Ковидкризата увеличи търсенето на по-големи жилища у нас

Тристайните апартаменти са били най-купувани в края на 2020 г.
19 фев 2021 10:47, Анисия Иванова
88
Ковидкризата увеличи търсенето на по-големи жилища у нас
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Коронавирусната криза е засилила търсенето на жилища с по-голяма площ и къщи с дворове у нас. През последното тримесечие на 2020 г. закупените тристайни апартаменти в София са повече от двустайните, а четиристайните жилища имат дял от 11%. За сравнение, през 2019 г. 60 на сто от закупените жилища са били двустайни, а 37% - тристайни, докато четиристайните почти не са присъствали в търсенето на купувачите. Това показват данни на Bulgarian Properties, съобщени от изпълнителния директор на компанията Полина Стойкова по време на онлайн конференция, организирана от Камарата на професионалните оценители.

„На пазара дойде търсене на апартаменти, които не бяха типични до момента – с три спални, заради нуждата от още една стая в резултат на работата от вкъщи, породена от пандемията, и повече жилищна площ“, каза Стойкова.

Според Богомил Николов, инвеститор в проекта GORA, търсенето на по-голяма жилищна площ е тенденция на пазара у нас през последните няколко години, а коронавирусът само е ускорил процесите.

Увеличават се запитванията за партерни апартаменти в затворени комплекси в града или близките райони, докато в предишни години партерните имоти и тези на последните етажи са били изключени от критериите на средностатистическите купувачи. През 2020 г. броят на сделките с партерни апартаменти е нараснал с 20% на годишна база, сочат данни на „Явлена“, оповестени от изпълнителния директор на компанията Изабела Клисарска, съобщава Investor.bg.

Миналата година селските къщи са се превърнали в хит, като купувачите са се ориентирали към имоти с по-малка нужда от довършителни работи и по-голяма готовност за директно ползване. През последното седеммесечие на 2020 г. в "Явлена" отчитат 3000 запитвания за селски къщи, като ръстът спрямо края на 2019 г. е пет пъти.

По данни на Bulgarian Properties интересът към селски къщи през 2020 г. е нараснал с 20%, а средната им цена е достигнала 36 640 евро. „Купуват се готови за ползване къщи, които са ремонтирани или са ново строителство, а хората заделят по-голям бюджет за покупка на подобни имоти от средно 30 хил.-40 хил. евро“, посочи Стойкова.

Засилено е търсенето и на парцели за строителство с директен достъп до път и изградена инфраструктура, които позволяват проектите да бъдат задействани възможно най-скоро, допълни Клисарска.

Спад при наемните и ваканционните жилища

Наемният пазар на жилища е пострадал по-тежко от коронавирусната криза, отколкото този на покупко-продажби, като през второто полугодие на 2020 г. наемите на едностайни апартаменти са намалели със 7%, а тези на двустайните и на тристайните жилища са отбелязали спад от съответно 6% и 12%, сочат данните на "Явлена".

„Още през първите дни след обявяването на извънредното положение наемателите инициираха преговори за предоговаряне на условия по вече сключени договори за наем. Тези преговори продължиха и след кризисните месеци и се стигна до опрощаване на наем за определен месец“, каза Клисарска.

Наемателите са се пренасочили от по-големи към по-малки жилища или изцяло са освободили апартаменти, тъй като много хора, работещи в големите градове, са се върнали по родните си места благодарение на възможността да работат от вкъщи и това е довело до ръст на предлагането, допълни тя. Клисарска обаче смята, че наемите са достигнали дъното си през миналата година и тази година спадът ще бъде преустановен.

Ваканционните имоти също са били засегнати от коронавирусната криза, тъй като през предходни години половината от търсенето на имоти в курорти като Слънчев бряг и Банско е идвало от чужденци, които през 2020 г. бяха ограничени да пътуват.

В резултат на това през миналата година обемът от сделки в Слънчев бряг е намалял, а цените са останали непроменени на ниво от 490 евро на кв. м със стабилно търсене от български купувачи, съобщи Стойкова.

„Ски курортите традиционно са по-предпочитани от българските купувачи, като само в Банско има спад на сделките, а в Боровец и Пампорово нивата се запазват спрямо 2019 г. При цените няма драматични промени“, допълни тя.

Силно начало на годината

В началото на 2021 г. търсенето на жилища е активно с повече сделки в сравнение с началото на 2020 г., съобщи Стойкова. „Миналата година не се оправдаха очакванията за спад на цените, те регистрираха ръст между 2% и 5% в големите градове. Сделките намаляха, но това се дължи основно на пролетното затваряне, когато спадът беше с 20%, а през останалите месеци пазарът навакса изоставането си“, отбеляза тя.

Срокът на реализация на градски имоти е между три и четири месеца, а отстъпките от офертните цени са незначителни, сочат нейните наблюдения. При ваканционните имоти продавачите са по-склонни да приемат по-големи корекции на цените до 10%.

Според Клисарска коректно определената цена е от основно значение за бързата продажба на жилищния имот. „Когато се стартира от адекватна пазарна цена, сроковете за реализация може да са в рамките на няколко дни и да няма отстъпки от офертната цена или те да са под 1%. Там, където имаме нереалистични очаквания на продавачите, престоят на офертата на пазара се увеличава, а отстъпките може да надхвърлят 10%“, допълни тя.

