България - страна с потенциал, но...

Защо младите я напускат?
Обновена: 27 юли 2019 14:49 | 27 юли 2019 13:45, Петя Славова
105
България - страна с потенциал, но...
Снимка: pexels.com

По-високото заплащане и високият стандарт на живот, качественото образование, шансовете за по-добра реализация, справедливост и равенство пред закона са само част от причините, поради които много млади българи решават да напуснат България. Но това далеч не са основните мотиви, съобщава Дойче Веле.

Често в ядрото на решението за емиграция се оказват дълбоко лични причини, които имат малко общо с финансовото състояние: грешен модел на ценностна система у дома, чувство на изолация и самота в родината, търсене на свобода и нови хоризонти.

"Винаги съм знаела, че в един момент ще напусна България. Не по финансови причини, а в името на моята психика. Като човек с прогресивни възгледи винаги съм била част от едно малобройно и изолирано малцинство. Просто промяната на страната към това, което според мен трябва да бъде - модерна, европейска държава, в която върховенство има законът - ако въобще се случва, се случва твърде бавно. Чувството на безсилие ме убеди, че за мен няма място в България", казва Радостина Георгиева, която живее във Великобритания и работи като дигитален експерт.

Още по темата

"Отрицателни качества като грубост, арогантност, наглост, циничност и простотия не само се толерират в обществото, но са се превърнали и в модна тенденция, а постепенно и в норма", смята 29-годишният кибер криминалист Радослав Узунов, който дълги години пребивава във Великобритания, а днес живее в Чехия. "За мен Чехия е утопична версия на България, защото към този момент е добра комбинация от българските добродетели, без негативите." Според Радослав, българите могат да научат много от чехите: "Да пазим това, което градим, да бъдем по-любезни и вежливи един към друг и да изкореним завистта, гледайки постоянно в чуждия джоб".

Няколко клишета за живота в чужбина

Панацея ли е обаче Западът? Ясен Петров е 24-годишен магистър по информатика, програмист, който в момента живее в Шотландия. "Никога не бях живял в чужбина. Около мен винаги се говореше колко по-хубаво е на Запад. Но е трудно да започнеш живот на непознато място, ако не си го правил преди това. Имам чувството, че в поколението на родителите ми е бил изграден някакъв мит за страхотния живот на Запад, за това как хората там са прекрасни, образовани, богати, умни, за разлика от хората в България, които не ставали за чеп за зеле. Моят опит показва, че това просто не е вярно."

Радостина е съгласна с него. "Тези нереалистични представи бяха изключително видни по време на периода преди присъединяването на България към ЕС. Хората смятаха, че Западът е обетована земя на изобилието, където няма финансови лишения и сериозни проблеми. И искрено си мислеха, че България ще стане точно такава страна само няколко години след като се присъедини към Общността."

Други клишета за живота в чужбина изброява Илия Джонгаров, който в момента следва магистратура по международно право във Франция и Белгия: "Тези в чужбина живеят много добре!", "Тези в чужбина печелят много пари!", "Ти си учил в чужбина, значи ще успееш в живота!". "Това, че живееш на Запад не те прави човек, образованието и дисциплината, които си получил от малък те правят човек."

България - "неоран плодороден имот"

Значителна част от интервюираните за този материал млади българи се чувстват европейци. Повечето се определят като добре интегрирани в държавата приемник. Езиковото ниво е основен проблем, посочен като спирачка пред интеграцията при отговорилите отрицателно. Всички са единодушни, че пребиваването в чужбина променя перспективата над България и света.

Илия смята, че България има какво да научи от Белгия и Франция - що се отнася до нивото на медиите и особено инвестициите в образованието. За него България е "неоран плодороден имот, който го стопанисва човек, гледащ прасета." Радостина казва, че дистанцията ѝ помага да не приема толкова тежко всяка несправедливост, която вижда в България. Но остава песимист. "Апартаментгейт е добър пример защо. Когато се разрази, честно казано се изненадах, че въобще се говори по темата. Не очаквах, че ще има последствия. Но реално сериозни последствия няма да има. Много ми се иска нещата да тръгнат в правилната посока, като започнем от истинско правосъдие, но ми се струва, че българският народ вече няма енергията и капацитета да поиска реални, съществени промени. Тази енергия малко по малко догаря и гасне през последните 6 години. Изумена съм колко лесно манипулируем се оказа средностатистическият българин. Покрай дебатите за Истанбулската конвенция и Стратегията за детето се видя колко е ниска гражданската култура и колко е лесно да накараш хората да се паникьосат от нещо, което не могат или не искат да разберат."

