Къде да потърсят помощ жертвите на домашно насилие у нас?

Експерти коментират средствата за защита в българското законодателство
25 ное 2022 08:42, Петя Славова
42
Къде да потърсят помощ жертвите на домашно насилие у нас?
Снимка: Pexels

За насилието над жените, средствата за тяхната защита в българското законодателство, както и за различни начини за оказване на помощ на пострадалите разказаха пред БТА председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев, Доротея Стефанова от Феминистки мобилизации, ръководителят на Кризисен център "Света Петка" Ани Торозова и ръководителят на социалната услуга "Правна клиника" Димана Шуранова по случай Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените.

Когато говорим за насилие срещу жени, имаме предвид дискриминационното насилие - насилие срещу жена заради това, че мъжът или друг от нейното семейство предвижда за нея определена роля и когато тя не я изпълнява, става жертва на насилие, обясни Кънев.

Само за първите пет месеца на тази година жертвите на домашно насилие в България са четири пъти повече отколкото за цялата 2021 г., каза Стефанова и уточни, че броят им е 1738. По думите й това е само официалната статистика и не включва случаите на жени, загубили живота си вследствие на домашно насилите от партньор. Стефанова отбеляза и недостига на кризисни центрове в страната. Финансираните от държавата кризисни центрове са едва осем с общо 94 места, уточни тя.

От 1999 г. досега над 2000 жени са използвали услугите на кризисния център „Света Петка“, като за тази година настанени са били 44, посочи Торозова. Тя добави, че това е най-старият кризисен център в страната за пострадали от домашно насилие. По думите й различното при него е, че жените могат да бъдат настанявани както самостоятелно, така и заедно със своите деца. Торозова съобщи, че сега се открива втори кризисен център в столицата.

Навременна и компетентна юридическа и психологическа помощ пострадалите жени от насилие могат да получат чрез услугата „Правна клиника“.  Клиниката предоставя безплатно юридическо консултиране, процесуално представителство по Закона за защита от домашно насилие, психологическо консултиране, информиране по социални въпроси, отбеляза Шуранова.

Жените жертви на насилие и българското законодателство

Когато говорим за насилие срещу жени, имаме предвид дискриминационното насилие - насилие срещу жена заради това, че мъжът или друг от нейното семейство предвижда за нея определена роля и когато тя не я изпълнява, става жертва на насилие, обясни Красимир Кънев. Той даде пример с дело за убийство на жена от съпруга й, разгледано в Европейския съд по правата на човека. Мъжът, богат човек, не разрешавал на съпругата си да работи и пред съдията казал: „Аз й бях осигурил всичко, тя защо не иска да си стои вкъщи при децата“. „Това е дискриминационно насилие. Той вижда някаква роля, към която тя трябва да се придържа“, обясни Кънев.

Красимир Кънев коментира средства за защита на жените в българското законодателство. Дискриминационният елемент в наказателното право на основата на пол не е застъпен, посочи той и допълни, че срещу домашното насилие има два вида защита – наказателноправна и гражданскоправна. Гражданскоправната е по реда на ЗЗДН, като жената може да получи мерки, с които да прекъсне връзките с насилника, добави той.

Още по темата

Тези мерки могат да бъдат отстраняване на насилника от дома, забрана да се доближава до жената и други подобни и тя да се оплаче по наказателноправен ред, каза още Кънев. Според него има много недостатъци в закона, свързани с дефиницията на домашно насилие. Там се казва, че домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, което се извършва спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка, или във фактическо съпружеско съжителство, обясни Кънев. По думите му тази дефиниция не защитава любовници, които временно са си наели апартамент, както и студенти, които живеят в едно общежитие.

Адекватна дефиниция би била: физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, което се осъществява в интимния или домашния кръг на жертвата, смята Красимир Кънев.

Недостатък е това, че според българския закон жертвата е оставена след акта на насилие сама да се обърне към съда за мярка, заяви той. По думите му полицията може да задържи насилника максимално за 24 часа, а след това жената може да се обърне към съда. Според Кънев друг сериозен проблем е свързан със стандарта за придобиване на незабавна защита, която се получава до 24 часа от получаването на молбата.

