Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?

Те дължат на държавата общо $1,5 трилиона
Обновена: 15 яну 2019 07:17 | 14 яну 2019 21:30, Елка Василева
256
Нова финансова криза се задава. Тръгва от US студентите!?
Снимка: архив, Reuters

Днес американските студенти са така задлъжнели, както никога досега. Студентските кредити в САЩ са втората по размер планина от дългове след ипотечните кредити. Според някои това може да предизвика нова финансова криза, пише Дойче веле.

Преди три години американката Тони Винсент завършва специалността "Публично здраве". За да може да следва, тя тегли шестцифрен кредит. Придобиването на бакалавърска степен в държавен американски университет ѝ е струвало 15 000 долара, а на магистърска степен в реномирания университет "Джордж Вашингтон" - 85 000 долара.

Днес Винсент е на 32 години, работи като програмен мениджър в неправителствена организация и координира здравни проекти. Със заплатата, която получава, не може бързо да покрие кредитите. След три години работа дълговете ѝ възлизат на 80 000 долара.

Средно по 25 000 долара дългове

Тони Винсент е само една от 44-те милиона млади американци, получавали студентски кредити. Общата сума на задлъжняването им към държавата е 1,5 трилиона долара. Толкова, колкото никога досега. По-голямо е само задлъжняването на американците по ипотечните кредити.

Още по темата

Днес в САЩ студентските кредити съставляват 7% от държавните дългове. Към тях се прибавят и частни студентски кредити в размер на над 64 милиарда долара, отпуснати например от банки. Според изследване на Федералния резерв от юни 2018 години 42% от американските студенти са теглили кредит за следването си. Средното задлъжняване е между 20 000 и 25 000 долара.

Реално обаче задлъжняването на студента е дори по-високо. Онези, които са започнали следването си през 2016, дължат на държавата средно по над 37 000 долара. Джон Фънсмит, който е директор на университетския съюз American Council on Education изтъква, че броят на студентите е нараснал, а това означава, че се теглят и повече студентски кредити. А с това нараства и задлъжняването.

Действително през есента на 2018 година в американските университети са се записали близо 20 милиона студенти. Днес високата квалификация е по-важна от когато и да било. Според изследване на университета в Джорджтаун от 2013 година до 2020 за 65% от всички работни места в САЩ ще се изисква бакалавърска степен. Тони Винсент е наясно с това. "Следването е моята инвестиция в бъдещето", казва тя.

Само че този вид инвестиция изисква все повече разноски. Защото следването става по-скъпо. От 1988 насам разходите за следване са нараснали четворно - в зависимост от висшето учебно заведение и продължителността на следването.

Четиригодишно обучение в държавен университет излиза междувременно 20 000 долара, а в частен университет - 50 000 долара. Същевременно вноските за покриване на студентски кредит възлизат средно на 351 долара месечно. Константин Янелис, който преподава финанси в университета в Ню Йорк посочва, че много студенти имат проблеми с покриването на кредитите си. От общо 44 милиона задлъжнели над 10% изобщо не успяват да изплатят дълговете си.

Иде ли нова криза?

Кредитор в 90% от случаите е държавата. Плащанията на студенти, които не могат да покрият вноските си, натоварват данъкоплатците. Тенденцията е тревожна: в бъдеще все повече студенти няма да са в състояние да покриват вноските по задлъжняването си. До 2023 година броят на тези длъжници може да нарасне от 10% на 40%, както сочат данни на "Brookings Institut".

От години медиите обръщат внимание, че това развитие напомня за ситуацията преди краха на инвестиционната банка "Лемън брадърс" и последвалата през 2008 финансова криза. Телевизия CNBC говори в тази връзка за голям балон, който скоро може да се спука. А Fox News и други медии пишат за криза, наподобяваща тази с ипотечните кредити преди години.

В дългосрочен план огромното задлъжняване на американските студенти може да се отрази негативно на икономиката. Защото силно задлъжнелите млади хора са и по-слаби потребители: те ще купуват по-малко автомобили, по-малко имоти, по-малко стоки. Шефът на Федералния резерв Джером Пауъл изтъкна преди време, че растящото задлъжняване по студентските кредити представлява макроикономически риск. "То може да доведе и до забавяне на икономическия растеж", смята Пауъл.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
77
2
 
10
 
! Отговори
Един от там преди 5 години
Вие като почнете с тез дългове.Аз нямам дългове.И мога да живея 50% по-нагоре ако взема заеми, които да изплащам.Колата ще ми е 50% по-скъпа и къщата ще ми е 50% по- скъпа и тъй ще си живея 50% по- добре, но няма да оставя нищо на децата, а на банката. И ако се заклати финансовата система.... гърмят.. някои.
76
2
 
7
 
! Отговори
Един от там преди 5 години
Вие много пишете, а малко четете, та да споделя как беше при мен.Додохме ние емигранти из тук и детето тръгна на у-ще(прогимназия).Ние понеже нямахме доходи от предишната година, а и детето ги утрепа и стана 1-во за годината и ни пратиха един чек $1600.Тез 1600 са заем за даровити деца с бедни родители и правителството поема лихвите докато завършиш, а после си ти с главница и дебела лихва. Хубавото, е че вноските не могат да надвишават 8% от дохода, та плащаш до живот.А ако умреш, го взимат..
75
1
 
