Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина
Обновена: 24 дек 2018 08:01 | 24 дек 2018 07:30,
410
Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?
Снимка: Reuters

Българите в чужбина не са по-различни от българите в България. Какъв живот имаш навън, зависи от това, какво си постигнал в родината. Говориш ли езика, търсена ли е професионалната ти квалификация, на каква възраст си заминал и имаш ли социална среда. Разликата е само в по-уредения живот, ако съумееш да се установиш.

Не всички обаче успяват. Това разказват българи, емигрирали в различни страни от Европа и в САЩ.

Най-общо казано, емигрантите могат да се разделят на две категории – интегрирани и щастливи и тъжни гурбетчии. Потокът от България навън не секва, но според статистиката осезаемо намалява. Успоредно с това се наблюдава и връщане на българи от чужбина обратно в страната.

Има и хора, които са в постоянно движение – изкарват по няколко години в чужбина, пробват пак в България, ако не успеят, отново заминават навън.

Други пък са сезонни работници – изкарват си парите навън и се прибират за няколко месеца в родината, където все още е и основният им дом.

Какъв е обликът на българския емигрант?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина. Страната буквално се обезкърви през последните 30 години, но противно на усещането емиграцията намалява. Поне според статистиките, които обаче обхващат само трайно напусналите. Koгaтo ce гoвopи зa бългapитe в чyжбинa, чecтo ce cпoмeнaвaт paзнooбpaзни чиcлa, кoитo pядкo пoчивaт нa кoнкpeтни дaнни. Стига се дори до твърдения за около 3 милиона души в странство.

Kaквo пoкaзвa oфициaлнaтa инфopмaция?

Бългapcкaта cтaтиcтикa твърди, чe нaпycнaлитe Бългapия пpeз пocлeднитe 30 години ca oкoлo 900 000 души, кaтo oкoлo пoлoвинaтa oт тяx (461 хиляди дyши) ca зaминaли мeждy 1985 и 1992 г. в paмкитe нa т.нap. гoлямa eкcкypзия след възродителния процес.

Дaннитe oт чyжди cтaтиcтики пocoчвaт пo-виcoкa oбщa eмигpaция зa нaд 30-гoдишния пepиoд: oкoлo 1,1 милиoнa дyши. Te ca пoлyчeни oт пpeбpoявaния нa нaceлeниeтo, кoитo чecтo включвaт и въпpoc зa мecтopoждeниeтo. Дори и в тях обаче отново се вижда, че най-голямата вълна, напуснала България, е в края на 80-те години заради изселването на българските турци.

Данните опровергават и друго общоприето мнение – че с отварянето на границите в ЕС се увеличава и екзодусът. Напротив, според НСИ за периода след последното преброяване България са напускали по 4000 души годишно. Най-много са си тръгвали, когато страната имаше визов режим и пазарът на труда бе затворен, пише "24 часа".

С влизането в ЕС, падането на визите и отварянето на работния пазар потокът е намалял. Променили са се обаче статутът на емигрантите и начинът на емиграция. Българите вече легализират престоя си в чужбина или излизат от страната, подготвени за него.

Отварянето на границите всъщност дава възможност на българите не само да заминават, но и да се връщат, като немалка част от тях не се преселват завинаги, а само следват или работят навън. Други пък се връщат, примамени от по-добрите възможности за кариера, тъй като бариерите пред емигрантите в чужбина не са една и две.

Kъдe живeят бългapитe, нaпycнaли poдинaтa си?

Haй-мнoгo - пoлoвин милиoн бългapи, живeят в дpyги cтpaни oт EС - ocнoвнo в Иcпaния, Гъpция, Гepмaния, Beликoбpитaния и Итaлия. Знaчитeлeн бpoй имигpaнти, poдeни в Бългapия, живeят oщe в Typция - мaлкo нaд 400 xиляди, кaктo и в CАЩ, къдeтo тe ca над 250 000 души по официални данни, но по данни на сънародници са между 300 000 и 400 000.

