Ковидкризата увеличи търсенето на по-големи жилища у нас

Тристайните апартаменти са били най-купувани в края на 2020 г.
19 фев 2021 10:47, Анисия Иванова
88
Ковидкризата увеличи търсенето на по-големи жилища у нас
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Коронавирусната криза е засилила търсенето на жилища с по-голяма площ и къщи с дворове у нас. През последното тримесечие на 2020 г. закупените тристайни апартаменти в София са повече от двустайните, а четиристайните жилища имат дял от 11%. За сравнение, през 2019 г. 60 на сто от закупените жилища са били двустайни, а 37% - тристайни, докато четиристайните почти не са присъствали в търсенето на купувачите. Това показват данни на Bulgarian Properties, съобщени от изпълнителния директор на компанията Полина Стойкова по време на онлайн конференция, организирана от Камарата на професионалните оценители.

„На пазара дойде търсене на апартаменти, които не бяха типични до момента – с три спални, заради нуждата от още една стая в резултат на работата от вкъщи, породена от пандемията, и повече жилищна площ“, каза Стойкова.

Според Богомил Николов, инвеститор в проекта GORA, търсенето на по-голяма жилищна площ е тенденция на пазара у нас през последните няколко години, а коронавирусът само е ускорил процесите.

Увеличават се запитванията за партерни апартаменти в затворени комплекси в града или близките райони, докато в предишни години партерните имоти и тези на последните етажи са били изключени от критериите на средностатистическите купувачи. През 2020 г. броят на сделките с партерни апартаменти е нараснал с 20% на годишна база, сочат данни на „Явлена“, оповестени от изпълнителния директор на компанията Изабела Клисарска, съобщава Investor.bg.

Миналата година селските къщи са се превърнали в хит, като купувачите са се ориентирали към имоти с по-малка нужда от довършителни работи и по-голяма готовност за директно ползване. През последното седеммесечие на 2020 г. в "Явлена" отчитат 3000 запитвания за селски къщи, като ръстът спрямо края на 2019 г. е пет пъти.

По данни на Bulgarian Properties интересът към селски къщи през 2020 г. е нараснал с 20%, а средната им цена е достигнала 36 640 евро. „Купуват се готови за ползване къщи, които са ремонтирани или са ново строителство, а хората заделят по-голям бюджет за покупка на подобни имоти от средно 30 хил.-40 хил. евро“, посочи Стойкова.

Засилено е търсенето и на парцели за строителство с директен достъп до път и изградена инфраструктура, които позволяват проектите да бъдат задействани възможно най-скоро, допълни Клисарска.

Спад при наемните и ваканционните жилища

Наемният пазар на жилища е пострадал по-тежко от коронавирусната криза, отколкото този на покупко-продажби, като през второто полугодие на 2020 г. наемите на едностайни апартаменти са намалели със 7%, а тези на двустайните и на тристайните жилища са отбелязали спад от съответно 6% и 12%, сочат данните на "Явлена".

„Още през първите дни след обявяването на извънредното положение наемателите инициираха преговори за предоговаряне на условия по вече сключени договори за наем. Тези преговори продължиха и след кризисните месеци и се стигна до опрощаване на наем за определен месец“, каза Клисарска.

Наемателите са се пренасочили от по-големи към по-малки жилища или изцяло са освободили апартаменти, тъй като много хора, работещи в големите градове, са се върнали по родните си места благодарение на възможността да работат от вкъщи и това е довело до ръст на предлагането, допълни тя. Клисарска обаче смята, че наемите са достигнали дъното си през миналата година и тази година спадът ще бъде преустановен.

Ваканционните имоти също са били засегнати от коронавирусната криза, тъй като през предходни години половината от търсенето на имоти в курорти като Слънчев бряг и Банско е идвало от чужденци, които през 2020 г. бяха ограничени да пътуват.

В резултат на това през миналата година обемът от сделки в Слънчев бряг е намалял, а цените са останали непроменени на ниво от 490 евро на кв. м със стабилно търсене от български купувачи, съобщи Стойкова.

„Ски курортите традиционно са по-предпочитани от българските купувачи, като само в Банско има спад на сделките, а в Боровец и Пампорово нивата се запазват спрямо 2019 г. При цените няма драматични промени“, допълни тя.

Силно начало на годината

В началото на 2021 г. търсенето на жилища е активно с повече сделки в сравнение с началото на 2020 г., съобщи Стойкова. „Миналата година не се оправдаха очакванията за спад на цените, те регистрираха ръст между 2% и 5% в големите градове. Сделките намаляха, но това се дължи основно на пролетното затваряне, когато спадът беше с 20%, а през останалите месеци пазарът навакса изоставането си“, отбеляза тя.

Срокът на реализация на градски имоти е между три и четири месеца, а отстъпките от офертните цени са незначителни, сочат нейните наблюдения. При ваканционните имоти продавачите са по-склонни да приемат по-големи корекции на цените до 10%.

Според Клисарска коректно определената цена е от основно значение за бързата продажба на жилищния имот. „Когато се стартира от адекватна пазарна цена, сроковете за реализация може да са в рамките на няколко дни и да няма отстъпки от офертната цена или те да са под 1%. Там, където имаме нереалистични очаквания на продавачите, престоят на офертата на пазара се увеличава, а отстъпките може да надхвърлят 10%“, допълни тя.

Богомил Николов съобщи, че апартаментите в проекта GORA са били продадени в рамките на строителството на зелено от порядъка на година и десет месеца, а отстъпките от офертната цена са били максимум 2%.