4
 
! Отговори
Американ преди 5 години
До Ddd:Само в някое забутано место като Луизиана или Кентаки паример. Ама там няма кой да ти ги даде..
74
2
 
8
 
! Отговори
До Ddd преди 5 години
Да речем че някой ти ги даде тези $100000, после махни данъци, щатски федерални, здравни, после за наем или ипотека, кола, застраховка за колата.... и още, и още... те май не останаха:)
73
4
 
14
 
! Отговори
кво му обясняваш преди 5 години
До Анонимен 138на този *** .... той още си мисли че в САЩ от небето валят петолевки .....а между другото: според статистиките за 2018 - само 6% от домакинствата (не заплатите - домакинствата в САЩ) имат доход над 120 000 $ню град в САЩ ще види 100 000$ заплата когато си види гъ_за без огледало ..... ако въобще си намери работа, щото в кварталния Уолмарт половината касиерки са бакалаври
72
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До DddЖивял ли си в САЩ? На 100 хилки имаш 30 хилки даньк. И после още 60 хилки за наем и храна, кола и т.н. 100 хилки бяха много паи през 1992, сега 100 хилки правят и водопроводчиците.
71
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Василев, измислица е думата медетация. Странно нещо се наблюдава при теб. Изказваш се по много сериозни теми, а имаш проблем с елементарни неща.
70
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Може да ги изплатиш!Ама зад монитора!С лихвата 200 хиляди е 500 хиляди за 20 години!Ами дом?Ами семейство-кога?Американците да не са по-прости от теб,че казват,чене може да ги изплащат и това вече е в огромна тежест за цялата държава!?Или смяташ,че те си измислят този проблем?
69
1
 
15
 
! Отговори
Истината преди 5 години
Най-критикуваната система от Тръмп е образованието!Факт!Но явно и той е безсилен пред лихварите!За съжаление.За това им трябват готови,необременени и свободни кадри!От европейската или азиатската учебни системи!Просто са по-продуктивни от задлъжнелия до шия американски студент!Но когато и новите мигранти отгледат деца и ги пратят да учат за няколкостотин хиляди-Щрак!Капана хлопва!
68
17
 
7
 
! Отговори
Ddd преди 5 години
При $ 100000 на година спокойно мога да изплатя някакви си 50-60 хилки, и въобще не се чувствам в капан.
67
4
 
6
 
! Отговори
Василев преди 5 години
До АнонименВсички сме част от тази игра!!!Щом си жив участваш, дори да си мислиш, че не участваш!!!Само има едни монаси в тибетските пещери, които медетират и нито се хранят, нито се обличат, ама не знам дали не са измислица!!! Животът е жесток!!!Агент Тимъти Вайлс!ЦРУ!!!
66
3
 
21
 
! Отговори
Истината преди 5 години
Да фаворитизираш система със стотици хиляди заем за обучение си е чист идиотизъм и мазохизъм!И ако я хвалил,спешно сменяй дилъра!Веднага,докато не е станало късно!
65
3
 
30
 
! Отговори
Истината преди 5 години
Скъпото образование е перфектната система за контрол на масите!Студентчето на 25 години с 200 бона заем на шията е роб поне 20 години,докато ги върне!Ако не може,децата продължават изплащането,защото за този заем банкрут не може да обявиш!Форевър на гърба на фамилията!Салфетки и кръчми... ами 1000 долара на месец за хамбургери,ами за марихуанка,ами за спане още 1000...Заем,заем,заем и бай,бай свобода!
64
3
 
5
 
! Отговори
Василев преди 5 години
До АнонименИ какво като нараства броят на хората, които НЯМАТ сили да играят тази игра???Това си е техен проблем!!!Агент Джоната Уудс!ЦРУ!!!
63
5
 
13
 
! Отговори
шматка преди 5 години
Е 25 000$ не са кой знае колко пари в САЩ.Горе долу са 5 заплати за този който заработи по специалноста си.Друго си е при нас.Да задлъжнееш 20 000 лв и да работиш за 1200лв.
62
3
 
9
 
! Отговори
Василев преди 5 години
Така функционира една икономика, когато помпиш изкуствени балони, а който не успее да оцелее , това са просто нормални жертви на системата!!!Агент Лайъл Браниган!ЦРУ!!!
61
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Еми нормално да си длъжник, като си записал да следваш "*** науки" и се чудиш после що нема работа АХАХАХАХААХАХ
60
8
 
12
 
! Отговори
Василев преди 5 години
А пък аз си мислех, че младите американци задлъжнявали, като си слагали изкуствени ц.ици и да ходят по чалготеките!Образованието го имат като скъпоплатена инвестиция!Добре, че нашите политици са спестявали, за да могат децата им да изкарат хубаво образование!Само да не се притеснявате за американците, защото сега , ще дадем 2 милиарда за изтребители, или това са 200 000 държавни кредита за дутжавните университети!!!Селяни прости, животът е жесток!Агент Лорна Фишер!ЦРУ!!!
59
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
50000 долара за образование. Да приемем, че това са 4 години, това прави по 12000 на година, или 1000 на месец. Колко харчи един БГ студент за салфетки и алкохол на месец?
58
3
 
16
 
! Отговори
Сп??нс - преди 5 години
Изгърбили я 100 хил за образование и отишла да работи друго - също като в Бг, само дето нашите студенти все още успяват да си плащат таксите.