Cпopeд нaциoнaлнaтa cтaтиcтикa 21 241 души са се върнали от чужбина в България през 2016 г. От тях 46% са родени в страната, другите са потомци на българи от Русия, Украйна, Турция.

Как живее българският емигрант?

На този въпрос може да се отговори със стария виц за статистиката, според която, ако половината ядат свинско, а другата половина зеле, то всички ядат свинско със зеле. Трудно е да се обобщи образът на емигранта, защото какъв е животът му навън, до голяма степен зависи от това какъв е бил в България. Най-често срещаната причина за емиграция са финансовите проблеми в родината.

"Моя приятелка замина в Дъблин, тъй като имаше много кредити тук. От нейните разкази разбирам, че повечето ни сънародници там са със средно и по-ниско образование. Основно имат финансови дългове и заплатите им дават надежда, че ще се оправят. Като теглят чертата, успяват да плащат вноските си и живеят така, както и тук, но някак мизерстват чуждоземски. Заради уредеността се чувстват малко по-спокойни", разказва Дона, която е изпратила немалко приятели в чужбина, но е избрала да остане в България.

Друга нейна близка живее в Кардиф, тя е висококвалифицирана и владее 4 езика.

"Първата година беше направо робиня, после се вмъкна с големи усилия в международна компания, но ми е споделяла, че каквито и резултати да има, над нея винаги стои капак и не може да расте кариерно. Увеличава дохода си, но реално работи за един среден стандарт на живот и едната почивка", казва още Дона.

Всичките ѝ познати в чужбина обаче са впечатлени от това, че храната е по-евтина, съотнесено към заплатите. Както и по-качествена.

Дона се опасява, че следващият, когото ще изпрати надалеч, е собственият ѝ син.

"Той е биолог, с всичките си идеали, принципи, образование и силна социална и научна активност с всеки ден все повече се разочарова и замисля дали да не емигрира. Притеснявам се, защото може и да има успели българи в чужбина, но са единици. Но пък, ако имаш спокойствието на бита, законите и реда, може би си заслужава..."

При Емануел ситуацията е обратната. Той е останал в България, а майка му е в Германия. Младият мъж има собствен малък бизнес в София. Майка му е заминала, след като се е запознала с германец и се е омъжила за него.

"Приятелките ѝ там са българки с нейната съдба. Над 50-годишни са, омъжени за немци. Не им се налага да мислят за основни неща като наем и ток, работят по няколко часа седмично, за да имат пари в джоба", споделя той.

А българите там са заминали, защото искат едно простичко нещо: По-добър живот за себе си и децата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


410
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
209
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Maduro, ako kosmosat ti e 1500 dollara - pribiraj se v BG, momche....
208
0
 
6
 
! Отговори
Maduro преди 5 години
До Forever В САЩ ако нямаш застраховка за зъбите една пломба може да ти струва над $200 зависи при кого отидеш и в кой щат си , за коронка вече отиваме в космоса около $1600 та един билет отиване и връщане до България пак зависи в кой щат си да кажем около $900 от Източното крайбрежие после ми кажи,че не е цифромания :) Застраховка за зъби пак много варира в сумата но моята и на жена ми общо беше $600 за година и покрива само кариеси ....
207
0
 
1
 
! Отговори
до 214 преди 5 години
214, не ми беше хрумвало!:)))))))) Възможно е! Щастливо Рождество Христово!
206
2
 
8
 
! Отговори
Чичо Митко преди 5 години
До Анонимен 216От роднина знам че ако си на социални в Англия не плащаш нищо. Ако работиш плащаш 20 паунда за колкото и да е пълнежи и прочие. Той си слага бяли пломби за около 28-38 паунда на парче (нищо за Англия дори и да не работиш). За 28 паунда е смешно да ходиш до БГ при нашенските тарикати които не ти дават никаква гаранция а те гледат като касичка на крачета. Братчеда пати от БГ "професионалист" и плати близо 500 паунда за ремонт в Англия. Вече 6 години не са му мръднали зъбите.
205
16
 
