Антоанета Стефанова е на 10 място на Световното по блиц в Самарканд

Българката събра актив от 11 точки
30 дек 2023 20:35, Анисия Иванова
6

Антоанета Стефанова се класира на престижното десето място на Световното първенство по блиц в Самарканд, Узбекистан. Бившата световна шампионка в класическия и в ускорения шахмат събра актив от 11 точки, с който раздели местата от 6-о до 14-о. Допълнителните показатели наредиха българката на десета позиция.

След вчерашния ден, в който се изиграха девет кръга, Стефанова имаше актив от 6 точки, с който заемаше 17-о място.

Днес тя започна със загуба от Умида Омонова от Узбекистан, но след това постигна три победи и две ремита. Два от успехите ѝ дойдоха срещу китайката Чжу Цзинър, която стигна до бронзовия медал, както и срещу шампионката в ускорения шахмат Анастасия Боднарук (Русия). След това Стефанова направи ремита с двукратната световна шампионка в блица Анна Музичук (Украйна), както и с бившата световна шампионка Александра Костенюк, която сега играе за Швейцария.

Шампионка с 14 точки стана рускинята Валентина Гунина, а втора с 13,5 остана Костенюк. Чжу Цзинър пък направи серия от пет последователни победи след загубата от Стефанова в 12-ия кръг и събра актив от 12,5 точки, с който стигна до бронза.

Трите останали българки на световното по блиц завършиха турнира с по 9 точки. По допълнителни показатели Нургюл Салимова е 41-ва, Надя Тончева е 47-ма, а Гергана Пейчева е 52-ра, пише gol.bg.