Предупреждение от Брюксел: В България се надува нов имотен балон

Страната ни е с тревожно надценен пазар на имоти
Обновена: 25 ное 2017 08:12 | 25 ное 2017 07:30, Александър Попов
152
Предупреждение от Брюксел: В България се надува нов имотен балон
Снимка: Булфото

Брюксел ни предупреди, че България е сред европейските страни с тревожно надценен пазар на недвижимите имоти и нищо чудно отново да гръмне имотен балон.

Цените на жилищата у нас растат с едни от най-ускорените темпове през последните две години в Европа, което е обезпокоително на фона на високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата. Това предупреждава Европейската комисия в последния си доклад за страните с прекомерни макроикономически дисбаланси, пише "Сега".

За зараждането на нов имотен балон неотдавна алармираха и наши експерти.

По данни на Евростат през втората половина на 2016 г. цените на жилищата са скочили с 12%, а през първото и второто тримесечие на тази година - с по над 8%. Подобни двуцифрени ръстове бяха отчетени преди 10 години, след което се стигна до срива на имотния пазар от 2008 - 2009 г.

Тенденцията на поскъпване на жилищата е най-отчетлива в София, но се наблюдава още в Пловдив, Бургас, Варна.

В столицата средното ниво е около 1000 евро на квадратен метър, а в центъра и някои южни квартали цените достигат 1500 - 3000 евро. Дори и за нови проекти, които са на фаза изкоп, вече има оферти за 1000 - 1500 евро на квадратен метър в определени райони.

Още по темата

Такива цени са изключително рискови, защото се прекрачва разумният срок за изплащане на инвестицията, казват финансисти. А информацията за голям брой сделки и в същото време голям брой празни жилища показва, че много имоти се купуват именно с инвестиционна цел - за отдаване под наем или последваща продажба.

Причината за това поведение са рекордно ниските лихви по новоотпуснатите ипотечни кредити, които вече достигат средно 4.2 - 4.5%. В същото време заради почти нулевите лихви по депозитите и ускоряването на инфлацията е логично закупуването на жилище да се смята за защита на спестяванията.

Експерти в бранша прогнозират цените на имотния пазар да достигнат равновесие до година-две. Това важи и за цените на офис площите, които в момента вървят нагоре заради огромното търсене от компаниите за изнесени бизнес услуги.

Според строителни компании обаче вероятността при такива високи цени проекти на зелено да не могат да бъдат реализирани става все по-голяма. Това от своя страна поражда опасност от нов взрив на междуфирмена задлъжнялост.

Именно високата задлъжнялост на частния сектор е посочена като тревожен симптом и в доклада на Еврокомисията. Делът на необслужваните заеми на бизнеса остава значителен, смятат експертите на Брюксел.

България попадна в най-тежката група на негативната класация за икономически дисбаланси през 2015 г. заради кризата с КТБ. Страната ни ще остане под зорко наблюдение и през 2018 г., съобщи ЕК.

Докладът припомня, че през февруари 2017 г. Еврокомисията е констатирала, че в България нормалното функциониране на икономиката е затруднено най-вече заради множество нерешени проблеми във финансовия сектор, високата междуфирмена задлъжнялост и проблемите на пазара на труда. Сега експертите смятат, че има подобрение при някои показатели, но финансовият сектор продължава да бъде проблемен и трябва да остане под наблюдение. Тревогите са около все още слабото му управление, качеството на активите и надзора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


152
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
2
 
18
 
! Отговори
42 преди 6 години
До преднияКакви са доходите на българите в сравнение дори с Австрия или Германия.
22
4
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те и преди кредитният бум си бяха надценени. Приятел си купи саниран апартамент в покрайнините на Берлин за 1500 евро квадрата. Къде ще сравняваме *** и бедна София с Берлин ? Апартамента си го изплати за 2 години, а в България щеше да го изплаща цял живот.
21
0
 
48
 
! Отговори
* преди 6 години
тъй тъй, като се вдигне цената на всичко, бай *** ще поиска и по-високи заплати, а това не е изгодно за "западните" инвеститори, които са тук, защото могат да си позволят унизителни заплати
20
14
 
