика, пенсия, минало, не знае какъв е бил животът някога, не е работил/а в частния сектор сега, няма понятие от света, пише каквото му/и наредят.
143
5
 
6
 
! Отговори
СЕЛЯНИН преди 5 години
преди колхозници - сега фермери с болшивишки манталитет
142
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защото *** много държи да има животни и земеделие в България, но не той да върши тази работа.Комунистите направиха така, че овчар и селянин да звучат като обида.Това е истината.
141
9
 
9
 
! Отговори
до 149 преди 5 години
Лъжеш! Имаше дефицит. Дори ябълки се купуваха от показния магазин-с връзки и опашки. Месо-с връзки, или ядеш кренвирши. А в селското стопанство насила бяха пращани да работят студентите-без заплащане "на бригади", защото мързеливите селяни ги мързеше да работят , и реколката се събираше от роби-студентите насила пратени на бригади-без заплащане.
140
9
 
4
 
! Отговори
До До 136 преди 5 години
Осигуровките ти ги отчисляваха от заплатата.Членският внос беше задължителен, и 99% бяха в партиятаРСК - работническо спестовна каса - задължителноИ това което не е задължително, беше силмо препоръчително, със статут на строго задължително, ако не исаш да останеш на улицата.И да, имам мнооого понятие от тогава. Ти идея си нямаш какво е било!
139
9
 
10
 
! Отговори
някога имаше преди 5 години
НЯКОГА ПРИ БАЙ ТОШО ИМАШЕ СЕЛСКО СТОПАНСТВО.СЕГА НЯМА СЕЛСКО СТОПАНСТВО. Всичко е внос.
138
10
 
10
 
! Отговори
--- преди 5 години
До ИстинаВсеки е живял по-добре когато е бил млад.Другата истина ,е че сега младите (под 40-50) сега живеят по-добре отколкото младите по-време на соца.
137
7
 
8
 
! Отговори
До 135 с бабата преди 5 години
Баба ти е взимала земеделска пенсия, т.е. без да е внесла и един лев осигуровки, получава пенсия. Нормалните пенсии още от преди 1980 година бяха обикновено над 100 лева.
136
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който не плаща няма да прави бизнес , ще си копа сам с мотиката , ще си оре с трактора сам докъде има сили..
135
5
 
6
 
! Отговори
До 136 преди 5 години
Понятие си нямаш за заплатите при соца.Осигуровки не се удържаха от заплатите и няма какво да махаш. Осигуровките ги плащаше предприятието (работодателя).Партийно членство - членски внос плащах само тези, които бяха партийци, останалите не плащаха, а те бяха повече.Какво РСК се е плащало и то задължително? Я пак? Може би пишеш за ВСК (Взаимоспомагателна каса), но тя не беше задължителна, а доброволна, както е и сега. При мен има ВСК, но аз не членувам в нея, както не членувах и преди 1989
134
10
 
11
 
! Отговори
Истина преди 5 години
Истината е, че по време на социализма живяхме много по-добре от сега.
133
4
 
10
 
! Отговори
До Анонимен 140 преди 5 години
Още по-зле е, че няма закон за лустрацията и тез от преди 10-ти , се пребоядисаха и пак са същите.
132
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 139Вие сега довършвате БГ окончателно.