Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?

Те дължат на държавата общо $1,5 трилиона
Обновена: 15 яну 2019 07:17 | 14 яну 2019 21:30, Елка Василева
256
Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?
Снимка: архив, Reuters

Днес американските студенти са така задлъжнели, както никога досега. Студентските кредити в САЩ са втората по размер планина от дългове след ипотечните кредити. Според някои това може да предизвика нова финансова криза, пише Дойче веле.

Преди три години американката Тони Винсент завършва специалността "Публично здраве". За да може да следва, тя тегли шестцифрен кредит. Придобиването на бакалавърска степен в държавен американски университет ѝ е струвало 15 000 долара, а на магистърска степен в реномирания университет "Джордж Вашингтон" - 85 000 долара.

Днес Винсент е на 32 години, работи като програмен мениджър в неправителствена организация и координира здравни проекти. Със заплатата, която получава, не може бързо да покрие кредитите. След три години работа дълговете ѝ възлизат на 80 000 долара.

Средно по 25 000 долара дългове

Тони Винсент е само една от 44-те милиона млади американци, получавали студентски кредити. Общата сума на задлъжняването им към държавата е 1,5 трилиона долара. Толкова, колкото никога досега. По-голямо е само задлъжняването на американците по ипотечните кредити.

Още по темата

Днес в САЩ студентските кредити съставляват 7% от държавните дългове. Към тях се прибавят и частни студентски кредити в размер на над 64 милиарда долара, отпуснати например от банки. Според изследване на Федералния резерв от юни 2018 години 42% от американските студенти са теглили кредит за следването си. Средното задлъжняване е между 20 000 и 25 000 долара.

Реално обаче задлъжняването на студента е дори по-високо. Онези, които са започнали следването си през 2016, дължат на държавата средно по над 37 000 долара. Джон Фънсмит, който е директор на университетския съюз American Council on Education изтъква, че броят на студентите е нараснал, а това означава, че се теглят и повече студентски кредити. А с това нараства и задлъжняването.

Действително през есента на 2018 година в американските университети са се записали близо 20 милиона студенти. Днес високата квалификация е по-важна от когато и да било. Според изследване на университета в Джорджтаун от 2013 година до 2020 за 65% от всички работни места в САЩ ще се изисква бакалавърска степен. Тони Винсент е наясно с това. "Следването е моята инвестиция в бъдещето", казва тя.

Само че този вид инвестиция изисква все повече разноски. Защото следването става по-скъпо. От 1988 насам разходите за следване са нараснали четворно - в зависимост от висшето учебно заведение и продължителността на следването.

Четиригодишно обучение в държавен университет излиза междувременно 20 000 долара, а в частен университет - 50 000 долара. Същевременно вноските за покриване на студентски кредит възлизат средно на 351 долара месечно. Константин Янелис, който преподава финанси в университета в Ню Йорк посочва, че много студенти имат проблеми с покриването на кредитите си. От общо 44 милиона задлъжнели над 10% изобщо не успяват да изплатят дълговете си.

Иде ли нова криза?

Кредитор в 90% от случаите е държавата. Плащанията на студенти, които не могат да покрият вноските си, натоварват данъкоплатците. Тенденцията е тревожна: в бъдеще все повече студенти няма да са в състояние да покриват вноските по задлъжняването си. До 2023 година броят на тези длъжници може да нарасне от 10% на 40%, както сочат данни на "Brookings Institut".

От години медиите обръщат внимание, че това развитие напомня за ситуацията преди краха на инвестиционната банка "Лемън брадърс" и последвалата през 2008 финансова криза. Телевизия CNBC говори в тази връзка за голям балон, който скоро може да се спука. А Fox News и други медии пишат за криза, наподобяваща тази с ипотечните кредити преди години.

В дългосрочен план огромното задлъжняване на американските студенти може да се отрази негативно на икономиката. Защото силно задлъжнелите млади хора са и по-слаби потребители: те ще купуват по-малко автомобили, по-малко имоти, по-малко стоки. Шефът на Федералния резерв Джером Пауъл изтъкна преди време, че растящото задлъжняване по студентските кредити представлява макроикономически риск. "То може да доведе и до забавяне на икономическия растеж", смята Пауъл.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нормална ситуация. Университетите в САЩ станаха не центрове за наука а прахосмукачка за пари. Там излязоха доста книги за това. Всяка година се измислят все по-нонви специалности, нямащи нищо общо с живота само и само да наберат студенти. Последната специалност е "руско хибридно влияние". С изключение на 2-3 университета в САЩ цената на образованието няма нищо общо с подготовката на студентите.
56
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе да не са закрили 4 ти километър или охраната ги е изпуснала всичките пациенти по долу
55
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 101: Интересното е, че и обещанието да изработиш "тези 50 долара" е стока за банковата система. С такава стока се правят т.н. вторични финансови инструменти, с тях - третични, и накрая, когато се окаже, че никой не се кани да изработва "тези 50 долара" и картонената кула на новия "Лемън Брадърс" се срутва.
54
1
 