25
 
! Отговори
... преди 6 години
..а пък в Шенген цените на имотите хич не са надути. Еврейски трикове. Замря продажбата на жилища при тях,та за нас се притесниха. И то не точно за нас българите,а по-скоро за западните инвеститори да не правят инвестиция у нас,а в някоя друга страна например. Големи самаряни се извъдиха тез масони
19
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нека да ги вдигат още и нека да строят още. С тая нашата демографска криза след години ще ги подаряват сигурно. Държавата що не се намеси?
18
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Това е нормално развитие при либералната икономика в която държава и държавна намеса няма. Както се казва: пазарът се саморегулира. Това саморегулиране минава през надуваща се диспропорция - балон, после "спукване", демек връщане към адекватни нива на цени, и после всичко отново. Във втората част има много прецакани и малко спечелили. Само да няма изненадани :) Ние го "поискахме".
17
5
 
19
 
! Отговори
Брокерче преди 6 години
Ами и аз искам да имам луксозна яхта, жип и 2-3 малки муценца за любовници!А вий....плащайте яко!
16
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
нищо не купувам в БГ на каквито и да е цени
15
3
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Вие се сетихте... точно преди да се надуят цените изкуствено си спомням, че баща ми купи гарсониера за 12 000$ и година след това стана 50 000 евро.
14
1
 
44
 
! Отговори
Жоро преди 6 години
Следващото КТБ.
13
8
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тия брюкселски зелки на са наред! Предупреждават?! Ами точно на имотния балон се крепи бойкоикономиката. То друга "икономика" освен строителството няма. Усещат ли се че клатят гемията на р***поня. Даже и геп***джийте са се усетили и затова бързат да осребрят властта - пример преговорите с мадридския мушеник за измислените му имоти!
12
21
 
22
 
! Отговори
реалист преди 6 години
Дори и да има балон, дори и да паднат цените, това е по-добре отколкото да ги оставиш в БГ банка. Нещо повече, подготвя се отпадане на гарантираните влогове. Тогава?....
11
4
 
73
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В момента е абсолютна лудост да се купува. Цените са двойно завишени.
10
7
 
51
 
! Отговори
От Лондон преди 6 години
Голяма част от този балон се поддържа от имигранти. Причината е най-вече в голямата разлика в цените на имотите в България и чужбина. Например, повечето имигранти нямат достатъчно пари да си купят имот в чужбина, понеже са ниско и средноквалифицирани, но доходите им стигат, след 6 -7 години работа, да си купят жилище в България в брой, а някои купуват и повече от 1 апартамент. Не го ползват (освен 2-3 седмици в годината) , не го дават под наем, и затова стои празно.
9
11
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дай боже тази лоша новина да помогне никога да не влезем в Евро Зоната.
8
3
 
41
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
в люлин 2 е пьлно с ново строителство от 1992 г са на тухла последният случаиго видяхте по тв 250 апартамента ипотекирани от банка и сега искат от 52 собственици да си платят жилищата още ведньж да не говорим за мрьсния вьздухи шума сега като се построят и небостьргачите направо ще се мре
7
4
 
85
 
! Отговори
Юг преди 6 години
Е като гръмни балон, ще си купя на нормална цена апартамент. Сега цени е космос. 2-стаен в среден р-он 100бона...моляяяя. и хора взимат 25г кредит и се радват. Не разбирам.
6
3
 
88
 
! Отговори
Чичо преди 6 години
Как 10 години след кризата нямаше недостиг на имоти, а сега изведнъж край - имотите свършиха, бързай народе. С тая демографска криза и нарастващо ромско население, което почти не купува жилища кой ще ви взима настроените апартаменти? Да не говорим за безумията с цени нa зелено по-скъпи от акт16, е никъде го няма това! Винаги готовото е по- скъпо. Балон с хелий и пискливи гласчета!
5
6
 
82
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
1 кв. м. струва някъде около 100 евро застроена площ това е всичко и двойно да го оскъпят излиза 200 евро. Aма 2000 е вече инфлация тая държава е фалирала и само валутния борд я държи балона отдавна се е спукал.
4
5
 
77
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
пълно е с млади семейства с общ доход около 1500-2000лв. на месец. Кога ще съберът пари да си купят жилище от 80-90кв.м. ? задлъжняват на банките, а в същото време 50% от апартаментите са празни, пълно е с необитаеми къщи. Ама такива сме - ще се пръснем от завист. Някой да не забогатее на наш гръб. За това ще си тънем още 100год. в беднотия и мизерия. След 100год. българи няма да има, а тук ще живеят предимно турци и роми