Експертите обезпокоени и за свлачищата

Заради тежката зима се очаква повишаване нивото на подпочвените води
16 фев 2012 08:11, Елка Василева
8
Експертите обезпокоени и за свлачищата
Снимка: архив, Булфото

Експертите са обезпокоени, че при бързо топене на снега ще има опасност от ерозия и свлачища. Заради тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат застрашително да пълзят към населените места. Това каза за БТА доц. Николай Добрев от секция "Геоложки опасности и рискове" към Геологическия институт при БАН.

Всички регистрирани свлачища се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към МРРБ с клонове във Варна, Плевен и Перник. Но не всички свлачища обаче са регистрирани - със сигурност има много селища, за които се знае, че има проблеми със свлачища, поради което е полезно да се наблюдават признаци за свлачищни активизации, като разширения на пукнатини по къщи или по пътната настилка, отбеляза доц. Николай Добрев.

Свлачищата се активизират основно през пролетта - април-май и през есента - ноември, когато водите са най-високи, напомнят учените. Последното мащабно активизиране на свлачища е от 1996 - 1997 г. като най-тежка беше ситуацията по северното Черноморие.

Учените са притеснени от факта, че последната актуализация на картата със свлачищата в страната е от 2006 г. В редица държави, например Турция или Италия, подновяването на данните се прави непрекъснато.

Преди няколко години е съставена Национална програма за борба със свлачищата и по нея за 172 свлачища учените са посочили, че са с най-висок риск за населението. Най-невралгичните райони са разположени основно по северната част на Черноморското крайбрежие, Дунавското крайбрежие, Източните Родопи, някои котловини в Западна България. Свлачища обаче практически има по цялата страната, но не всички са обхванати, каза доц. Николай Добрев.

Грижата за свлачищата е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството - там е и най-подробната информация. Всяко новопроявено или активизирано свлачище се регистрира от съответното геозащитно дружество и се представя информация за него в МРРБ. Свлачищата са в ангажиментите и на
Гражданската защита.

За тази година за превантивни геозащитни дейности са предвидени 450 000 лева при средно през предходните години около 700 000 лева. Система за предупреждения от активизиране на свлачище няма. Разчита се на подавана информация от органите на местното самоуправление към МРРБ и съответните геозащитни дружества. Общините пък са задължени да се грижат за вече укрепените свлачища, предадени им за стопанисване.

По данни на МРРБ освен средствата по линия на оперативна програма "Регионално развитие" пари за борба със свлачища са вложени и по линия на два държавни инвестиционни заема на обща стойност 40 млн. евро. Единият е заем от 25 млн. евро от Европейската инвестиционна банка, а другият - от 15 млн. евро от банката на Съвета на Европа, каза за БТА Йорданка Стоянова, директор на Дирекция "Европейски инфраструктурни проекти" в регионалното министерство.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
450 000 лева няма да стигнат за нищо. Това може да са пари само за едно.
4
5
 
1
 
! Отговори
отец йоан преди 12 години
тази зима щте се запомни като бойковата зима.чеда божи господ наказва кабинета борисов за това,че са корумпирани,мафиоти,милионери,диктатори,тоталитаристи,агенти на държавна сигурност със потопи,наводнения и снеговалеж който предизвиква прироадни бедствиа за цяла българия.бог едари герб и борисов във село бисер а по черноморието потопи бургас и варна.сега щте ги накаже и дунав.изглежда наште гербаджии и борисов са вного грешни та бог така жестоко наказва българия с потоп и наводнения амин,амин..
3
0
 
9
 
! Отговори
kj преди 12 години
Абе,я ги обявете за незаконни тея свлачища и в чиито имот са да наложат глоби за собственика на имота /свлачището/.А тези свлачища които са в територия дадена на концесия,държавата да ги укрепи с парите на народа,за да може концисионера да си ***.И да се реши проблема.
2
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
дано да не става *** забелязва се че напоследък властуващите ползват всяка ситуация за евтина реклама на калпавото си управление,дано нямат вече поводи за това,колкото е грозно бедствието толкова и последствието.
1
0
 
10
 
! Отговори
dd преди 12 години
Тук "експертите" няма ли да поискат също някакво преустройване и уеднаквяване на всички свлачища, както при панелките, санирането, климатиците ... ?!