Почти 100% от българите имат дебитна карта

Платили сме с карта в страната над 155 милиона лева за 1 година
5 яну 2021 07:39,
23
Почти 100% от българите имат дебитна карта
Снимка: БГНЕС

Поне по една банкова карта има всеки пълнолетен българин, а някои от работещите имат и по повече. Това показват последните данни за безналичните плащания, обявени от централната банка, като сравненията са за септември 2020 г. спрямо същия месец на 2019 г.

Броят на издадените дебитни карти е 6,2 млн., а на кредитните - 1,2 милиона, пише "24 часа".

От последното проучване на картовите оператори става ясно, че 98% от българите имат дебитни карти, а 40% от тях имат и кредитни. Притежателите на дебитни карти в България са повече в сравнение с тези в съседните ни Македония и Сърбия, където са съответно 94 и 79%.

От БНБ отчитат също, че през 2020 г. българите са се разплащали през 5614 терминални устройства (банкомати) и 101 738 ПОС устройства.

За една година за парични операции през карти са направени 155,7 милиона нареждания за безналични преводи в страната, а за тези към други държави - 45,8 милиона. Стойността на паричните потоци, които са преминали през банковите карти, е съответно 8,3 млрд. лева и 4 млрд. лева.

С около 10% се е увеличил броят на операциите с карти през септември 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. Известно забавяне на ръста има заради намаляването на икономическата активност в резултат от пандемията, в това число в браншове, които силно разчитат на плащанията с карти - ресторантьорството, хотелиерството, самолети.

В централната банка изчисляват още, че броят на плащанията, направени чрез ПОС устройство за година, е над 169,2 милиона, а трансакциите през интернет - 32,3 милиона. Обемът на сумите, движението на които е било наредено да се извърши чрез картови плащания, направени чрез терминални устройства, възлизат на 9,4 млрд. лева, а през интернет - над 2,8 млрд. лева.

Отчетите на централната банка за цялата 2020 г. още не са обявени. По прогнозни данни разплащанията с карти растат средно с 20% на година. Очакванията са, че през 2020 г. преводите през ПОС устройства са се увеличили с 1,8 млрд.лв., а през интернет - с 560 млн. лв. Ако прогнозата се потвърди, това ще означава, че през миналата година през карти са минали разплащания за рекордните около 15 млрд. лв.

Броят на платежните сметки в кредитните институции у нас е достигнал 13,424 милиона. Тенденцията е този брой да намалява, като за 4 г. той е спаднал с над 2 милиона. В централната банка отчитат, че кредитните преводи към България за година са 334,6 милиона броя, а към други държави - 2,4 милиона броя.

Въпреки навлизането на онлайн банкирането броят на кредитните преводи, когато са инициирани на хартиен носител, достига 229,5 милиона, а когато трансакциите са направени по електронен път, техният брой възлиза на 107,5 милиона. Стойността на преводите е съответно за 344,8 млрд. лева и 490,6 млрд. лева. За сравнение заемите, отпуснати електронно през 2017 г., са за 554,2 млрд. лева.

Двата вида карти (кредитна и дебитна) носят разнообразни ползи за финансовата стабилност на картодържателите. В България процентът на хората, които се възползват от предимствата и на двете, е 38, а в Македония и Сърбия съответно 22 и 21%.

Притежателите на карти използват дебитна карта за разплащане в хранителни магазини (65%), онлайн пазаруване и резервации (43%) и за плащане на сметки и пазаруване на дрехи (33%). Кредитните карти са предпочитани на първо място, когато става въпрос за онлайн пазаруване и правене на резервации (за 50% от проучените), последвани от пазаруване на храна и дрехи - съответно с 47 и 42%. В България дебитните карти се използват най-често - 39% плащат с тях ежедневно, докато 32% използват кредитни карти до два пъти в месеца. 58% от потребителите се чувстват комфортно, когато плащат безконтактно, без въвеждане на пинкод за суми до 50 лева, но за повече предпочитат ПОС устройство.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
0
 
