Тревожно: Добивите от пшеница ниски, нямаше дъжд

Как ще привличат кадри в помощ на земеделците?
46
Тревожно: Добивите от пшеница ниски, нямаше дъжд
Снимка: БГНЕС

Състоянието на зърнените култури в област Добрич е тревожно заради екстремното засушаване, алармират земеделските производители.

Количеството на падналите валежи през тази стопанска година е с 50% по-малко в сравнение с последните 60 години. Най-тревожно е състоянието на пшеницата, като предвижданията са добивите да бъдат изключително ниски.

По думите на проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт причините за лошото състояние на зърнените култури са комплексни – екстремното засушаване, силните ветрове, както и големите температурни амплитуди, предаде БНР.

"Надявам се в рамките на 7-8 дни да паднат дъждове, защото в противен случай добивите ще бъдат редуцирани значително - 30-40%, но ще има добиви. Ако не паднат дъждове обаче, какво правим?", коментира той.

Според земеделския производител Петър Петров за разораване на площи все още не може да се говори, но тревогата вече е и за пролетниците.

Как да се привлекат кадри за работа в селското стопанство у нас в предстоящия сезон 2020 и какви допълнителни мерки за подкрепа на сектора да бъдат предприети заради кризата с коронавируса – това са ключовите теми пред синдикатите и браншовите работодателски организации в сектора.

Сред обсъжданите варианти е привличането на завърнали се от чужбина наши сънародници, които са квалифицирани за работа в земеделието. Друго предложение е вместо да полагат 14 дни обществено полезен труд, дълготрайно безработните на социални помощи да могат да се наемат като сезонни работници в селското стопанство.

От Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ предлагат също в схемата за запазване на заетостта 60:40 да се включи и селското стопанство.

По информация на социалното министерство 6 000 от новорегистрираните безработни в кризата са квалифицирани работници от селското стопанство, които са се завърнали от Западна Европа. Тези хора могат да бъдат привлечени като работна ръка у нас, смята председателят на Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ Светла Василева.

Протеснението е обаче, че в чужбина получават доста високо заплащане – 6-7-8 до 9 евро на час, докато тук нашата часова ставка е 1.80 – 1.90 евро.

От федерацията предлагат мерки, които предстои да бъдат обсъдени и на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Едната е икономическата дейност селско стопанство да бъде включена в обхвата на схемата 60:40 за запазване на заетостта. Светла Василева дава пример със свиневъдството, при което се отчита сериозен спад на продукцията през 2019 година.

Друга мярка, която синдикалистите предлагат, е привличането на трайно безработни на социално подпомагане като сезонна работна ръка, която от години не достига. Като плюс на това предложение Василева отбеляза факта, че тези хора, заети обичайно с общественополезен труд в общините, сега не работят.

Така те ще получат няколко пъти повече от тази социална помощ, която получават.

От 21 април регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители могат да заявяват по електронен път новите образци на трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа – т.нар. еднодневни договори, които в извънредното положение могат да бъдат и с по-голяма продължителност. Отчита се интерес към наемането с еднодневни договори, които бяха въведени за първи път през 2015 година, посочи Дина Христова от Главната инспекция по труда.

По думите й ежегодно този вид договор надхвърлят 200 хиляди. За тази година до момента вече има над 50 хиляди заявени образци през системата. Тези работници не губят своите социални и осигурителни права, припомни Дина Христова. Казано иначе, ако те получават социални помощи, ще продължат да получават социални помощи или обезщетение за безработица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ставката им била 1.9 евро на час. За 15 лева на ден/300 на месец/ да къртя по полето тежък труд. Чаааааакай!
13
4
 
15
 
! Отговори
земеделски кадър преди 4 години
За под 10 евро на час не се хващам. Ако не искате, значи още не сте изгладнели както трябва. Другото лято пак ще намина, но тогава вече може да искам 12 на час.
12
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Зърното не ще кой знае колко вода повече слънце си му требе
11
6
 
8
 
! Отговори
кратко и ясно преди 4 години
Хибридна опорка е мен .Дребния спрял износа на зърно от раша (намалял им резерва) и са им пуснали опорка на олгинчетата че видишли Европа гладува без руско зърно ...при все че те изнасят за Азия и Африка а не за Европа ...Някой пил по малко боряшник олгин се е усетил че БГ е в топ 10 най големи износители на зърно в света и сега водата ни била проблемат.ъ.п нарот са рашките )))
10
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Принципно пшеницата се нуждае от малко вода, доста по-ниски ще са добивите при високи големи валежи. Въобще да се прави връзка между количеството валежи и добивите на пшеница е някаква неземна глупост.
9
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чувствам аз че балерините от балшой театър ще ми играят гол гюбег за кофа картофи ...ама тролите и *** от блатная кви ще ги дялат освен да гризът кокалите на ленин )))))
8
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
руското зърно е клисаво и с гадно качество ...ще имат много слаба реколта ..Газ пикаят от хибридната война олгинските че в БГ и вода има и зърно
7
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сега са 11.9 ... а имаме по висок добив тъй че не CE бой т,ъ,п руски комунист
6
3
 
16
 
! Отговори
Аз пък се сещам преди 4 години
за едни към 12.5 млн. дка земеделска площ с подсигурено напояване в края на 80-те с планове за още поливна инфрастурктура. Вкл. в Лудогорието и Добруджа. Сещам се за 3 и 5 членките, чрез които под благовидния предлог за връщането на земята и собствеността се ликвидираха големите стопанства и ползваните от тях микроязовири, помпени станции и мрежа от напоителни канали. Сещам се за поливните инсталации изнесени от предприемчиви нашенци в гръцко и турско, където почти до границата работят и до днес
5
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
варианта за привличане на работници е както навсякъде по света- без джипове аудита за *** чорбаджии които си купуват с евросубсидиите, защото евросубсидиите се дават за разходи по бизнеса, заплати за работниците, а не да ходят на ескурзии на бали и с джипа ауди да гледат страшно щото били много велики
4
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Имам 300 декара и мога да кажа Добър си е добива в Добруджа в русия е нисък
3
4
 
23
 
! Отговори
Елемаг преди 4 години
Въртите,сучете все ви се ще ангария да ви се работи ЗЕМЕВЛАДЕЛЦИ такива!!!Не земеделци.Истинските земеделци изгниха по занданите....
2
9
 
8
 
! Отговори
Анти Трол преди 4 години
Добре сме с водата руски хибриди не се бойте гледайте си там клисавото ви руско зърно че баш при вас бе безснежната зима
1
4
 
3
 
! Отговори
Ss преди 4 години
Хаха тука давали 50лв на ден :) 2 евро по 12 часа .. къде масата ! Айде по съм навит да е 1 евро !