Кризисен център "Света Петка" и социални услуги

От 1999 г. досега над 2000 жени са ползвали услугите на кризисния център „Света Петка“, като за тази година настаняване са ползвали 44, каза ръководителят му Ани Торозова. „Света Петка” е единственото място в София за настаняване на пострадали от домашно насилие жени и деца. Торозова добави, че това е най-старият кризисен център в страната за настаняване на пострадали от домашно насилие. Капацитетът на центъра е осем човека, като те могат да останат за период от шест месеца. По думите й различното при него е, че жените могат да бъдат настанявани както самостоятелно, така и заедно със своите деца.

Услугата се ползва от пострадали не само в София и София област, но и от цялата страна, обясни Торозова. Според нея спешното настаняване, навременната психологическа помощ, социалното застъпничество са дейности, които създават базисни условия за пострадалия в ситуацията на насилие.

Важно е, че кризисният център има непрекъснат денонощен режим, който дава възможност за подкрепа, която да дойде точно на място, посочи Торозова и уточни, че в някои случаи тази подкрепа на практика е животоспасяваща. Успешното разрешаване на проблема с домашното насилие изисква специалисти от различни сфери да работят заедно, допълни Торозова.

Насочванията към центъра се случват от партниращи организации, службите за социално подпомагане, в частност отделите за закрила на детето, както и от адвокати, полицаи и също така клиенти, които са били в центъра и препоръчват услугата на хора, които са в ситуация на спешност, обясни Торозова. Достъпът до кризисния център е възможен през Гореща телефонна линия за пострадали 02 981 7686, както и през телефоните на Фондация "Асоциация Анимус". Настаняването става с административен акт или незабавно, ако жените се обадят и има такава необходимост.

Особено важно за тези случаи е това, че намесата е незабавна, няма изчакване, настаняването при свободен капацитет може да стане на момента и това е една 24-часова защитена среда, посочи Торозова. Тя обясни, че жените могат да ползват психо-социална помощ, психологическо консултиране, застъпничество и подкрепа при започване на процедури за закрила във връзка със ЗЗДН. По думите й част от жените към момента на настаняване не работят, поради което центърът предлага и т.н. консултации по овластяване.

Торозова съобщи, че сега се открива втори кризисен център в столицата и изрази радостта си от това. От съображение за сигурност разположението на кризисния център не се оповестява, защото се спазват основни правила, които да гарантират безопасността на настанените там. Капацитетът на центъра ще бъде 10 човека, а в екипа ще има психолози и социални работници. Кризисният център е направен по всички правила на добра практика на функционирането на кризисни центрове за жертви на насилие, на пострадали от домашно насилие в частност, съобщи Торозова. Според нея необходимостта от откриването на други кризисни центрове е належаща.

Навременна и компетентна юридическа и психологическа помощ пострадалите от насилие могат да получат чрез услугата „Правна клиника“. Клиниката предоставя безплатно юридическо консултиране, процесуално представителство по ЗЗДН, психологическо консултиране, информиране по социални въпроси, обясни ръководителят на социалната услуга Димана Шуранова.

Услугата работи на територията на Столичната община, като с приоритет са жени и деца от София и София област.  От 12 август 2022 г. към настоящия момент социалната услуга е подкрепила 43 потребители, като в голямата част това са майки с техните деца, съобщи Шуранова.

Тя уточни, че повечето от потребителите на услугата търсят комплексно консултиране – както от психолог, така и от юрист. Голям процент от жените се възползваха не само от юридически консултации, но и от защита чрез изготвяне на сезиращи молби по ЗЗДН, за които има издадени заповеди за незабавна защита и насрочени съдебни заседания, допълни Шуранова.

Нито една жертва повече

Само за първите пет месеца т.г. жертвите на домашно насилие в България са четири пъти повече отколкото за цялата 2021 г., каза Доротея Стефанова и уточни, че броят им е 1738. По думите й това е само официалната статистика и не включва случаите на жени, загубили живота си вследствие на домашно насилите от партньор. Тя отбеляза и недостига на кризисни центрове в страната. Финансираните от държавата кризисни центрове са едва осем с общо 94 места, уточни тя.

Стефанова се позова на европейски изследвания, според които една на всеки три жени е преживявала домашно насилие. Според някои изследвания в България една на всеки четири жени е станала жертва на такова, заяви тя.

По думите й причините за такова насилие са свързани с обществото, в което живеем, и отношението му към жените и малките момичета, както и с липсата на всеобхватни образователни механизми, които да адресират основани на пола стереотипи. Има и много икономически и структурни причини, допълни Стефанова.  Насилието присъства в нашия живот и то следва да бъде адресирано с много всеобхватни мерки, като една част тях да са насочени към домашното насилие, заяви тя.

