"На ръба" на безпаричието: Тревожим се, всеки десети вече "не издържа"

АФИС: Кризата с коронавируса увеличава социалното разслоение
466
"На ръба" на безпаричието: Тревожим се, всеки десети вече "не издържа"
Опашките пред Бюрата по труда са ежедневие. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Рязко нараства тревогата на значителни групи от хора, които се усещат близо до "ръба" във финансово отношение като резултат от ограниченията, наложени от извънредното положение. Това показват данни от проучване на социологическата агенция АФИС, проведено по телефона в периода 11-13 април сред 2085 души.

В отговор на въпроса "Вие или член на вашето домакинство изпитвате ли някои от следните последици в резултат на извънредното положение", 23.9 % са потвърдили загуба на работно място. Почти същият дял (23.6 %) сочат, че член на домакинството е с намалено заплащане. Близкият дял не означава, че това са едни и същи хора; двете категории само частично се застъпват, уточняват социолозите. 28% съобщават и/или за съкращаване на работното време.

43% от домакинствата са изпитали поне една от тези три последици. А 11% от домакинствата са претърпели и трите вида последица. Още 3% са загубили работно място и са претърпели намаление на заплащането, но без намаление на работното време.

Финансовият удар е по-силен при хора, чиито доходи и без това са ограничени. Сред населението като цяло преценяващите, че "живеят по-зле" от останалите хора е 19%, а сред изгубилите работа или част от заплащането и работните часове, този дял е около два пъти по-висок (съответно 47%, 38% и 41%). Дали е по причина или като следствие, е друг въпрос, важното е, че те имат по-малко резерви и са по-уязвими.

В кои сфери е най-голям делът на хората, останали без работа? Най-тежък удар от положението понасят туризмът, хотелиерството, ресторантьорството. Там загубилите работата си са 44%. Както при всеки икономически застой, силно страдат също така транспортът (15%), строителството (15%). Осезаемо, но засега по-слабо са засегнати услугите (11%), търговията (10%), земеделието (6%) и промишлеността (4%).

Според данните в голям риск от обедняване изпадат големи групи граждани. 14% от домакинствата представляват около един милион души, в това число 800 000 пълнолетни. Ако бъде допусната депресия, за нарастващ брой хора рискът да изпаднат през процепите на социалната защитна мрежа ще стане трагична неизбежност. Второ, ако продължи да доминира очакването депресията да се проточи, това очакване ще се превърне в самосбъдващо се пророчество, коментират от АФИС. В такива моменти само държавата може да подкрепи фактора "търсене" в икономиката, като не допусне да има спад на потреблението, от там на поръчките, от там на наемането на работна ръка.

Месец след въвеждане на извънредния режим е ясно, че въпреки запазеното и дори увеличено доверие в ръководството на страната, все по-големи групи хора се доближават до ръба на безизходицата. На въпроса, ако извънредното положение продължи, колко време можете да издържите финансово, всеки десети (10%) споделя - "Вече не издържам". Всеки двайсети (5%) отговарят - "около седмица“. 31% могат да потърпят още около месец. 26% мислят, че могат да почакат още три месеца. Сравнително спокойни са 30%, които смятат, че могат да изкарат половин година и повече.

Иначе казано, кризата увеличава социалното разслоение, тъй като около половината от пълнолетните граждани разполагат с финансов буфер да издържат още месец на извънредното положение, а едва един от всеки пети е спокоен за по-далечното бъдеще.

Мотивите за тревогата на около 15% от населението се потвърждават от дескриптивни сведения за положението им. При тях паралелно наблюдаваме завишена двойно и тройно честота на самоотчета за лош материален статус (безработица + намалено заплащане + намален трудов престой). Това не е чудно. По данни преди кризата реално безработните, включително трайните, които не посещават Бюрата по труда, са около 11%, а от тях около 8% не се осигуряват, посочват анализаторите.

Приетият от правителството подход за подпомагане на изгубилите доходи обвързва извънредните компенсации с фактора „осигуреност“, докато значителна част от работещите хора не се осигуряват изобщо или се осигуряват върху намалена сума. Пример са надомните работници, неформалните работници в семейни стопанства, дребните земеделски производители, нередовно самоосигуряващите се, "прекариатът", преводачите и "гурбетчиите" в други страни от ЕС, които не могат да заминат поради ограничителните мерки.

