70% от стоките у нас не отговарят на европейските изисквания

47% са с висок риск, показва окончателен доклад по програма CASP
17 авг 2021 08:37, Петя Славова
30
70% от стоките у нас не отговарят на европейските изисквания
Снимка: БГНЕС

355 от 507-те изпитани продукта не отговарят на поне едно от изискванията, посочени в плановете за изпитване. От тях 30 продукта са оценени като представляващи сериозен риск, 47 - с висок риск, 26 - със среден риск и 148 - с нисък риск. Това показват резултатите от прегледа и изпитванията на широк набор от продукти в съответствие с приложимите европейски стандарти, съобщиха от офиса на ЕК у нас

Общите резултати от проучването показват, че 70 на сто от проби не отговарят на изискванията, а 30 на сто от проби отговарят на изискванията. Това сочи окончателен доклад по програма CASP за Координираните дейности за осигуряване на безопасността на продуктите с цел Защита на потребителите в Европа, предава БТА.

Във всяка от категориите съотношенията са различни. В категория детски играчки са изследвани балони, боите за рисуване с пръсти и гумените играчки, които са популярни сред децата са анализирани 220 проби. В 80 на сто от тях са открити нитрозамини /нитрозамините и нитрозируемите вещества са канцерогенни химични съединения и могат да бъдат опасни, особено ако присъстват в играчки за малки деца/, а на изискванията отговарят 20 на сто.

В категорията Домашно оборудване за игра на открито съотношението при 61 проби е 79 на сто на тези, които не отговарят на изискванията към 21 на сто към тези, които отговарят. Тъй като много родители купуват катерушки, люлки и къщи за игра за децата си е от съществено значение да се закупува оборудване за игри, което отговаря на изискванията на ЕС за безопасност. Интерактивните играчки са все по-популярни на европейския пазар. Използването на такива продукти и неправилното им сглобяване и монтиране обаче представляват рискове за децата при игра, като заклещване, удушаване, изкълчване или падане от оборудването.

Бебешките легла тип гнездо, бебешките кошари и спалните чували са сравнително нови и много популярни продукти, които предлагат преносими и гъвкави решения, които често не се предоставят от по-традиционните продукти. Като се има предвид уязвимостта на крайните потребители - деца в много малка възраст - и важността на осигуряването на безопасни условия на сън, органите за надзор на пазара са изразили желание да се обърне специално внимание на тези продукти. В категорията - 97 на сто от пробите не отговарят на изискванията, а 3 на сто - отговарят.

С използване на детски столчета за кола се повишава безопасността на децата при пътуване с кола. Поради задължителната им употреба в рамките на ЕС през годините се отчита сериозен спад в броя на децата, загинали при пътни инциденти. Въпреки тази положителна тенденция пътните катастрофи все още са най-честата причина за смърт при децата, поради което ОНП решиха да се съсредоточат върху тази продуктова категория в рамките на CASP 2020. Детските седалки за автомобил са задължителни в цяла Европа. В тази специфична категория са анализирани 7 проби, при които 43 на сто не отговарят на изискванията, а 57 на сто - не.

Макарите с кабели и разклонителите за кабел се срещат в домовете в цяла Европа и затова е изключително важно да се купуват продукти, които отговарят на изискванията на ЕС за безопасност. При анализа на 70 проби в категория Кабели, съотношението на продуктите, които отговарят на изискванията и тези, които не, е 23 на сто към 77 на сто, предава "Монитор".

В категорията Малки кухненски готварски уреди обект на изследванията са били минифурните, фритюрниците, скарите и тостерите, които се срещат в домакинствата в цяла Европа. От тези продукти са анализирани 89 проби, при които съотношението на 63 на сто, които отговарят на изискванията за безопасност и 37 на сто - не.

Поради нарастващия дял на електронната търговия при продажбите на потребителски продукти е направен анализ на 179 проби в рамките на подпроекта CASP Online 2020, насочен към онлайн покупките. По-конкретно са били направени проверки за опасни метали в бижутата. Изпитванията са били извършени в акредитирани лаборатории в държавите-членки на ЕС, и е бил извършен преглед на широк набор от бижута в съответствие с приложимите европейски стандарти. От пробите, 37 на сто не са отговорили на изискванията, а 63 на сто - са отговорили.