"България е развиваща се страна, която е в хватката на корумпирани мафиоти", допълва Ясен, но подчертава, че силната привързаност към родината му пречи да бъде безпристрастен. Особено силно впечатление му прави ужасното състояние на селските райони.

22-годишната Снежина Пискова, живееща в Холандия, е силно впечатлена от "тоталния непукизъм на хората за средата, в която живеят. В България един човек ще си изхвърли фаса на улицата и после ще посочи с пръст друг човек, направил същото нещо. Наречете го социално лицемерие, ако щете." Тя продължава: "България е страна с невероятен потенциал за развитие, която обаче всячески се опитва да откаже младите и компетентни хора от това да се изграждат в нея. България има всички предпоставки за това да бъде много добро място за живот, но духът на хората е толкова съкрушен от условията, с които трябва да се примиряват, че е разбираемо как не намират много мотивация за активно действие по тези проблеми."

"Българинът си е българин и на Луната"

И все пак: през 2018 година 16 169 българи са се завърнали от чужбина, като 40% от тях са между 20 и 44 години. Сред завърналите се е и Петър Тахчиев, 34-годишен математик по образование, собственик на бизнес. Живял в Дюселдорф, Амстердам, Лондон, Сеул, Бърно, Киев и Щутгарт, днес той е избрал за свой постоянен дом София.

"Според мен перспективата не е много цветуща - българите са свикнали много да търпят. Гражданското общество все още е в зародиш и да, страната ще се интегрира все повече в ЕС, но със скоростта на охлюв." Апатията и умората у българите са сред нещата, които и той забелязва. Ако зависеше от него, би внесъл в България холандските политики за околната среда, германската дисциплина и работливост и украинската борбеност.

Повечето са на едно мнение и що се отнася до деленето на българи в България и чужбина. "Това, че си в чужбина не те прави по-малко българин", казват Петър и Снежина. Радостина смята, че е нормално да се вълнува от проблеми, които пряко засягат нея и най-близките ѝ, като съдебна реформа, борба срещу корупцията и международна политика.

Радослав коментира разделението лаконично: "Българинът си е българин и на Луната".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
102
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Голяма работа като са се върнали от чужбина да живеят и работят в България. Какво толкова се акцентира на такива хора, все едно са спасители и герои...каквито въобще не са.
101
0
 
0
 
! Отговори
Дали или ... преди 4 години
България е страната на истинските или фалшивите неща ?!Има ли значение кой на кого е син. че да стане еди какъв си ?Какво значение има един баща, щом като преднамерено гледа как да вляе на бъдещето и като цяло съдбата на своят син, тъй като не може да възприеме факта че синът му не е като него, а е като ЕДНИ ДРУГИ хора !?Що за баща е това ?Що за човек ?
100
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Глупости. В България живеят точно такива хора както и в Германия. Но българите са принудени да оцеляват в среда пълна с лишения. Това формира и по различната психология. Но българите са по-топъл и по-емпатиен народ. Западняците живеят а не оцеляват с парите си, но това също не ги прави по- добри. Месомелачката за мозъци работи добре, но в бъдещето на България не се гради от бежанците.
99
0
 
9
 
! Отговори
До 88 преди 4 години
Ами хората са напуснали страната, защото не могат да променят нищо, мнозинството в тъй наречената демокрация си избира едни и същи, който нито имат визия, нито правят реформи, за това сме и на това дередже. Аз лично съм живял в чужбина и знам точно за какво става дума.
98
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хубава статия, всичко е много вярно
97
9
 
8
 
! Отговори
Мъдреца преди 4 години
До АнонименАми да сте живи и здрави тези които останахте в България! На вас се надяваме да спасите Родината от Бойко и Сие, а като я спасите, да вземете да я пооправите! Good Luck, стискаме ви палци, ккато се казва!
96
0
 
