Пречиствателните станции не смогват на туристи и строежи

Отпадни води заливат бреговата ивица по Черноморието
25 юни 2019 08:40, Петя Славова
136
Пречиствателните станции не смогват на туристи и строежи
Снимка: БТА

Непречистени отпадни води заливат бреговата ивица по Черноморието. Причината е в пречиствателните станции, които не насмогват на по-големия брой почиващи през лятото и нерядко се налага част от отпадните води се насочват за заустване директно в морето. Все още има морски селища без действащи пречиствателни станции за отпадни води, съобщава "Монитор".

Те са в най-южната част на бреговата ни ивица, където и нараства интересът на туристите и продължават да се строят места за настаняването им. Става дума за Ахтопол, Варвара, Синеморец, Резово. Извън канализацията остават и повечето от къмпингите по южното Черноморие и за тях проблемът стои на дневен ред, признават от РИОСВ Бургас.

Някои са изградили водоплътни изгребни ями, които периодично се изпомпват от фекалките и се заустват в близките пречиствателни станции. Този вид ями са с бетонирано дъно и стени и няма никакъв шанс фекалиите да се просмучат в почвата и оттам в морето. Но има и къмпинги, които са още със старите септични ями.

Много сериозен е проблемът с пречиствателната станция на вилно селище "Елените". Капацитетът й е крайно недостатъчен и съоръжението не успява да поеме всички отпадни води, които преливат и изтичат в морето. Преди години то е било проектирано единствено за нуждите на курорта. През последните 20 години обаче към него са се навързали десетки новоизградени ваканционни комплекси и част от хотелите в Свети Влас. Туристите, които обслужва пречиствателната станция надвишават няколко пъти капацитета й.

Отново на юг, в Созопол положението е подобно. Новоизградената също през миналия програмен период ПСОВ е с капацитет от 64 560 жители. Градчето и общината през лятото привличат много повече туристи от посочената по-горе цифра и съответно рискът от надхвърляне на мощността на съоръжението нараства. Въпросната станция приема за пречистване и отпадни води от отделни части от къмпингите "Каваци" и "Смокиня".

В близката зона на Приморско и Китен засега  само е започнал строеж на нова пречиствателна станция. Очаква се тя да бъде пусната в експлоатация догодина, като капацитетът й се предвижда да е за 55 хил. екв. жители. Засега там разчитат на старо съоръжение, строено преди почти 40 години, което няма трето стъпало за отстраняване на азот и фосфор и отпадъчните води минават единствено през механично и биологично пречистване, а след това се вливат в река Караагач, а оттам - в Черно море. Самата станция освен това трудно поема голямото натоварване по време пика на летния туристически сезон.

На север от Бургас отпадните води от Обзор и Бяла се пречистват от ПСОВ с капацитет 40 000 е. ж., което във върха на туристическия сезон е недостатъчно.

По данни на екоминистерството пречиствателната станция за отпадни води (ПСОВ) "Варна-Акациите", е била реконструирана през миналия програмен период и е с проектен капацитет да обслужва 425 000 жители в района морската ни столица.

Според информация от сайта на Националния статистически институт (НСИ) населението на Варна към края на миналата година е било 336 505 души. Не е е далеч от ума обаче, че през лятото хората в третия по големина български град в най-добрия случай се удвояват и може да достигнат 670 000 души и съответно се увеличава количеството отпадни води, което трябва да се пречиства.

В курорта „Златни пясъци“ пък чак догодина се очаква да завърши модернизацията на пречиствателната станция и тя да достигне капацитет от 72 хил. екв. жители.

Независимо от липсата на места на всякакво пречистване данните на бургаската РЗИ за морската вода не са тревожни. От всички проби в зоните за къпане, които са взети през този сезон, няма нито една с отклонения извън нормите, каза д-р Марияна Кофинова.

