20% от хората вярват, че авторитарните държави са по-ефективни

Младите все по-недоволни от демокрацията
16 сеп 2023 09:53, Александър Попов
106
20% от хората вярват, че авторитарните държави са по-ефективни
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Вярват ли хората все още в демокрацията? Това е въпросът, зададен в неотдавнашно проучване на фондация "Отворено общество", в което за втора поредна година са анкетирани над 36 000 души в 30 държави по света, за да се чуят техните мнения и чувства относно правата на човека, демокрацията и други важни въпроси.

"Барометър на Отворено общество: Ефективна ли е демокрацията?", едно от най-мащабните глобални проучвания, провеждани някога, е проведено между май и юли 2023 г., а резултатите, публикувани в навечерието на Международния ден на демокрацията, са меко казано изненадващи.

Концепцията за демокрация все още е широко популярна във всички региони на света: 86% от анкетираните заявяват, че биха предпочели да живеят в демократична държава, а 62% смятат, че демокрацията е най-добрата възможна форма на управление. В Италия резултатите са съответно 91% и 69%.

Само 20% от хората са заявили, че авторитарните държави са по-способни да задоволяват нуждите на гражданите и са по-ефективни при решаването на важни проблеми у дома и на международната арена.

Изненадващото обаче е, че макар доверието в демокрацията да е все още високо навсякъде, възрастовата група, която е най-скептична по отношение на нейната ефективност, е най-младата - тази на възраст между 18 и 35 години.

Ако разгледаме данните, разбити по възрастови групи, процентът на гражданите, които смятат, че демокрацията е най-добрата възможна форма на управление, спада до 55% сред най-младите, докато сред хората на възраст от 35 до 55 години той е 61,4%, а сред тези над 56 години - 69%.

Нещо повече, 42% от хората на възраст 18-35 години са заявили, че военният режим е добър начин за управление на една държава, докато 35% подкрепят "силен" лидер, който се отказва от избори и парламент. В Италия тези проценти са съответно 24 и 32%.

"Наистина е обезпокоително, че най-ниската подкрепа е в най-младата група, тази на 18-35-годишните, защото днес имаме най-многобройното поколение млади хора. Половината свят е под 30 години", казва Натали Самарасингхе, глобален директор по застъпничество във фондация "Отворено общество".

Но, казва тя, контекстът е важен. "Това е комбинация от фактори. Изправени сме пред поколение, което е преживяло поредица от сътресения: икономически кризи, COVID-19, изменение на климата, и е доказано, че авторитарните държави не са се справили добре с тези кризи, за разлика от демокрациите. Когато израснеш в епоха на нестабилност и криза, нямаш голямо доверие в политиците. Затова мисля, че това се превръща в скептицизъм към системата като цяло."

Следователно това недоволство от демокрацията се дължи на общото и постоянно несъответствие между това, което гражданите изискват, и това, което политическата класа действително предоставя. Средно около една трета от анкетираните не вярват, че политиците ще работят в техен интерес и ще решават въпросите, които ги вълнуват. На първо място това са бедността, неравенството и правата на човека, изменението на климата и корупцията.

Джанфранко Паскино, почетен професор по политически науки, е съгласен със Самарасингхе не само по отношение на социално-икономическите трудности, които са белязали последните поколения, но и по отношение на отговорността на политическата класа. "Партиите са се превърнали в неадекватни структури. Те учат на демокрация, практикуват я и показват как да се практикува. В началото на 40-те години на ХХ век един голям американски политолог написа книга, в която казва, че партиите се раждат с демокрацията, а демокрацията се ражда с партиите. Следователно демокрацията умира, ако партиите умрат, и вместо това процъфтява, ако партиите се възстановят. Но аз не виждам това усилие от страна на политиците", обяснява Паскино.

Все пак професорът приписва част от отговорността за недоволството на младите хора от демократичната система и на по-възрастните поколения, които постепенно стават по-продемократични. Сред интервюираните на възраст над 56 години най-авторитарните режими не са особено популярни: само 20% са отворени към военен режим, а 26% - към силен лидер.

Значителна разлика с по-младите хора, но според Паскино тя е лесно обяснима: "Просто много от тях са изживели част от живота си в условията на авторитарен режим и знаят, че никога не биха искали да се върнат. За сметка на това те са имали положителен или поне по-добър опит с демокрацията от младите хора. Но би било по-добре, ако те бяха предали тази информация, чувства и емоции на децата си. Може би не са го направили достатъчно добре."

И така, какво ни казват тези данни за здравето и бъдещето на демокрацията? Съществува ли наистина риск демократичната система постепенно да изчезне? Нито един от експертите не вижда това като дори далечна перспектива.

"Демокрациите продължават да се появяват, а утвърдените такива никога не са падали. Всъщност е погрешно да се твърди, че има криза на демокрацията, има проблеми във функционирането на някои демокрации, например Унгария, Полша, но демокрацията не е в криза", казва професор Паскино.

Самарасингхе отива още по-надълбоко: "Тенденцията винаги е била и ще бъде към повече свобода. И мисля, че това проучване също показва, че има такова желание. Само че сега хората виждат разминаване между това желание и живота си. Но не мисля, че решението им е "Добре, ще се обърнем към авторитарна система". Това може да е краткосрочно решение, но не и дългосрочно. Ценностите, които са лично скъпи на хората, включително правата на човека, са толкова дълбоко вкоренени дори в страните, които в момента имат по-авторитарни правителства, че няма как да изчезнат."