18
 
! Отговори
Пишман Българин преди 4 години
Преди 20 години ми казаха че населението на България ще бъде съсредоточено в 3-4 големи градове. Всичко останало щяло да бъде селца и паланки. Трудно ми беше да повярвам. Но се започна. Пилешки грип, шап, чума по свинете и какви ли не още нови болести по хората. Искат да ни довършат. С подкрепата на българското правителство. Но българите сме яки ко-елета. Ще оцелеем. НАДЯВАМ СЕ.
95
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вилата, ракията и салата. Всеки уикенд! Да ходят ако щат на луната - аз бях имигрант преди 20 години - видях и реших че това не е за нормални хора (което обяснява защо всички там са ненормални на ксанакс)!
94
0
 
7
 
! Отговори
До imigrant преди 4 години
До ImigrantПредполагам, че не харесват шльокавица.
93
0
 
14
 
! Отговори
Една от Северозапада преди 4 години
До АнонименДа, същият срещу когото имаше митинг във Варна и имаше скандирания, които ми е неудобдно да повторя тука. Как така все го преизбират е загадка за мен.
92
1
 
15
 
! Отговори
Един от Германия преди 4 години
Ако Меркел спазваше "върховенството на закона", нямаше да наводни Германия с 2 милиона нелегални нашественици от Африка и Арабския Свят.
91
2
 
11
 
! Отговори
Една от Северозапада преди 4 години
До Интересно..Когато работех като преводач немски-български-немски със Западна и Източна Германия по онова време, беше едно продължениа на традиционните добри икономически връзки с бивша Германия. Идваха немски индустриалци, собственици на фирми, и специалисти от тези фирми. Всичко беше ок. Не мога да разбера кой дава този тон на Дойче Веле...
90
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Наблюдател Личната простотия не е плод нито на капитализма, нито на социализма. Тя е именно лична. И отговорност за нея имат семейството и обществото. Уверявам те, че пораженията на соца вече започват да се компенсират. Един пример - когато някъде след 2000г. се връщах от Щатите и сядах в колата на баща ми, приятелите ме питаха " защо слагаш тези ненужни колани?", а колегите на пътя беснееха с клаксони и псувни, когато спирах на пешеходна пътека. Е, през 2019 това вече е в небитието.
89
1
 
20
 
! Отговори
Една от Северозапада преди 4 години
До ИстинатаАз напуснах България през 1995, след като видях първите 6 години. Пуснаха криминалните от затворите и страната бе залята от криминални личности; започнаха да затварят добри предприятия. На един митинг с така нареченото СДС във Враца Филип Димитров заяви, че преходът щял да трае 40 години. Ми те станаха вече 30. Каква стана тя...Но носталгията все ме праща да чета на български, а знам четири езика.
88
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен88И защо с този агресивен тон? Българите в чужбина са наши сънародници и имат пълното право да критикуват нещата, които / сигурен съм/ не харесват и на българите в България.Аз обичам страната си, живея в нея / и това е мой съзнателен избор/ но това не значи, че приемам възпитанието и манталитета на много наши съграждани. Това е задача за моето поколение - да промени нещата, И те, макар и по-бавно от онова, което ни се иска,се променят! След още 20 години България ще е просто друга!
87
18
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пълно право е емигрантите,да живеят където си искат,но нямат никаво право ,да упрекват останалите в страната,за това,което са!!!Ако нещата не им харесват и "много знаят" ,как да ги правят,да заповядат,да се завърнат в страната си и да започнат...и чак след това да критикуват!!!Иначе си е цяло лицемерие,което в изобилие са усвоили от "демократичния запад".Ние тук останалите в Кошарата,най-добре сме го изпитали!
86
3
 
15
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
Майката му е да си на държавва служба в България и простотиите на капитализма не те вълнуват.
85
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като гледам как загробват живи прасетата се сещам за АушвицКъде са природозащитните ур ганизации и НПО та. Аааааа?Путенцеален скандал.
84
3
 
14
 
! Отговори
Нищо ново преди 4 години
България е "неоран плодороден имот, който го стопанисва човек, гледащ прасета."Изглежда има предвид, че го стопанисва Бойко, а прасетата са неговият електорат.
83
0
 
17
 
! Отговори
археолог преди 4 години
Археолозите от бъдещето ще гадаят що за жертвоприношения сме правили за цар Боко американски .по 40х прасета на един път. На чии Бог сме се кланя ли. И къде са изчезнали жителите на един път за има няма 30годинки.