20% от хората вярват, че авторитарните държави са по-ефективни

Младите все по-недоволни от демокрацията
16 сеп 2023 09:53, Александър Попов
106
20% от хората вярват, че авторитарните държави са по-ефективни
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Вярват ли хората все още в демокрацията? Това е въпросът, зададен в неотдавнашно проучване на фондация "Отворено общество", в което за втора поредна година са анкетирани над 36 000 души в 30 държави по света, за да се чуят техните мнения и чувства относно правата на човека, демокрацията и други важни въпроси.

"Барометър на Отворено общество: Ефективна ли е демокрацията?", едно от най-мащабните глобални проучвания, провеждани някога, е проведено между май и юли 2023 г., а резултатите, публикувани в навечерието на Международния ден на демокрацията, са меко казано изненадващи.

Концепцията за демокрация все още е широко популярна във всички региони на света: 86% от анкетираните заявяват, че биха предпочели да живеят в демократична държава, а 62% смятат, че демокрацията е най-добрата възможна форма на управление. В Италия резултатите са съответно 91% и 69%.

Само 20% от хората са заявили, че авторитарните държави са по-способни да задоволяват нуждите на гражданите и са по-ефективни при решаването на важни проблеми у дома и на международната арена.

Изненадващото обаче е, че макар доверието в демокрацията да е все още високо навсякъде, възрастовата група, която е най-скептична по отношение на нейната ефективност, е най-младата - тази на възраст между 18 и 35 години.

Ако разгледаме данните, разбити по възрастови групи, процентът на гражданите, които смятат, че демокрацията е най-добрата възможна форма на управление, спада до 55% сред най-младите, докато сред хората на възраст от 35 до 55 години той е 61,4%, а сред тези над 56 години - 69%.

Нещо повече, 42% от хората на възраст 18-35 години са заявили, че военният режим е добър начин за управление на една държава, докато 35% подкрепят "силен" лидер, който се отказва от избори и парламент. В Италия тези проценти са съответно 24 и 32%.

"Наистина е обезпокоително, че най-ниската подкрепа е в най-младата група, тази на 18-35-годишните, защото днес имаме най-многобройното поколение млади хора. Половината свят е под 30 години", казва Натали Самарасингхе, глобален директор по застъпничество във фондация "Отворено общество".

Но, казва тя, контекстът е важен. "Това е комбинация от фактори. Изправени сме пред поколение, което е преживяло поредица от сътресения: икономически кризи, COVID-19, изменение на климата, и е доказано, че авторитарните държави не са се справили добре с тези кризи, за разлика от демокрациите. Когато израснеш в епоха на нестабилност и криза, нямаш голямо доверие в политиците. Затова мисля, че това се превръща в скептицизъм към системата като цяло."

Следователно това недоволство от демокрацията се дължи на общото и постоянно несъответствие между това, което гражданите изискват, и това, което политическата класа действително предоставя. Средно около една трета от анкетираните не вярват, че политиците ще работят в техен интерес и ще решават въпросите, които ги вълнуват. На първо място това са бедността, неравенството и правата на човека, изменението на климата и корупцията.

Джанфранко Паскино, почетен професор по политически науки, е съгласен със Самарасингхе не само по отношение на социално-икономическите трудности, които са белязали последните поколения, но и по отношение на отговорността на политическата класа. "Партиите са се превърнали в неадекватни структури. Те учат на демокрация, практикуват я и показват как да се практикува. В началото на 40-те години на ХХ век един голям американски политолог написа книга, в която казва, че партиите се раждат с демокрацията, а демокрацията се ражда с партиите. Следователно демокрацията умира, ако партиите умрат, и вместо това процъфтява, ако партиите се възстановят. Но аз не виждам това усилие от страна на политиците", обяснява Паскино.

Все пак професорът приписва част от отговорността за недоволството на младите хора от демократичната система и на по-възрастните поколения, които постепенно стават по-продемократични. Сред интервюираните на възраст над 56 години най-авторитарните режими не са особено популярни: само 20% са отворени към военен режим, а 26% - към силен лидер.

Значителна разлика с по-младите хора, но според Паскино тя е лесно обяснима: "Просто много от тях са изживели част от живота си в условията на авторитарен режим и знаят, че никога не биха искали да се върнат. За сметка на това те са имали положителен или поне по-добър опит с демокрацията от младите хора. Но би било по-добре, ако те бяха предали тази информация, чувства и емоции на децата си. Може би не са го направили достатъчно добре."

И така, какво ни казват тези данни за здравето и бъдещето на демокрацията? Съществува ли наистина риск демократичната система постепенно да изчезне? Нито един от експертите не вижда това като дори далечна перспектива.

"Демокрациите продължават да се появяват, а утвърдените такива никога не са падали. Всъщност е погрешно да се твърди, че има криза на демокрацията, има проблеми във функционирането на някои демокрации, например Унгария, Полша, но демокрацията не е в криза", казва професор Паскино.

Самарасингхе отива още по-надълбоко: "Тенденцията винаги е била и ще бъде към повече свобода. И мисля, че това проучване също показва, че има такова желание. Само че сега хората виждат разминаване между това желание и живота си. Но не мисля, че решението им е "Добре, ще се обърнем към авторитарна система". Това може да е краткосрочно решение, но не и дългосрочно. Ценностите, които са лично скъпи на хората, включително правата на човека, са толкова дълбоко вкоренени дори в страните, които в момента имат по-авторитарни правителства, че няма как да изчезнат."

