Новите жилища в България - с цяла кухня по-тесни

Намалява средната полезна площ в сградите
14 ное 2020 10:05, Петя Славова
184
Новите жилища в България - с цяла кухня по-тесни
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Новите жилища у нас, получили разрешение за ползване (Акт 16) през лятото са с цяла кухня по-тесни. Средната полезна площ на едно новопостроено жилище намалява от 97 кв. м през третото тримесечие на миналата година на 91,6 кв. м през същия период на 2020 г. или с над 5 квадратни метра, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ).

Данните за третото тримесечие показват въвеждането в експлоатация на повече, но по-малки жилища, съобщава "Монитор". Между юли и септември Акт 16 са получили 879 жилищни сгради с 3912 жилища в тях. Спрямо третото тримесечие на 2019 г. сградите са с 91 повече, а отделните имоти в тях нарастват с 928.

Най-нашироко живеят новодомците в Габрово със средна полезна площ на новите жилища от 190,9 кв. м и на Русе със 181,5 кв. м. Най-тесни са новопостроените жилища в Благоевград със средна полезна площ от 65,9 кв. м и в Кюстендил с 56,9 кв. м.

В София средната полезна площ на въведените в експлоатация жилища през третото тримесечие е почти 95 кв. м и намалява спрямо 100 кв. м през същия период на миналата година. В Пловдив новите жилища са със средна площ от 92 кв. м, която също е по-малка спрямо 98 кв. м през третото тримесечие на миналата година.

На годишна база най-много от 96 на 74 кв. м пада площта във Варна на новите жилища, сочат още данните на НСИ за третото тримесечие.

Общата полезна площ на новопостроените жилища през третото тримесечие на 2020 г. е 358,4 хил. кв. м, или с 23,8% повече в сравнение със същото тримесечие на 2019 г., а жилищната площ се увеличава с 34,6% и достига 274,8 хил. кв. метра.

София е лидер по нововъведени в експлоатация жилища през третото тримесечие с 1173, следвана от Варна с 993 и Пловдив с 568. Над сто жилища за тримесечие са били въведени в експлоатация и в Бургас, София-област и Благоевград. На обратния полюс са Видин и Монтана с едва съответно две и седем нови жилища между юли и септември.

Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (73,2%) или 4 пъти повече от жилищните кооперации, които са под една пета (18,1%). В сравнение с третото тримесечие на 2019 г. нараства броят на новопостроените къщи и жилищните блокове, докато този на сградите от смесен тип и вилите намалява.

Почти всички въведени в експлоатация новопостроени жилищни сгради у нас през третото тримесечие са или със стоманобетонна, или с тухлена конструкция. Панелните блокове са едва 0,4%.

Най-висок е делът на двустайните жилища (41,6%), следват тристайните с 35,2%, а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи (3%).

Според Евростат обитаваме 18 квадрата по малко от европейците.

Средната жилищна площ на човек в България е 25 кв. м при средно равнище от 43 кв. м в ЕС или с 18 квадрата по-малко, като по-тесни са жилищата само в Румъния, където на човек се падат средно 15 кв. м. Според друга статистика у нас на човек се падат по 1,2 стаи при средно равнище от 1,6 стаи в ЕС.

Други данни, сочат, че 81% от българите живеят в собствени жилища, закупени без ипотечен кредит при средно равнище в ЕС от 45% и едва 8% в Холандия. Заради натрупаните спестявания в България има потенциал за ръст на покупките на имоти с ипотечен кредит. Възможно е голяма част от хората да продадат по-старите си жилища, строени преди 40 години, и да закупят по-ново и от по-висок клас жилище, прогнозират имотни брокери.

Почти всички нови жилища се продават на шпакловка и замазка и трябва да се търсят майстори за довършването им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


184
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Купих си апартамент 2008 г., т.нар. ново строителство. Строителя си е оставил ръцете навсякъде, където е възможно. Криви рамки на вътрешните врати, некачествена замаска на таван и стени, вследствие на което латекса стан на шупли и започна да се люпи. Оставили са 1 см фуги между перваза на прозорците и дограмата и когато вали и набива, пълни в стените и тече от тях. Всичко се прави за отбиване на номера.
40
2
 
