Байдън, Тръмп и Харис заедно на "кота нула" в Ню Йорк

Присъстваха на отбелязването на годишнината от атаките на 11 септември
12 сеп 2024 08:07, Елка Василева
12
Байдън, Тръмп и Харис заедно на "кота нула" в Ню Йорк
Снимка: БГНЕС

САЩ почетоха паметта на жертвите и на хората, чийто живот беше променен от атаките на 11 септември 2001 г., а тази година това беше съпътствано от политиката на предизборните кампании. Президентът Джо Байдън, вицепрезидентката Камала Харис и експрезидентът Доналд Тръмп застанаха заедно на "кота нула", предаде Асошиейтед прес.

На 11 септември 2001 г. терористи на „Ал Кайда“ отвличат четири самолета и извършват с тях атентати, при които загиват 2977 души. На всеки четири години тази трагедия попада в разгара на президентската кампания. Тазгодишната церемония пред Световния търговски център в Ню Йорк събра Харис и Тръмп – кандидатите на съответно демократите и републиканците, лице в лице едва часове след първият им дебат.

Тръмп и кандидатът за вицепрезидент Джей Ди Ванс пристигнаха пред Световния търговски център около 8 часа сутринта и се снимаха с присъстващите. Около половин час по-късно пристигнаха Харис и Байдън, приветствани от скандирания „Камала!“ на някои от присъстващите.

Байдън и Тръмп се здрависаха, а бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг изглеждаше да сътрудничи за това Харис и Тръмп да се ръкуват. След това двамата кандидати за президентския пост застанаха един до друг, с Байдън и Блумбърг помежду им, за да наблюдават отбелязването на годишнината, което започна с удрянето на камбана и минута мълчание.

Независимо от календара на предизборните кампании организаторите на церемониите открай време се стараят фокусът да остане върху жертвите. Години наред политиците са били на "кота нула" само в ролята на наблюдатели, като думата получават роднини, които прочитат имената на жертвите.

На някои от първите отбелязвания на 11 септември президенти и други длъжностни лица четяха поеми, части от декларацията за независимост и други текстове, но тази практика беше преустановена през 2012 г., когато Националният мемориал и музей за 11 септември взе решение церемонията да включва само четения на имената на жертвите от роднини. Политици и президентски кандидати все още имат право да присъстват на мероприятието и много от тях го правят, особено онези, които са заемали длъжности в Ню Йорк по време на атаките, като Хилари Клинтън, която по онова време е сенатор от щата Ню Йорк.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Не сте новинарски, преди 1 месец
а сайт за исторически справки.
7
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Къде е Хилари? И тя има роля.
6
0
 
1
 
! Отговори
Ром"с преди 1 месец
Само аз ли забелязох ,че като свалиха в "тихият преврат" Байден от президенстката гонка ,то всички медии у нас спряха да пишат за него ..той вече е история,но може да "хлопне вратата" силно преди да напусне Белият дом есента с разрешение на хохлите да изполват техните ракети ...
5
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен123 преди 1 месец
бай Дън, знае ли за какво е там? Обаче все още пишат версията, че Алкайда ги е нападнала.... Не смеят да си кажат истината хамериканците.
4
1
 
1
 
! Отговори
Има начин станалото преди 1 месец
на 9/11 да се направи при мъртъв екипаж и пътници с използване на системата за поддържане на налягането на въздуха в корпуса, автопилот и система за кацане без видимост мотирана на кулите.
3
2
 
6
 
! Отговори
Ужас преди 1 месец
А имената на милионите убити от сащ, хора по целият свят,кой ще прочете и почете?!
2
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Може да четат имената на жертвите в Сирия, Афганистан, Ирак, Иран, Югославия?
1
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"нчев" от другата статия (да, така беше написано в статия, несвръзнаа с изборите), ще ни каже ли, как Хари "доминирала". Все едно сме в САЩ направо ...