Подобни са данните и за района на Варна. От здравната инспекция там обаче отчитат, че морето край плаж "Панорама" в северната част на "Златни пясъци", където е пречиствателната станция, бе сред най-проблемните участъци в последните години.

По традиция най-мръсни са варненските плажове, като първенец сред тях е отново Офицерският плаж. За пета година той е оценен с лошо качество на водата. До края на септември тя ще се проверява поне 2 пъти месечно. Според данни на Басейнова дирекция „Черноморски район“ най-замърсен с морски отпадъци е плажът край Плавателен канал-2 на Варненското езеро, а най-чист, с най-малко количества макроотпадъци е плажът на Дуранкулак.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
3
 
29
 
! Отговори
Kiro преди 4 години
Така е от 20 години. Затова му викат ла*но морието.Кой ходи там, за мен е мистерия.Наркомани и алкохолици ясно, турбо чалгари ясно, излъгани чужденци ясно... Други?
17
3
 
28
 
! Отговори
Плувай! преди 4 години
Преди 15 години ходих в командировка в Константин и елена през април или май. Водата беше ледена, но чиста и прозрачна. После се наложи да отида на същото място пак през август, и още помня специфичната мътна супа с мънички частици, която беше станало морето. И не, не беше цъфтеж на водораслите. Приятно плуване.
16
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Май ми мина меракът за Приморско...
15
0
 
32
 
! Отговори
Ми преди 4 години
Данъкоплатъца трябва да се вземе у ръце и да почне да строи пречиствателни и канализация, щото разните златевци, пещерски, диневци, маджовци, маргинци и т н бедняци с ризортите немат пара.
14
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Трябва да се търси някакъв затворен цикъл и да се изчислява кубатурата на фекалните води.
13
2
 
25
 
! Отговори
малък Сашко преди 4 години
Прекрасна реклама на родното море! Ангелкова какво ще каже по въпроса? До къпещите се - не влизайте на дълбокото, че не може да си отворите устата да извикате за помощ... Нещо да не вземе да лапнете!
12
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ходете във влас. Ужас от ла на е в морето, особено около ония с марина пъпешови. Яхтите излизат на 200 метра от пристанището изпразват фекалиите и обратно, щото им е по евтино, а и селската канализация я пускат директно в морето щото няма къде. Лятото е ужас миризма, ла на, и зарази.
11
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако не поплуваш в собствените си лай*а - все едно никога не си бил на черноморието...
10
30
 
7
 
! Отговори
До Тошко преди 4 години
Не бе. В Гърция тръби в морето няма. Те качват водата на Олимп. Ходиш септември в Гърция и затова така си мислиш. Юли и август навсякъде акитата отиват в морето
9
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Очакван резултат. Големите комлекси крият броя на почиващите, а малките ги обявяват за приятели с цел да не плащат данъци. Така и господ не може за разбере за колко отпадни води трябва да се построи пречиствателна станция.
8
3
 
50
 
! Отговори
nz преди 4 години
Затова като истински патриот ходя на море в чужбина.Така спасявам българското черноморие.
7
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гууна евериуъер!Така трябва да е рекламата на английски пазар.
6
6
 
25
 
! Отговори
Тошко преди 4 години
За това си ходим в Гърция. Там тръби в морето няма. Gia sou Ellada!
5
2
 
4
 
! Отговори
До 6 преди 4 години
Гаанчееее, това само ли го измисли бе???
4
4
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не смогвали станциите... ами като не смогват - защо позволявате още да се строи?!?Много *** на клона, колна ще се счупи и после много *** - с клона, долу във фекалиите...
3
7
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Очевидно не е трябвало ние, българите да създаваме самостоятелна държава. Явно не ставаме за нищо.
2
0
 
48
 
! Отговори
сс преди 4 години
А виновни са общината и ВИК. Те разрешават строежи и включвания въпреки, че знаят, че няма капацитет.
1
3
 
38
 
! Отговори
miko преди 4 години
Чак сега ли се сетихте, че по нашето черноморие се плува в гууна.