САЩ въведе санкции срещу китайската ZTE

Забраняват й да купува компоненти и софтуер от американски фирми
7 мар 2016 17:22, Елена Кирилова
34
САЩ въведе санкции срещу китайската ZTE
Снимка: архив Ройтерс

Министерството на търговията на САЩ планира да въведе рестрикции на ZTE Corp, които ще затруднят китайската технологична фирма да купува компоненти и софтуер от американски доставчици, пише Wall Street Journal, позовавайки на източник, запознат с плановете.

Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю е повдигнал въпроса миналия месец по време на срещата си с представители на китайските власти, посочва източникът.

Акциите на ZTE, листнати на борсата в Хонконг, бяха спрени от търговия в понеделник, след като Ройтерс писа през уикенда, че рестрикциите на САЩ към ZTE ще влязат в сила във вторник. Анализатори смятат, че ограниченията могат сериозно да навредят на бизнеса на компанията с телекомуникационно оборудване и мобилни телефони.

Министерството на търговията взе решение за въвеждане на ограниченията, след като стана ясно, че ZTE планира да експортира към Иран част от американските технологични продукти, които получава от своите доставчици. Ройтерс се позовава на документи, получени от министерството, както и на коментари, направени от висш служител в него. САЩ от своя страна забранява продажбата на произведени на нейна територия технологични продукти в Иран.

"ZTE е много притеснена за скорошните публикации в медии във връзка с разследването на Министерство на търговията на САЩ“, заяви китайската компания в изявление, направено този уикенд. ZTE „поддържа постоянна комуникация със съответните отдели и се ангажира изцяло да разгледа и разреши всички проблеми“, допълва тя.
Анализатори твърдят, че рестрикциите ще имат огромно влияние върху бизнеса на ZTE, като се има предвид зависимостта ѝ от компоненти и софтуер от САЩ. Част от смартфоните на ZTE, особено високия клас модели, използват чипове на Qualcomm. Intel също е сред доставчиците на китайската компания. Qualcomm и Intel не са коментирали случая.

От друга страна рестрикциите към ZTE могат да усложнят допълнително отношенията на САЩ и Китай във връзка с технологичните компании. Някои от най-големите фирми в Китай вече се борят за пазарен дял в САЩ. Huawei Technologies, по-големият китайски конкурент на ZTE, има забрана да оперира на пазара на телекомуникационно оборудване в САЩ, след като през 2012 г. Конгресът изрази притесненията си, че мрежовото оборудване на Huawei Може да бъде използвано от Пекин за шпионирането на американци. Hiawei отрече твърденията.

Американски технологични компании като Cisco Systems и International Business Machines (IBM) междувременно се сблъскват с предизвикателства от страна на китайското правителство и държавните фирми, които използват преди всичко местни доставчици.

През последната година напрежението между Китай и САЩ във връзка с технологиите се увеличи значително. Пекин затегна контрола върху доставчиците на технологии в резултат на разкритията на бившия служител на Агенцията на национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, че американските власти са извършвали шпионаж. От своя страна президентът на САЩ Барак Обама се обяви категорично против новите политики на Китай.  

Още новини за технологии можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още по темата: КитайИранСАЩZTE Corp
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
1
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
Мноооого късно са се сетили!
20
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво ли ще стане ако Китай въведе реципрочни санкции?
19
0
 
5
 
! Отговори
манго преди 8 години
до 5 те и калашниците са БГ но ги изнася за Сирия САЩ.
18
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ей на това му се вика демокрадция и пазарна икономика в най-чист вид. когато някой е по-добър от теб в нещо си, веднага го забраняваш.
17
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
УЖ АМЕРИКАНСКАТА СВЕТОВНА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА ЗА КОЯТО ТАКА УПОРИТО СЕ БОРЕХА БЕШЕ ТЕХНИЯТ ИДЕАЛ А СЕГА СЕ ОКАЗВА ЧЕ НЕ Е ТОЧНО ТАКА И ЧРЕЗ САНКЦИЙТЕ НАЛАГАНИ НА ТЕХНИТЕ ДОСКОРОШНИ БИЗНЕС СЪДРУЖНИЦИ СЕ ОПИТВАТ ДА НАЛАГАТ КОНТРОЛ НА СВЕТОВНИТЕ ПАЗАРИ И НАЙ ВЕЧЕ ДА УБИЯТ НЕУДОБНАТА ЗА ТЯХ КОНКУРЕНЦИЯ КОЯТО СЕ ОКАЗА ДАЛЕЧ ПО КОНКУРЕНТНО СПОСОБНА ОТ ТЯХНАТА Краварска му работа
16
5
 