! Отговори
трябва повече преди 3 години
така няма шанс да се крие печалба и ддс това е добра новина и тъжна за сивия сектор дано стане още сто пъти повече
18
1
 
5
 
! Отговори
Ганьо преди 3 години
До ХммИмам дебитна, но никога не съм плащал с нея.Предпочитам, банката или който/каквото и да е, да знае само, че съм изтеглил 100-200лв, а не за какво или къде съм ги дал.Колкото по-малко знаят за мен, ***, толкова по-добре.
17
0
 
7
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Да за клиентите е безплатно, не плащат на банката, но бизнеса плаща, като му удържат % от от безплатното плащане. Банките печелят при всички положения, когато стане масово и бизнеса ще вдигне цените, за да ги плащат картодържателите, въртележка.
16
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Баси КОМУНИСТИЧЕСКАТА СТАТИЯ "РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО".Както в миналото някой следи "ОБЩИТЕ ПАРИ" ама сега били по БАНКОВО СЛЕДЕНЕ!!!!!!
15
6
 
6
 
! Отговори
malart преди 3 години
Това с безконтактните е супер. Като намеря такава, веднага мога да пазарувам за чужда сметка. По 50 от магазинче. За час мога да източа цялата. Германците предпочитат да плащат в брой, защото са по-глупави от нас
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 5Не познавам но един със запор от ЧСИ.Отде ги измисли тези 30%?
13
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 1Вместо инфлацията да ти яде парите - ти ги харчиш.
12
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 11Ако плащаш на места където има знак за плащане с карта тегленето се обезмисля.
11
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Плащам с телефона, никога не ми иска ПИН от заразния терминал.
10
4
 
8
 
! Отговори
Ace of spades преди 3 години
Каквито и карти да имат, пак са капо, повечето. Финансовата система в тикволандия е сериозно прецакана, и то отдавна.
9
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като банката ми взима 2.5 лв такса за теглене на пари от собствената ми сметка много ясно,че ще съм принуден да си направя карта. Макар че има и банки като Пощенска които ти взимат такса дори при теглене от техен банкомат с тяхна карта. Всичко е направено така,че банките да печелят.
8
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най-обичам пети, когато картата пуска соцяла.
7
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В периода 8-12ти пред банкоматите, особено в по-малките населени места, е жив пример кои "българи" имат дебитни карти. Онези "социални експерименти". Направо пред банките е "почерняло" от "хора" :)))))))
6
0
 
7
 
! Отговори
до 5 преди 3 години
Една корекция - Не, не си "стоят там"! Автоматично се прибира остатъка (личен опит), след което типично по български, специално звъниш на ЧСИ, да си размърда мързеливия анyc, и да прекрати запора. За останалото е така.
5
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ХммНе се чуди. Прочети поста на Анонимен 5. Ей затова не плащат с карта хората, защото не могат да ползват картата.
4
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ква файда че има дебитна карта, след като сметката му е запорирана? Поне на 30% от хората има наложени запори от ЧСИ. Това защо не го пишете?Дори и при запор на сметка, ко ти се превежда заплатата по банков път, можеш да изтеглиш пари от каза на банката НО НЕ ПОВЕЧЕ ОТ МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА. Дори и 2000 да ти е преведената заплата, ти можеш да изтеглиш само минималната. Другите пари си седят в сметката и не можеш да оперираш с тях. Не ги взема и ЧСИ. Седят си там. И си вързан като куче за ЧСИ.
3
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
имат дебитна карта и телефон, но се притесняват че ще ги чипират... параноици!
2
12
 
13
 
! Отговори
Хмм преди 3 години
Не съм плащал каквото и да е в кеш от месеци. Дори физическата карта не съм ползвал отдавна - добавена ми е в телефона. Много по-удобно (и хигиенично) е да се плаща с карта. Няма ги гадните банкноти и многото стотинки, броенето колко да дадеш, дали ще имат да ти върнат и т.н. Няма такси за плащане на ПОС терминал, така че се чудя защо повече хора не плащат така... Очаквах едно 90% от хората да плащат с карти в магазините
1
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А колко имат и кредитни? Аз нямам!-:)