Делът например на неосигурените не е никак малък. По данни от национални представителни изследвания на АФИС преди кризата само 44% от пълнолетните са осигурени по трудов договор на пълен работен ден, 3% - на непълен, 1% - на граждански, 2% - от съпруг или родител, 25% - от държавата (пенсионери), 6% се самоосигуряват, но тъкмо сега сферата на услугите рязко се сви, и 16% изобщо не са осигурени.

В типичния случай жителите на страната очакват животът в нея да се върне към нормалния си ход "до няколко месеца" - това е отговорът на 48%. По-големи оптимисти, че това може да стане в рамките на месец, са 15%. Мнозина обаче предполагат, че финала на това изпитание ще видим чак към края на годината (23%) или след това (15%). Към момента на изследването това кореспондира с едно средно очакване в рамките на месец да започне снемане на ограниченията в придвижването, съвместното присъствие в едно помещение и т.н.

Към края на март (по данни от предходния телефонен сондаж на АФИС) очакващите бързо връщане на стария ритъм на живот до месец са били едва 10%; до няколко месеца – близо 52%; до края на годината – 22,5%; по-дълго – 15,3%. С други думи, с напредването на извънредния режим не можем да говорим и за съществено подобряване на очакванията за скорошна развръзка. Ако това продължи ще измести трайно и нагласата за връщане към един все по-отдалечаващ се "нормален ход". А това може да окаже съществено влияние и върху икономиката на страната, обобщават от АФИС.


Анализът е въз основа на данни от национално представително проучване на Агенция "АФИС", осъществено в периода 11-13 април 2020 г. Интервюирани по телефона са 2085 пълнолетни български граждани. Методът на регистрация на данните - телефонно интервю, намалява представянето на хора с относително поиски доходи и образование, както и тези, които търпят материални лишения. Поради това цитираните дялове на засегнатите хора и тежестта на понасяните трудности може да се окажат подценени в нашата анкетна ситуация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


466
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
318
0
 
6
 
! Отговори
seira преди 4 години
"ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ" = ПАРАВАН ЗА УЗАКОНЯВАНЕТО НА ФАШИСТКА ДИКТАТУРА В БЪЛГАРИЯ!!!НАРОДЕ!!!!!
317
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ПРОСВЕТЕННеПросветен си. С подобни елементарни " аргументи " и съчинения може да заблудиш и манипулираш само хора, които посещават чалгарски мероприятия.Много аматьорско...
316
8
 
3
 
! Отговори
ПРОСВЕТЕН преди 4 години
Като гледам данните предоставени от социологическа агенция ",АФИС" най-вероятно това проучване е правено във техния офис плюс роднините им!!!!Дядо Коледа е по-достоверен ",персонаж",отколкото техните "псевдо" "соц. "Проучвания"!!!!!
315
3
 
8
 
! Отговори
ПРОСВЕТЕН преди 4 години
Най-интересното в случая е коя черта от "народопсихологията" на българина ще надделее,ако БОКО ТИКВАТА продължи "геноцида" спрямо собствения си народ!!!!Нямам търпение ген.Майтапчийски да "одължи" достатъчно "карантината",за да заменим "Жан Виденовата зима" със Бойко Борисовото лято"!!!Скоро започват "игрите на глада над стаха"(реалити формат)!!!Дано тези около "700 години" са само "история",която няма да се ПОВТОРИ ....
314
2
 
1
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ГерманецНе е "аргументативно ниво". Това е реалното положение: човек с назидателен тон (не че осъзнаваш колко жалко изглежда да говориш за "чужбина" като "на лъва опашката", но явно се гордееш с това точно като снобите, които споменаваш) и маниери на даващ (по еснафско от това няма накъде). Конкуренция на тези две неща прави само наглостта да се присламчваш към група, за да не ти личи какъв си всъщност, но дори и да не се знае тук, не можеш да го скриеш от себе си, така че дерзай! :)
313
2
 
