Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина
Обновена: 24 дек 2018 08:01 | 24 дек 2018 07:30,
410
Българинът в чужбина: Успял щастливец или тъжен гурбетчия?
Снимка: Reuters

Българите в чужбина не са по-различни от българите в България. Какъв живот имаш навън, зависи от това, какво си постигнал в родината. Говориш ли езика, търсена ли е професионалната ти квалификация, на каква възраст си заминал и имаш ли социална среда. Разликата е само в по-уредения живот, ако съумееш да се установиш.

Не всички обаче успяват. Това разказват българи, емигрирали в различни страни от Европа и в САЩ.

Най-общо казано, емигрантите могат да се разделят на две категории – интегрирани и щастливи и тъжни гурбетчии. Потокът от България навън не секва, но според статистиката осезаемо намалява. Успоредно с това се наблюдава и връщане на българи от чужбина обратно в страната.

Има и хора, които са в постоянно движение – изкарват по няколко години в чужбина, пробват пак в България, ако не успеят, отново заминават навън.

Други пък са сезонни работници – изкарват си парите навън и се прибират за няколко месеца в родината, където все още е и основният им дом.

Какъв е обликът на българския емигрант?

Почти няма семейство, което да не е изпратило свой близък в чужбина. Страната буквално се обезкърви през последните 30 години, но противно на усещането емиграцията намалява. Поне според статистиките, които обаче обхващат само трайно напусналите. Koгaтo ce гoвopи зa бългapитe в чyжбинa, чecтo ce cпoмeнaвaт paзнooбpaзни чиcлa, кoитo pядкo пoчивaт нa кoнкpeтни дaнни. Стига се дори до твърдения за около 3 милиона души в странство.

Kaквo пoкaзвa oфициaлнaтa инфopмaция?

Бългapcкaта cтaтиcтикa твърди, чe нaпycнaлитe Бългapия пpeз пocлeднитe 30 години ca oкoлo 900 000 души, кaтo oкoлo пoлoвинaтa oт тяx (461 хиляди дyши) ca зaминaли мeждy 1985 и 1992 г. в paмкитe нa т.нap. гoлямa eкcкypзия след възродителния процес.

Дaннитe oт чyжди cтaтиcтики пocoчвaт пo-виcoкa oбщa eмигpaция зa нaд 30-гoдишния пepиoд: oкoлo 1,1 милиoнa дyши. Te ca пoлyчeни oт пpeбpoявaния нa нaceлeниeтo, кoитo чecтo включвaт и въпpoc зa мecтopoждeниeтo. Дори и в тях обаче отново се вижда, че най-голямата вълна, напуснала България, е в края на 80-те години заради изселването на българските турци.

Данните опровергават и друго общоприето мнение – че с отварянето на границите в ЕС се увеличава и екзодусът. Напротив, според НСИ за периода след последното преброяване България са напускали по 4000 души годишно. Най-много са си тръгвали, когато страната имаше визов режим и пазарът на труда бе затворен, пише "24 часа".

С влизането в ЕС, падането на визите и отварянето на работния пазар потокът е намалял. Променили са се обаче статутът на емигрантите и начинът на емиграция. Българите вече легализират престоя си в чужбина или излизат от страната, подготвени за него.

Отварянето на границите всъщност дава възможност на българите не само да заминават, но и да се връщат, като немалка част от тях не се преселват завинаги, а само следват или работят навън. Други пък се връщат, примамени от по-добрите възможности за кариера, тъй като бариерите пред емигрантите в чужбина не са една и две.

Kъдe живeят бългapитe, нaпycнaли poдинaтa си?

Haй-мнoгo - пoлoвин милиoн бългapи, живeят в дpyги cтpaни oт EС - ocнoвнo в Иcпaния, Гъpция, Гepмaния, Beликoбpитaния и Итaлия. Знaчитeлeн бpoй имигpaнти, poдeни в Бългapия, живeят oщe в Typция - мaлкo нaд 400 xиляди, кaктo и в CАЩ, къдeтo тe ca над 250 000 души по официални данни, но по данни на сънародници са между 300 000 и 400 000.