Още за икономика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
1
 
22
 
! Отговори
Ганцо преди 3 години
Борката що не каже, че тия апартаменти в гората всъщност са купени от прекупвачи и агенции и в поне половината от тях никой не смята да живее и вече се продават - може да видите обявите. Тия кухи изкупувания на зелено са с цел да препродадат на акт 16 евентуално на по-висока цена. Номера минаваше то миналото лято. Сега тарикатите ще останат с празни апартаменти, които ще трябва да продадат на по-ниска цена от колкото са ги купили.
59
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сега трябва да дадат някоя награда на брокер, за подържане чувството за хумор у хората по време на криза.
58
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тотален срив се задава, вече свалят 10% от обявената цена само на здравей.
57
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Гладен брокер,продажби и увеличение на цените сънува!Брокерчета,стягайте дупарите,че ви чака Дъъъъълъг и Гооооолям глад!
56
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Последни издихания на брокерчетата
55
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонименами точно това и аз искам да кажа...бай *** купил апартамент от гипсокартон в "малинова долина",купил кола на лизинг,чудейки се къде да паркира вечерта и казва,че е средна класа!това за съжаление е начин на живот на бедните в предградията на лондон,париж и берлин,а не живот на представител на средната класа.сори нещо сте се объркали!
54
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Скоро познати си купи апартамент, 3 стаен, в Стара Зара. От ЧСИ. Пред мен. Начална цена 25к лева. Пазарна нямам идея, не ми се спекулира. Звънна на адвокатката си, снесе й 25к за апартамента и още 25к за "където трябва, ако потрябва". Целия апартамент му излезе под 50к, тоест една част от сумата се върна. Даже не ходи на оглед, ЧСИ-то му прати снимки на личния месинджър...Сега каза че ще му дръпнат един ремонт за 10-15 хилки и после щял да го разкеши поне на 100к.
53
0
 
32
 
! Отговори
Математико преди 3 години
Поредната брокерска измислица...В София жилища за инвестиция в момента не се купуват, защото при наемите срива е тотален, а преди пандемията половината сделки бяха точно с такива имоти. По сайтчета и фейсбук групи си се въртят едни и същи имоти от половин година и нищо не се продава. Само по трафика в София може да прецени човек колко много народ се изнесе по родните си места, а сградите и изкопите никнат като гъби. Ножицата се разтваря със страшна сила и 2008 ще е мил спомен
52
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Приятелчета като не ви се вярва идете в чужбина и вижте средната класа живее в къщи в предградията, никой не се тъпче като вас по апартаментчета.
51
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма начин да не се увеличило "търсенето" ама най вече се УВЕЛИЧИЛО в болните и вече Гладни Брокерски Сънища!
50
1
 
19
 
! Отговори
Ром"с преди 3 години
В Боровец в момента се предлагат поне 20-30 жилища от 29 000 евро,а преди 4-5 годии имаше 3-4 апартемета и най-евтиният бе от 65000 евро...а сега погледнах и евтини и много се предлагат ...а това говори,че инвестиралите са разбрали ,че нямат да имат това за което са инвестирали и бягат ...а че имотите са евтини Ютова мисля пък че означава ,че няма покупатли ,нито от чужбина ,нито пък от България.Да не говорим пък за Банско ,където преди 8-10 години на зелено искаха 70 000 евро,а сега и за 10-15
49
0
 
41
 
! Отговори
до 47 преди 3 години
Не е платена статията, бе. На dnes.bg другият им сайе е имоти, та си я пускат съвсем безплатно...с рекламна цел
48
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
сега е моментаааа, за апартаментааа!
47
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЧСИ тата не спят .Те бдят на своя пост ;) Както са изгладнели...!!! Не ми са мисли ко ши става .Но време беше да се завърти колелото на икономиката че при герб всичко е надолу . Сега като махнат и герберасите от държавната ясла колко имоти отиват на ЧСИ та и Севдения чифлик отива там .Мдааа ще има раздвижване на икономиката.
46
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И какво, значи и преди хората са имали преди за многостаини, ама не са им трябвали и сега виждаш ли защото сме в криза са решили да развържат кесиите? *** тъпотията
45
1
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И аз си търся многостаен ама нямам пари. Ама иначе по принцип си търся....
44
3
 
25
 
! Отговори
Мен преди 3 години
Да не говорим че има огромен отлив от големите градове към покрайнините и малките градове. Всичко това + студентите са наематели. Собствениците имат избор да седят с празни апартаменти, да ги продадат или да намалят наема. В зависимост от ситуацията най-често намалят наем. Ако обаче са теглили кредит и наема не го покрива - продават и то ще продават на всяка цена, защото няма от къде да вземат пари. Ако не след 6месеца отиват на ЧСИ и принудителна продажба.
43
2
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Брей та тоя народ до сега живеел на сандвич в гарсониери и когато дошъл ковида се сетил че му трябва тристаен.
42
7
 
27
 
! Отговори
смехурковци преди 3 години
Платена реклама,на брокерите,смях голям!
41
5
 
34
 
! Отговори
Мен преди 3 години
Жалки опити да манипулират пазара цитирайки данни които не са консолидирани. Спад има - 20% при наемите. 8% при сделките. Има и спад на ипотеките.Ръст на офертните цени има, но няма сделки така че реалният ръст е 0%. А спада пристига със страшна сила. След 10 отпада мораториума за кредитите и всички фирми и лица които са в затруднение ще започнат да продават и да правят всякакви отстъпки. Последният им напън в момента да извлачат колкото могат преди големият срив.