9
 
! Отговори
doi преди 5 години
уж преуспели,а пък се връщат.И винаги с претенции и напомпано самочувствие.Че чак ни поучават.Не разбрахте ли,че тука е ориент и никакви евро ценности не хващат следа.Бегайте си обратно,не ми променяйте тука всичко,харесва си ми и така.
204
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това за правенето на зъбите в България е голяма заблуда. Е, някой беден от щатите може и да го прави, но в Западна Европа зъболечението е по-евтино. В Англия, не социална държава на 6 месеца ходя на контролен преглед, плащам 20 паунда. Включва и чистенето на камъка и пилене. Ако има пълнене плащам общо 50 паунда, ако ще и да са 10 кариеса. Изграждане 120 паунда колкото зъби трябват, всичко включва и услугите от по-долния банд. Ако ти се появи нещо до 1 месец е безплатно.
203
1
 
25
 
! Отговори
я пак преди 5 години
До предатели"...защо пишете за предатели?.."..................................................................Когато държавата те предава ежечасно, ежеминутно, патриотизмът е смешен и нелеп.
202
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 212"Уверявам всички, че бГ дипломите се признават бе условие"Това не е съвсем така, вече има изпит за да се види автентичността на дипломата! Не е никакъв проблем за този който е учил и взел изпитите без русхвет!
201
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не всички българи в чужбина са преуспели но всички са успели! А в БГ са огладнели, назлобели, завидели и позатъпрли (повечето но не всички)!
200
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Съпругата ми беше тормозена защото си изпълняваше стриктно задълженията в чувствителна държавна агенция. Родната червена мафия системно не плащаше моят труд. Всичко беше нерви и стрес, простотия и мърсотия, чалга и бруталност. Е, сега си построихме собствен дом, децата ни са щастливи и спокойни, ние сме спокойни. Няма стрес, няма неуредици. Да, вишисти сме и двамата, знаем по няколко езика. Уверявам всички, че бГ дипломите се признават бе условие. Няма да се върнем! Младите да мислят по въпроса!
199
1
 
31
 
! Отговори
Val преди 5 години
Пропагандната машина на Бг политическите Мафии пак заработи,защото на тези робовладелци няма кой да им работи.Как мислите,бихме ли се върнали,за мизерните ви заплати?
198
4
 
18
 
! Отговори
Forever преди 5 години
До смях,При положение че си идват периодично,защо да не си оправят зъбите на по-ниска цена,в чужбина тази услуга е доста скъпа.
197
14
 
12
 
! Отговори
Смях преди 5 години
Зависи кое носи щастие и какво се смята за успех. Ама щом си идват в България за почивка, за заглаждане на косъма и оправяне на зъбите, нещо не са много добре.
196
0
 
22
 
! Отговори
Forever преди 5 години
Весели празници на всички българи,където и да сте,и нека носим повече мир,любов и обич в сърцата си!
195
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Почти не останаха роднини и приятели в Бг. Това е правилното подзаглавие.Няма значение българите зад граница дали са щастливи или не. ВАЖНОТО Е, ЧЕ НЕ СЕ ВРЪЩАТ. И няма да се върнат.
194
0
 
11
 
! Отговори
MEN преди 5 години
DALI V 4UZBINA,ILU V SOBSTVENATA SI RODINA-VINAGI SHTE IMA USPELI I NEUSPELI HORA.
193
0
 
38
 
! Отговори
Мияч на чинии преди 5 години
Привет на всички българи по Света !Да са живи и здрави !Весели и приятни Празници !
192
4
 
9
 
! Отговори
ОФ преди 5 години
Народите населяващи Западна Европа са докарани до състояние на методологическа нищета и се ограничават в елементарна, животинска консумация. Основната толерантност на западната цивилизация е толерантността на потреблението.
191
3
 
8
 
! Отговори
До 201 преди 5 години
Кде с тиа 5 евро хилки бе ? Ти да не си дилър на дрога ?
190
0
 
9
 
! Отговори
САЩ преди 5 години
Откъде идва това число за САЩ? Аз живея тук и официалната статистика за родени в България е 70000. А това, че Чикаго бил втория по големина град е най-големия мит разпространен в бг.