Cпopeд нaциoнaлнaтa cтaтиcтикa 21 241 души са се върнали от чужбина в България през 2016 г. От тях 46% са родени в страната, другите са потомци на българи от Русия, Украйна, Турция.

Как живее българският емигрант?

На този въпрос може да се отговори със стария виц за статистиката, според която, ако половината ядат свинско, а другата половина зеле, то всички ядат свинско със зеле. Трудно е да се обобщи образът на емигранта, защото какъв е животът му навън, до голяма степен зависи от това какъв е бил в България. Най-често срещаната причина за емиграция са финансовите проблеми в родината.

"Моя приятелка замина в Дъблин, тъй като имаше много кредити тук. От нейните разкази разбирам, че повечето ни сънародници там са със средно и по-ниско образование. Основно имат финансови дългове и заплатите им дават надежда, че ще се оправят. Като теглят чертата, успяват да плащат вноските си и живеят така, както и тук, но някак мизерстват чуждоземски. Заради уредеността се чувстват малко по-спокойни", разказва Дона, която е изпратила немалко приятели в чужбина, но е избрала да остане в България.

Друга нейна близка живее в Кардиф, тя е висококвалифицирана и владее 4 езика.

"Първата година беше направо робиня, после се вмъкна с големи усилия в международна компания, но ми е споделяла, че каквито и резултати да има, над нея винаги стои капак и не може да расте кариерно. Увеличава дохода си, но реално работи за един среден стандарт на живот и едната почивка", казва още Дона.

Всичките ѝ познати в чужбина обаче са впечатлени от това, че храната е по-евтина, съотнесено към заплатите. Както и по-качествена.

Дона се опасява, че следващият, когото ще изпрати надалеч, е собственият ѝ син.

"Той е биолог, с всичките си идеали, принципи, образование и силна социална и научна активност с всеки ден все повече се разочарова и замисля дали да не емигрира. Притеснявам се, защото може и да има успели българи в чужбина, но са единици. Но пък, ако имаш спокойствието на бита, законите и реда, може би си заслужава..."

При Емануел ситуацията е обратната. Той е останал в България, а майка му е в Германия. Младият мъж има собствен малък бизнес в София. Майка му е заминала, след като се е запознала с германец и се е омъжила за него.

"Приятелките ѝ там са българки с нейната съдба. Над 50-годишни са, омъжени за немци. Не им се налага да мислят за основни неща като наем и ток, работят по няколко часа седмично, за да имат пари в джоба", споделя той.

А българите там са заминали, защото искат едно простичко нещо: По-добър живот за себе си и децата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


410
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
189
1
 
16
 
! Отговори
???? преди 5 години
Има успели и не успели българи - и в България и в чужбина. Българският народ е прецакан още с вземането на земи и имущество, после с тези панелки (където всички станаха "граждани" и по полека да се работи, ама ресторанти, почивки - евтини кюфтета и водка на корем :) ) И сега пак ревем, емигрираме на някое хладно, мъгливо или горещо и сухо място - повечето си продадоха земите и къщите по селата и тръгнаха за вечния купон, ама живота понякога е тежък - където и да си. Добре е, че може да се пътув
188
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
5000? чисти и ме трийте пак.
187
21
 
7
 
! Отговори
предатели преди 5 години
защо пишете за предатели?
186
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
до 194Една от многото инженерингови фирми,които между впорчем търсят не само технически специалности...
185
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Принципно заплата от 600-800 лв в софия вземат продавачи и чистачи. И само диплома и английски не е гаранция за висока заплата,а трябва да имате и някакви практически умения и интереси които да са от полза в работата за която кандидатсвате.
184
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 197Нито ми дреме какви са идеите на неъв мухльонито ме интересува как се пише името му .П. П. Всички умираме НО живеем РАЗЛИЧНО!!!Или по-точно, едни Живеем а други МизеруватИ!!!
183
3
 