Загрижеността е по-скоро друга: какво може да се случи през този период на разминаване. "Мисля, че политическите лидери, национални и международни, трябва да имат предвид какви са последиците от бездействието. Не става въпрос само за това да кажем: "Добре, не искаме да се откажем от производството на въглища сега, защото имаме тази индустрия в лобито и може да загубим следващите избори". Тук на карта е заложена цялата система“./БГНЕС/Микела Морса, „Евронюз“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Адаптирането на руската икономика към външните ограничения изигра роля - този процес върви по-бързо от очакваното. Деловата активност в страната се възстановява по-интензивно, а вътрешното търсене нараства. Реалната динамика отбеляза ръст, особено в сектори като производство, строителство, търговия на едро и дребно.
53
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
При авторитарните управления "диктаторът" е принудед много повече да се съобразява с волята на народа отколкото при извращението наречено демокрация.
52
4
 
3
 
! Отговори
Потапенков преди 7 месеца
Не виждам опашка по границите на земния рай северна корея, а сега и расиюшка която върви по нейния път. Виж за гнилия запад всеки се натиска. че иска да взема долари и евраци. Питайте некой мънгоджери де е далаверата , един няма да ви каже че е в расиюшка, а мънгоджеритата са най-верния лакмус - те действат инстинктивно, а не с предразсъдъци.
51
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Какво е демокрация! Демокрация - това не е уродството което от "цивилизоаваният" запад се опитват да ни представят. Демокрацията е нещо много по дълбоко и много по сериозно и няма нищо общо със европейските и западните ценности.
50
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
За да навредят амрериканците, първо трябва да им се наrъзиш, както им се rъзят българите. България не е Югославия, САЩ дори и няма да помислят за такъв сценарий, защото Русия има пряк достъп от Крим, а скоро ще има и от Одеса и от Измаил. За това американците просто се възползват от rъзенето на българите.
49
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ха ха отровното общество на сатанисткото изчадие Сорос ще ми обяснява какво било (демокрация)Сороската краварска демоНОкрация спира руски телевизии,не дава по медийте другата гледна точка ,освен тази дето е одобрена от посолствоТО ,прави избори с фалшифицирани резултати тип ала -бала и за капак забранява най важното условие за демокрация ,а именно допитването до народа чрез референдум.Така ,че вземете си тая жидо-краварска и джендърясала западняшка (демокрация) и си я заврете в ****.
48
0
 
6
 
! Отговори
А бе преди 7 месеца
До къде я докарахте след 34 години демокрация? Или комунистите ви пречат?
47
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
При Тодоро Живков нямахме тоалетна хартия и банани и не можехме да бягаме на запад.
46
6
 
2
 
! Отговори
Пацанов преди 7 месеца
Като питам някой с какво са му навредили американците - започва да мънка и не можа да каже с какво. Всичките екстри на живота идват от америка друзя, от расиюшка идват само суровини, разбира се и без тях не може, но още куп държави предлагат суровини. Като заведете баба си на предлед и обяснете че свръх модерния апарат с който доктора определя кой чарк не и е наред в рамките на 10 минути е сделан в америка или по американска техология.
45
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Демокрацията е добра само когато е полята обилно с реки от кръв и разполага с 300 години колониално минало в което са избити милиони и са ограбени богатсвата на целия свят.
44
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Управляват ви вас извънземните. И кой от американското посолство дойде да ти каже днес или утре какво да правиш, къде да работиш? Щото навремето казваха къде да идеш да работиш и колко да ти е заплатата, няма искам -не искам. Ама нали трябва все някой друг да ви е виновен на вас копейките? Имате късмет, че живеете в демокрация, иначе за такива приказки против управляващите да сте отдавна в затвора, както правеше бай Тошко
43
2
 
1
 
! Отговори
Килотов преди 7 месеца
Свят широк , хора разни - за едни кофата с гумна е най-отвратителното нещо, а за друг е манна небесна.
42
4
 
9
 
! Отговори
Извинeтe, чe nитaм! преди 7 месеца
Днec ни ynpaвлявa aмepиkaнckoтo nocoлcтвo. Toвa geмokpaция ли e? И ako e, koй ro e избpaл, нa koи избopи, c koлko и чии rлacoвe?
41
3
 
10
 
! Отговори
лекар ихтиманец преди 7 месеца
Ако преди 30 години, някой ми беше казал, че демокрацията е по-лоша от социализма, нямаше да му повярвам!
40
2
 
8
 
! Отговори
До до 38 преди 7 месеца
C тakивa cъюзници вparoвe нe ни тpябвaт, нитo nъk ca ни oбщи цeннocтитe! Ako изoбщo тoвa geтo ни ce нaтpanвa мoжe ga ce нapeчe цeннocт...
39
6
 
0
 
! Отговори
до 38 преди 7 месеца
Зависи дали посолството е на държава съюзник, с която споделяте общи ценности, или е на държава, обявила родината ти за враг.
38
1
 
11
 
! Отговори
He тpий, Гaля cъм! преди 7 месеца
Извинете за неудобния въпрос! A koraтo gъpжaвaтa ce ynpaвлявa.. ...oncc napgoн cъrлacyвa oт egнo nocoлcтвoтo, тя aвтopитapнa ли e? He зa gpyro, aми nokaзвa извънpegнo roлямa "eфekтивнocт"...
37
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Анонимен 35. Те не всички са кат тебе.
36
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Анонимен 32. Стани наш президент бе направи така както разправяш че трябвало да бъде вместо да халюцинираш или ние сме си добре ?
35
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ако някой тръгне да ми разправя, че предпочита да е гражданин на демократична държава, вместо Римски император с абсолютна власт, то този човек за мен е лъжец, подлец и мерзавец и очаквам да ми забие нож в гърба при първа възможност.