6
 
! Отговори
До 37 преди 3 години
И аз предпочитам като теб, само че по тогавашните стандарти до 5 етажа НЯМА асансьор. А няма да сме вечно млади и здрави. Свекърва ми живееше в къща, *** като се затръшка искам апартамент, та искам. Е, направиха кооперация 4 етажа, те на четвъртия без асансьор и сега се налага да я гледаме и да видиш какво катерене с хиляда зора става, щото вече сме над 60 г.
39
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Други данни, сочат, че 81% от българите живеят в собствени жилища, закупени без ипотечен кредит"Демек наследени. Е ми казвайте, че при средна заплата от 1300 лева и то днес, средностатистически тичесния българин вади по 80000 до 200000 лева ей така и си купува жилище.
38
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Строителите са си купили евтини чертожници, пардон, "архитектчета", вече им чертаят цял апартаменти с всичкото вътре - спалня до мивката и маса до клекалото. Ко4ина.
37
6
 
2
 
! Отговори
Чeбурашка преди 3 години
На мен в Люлин 6 ми е супер. Слава на Борисов!
36
0
 
27
 
! Отговори
Счети преди 3 години
Според един колега от техническия надзор в момента масово се строи ужасно некачествено. На фона на това цените на апартаментите са до небесата. Според друг мой познат, който се занимава с ремонти масово се налага да се оправят дефекти в новопостроени блокове. Криви стени, некачествено изградена електроинсталация са само част от проблемите. За награда плащаш 90 квадрата, а живееш в 70 !
35
4
 
16
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 3 години
Не бих си купил мезонет- наскоро почивах в един хотел -в мезонет--направо се уморих да слизам и изкачвам стълби -кабела на телефона долу-слизам -четката за зъби долу-слизам -банята горе -кърпите долу-направо ужас ! Горе спалня с баня -долу дивани телевизор хладилник ,,пикае ми се -нагоре)) -общо взето повечето ми време мина -НАГОРЕ НАДОЛУ!
34
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вече не се казва "правя ***", а "реализирам ***"!
33
1
 
0
 
! Отговори
1 преди 3 години
Това на снимката "по-голямо" или модерна тухлена кооперация "по-малка"?Мдааааааа.Изборът е ясен.
32
4
 
28
 
! Отговори
Прахмапут преди 3 години
Ако трябва да избирам, бих избрал тухлена кооперация строена едно време (класическо разпределение - дневна, кухня, спалня, баня/тоалетна, коридор) или сравнително ниско ЕПК, които са по-евтини от новите бутикови пародии, които последно време строят из София, които от своя страна нямат нито отделна кухня, нито коридор, нито нормални тераси.
31
0
 
9
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 3 години
аз познавам един -от едностаен направи многостаен -мда!!- и беше много щастив на изобретението си )))
30
1
 
21
 
! Отговори
техн. ръководител преди 3 години
А, в сравнение с бай Тошовите жилища са намаляли с 50%. Плащаш 100кв. на цени за 1000кв. и получаваш 50кв.
29
0
 
24
 
! Отговори
Депутата преди 3 години
Как ще дам толкова много пари за един смешен апартамент?!Аре скрийте се бе мишки.Това са нереални цени алооу.
28
4
 
17
 
! Отговори
Хаха преди 3 години
Така е, като ни управлява ГЕРБ... строителите правят все по евтини коптори, но за сметка на това са по-скъпи от всякога...ОСТАВКА
27
5
 
13
 
! Отговори
bebo преди 3 години
Хахаха пропаднала селска и безработна пиандруга си ти. Аз живея в "стара" ама ремонтирана добре и много по-широка панелка. А новите кутийки ги продавам на такива селяци като тебе, продали всичко по село, и имащи да дават още до живот на банки. Аз ги строя и продавам. А вервай ми аз строя с най-боклучавите строителни материали, строители и архитекти. И знаиш ли що. Щото за *** от село само ***.
26
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много ми харесват на снимката безразборно напляканите стиропори, наричани топлоизолация. Направо си вдигат цената на кимизарника с поне 10%.
25
2
 
24
 
! Отговори
Mitaka преди 3 години
Новото строителство навсякъде по света е лошо качество, нереални квадратури и абсурдно разпределение за да се набият максимално жилища. Освен Артекс ако си Цв. Цв.В България и старото т.е. панелите не е много хубаво, още по-старото тухлено 60те е горе-долу ок, но живееш само с пенсионери, които не искат да плащат, а и често апартаментите са малки.
24
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А какво да кажат японците? За средния японец 90 квадрата са непостижим блян. А за доп къща с двор на село да не говорим
23
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Търся да купя жилище в София. Плащам 1 милион ? кеш за двустаен в Младост 54 м2.Шейх от Дубай съм и не си знам парите
22
1
 
21
 
! Отговори
Любимата ми преди 3 години
снимка-посткмунистическа идилия - 1500евро/кв