На днешния ден Феминистки мобилизации организират протест срещу насилието над жени „НИТО ЕДНА ПОВЕЧЕ: Жени, Живот, Свобода!“. Стефанова обясни, че тази година биха искали да обвържат борбата си с тази на иранските жени. Струва си да споменем и украинските жени, които бягат от война, търсят закрила и убежище, каза още тя. Протестът се очаква да започне в 18:30 ч. пред Съдебната палата в София.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
2
 
! Отговори
До 23 преди 1 година
Много си прав, някои бащи с отвратителното си поведение създават у своите дъщери негативни нагласи спрямо брака. Но има и такива мaйки - крещи, тиранизира, капризничи дори и по най-дребни поводи, иска всички да й вървят по гайдата. И момичето си казва "Леле, щом родната ми мaйка се държи така, как ли ще се отнася към мен свекървата?"Случвало ми се е да чувам такива реплики.И момата се амбицира първо да постигне заплата, чрез която ще може да плаща квартира или търси мъж със самостоятелно жилище
36
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Бате Мате Не ти ли идва наум това, че и нейната мaйкa или баба я е научила на същото, като е започнала да й втълпява някои неща още когато бъдещата женичка е влязла в пубертет : Мъж душа няма (нашенска народна пословица), преди да го вземеш, провери какви жертви е склонен да направи заради теб и т.н.
35
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Бате Мате Не ти ли идва наум това, че и нейната мaйкa или баба я е научила на същото, като е започнала да й втълпява някои неща още когато бъдещата женичка е влязла в пубертет : Мъж душа няма (нашенска народна пословица), преди да го вземеш, провери какви жертви е склонен да направи заради теб и т.н.
34
1
 
1
 
! Отговори
Една българка преди 1 година
До 30 АнонименЕ какво толкова са виновни жените? Неуравновесени агресивни типове, които имат в главата си представа за "идеална жена" не могат да преодолеят факта, че жените са личности и имат собствено мнение. Когато една жена те дразни, не те харесва или каквото и да е, просто се разделете като цивилизовани хора. Защо трябва да се стига до насилие изобщо? Никой не печели от това...
33
0
 
1
 
! Отговори
Бате Мате преди 1 година
До ПомощДопълнение: Съжалявам, че си попаднал на едно долно, нагло и подмолно мрънклало, което цели да ти съсипе живота. Жалко и за децата. МЪЖЕ, внимавайте много и поставяйте на всякакви изпитания жените, с които мислите, че ще сте. Ама много изпитания и едно след друго. Само така ще видите дали зад овчата кожа се крие ВЪЛК!
32
1
 
1
 
! Отговори
Бате Мате преди 1 година
До ПомощЗначи това е целенасочено. Иска да те промени и да бъдеш по нейн терпип. Това е обречена кауза. МАХАЙ се докато имаш нерви и глава ..и ги запази. Обречено е да се правиш на самарянин, както те съветват със снимки и подове и разни глупости - това са пълни тъпотии. Човек когато НЕ Е човек, той няма да стане човек, каквото и да направиш. Спомни си приказката за вълка и козината. Послушай ме! Бори се и за децата си, защото останат ли при нея - ще станат същите! Не вярвам да го искаш.
31
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Помощ: като начало почисти дома от всякакви вещи, които не ползвате /наеми складово помещение, ако се налага/. После боядисай в бяло и сложи нов светъл под /плочки, ламинат... Намери хубави семейни снимки, където всички сте усмихнати, и ги отпечатай голям формат в рамка на стената в хола. Ако жена ти се отнася зле с теб и децата ви ще го правят. Поговори с нея да спазва добрия тон. Всички сме тук за кратко. Няма защо да си вгорчаваме живота взаимно. Подсъзнателно визуализирай, че ги обичаш
30
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До една българка: Напротив - жените обикновено С МНОГО СА ВИНОВНИ! Но за това никога не се говори и жените винаги се представят като ангелчета.
29
2
 