7
 
! Отговори
До 20 преди 8 години
Поправка , копират всичко/
15
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Листнати?? Не трябваше ли да са лиснати като вода от менче?
14
0
 
14
 
! Отговори
3ТЕ преди 8 години
Голям праз , ние ще си ги купим от северна корея, там всичко е попонай
13
5
 
21
 
! Отговори
ДА преди 8 години
Майната им на САЩ.
12
8
 
2
 
! Отговори
До 11 преди 8 години
Разбира се че я прави словашка, а не германска например! Абе, я ми кажи защо у нас няма все още завод за коли на някоя западна марка??? Защото НАВСЯКЪДЕ ЗАПОЧВА ДА СИ СЕ прави по народен тертип! Защото и ние ще побългариме! "Хамерикански продукт"....като го чуя и се сещам за холивудски боза и кухи акции, които могат във всеки момент да гътнат цялата финансова система на света даже!
11
4
 
23
 
! Отговори
До 7 преди 8 години
А какво и е на държавата Иран, моля ви се???? Там да не са трикраки хората? Или не са като вас, триполовите! Аре бегай, моля ти се, виждаш че войните вече са всякакви, а конкуренцията си е направо по-страшна и от истинска война! А ако пък се сетиш, че всички тези "американски" технологии са си откраднати от чужди умове и изобретения.....Не ми хвали тези гадняри, моля ти се! Кога ли ще се гътнат най-после с тяхното фалшиво самочувствие.....
10
3
 
7
 
! Отговори
41360 преди 8 години
До ПреЦедента""Интел има фабррики в Китай !"" - абе има ама най-старите технологии са там, за които е предвидено че могат да се крадат спокойно и не са толкова важни за САЩ. И то само един завод. Имат 2-3 в Израел и другото си е в САЩ (над 8-9 фабрики)Така че не се изхвърляй друг път така, че се излагаш кат необразован кифладжия.
9
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да де, само дето продукта си е американски и заводът, в който го произвеждат в Китай е собственост на американската компания. Така, че ако ZTe не искат директно дакрадат компонентите от завода ще трябва да се съобразят. И между другото това, че множество германски и японски атопроизводители правят коли в Словакия прави ли продукцията словашка, а не германска или японска
8
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това изобщо не е империализъм,пазарна икономика е.Чудя се на тухлите защо изобщо спазват правилата в бизнеса като евроатлантиците явно не го правят.
7
2
 
17
 
! Отговори
ПреЦедента преди 8 години
МОЛОДЦИ само дето ЗТЕ нищо не внася от ФАЩ , Интел има фабррики в Китай !
6
12
 
10
 
! Отговори
664495 преди 8 години
До 5санкциите не са срещу Китай, а срещу ZTE. Що преиначаваш така глупаво статията? Не може да ползваш американски технологии и компоненти, и съвсем нагло да изнасяш за държави като Иран
5
11
 
2
 
! Отговори
423 преди 8 години
оттука нататък китайските смартфони само с процесор МТК, никакви Qualcommи :)Ще има да се влачат ..оттук до Луната :)))ХАХАХАХАХА
4
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хи-хи-ха-ха......че те както са я подкарали подред, краварчетата ще въведат санкции срещу всички държави!!!! Хи-хи-хи...уж изолираха Русия а ще се окаже че сами ще се "изолират"! Нещо за Русия им свърши изолентата. Бая си е големичка, а след Китай съвсем ще я закъсат с изолиращите материали!
3
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това си е направо самопризнание на американското правителство как използва се използват американките технологии.
2
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Те САЩ като си знаят за какво те използват технологиите, не смеят да взимат чужда технология. Дори и да е по добра.