0
 
! Отговори
Германец преди 4 години
Иначе, абсолютно знам кой си категоризирал, само не съм сигурен, че ти знаеш кой си категоризирал.---Уау, аргументативно ниво трети клас, втори срок.Дерзай, друже :)
312
0
 
5
 
! Отговори
1 преди 4 години
До някоя_си"ози субект има наглостта да заяви,че издържа финансово семейството на софийски адвокат,че издържа с парите си всички български граждани в България и за това всички българи в България трябвало да му се кланяме"Да де, това съответства на категориите "сноби и парвенюта". За *** нямам достатъчно информация да кажа.:D
311
2
 
2
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ГерманецЛогиката ни е силна страна, така че, смятай какво си казал дотук ... :)Иначе, абсолютно знам кой си категоризирал, само не съм сигурен, че ти знаеш кой си категоризирал.:)
310
1
 
2
 
! Отговори
1 преди 4 години
До Forever"вие с госпожата се опитвате да го принизите"Няма такова нещо.
309
2
 
2
 
! Отговори
Forever преди 4 години
До 1,Ами вие с госпожата се опитвате да го принизите,да го убедите ,че с нищо не е полезен на България,работейки на друга територия,без да си давате сметка,че може би парите които изпраща тук са много повече от тези които плаща като данъци и осигуровки там.
308
0
 
3
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ГерманецИли ти имаш нужда да си мислиш, че си мислят така, за да можеш да спиш спокойно с омразата си към тях. Факта, че изобщо говориш в такива категории говори достатъчно силно за това кой поддържа илюзии :)))))
307
1
 
2
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ГерманецСамо дето не става ясно какво общо имаш ти с това. :)
306
2
 
2
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ForeverАз не виждам какъв е негативизма и в двете посоки. Има хора които са къдърни и работливии и на двете места, та ми е интересно защо избра да коментираш така едностранно.
305
2
 
8
 
! Отговори
Forever преди 4 години
Не разбирам какъв е този негативизъм на някои хора в България към емигрантите,дали пък не завиждате малко,че много хора умеят да се адаптират и зад граница.
304
0
 
1
 
! Отговори
1 преди 4 години
До ГерманецТи не си събирателен образ на хората зад граница. Единственото за което знаем, че ви обединява е географското местоположение (ако приемем че си зад граница), а това е напълно ирелевантно към финансовия принос на всеки. Явно Икономиката (след като го установихме за Правото) не ти е от силните страни. :))))
303
0
 
0
 
! Отговори
1 преди 4 години
До някоя_сиМоже да се окаже че ти финансираш "такива като него". Особено ако разчита на силно субсидирани производства.:)))))
302
1
 
1
 
! Отговори
1 преди 4 години
До Германец"благодарение на хора кате мен"Ето ти твърдението за това колко много допринасяш. Нали за това питаше :))))). Иначе няма такова нещо като "хора като теб". Няма хомогенна група от "хора като теб" или поне не такава под чийто общ знаменател се опитваш да се наместиш. Това се нарича "с чужда пита помен прави" и генерално е типично за комунистическите ***, които много обичаха да вземат от можещите и работещите, за да "дават" на неможещите и мързеливите.
301
1
 
1
 
! Отговори
1 преди 4 години
До някоя_си"Джей Пи Морган пасти да яде."Мисля че със сравнително голяма точност установихме, че човека пише за да избива комплекси. Няма никаква цел в нещата които пише. Просто поредния драскач маргинал.
300
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Германец"т.е. никъде"Не, не е никъде. "Колко внасяш" не се отнася само към конкретна сума, а също и към претенция за обем или въобще за взаимовръзка (платени данъци > принос). Не е лошо да си опресниш Българския език, защото явно някои фрази са ти с непознато значение.Що се отнася до това какъв си искал да станеш като малък, това едва ли е интересно за някой тук. :)
299
1
 
3
 
! Отговори
Германец преди 4 години
пряко ни финансираш...---къде съм казал, че го правя пряко?...и искаш да ти целуваме ръцете, краката и прочие---еле пък това?Много си комплексирана, драга. Но от човек с торби на Диор не очаквам друго.