3
 
! Отговори
Една българка преди 1 година
За съжаление сред обществото ни има много първобитни типове все още. Жените с нищо не са виновни, обикновено преди нещата да станат сериозни, насилниците се държат съвсем нормално. Та, ако има такъв случай около вас е редно да покажете на жертвата, че има на кого да разчита и да я окуражите да излезе от омагьосания кръг на насилите. Винаги има изход, просто жертвите не го осъзнават.
28
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 26: Ами замисли се дали наистина се стараеш в семейния живот или я караш така по инерция и само присъстваш. Монетата винаги има две страни. Ако не се стараеш да показваш на жена си, че е важна за теб и да се чувства харесвана и обичана, жените обикновенно се озлобяват срещу мъжа си от и без това натрупаните тегоби покрай семейния битовизъм (то и за мъжете май е така). Но пък ако тя очаква да станеш милионер изведнъж, значи има нереалистични очаквания. Добрия брак изисква много усилия и работа
27
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Навремето имах една голяма любов, но имаше индикации за бъдещо насилие (високи нива на тестостерон, агресивен на пътя при шофиране, незачитане на другата страна при възникнал спор, изчезва и се появява, само ако му се извиниш и признаеш, че ти си виновна и т.н). Въпреки, че не ме беше тормозил (а и никой друг не го е правил и това жената га заявява с поведението си), знаех, че тези признаци са гаранция за бъдещи бедствия и взех най-доброто решение да се разделим. Деца не се гледат с такива хора.
26
1
 
3
 
! Отговори
Помощ преди 1 година
Хора, мъж съм на 39. Жена ми е като побесняла само като ме види и започва с квалификациите.. Ти си такъв, ти си онакъв, защо не си направил това, защо не си намериш по-хубава работа. Виж еди кой си. Същия си като баща ти, нехранимайко. Имам чувството, че камо като ме зърне и излива някаква омраза към мен, а Аз си мълча и даже не я закачам. Разпитах тук там, казаха ми че в работата е супер добре с колегите си. Вкъщи обаче положението е плачевно. Аз мълча заради децата, но е ад. Какво да правя...
25
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ПАК ЧЕ ПОЧВАМЕ ИСТАНБУЛСКАТА... ПОСЛЕДОВАТЕЛНО И НАПОИТЕЛНО РАБОТЯТ В ТАЯ ПОСОКА, ДОКАТО НЕ НИ ПРЕКЪРШАТ...
24
1
 
3
 
! Отговори
преди 1 година
А насилието над мъже ?А статистика за жените които карат мъже да извършват престъпления ?
23
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Насилието над жени може да има десетки различни форми и проявления, то не се изчерпва само в дискриминация основаваща се на пола и непременно да се упражнява от партньора на една жена (съпруг, приятел) с когото тя може да прекрати отношенията си. Насилието започва в семейството, напр. с отношението на баща спрямо дъщеря -обиди, побоища, с нищо незаслужена омраза и агресия. Желание тя да му се подчинява във всичко и т.н Заради такова отношение една жена може въобще да не стигне до брак
22
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами къде при феновете на Сорос да им промиват мозъците !
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Масово жените търсят мъже с "баткаджийско", позьорско и бабаитско поведение, ако има пари още по-добре, независимо по какъв начин ги изкарва (включително от престъпна дейност, търговия с наркотици и т.н.). Защото природно тези били с по-здрава "генетика" и от тях се раждали по-хубави деца. Ако знаете бившите пандизчии, в това число рецидивисти как са вървежни сред жените....А нормалните били "задръстени", "скучни" и т.н. После защо имало домашно насилие.
20
2
 
5
 
! Отговори
Жена преди 1 година
Еми като търпят такова отношение така ще е. Пълно е с глупави жени, които са готови да понесат всичко стига да имат мъж. А за кво им е такъв, един Бог знае ;)
19
2
 
4
 
! Отговори
Бате Мате преди 1 година
И да продължа... Когато изскочи някой наистина нормален с добри намерения, започват да тъсят кусури там, където ги няма, започват да си измислят причини, само и само да не бъдат с такъв, защото си мислят "А, той тоз захлюпен, нещо не е наред, кво ше прая с него". Общо взето търсят под вола - теле. Е, дотам се стига с такива действия - нормалните да се отдръпнат и на показ да излязат ненормалните. Отново никой не ви е виновен - само и единствено ВИЕ самите. А за пари няма да коментирам.
18
2
 
3
 
! Отговори
ИВАН преди 1 година
САМИ СА СИ ВИНОВНИ! ДА СА ВНИМАВАЛИ С КОЙ СЕ ХВАЩАТ!