Органите за надзор на пазара (Комисията за защита на потребителите в България) са приели необходимите мерки въз основа на извършените оценки на риска и за общо 26 продукта са направени уведомления в портала Safety Gate, за да споделят съответната информация с други органи за надзор на пазара, потребители и стопански субекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
1
 
1
 
! Отговори
до 28 преди 2 години
Баба ми е яла говеждо от *** пасли на воля, а не такива затворени в мръсотия и хранени с царевица и соя. Яла е яйца от свободно отглеждани кокошки. Яла е зеленчуци без изкуствена тор и пестициди. Аз си купувам същото. Ти си яж *** от големите хранителни вериги.
20
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 22 Баба ти едно време само блек ангъс е яла, да те е-ба в бо-клука! Много ви порасна работата, станахте голямата работа, малки др-сливи ла-йнца!!!!!
19
1
 
3
 
! Отговори
У преди 2 години
Като искате промяна, бойкотирайте ментаците, обаче всички искат още и още и на по-ниска цена и даже големите производители взеха да правят нискокачествени стоки. В основата на всичко е човешката алчност и лакомия. Като бяхме малки имаше едни кръгли метални кофи за сметта и пред нас я вдигаха веднъж седмично. Сега всеки ден изхвърляме чувал с подобен обем-основно опаковки. Постоянно има изхвърлени мебели, ТВ, врати, дрехи-всичко е за къса и бърза употреба, защо да го правят скъпо и здраво?
18
2
 
3
 
! Отговори
до 22 преди 2 години
Храната за масите не е качествена. В София хубав блек ангъс, хранен както трябва е 40 лв за килограм. Лидл, НЕТТО, алди, ако на това там казваш хубава храна, то ти си нямаш идея от хубава храна.
17
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 22"... храната е ...от българия и по качествена." - хайде да не обобщаваме?!
16
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А какъв е процентът в германия?
15
0
 
5
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Отговарят на китайското БДС магазин за 1 лев цени народни :)))
14
0
 
4
 
! Отговори
До 21 преди 2 години
Незавиждай на човека от Германия и аз съм там и найстина храната е по евтина от българия и по качествена.
13
2
 
8
 
! Отговори
до 17 преди 2 години
Хубавата храна била евтина... евтини са *** за масата, хубавата храна навсякъде е по- скъпа. Вземи си грас фегютерт или йокологиш.
12
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
С измислените им правила, както беше с кривите краставици - на тези правила не отговарят. А ЕС, ЕК, КЗП и производните им установяват тези нередности чак в магазинната мрежа и пишат актове на търговците, а не на производителите. Уникални са.
11
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В немско е евтина и хубава храната и всичко останало. Чувствам са супер тука . Мраза ви
10
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я кажете марки и произход, защото 80% от стоките на пазара са Китайски или китайско производство. А защо не сте ги изтеглили? Или спрели при вноса/производството?Айде свършете я тая работа веднъж цялата, не само на половина.Да не говорим, че и европейските стоки и храни се произвеждат специално за източна Европа с по ниско качество и това също трябва да се проверява и такива стоки да се спират още при вноса, а производителите да се глобяват и съдят.
9
1
 
6
 
! Отговори
до всички преди 2 години
До ДаКЗП къде сте,вижте какво предлагат в Кауфланд за Чушки нова реколта - това са внесените за Нова година вече изсъхнали чушки на промоция.....
8
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как да отговарят, като трябва да отговарят и на европейските цени? Ще може ли българина да ск ги позволи с 600евро заплата ? Нали видяхте, какво стана по заведенията- натискане, натискане.. накрая всичко 20лв стана. Като седнеш някъде да хапнеш се едно на нова година си отишъл. Ама като много искате се плащате това е.Мислете с теа глави.
7
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На първо място са хранителнитеОтпадъци които ни продават родните производители.
6
0
 
12
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Политиците и те менте :)))
5
2
 
13
 
! Отговори
глас от тъдява преди 2 години
Преди години дойдох на запад и първото ми впечатление бе , че всичко е по-скъпо или много скъпо, но 2-3 години по-късно си дадох сметка , че "ниските" цени в бг-магазините е за сметка на качеството.
4
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цените обаче отговарят.
3
0
 
15
 
! Отговори
Хмммм... преди 2 години
...а досега ХЕИ, комисията за защита на потребителя и ред други организации защо не са го контролирали това?!
2
1
 
5
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Салама народен е по БДС :)))