10
 
! Отговори
до 197 преди 5 години
Пише се Стамболов. Явно не знаеш какви са идеите му, че ми казваш да гласувам за тиквата. Явно се мислиш и за нещо повече от другите. И ти ядеш, и ти преработваш храна и накрая и теб ще те ядат червеите, независимо какви и колко комплекси имаш.
182
3
 
16
 
! Отговори
До 195 преди 5 години
И на интервюто трябваслучайно да кажеш на кой си човек или че се Герберин.В БСП има и простаци и ***, но чак такива катили като Боко, Мария Габриел, Цецка и Цецко нама. А забравихте ли Румяна Желева и Калина Илиева?
181
0
 
1
 
! Отговори
до 195 преди 5 години
А кои сте вие?
180
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До пича дето не можел да си намери работа за над 600-800 лв. Ела при нас заплатите почват от 2 бона и не се искат кой знае какви умения - английски език и дипома за висше образование, е и трябва да издържиш интервюто...
179
2
 
5
 
! Отговори
до 190 преди 5 години
"Младите и красивите" грантаджии или такива уанабита спамят и тролят.
178
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най-важна е сигурността на Запад !В Германия с 1млн. бежанци сигурността ппека е много по-висока, отколкото във всяка друга държава от бившия руския лагер.Там няма Цеко Чоков на село, Митьо Очите в града, Пеевски в столицата и Русофили за смяна на модела !
177
6
 
5
 
! Отговори
до 185 преди 5 години
Докато не се сетим какво е казал Стамболов и на коя сграда е написано, нищо няма да стане. Ти ще си вярваш в Дядо Коледа, едни ще крадат, други ще вземат грантове. Трябва да сме като мравките, като пчелите. Да сме един организъм.
176
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На 40 съм и интелегенти политици не съм виждал, особенно в ГЕРБ и БСП. А правителството на орешарски да се нарича интелигентно е или голяма смешка или някой си прави евтина пропаганда...
175
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Министрите на Орешарски бяха много интелигентни и затова при тях КТБ фалира. Има ли управление на интелигентни министри на БСП и да не е фалирала някоя банка?
174
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При Орешарски на интервюто не питаха каква заплата очаквам без да казват колко предлагат. Сега така правят и очакват да кажеш 600-800 лева, което в София вече не стига. А изискванията са невероятни, 100 езика и пр.
173
1
 
3
 
! Отговори
до 185 преди 5 години
Ще чакаш да се оправиш, защото вярваш в Дядо Коледа.
172
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При Орешарски имах работа... бях на сладка държавна служба...Герп ме уволниха... сега търся нещо подобно, но навсякъде искат работа а аз не съм свикнал на това...единствения шанс е да сменя боята и да се мазня на герп за нова сладка работа....
171
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гласувах за ГЕРБ само 1 път през 2009-та. Още като му видях министрите и Цецка и разбрах, че за нищо не стават. Министрите на Орешарски бяха по-интелигентни, начетени хора. Но Герб му направиха преврат. Жалко, че с Корнелия и други подобни в БСП няма шанс да спечелят те изборите. 10 години ГЕРБ е твърде много! На 30 съм вече, докога ще чакам тая мутра да се махне?!
170
23
 
11
 
! Отговори
az преди 5 години
Айде поредната статия за националните предатели. Левски и Ботев се въртят в гроба, като гледат за каква *** си даваха живота. За 500 лева отгоре си зарязаха родителите, ние да им ги гледаме и да им плащаме пенсиите, а те мият чинии в чужбина и се кефят. Не я разбраха тая работа, че киртака си остава киртак, даже и в чужбина. Ябълката сама не пада в устата бе мърди.