Загрижеността е по-скоро друга: какво може да се случи през този период на разминаване. "Мисля, че политическите лидери, национални и международни, трябва да имат предвид какви са последиците от бездействието. Не става въпрос само за това да кажем: "Добре, не искаме да се откажем от производството на въглища сега, защото имаме тази индустрия в лобито и може да загубим следващите избори". Тук на карта е заложена цялата система“./БГНЕС/Микела Морса, „Евронюз“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
74
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
От 34 години в България има диктатура на мафията и не е важно коя точно пария е навлязъл, важното е, че тя винаги осъществява диктатурата на мафията. Всъщност в съвременния свят, демокрацията е диктатура на парите, т.е. диктатура на богатите, се България богати са мафиотите.
73
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Нормално е младите да не знаят за какво зло става дума когато говорим за комунистическите и авторитарни режими. От 30 години се живее добре - щъкаш по цял свят имаш всяка прищявка. Съвсем друго ще запеят ако ги затвориш в държавата, а за тъпоотииите които пишеш те пъхнат в мазето на полицията и те бият.... А тези форуми и коментари ще бъдат забранени.
72
0
 
7
 
! Отговори
BatSot456 преди 7 месеца
Не знам ,дали са по ефективни.Знам(разбрах) ,за да си свободен,трябва да си икономически свободен.
71
1
 
6
 
! Отговори
наблюдател преди 7 месеца
Бъдете доволни от това което имате,а не недоволни от това което нямате.
70
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Столетия грабеж и хоп ние сме демократи. Като видят зора стават автокрации.
69
1
 
5
 
! Отговори
Пффф преди 7 месеца
Дори се учудвам, че е толкова нисък процента. Мислех си, че са някъде 80. Някои хора са неспособни да се справят в живота и винаги разчитат на друг. На тях им харесва и диктатурата. Така не поемат през целия си живот никаква отговорност. Държавата ще ми даде работа, държавата ще ми осигури храна, държавата ще ми гледа децата, държавата ще ме погребе.
68
5
 
1
 
! Отговори
ДО 69 преди 7 месеца
Няма такова съчетание на думи , както си го написал - Мафия , Демокрация и Колония . Дървен Камък Течен , Няма .
67
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
В България освен, че демокрацията ни е мафиотска, тя е и колониална демокрация, както се полага на една колония на САЩ, каквато е България след 1989 година.
66
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Хората, особено по-младите, не са разбрали разликата между демокрация и силно правителство. В тоталитарните държави по-лесно се налагат непопулярни решения, които обаче често са необходими, за да се реши определен проблем в дългосрочена план. Вместо това съвременните "демократични" правителства отлагат решаването на сериозните проблеми за сметка на краткосрочни мерки, които ще им позволят нов мандат. Ние сме типичен пример с едната година служебни правителства - всеки се бореше за нови избори.
65
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Преди 1989 имахме социалистическа демокрацията, сега имаме капиталистическа демокрация.
64
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
А освен "на запад" , знаеш ли за хора, които отиват да работят "на изток", например в Катар или Саудитска Арабия? Сигурно и те заради демокрацията в тия държави отиват, не заради парите?
63
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Демокрация ли е управлението на мафията в България след 1989 година?
62
0
 
10
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 7 месеца
Демокрация е добър начин на устройство на една Държава .Но за съжаление ние не живеем в Демокрация , живеем в Империализъм смесен с Капитализъм - тоест - една шепа хора ограбват Масите .
61
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Водата в София може да поскъпне с 22%. Русия притежава 40% от световните запаси на прясна вода. Повече запаси от прясна вода има само в Бразилия. Русия разполага с изобилие от всякакви ресурси и продоволствия.
60
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ей, за разлика от преди сега в лошата демокрация всеки може да ходи където си иска. Кеф му Блатная, кеф му при прасчо, кеф му в Еритрея. Има към 2 милиона българи не им хареса тук и отидоха да работят но пак на запад, ама не виждам копейките да правят дори опити да ходят нито в Мордор, нито в КНДР. Предпочитат да седят на диваните в ЕС и НАТО в лошите демокрации и да плювкат по тях. Имат право, преди нямаше.
59
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Прави впечатление, че хората на запад вече живеят няколко, да не кажа 10 пъти по добре, вече в интернет изчезнаха рекламите на тениски по 10-20 евро, сега в интернет изкачат само теклами за обувки по 400 евро, тениски по 120 евро, ризи по 180 евро, народът на запад забогатява, къпува чорапи по 60 евро.
58
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Автомобилни заводи в Чехия спират работа заради проблеми с доставчици. Автомобилното производство ще бъде спряно частично през идната седмица в завода на "Фолксваген" (Skoda) в Чехия, а този на японската марка "Тойота" (Toyota) изцяло ще преустанови работа заради проблеми с доставчиците. Това обявиха двете компании, цитирани от Франс прес.
57
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Русия проведе успешни тестове на термоядрената установка "Токамак", което приближава страната към създаването на нов източник на енергия.
56
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
А какво става със зелената сделка, икономиката на ЕС мина ли на зелени енергии от вятърни перки и слънчеви панели?
55
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Руският бюджет се върна към профицит през август, който възлиза на 450 милиарда долара. Забележимото увеличение на данъчните приходи от други сектори помогна значително, което компенсира спада в петролната индустрия. Приходите извън петрола и газта са се увеличили през първите осем месеца на годината с 24,2% - до 12,155 трилиона рубли. А през последния месец те се повишиха до рекордните 57,5% на годишна база и достигнаха 1,82 трилиона рубли.