Богомил Николов съобщи, че апартаментите в проекта GORA са били продадени в рамките на строителството на зелено от порядъка на година и десет месеца, а отстъпките от офертната цена са били максимум 2%.

Още за икономика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
1
 
26
 
! Отговори
Sperko преди 3 години
Добре, да приемем, че цените на имотите само ще се повишават. До кой момент ще е това, тъй като в тоя живот няма нищо вечно? Разберете пък вие вече, че на всяко нещо му иде края, рано или късно. Това в момента не е никакъв капитализъм, а изродщина на изкуствено дишане. Капитализма умря заедно със социализма, двете системи се поддържаха живи една друга.
39
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Търсят с много спални защото ще правят по няколко деца вече.....понеже живота в България е толкова луксозен и хората ще плащат вноските на кредита с част от детските добавки, както братята гласопдаватели живеят. Отворили сме се и ние вече българите.
38
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само ЦвЦв може да напише компетентна статия за цените на имотите!
37
0
 
20
 
! Отговори
Киро Рамбото преди 3 години
Побратими от Банско, точете вино ланско.
36
1
 
39
 
! Отговори
Смях преди 3 години
Побратаимия сайт имоти.бг го е закъсал зверски и днес.бг веднага почва с партенките! Но няма ли отворена държава, всички браншове отворени, продажбата на имоти ще се срине до момента в който ще трябва да ги продавате на загуба, за да се спасите! Лошото за вас тепърва предстои!
35
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонименама то и в самоков има апартаменти собственост на роми,които се продават по 1 лев с обзавежадането,но въпреки това желаещи да купят тези апартаменти няма.защо ли?
34
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А защо в Италия са по едно евро имотите ? В държава с 5 % ддс на храната .3400 тона златен резерв .Мек средиземноморски климат без зима. Без студ сняг и ранно ченгеджийско пенсиониране . Само питам .Не че са съмнявам у цената .
33
0
 
16
 
! Отговори
Синда преди 3 години
Свиквайте с новите реалности.Който е имал пак ще има.
32
17
 
39
 
! Отговори
Anonymus преди 3 години
Поредната лъжлива статистика. Тия проучвания се пишат от брокери.. Партерните етажи се търсили много.. голяма глупост, просто пазара е препълнен с партерни апартаменти и се чудят как да ги разкарат. Имало по-голямо търсене спрямо миналата година.. те половината хора измряха, другата половина са без работа.. процента закупени апартаменти за периода 2020 спрямо 2019 е нищожен, но брокерите не искат да го знаете за да продължат да си вземат комисионните :) Дерзайте
31
17
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
снимката по-горе е един от южните квартали на софия...елитен квартал,който прилича по-скоро на работнически район на бразилския град сао паоло,отколкото богаташки квартал в европейска столица!
30
15
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимензащо говориш глупости?в софия и в българия като цяло няма средна класа!още повече,че софия прилича по-скоро на работнически квартал в някой латиноамерикански град отколкото на европейска столица.а истинската средна класа в западна европа и америка не се бута в апартаменти построени от евтин гипсокартон а в обширни потънали в зеленина домове извън градовете.
29
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 24Не те знам какво работиш, аз работя в сферата на индустрията и производството и също има спад в производството на продукция най-вече заради световен спад. Ама ти това от къде да го знаеш сигурно си някоя хоумофис програмистче.
28
4
 
33
 
! Отговори
Архимандрит Груйчо преди 3 години
Апартамент на Пиротска - 150к евро = 300кКупуваш си акции за 300к на 8% доходност = 24к на година = 2к на месец. С тия 2к можеш да си наемеш почти каквото искаш.
27
8
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
въпреки "огромния" според някои брокери интерес за закупуване на апартамнети в софия има цели новопостроени квартали в столицата,които стоят празни от години!
26
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тука някви хора май още не верват че в София вече има средна класа
25
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 23Наемите са колкото да не стои празно жилището, но и зависи как е направено, къде е, какво е финансовото състояние на собственика, етц. Иначе изцяло съм съгласен - ще са надолу, особено и заради края на уикендните пияници т.е. края на airbnb в София. Но и не бих коментирал хора, затворили 60-70к-80к евро в нещо, за да вадят 400-500 лв на месец :)
24
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 21Да, фалират кафенета, кръчми тип"квартална дупка", будки, някакви двуетажни псевдо-хотелчета и всякакви подобни "бизнеси". От тия, дето са 100% сива икономика, че даже някои са и нелегални. Дето цялата им "бизнес стратегия" е "ако сваля цената с 1 лев трябва да фалирам"
23
1
 
19
 
! Отговори
До 15 преди 3 години
Ниски (задържащи се същите) цени на наемите ще има. При повишаващи се заплати значи по-малко възвращаемост. Защото се увеличават празните апартаменти в София и някои си стоят заключени и празни, но някои се опитват да ги отдават под наем.Никой не е казал, че покупката на имот ще е по-евтина или цените им ще падат.
22
10
 
19
 
! Отговори
... преди 3 години
Очаквам цените на жилищата в София да скочат драстично в близко бъдеще. 3000-4000 евро квадрата ще е новата норма. Не чакайте, а купувайте.
21
15
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Странно! Криза бизнеси фалират, хора остават без работа пък вие на обратно отчитате?!?!