Енергийният интензитет на България е един от най-високите в ЕС

Страната ни е сред петте най-добре представящи се страни от Източна Европа
19 окт 2023 17:22, Анисия Иванова
12
Енергийният интензитет на България е един от най-високите в ЕС
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Компанията за пазарни проучвания Euromonitor International публикува своя първи глобален индекс на енергийната уязвимост. Той е създаден, за да помогне на лидерите и бизнеса да оценят и сравнят енергийната сигурност на една държава, предоставяйки данни за потенциалните рискове, предизвикателствата и възможностите на пазарите, на които оперират или планират да се разширят в бъдеще. Целта е да се изследват над 100 страни по света и да се проверят техните енергийни ефективности и нужди, зависимостта им от внос на енергия, енергийният им микс и капацитетът на производство. Според този показател България показва средни резултати в глобален контекст, но се справя доста добре на регионално ниво. Тя е сред петте най-добре представящи се страни от Източна Европа. Това каза Александра Свидлер, икономист в Euromonitor International в предаването "Чиста енергия" с водеща Вероника Денизова.

Страната ни отбелязва добри резултати по наличие на алтернативи на изкопаемите горива, както и по наличие на енергия и достъпност, благодарение на универсалния достъп до енергийната мрежа и едно от най-високите нива в региона по производство на електричество на глава от населението. Въпреки това Свидлер отбелязва, че макар и България да е изправена пред все по-голям натиск да премине към по-устойчиви и екологични енергийни източници, тя остава силно зависима от евтините и широко разпространени въглища и от вноса на петрол и газ.

"По въпроса за енергийната ефективност, енергийният интензитет на България е един от най-високите в ЕС. Това е сигнал за критична нужда от оптимизиране на потреблението на енергия и инвестиране в технологии и решения за енергийна ефективност. За да засили позицията си и да подобри енергийната си сигурност, България може да се насочи към провеждане на необходимите реформи и планове. Би помогнало ако използва европейско финансиране, което е предлагано в последните години. Това ще съдейства в зеления ѝ преход. България би трябвало да се насочи и към повече подкрепящи мерки за приемане на ВЕИ."

Водещи страни в индекса за енергийна уязвимост са Норвегия и Канада. Те имат най-високо ниво на енергийна самодостатъчност и могат да покрият вътрешните си нужди без голям внос. Те разполагат с икономическа стабилност, устойчивост и разнообразие на доставките. На дъното на показателя са Беларус и Ливан поради липсата на местни природни ресурси и слабата им енергийна ефективност, както и икономическата им неустойчивост. Гостенката изтъква, че европейските страни, класирали се в топ 10 в глобалния индекс са само 3 - Норвегия, Швеция и Швейцария. Това се дължи на факта, че много европейски страни нямат собствени енергийни ресурси, като в резултат на това те разчитат на внос на енергия.

"Макар че миналата година регионът успя да диверсифицира енергийните доставки от Русия, остава да разчита на внос на тези ресурси. Този факт повишава експозицията на Европа към потенциални смущения на енергийните пазари. Както като предлагане, така и като цени. Но е важно, че макар че много страни в Европа имат експозиция към глобални пазарни рискове, все пак много от тях са по-добре позиционирани да издържат на тези шокове. Главно благодарение на наличието на механизми и инструменти, както и на финансиране, които им помагат да избегнат кризи."

Свидлер разказва, че войната в Украйна е довела до голяма енергийна криза. Това се отразява особено силно на Европа заради близостта й до конфликта. За да избегнат недостиг на енергия и с цел енергийна сигурност, много страни в региона са били принудени да се върнат към по-замърсяващи възможности като въглищата. Гостенката допълва, че войната е довела до по-дълго ползване на въглищата и атомните централи, но от друга страна е ускорила разширението на ВЕИ. Европейските страни са започнали да търсят енергийни източници, които не само замърсяват по-малко, но и дават стратегическа независимост за региона.

"ВЕИ проектите, особено слънчевите и вятърните са вероятно най-благоприятните инвестиционни възможности в Европа поради намаляващите разходи и подкрепящите мерки, които се въведоха, както и заради ангажимента на региона към устойчивост. Инвестициите в технологии за съхраняване на енергия и мрежова инфраструктура също ще стават все по-важни заради повишената нужда от засилване на интеграцията на ВЕИ...Зеленият водород също е обещаваща възможност за инвестиции за тези, които искат да са в крак със зеления преход на региона."

Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Единственият правилен път е сваляне на американските слуги от власт и вкарване в затвора. Знайте само това и то е достатъчно да просперирате, действайте.
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Вредоносна статийка за заблуда на овцете и прикриване на диверсантите. Има нужда от оптимизации, но не такива каквито ни съветват "западни експерти" -- това са капани.
9
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Паника: В БГ аптеките настана ужас, иде ли масов мор?!Супер заглавие на статия, вече става весело.
8
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Народе ликувай, вече зависим само от природата,ако тя се смили над всички, добре, ако ли не...., е така е няма ТЕЦ, няма ВЕЦ, няма АЕЦ, е какво остана,.........
7
1
 
10
 
! Отговори
Троти Тротинетката преди 6 месеца
Да чакаме вятър и слънце е мижава работа ясно е че ще бъдем на режим на тока. Хората ще живеят на свещи, ще се возят пеша или на тротинетки и зимата ще се топлят на слънцето.
6
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Последните 40 г. СДС, ГЕЙРБ и дебепебе само закриват.
5
12
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
До 4. Нищо не разбираш от свободен пазар . Ти си готов за живот в страна с Диктатура . Там ще си добър слушко - послушко със постоянна заплата . И ако си на пагон . Според заслугите ще ти се повишава на пет десет години. Ще ти слагат на пагона по звезда или ще получиш часовник пред строя.
4
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
България е нетен износител на електроенергия. Има достатъчно ресурси да си има ток без внос . И без да работят въглищните ТЕЦ - ве. Това го знае всеки българин и ЕС. Но и всеки знае , че износа на ток осигурява парите в сивия сектор на партииния каси
3
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Енергийният интензитет на България е един от най-високите в ЕС и ни е оставен в наследство от НРБ. Съвременните либерасти правят всичко възможно да го съсипят.
2
6
 
1
 
! Отговори
Румен преди 6 месеца
Най слънчевия град е Батак . От 365 дни годишно 295 са слънчеви. Освен това ВЕЦ Батак работи с водна турбина Сименс. От времето на Царство България 1923г. Града и тези около него са напълно независими в енергията от НЕК
1
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Стига с тия глупости бе от 9 кладенеца вода да носите за да обяснявате "зеления ппреход". Не разбрахте ли че разбираме че такову животну нема ?