6
 
! Отговори
До 103 преди 5 години
Научи се да пишеш.Й в мн число няма
53
5
 
9
 
! Отговори
м даа преди 5 години
От статията се подразбира че в САЩ е толкова зле че хората не могат да платят 350$ / месечно и за това да си стоим в Бг и да се радваме на безметежния живот пълен с пари и охолство.
52
3
 
11
 
! Отговори
Бай Иван преди 5 години
Колко пъти ще плащаме заради алчността на американските банки ;) ???
51
11
 
8
 
! Отговори
Mr. Robot преди 5 години
Еврейна като ти даде кредит 500 долара при фиксирана лихва примерно 10% ти трябва да му върнеш 550.Да ама през това време ако долара се обезцени примерно със 80% твоя дълг 550 вече струва само 110! Останалите 440 са ти чиста печалба. Достатъчно е просто да обърнеш кредита във злато преди да удари хиперинфлацията.Навремето някой умни българи така направиха милиони като взеха левови кредити и ги обърнаха в долари 1995г. После банките фалираха а долара стана 3000лв...Така се правят пари!
50
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи, все пак някой трябва да плати капиталистическото щастие и милионите зелени хартийки, които се разменят.
49
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази статия затвъждава представа, че с марка Дойче веле е една инфантилна либарастка глупост! Авторката така и може да обясни къде са приликите между ипотечната криза преди деситилетие и студентските кредити - хем инвестират в по-добро образование, за да заемат добре платени работни места, хем нямало да имат пари да си обслужват кредитите, дойче веле логика за полирани кратуни.
48
3
 
8
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Икономиката може и да забуксува, но печатницата на долари - никога.
47
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До "ох, промит мозък": Доста просто обяснение си измислил: "Само Господ знае, зашо е така". Но сигурно има и други обяснения. Показателен беше случаят с един финансов гуру, който купил голям пакет акции на Лемън Брадърс тъкмо преди да обявят фалит. Дали и той се е допитал до някой отгоре, преди да го направи?
46
1
 
3
 
! Отговори
КРЕДИ преди 5 години
Аз знам 1 - вземам печка за 500 лв. на изплащане за 1 година и давам накрая 550. Значи съм дал 50 кинта за да ползвам същата печка 12 месеца преди да мога да си я позволя да я купя директно, а риска е изцяло за банката. Бива, навит съм. Щот след 1 година може и да не съм тук.
45
1
 
3
 
! Отговори
До 86 преди 5 години
Тва от де го преписа? Грешно е и на теория и на практика.
44
3
 
13
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Капиталистическата икономика е циклична. Приключването на една криза подготвя условията за следващата. Това го казват всички икономисти. Това, което не казват, е че тази икономика има вроден недостатък : противоречието между общественият характер на производството и частно капиталистическият начин на разпределение. Затова кризите са неизбежни.
43
11
 
3
 
! Отговори
Mr. Robot преди 5 години
Тука явно пишат предимно бедняци които си нямат и идея как се правят пари.Умните хора купуват злато! Запомнете го това нещо!Бедняците бачкат за хартийки, спестяват и после лихвите и инфлацията им изяждат парите!Ама така става като не четете историята и не учите!Затова сте и бедни и бачкате като *** за 500-1000 евро. Богатите печелят по толкова на ден докато лежат по гръб.
42
3
 
2
 
! Отговори
Гуру преди 5 години
В продължение на предходните ми мисли. След като краварника има толко да дава, кой ще го закача? Никой няма изгода тия да фалират, щото всеки им е давал много. Ся ние гоним.
41
3
 
6
 
! Отговори
Guru преди 5 години
Нямам спестявания. Печеля добре и живея на в допълнение на кредит, щото парите ако ги имам сега спестени могат да ми ги вземат, ама ако имам да им давам няма да ме закачат. Те гонят !
40
1
 
6
 
! Отговори
до 64 преди 5 години
Голяма част от така наречените гладуващи са некви които живеят на социални помощи.Дават им купони защото ако им дават пари те ги харчат за ***,хазарт,алкохол,оръжие,наркотици.Има много такива дето не им се работи само социални помощи нали има деца правят за пари и си водят скотският живот до гроб.И в България има много такива и в Русия и Китай.Май само в Северна Корея няма защото като се посъберат повечко клошари ги прибират по лагерите и набързо ги почиват.
39
0
 
5
 
! Отговори
Mr. Robot преди 5 години
Ами ти като си много умен си дръж спестяванията в долари и евра. А после златото като стане 1000 долара за грам можеш да отидеш и да се оплачеш на арменския поп.
38
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мисля си...колко трябва да са *** руските ви господари за да плащат на *** оти неграмотни като вас.ама вие не можете елементарно да мислите бе неграмотници.от друга страна пук кой ли нормален човек ще предава родината си за 30 сребърника.всичко се пише нещастни оли гофрени