Подкрепя ли Китай Русия и къде свършва приятелството между двете страни?

Китай все още не е заел еднозначна позиция за войната в Украйна
Обновена: 5 мар 2022 11:50 | 5 мар 2022 11:27, Александър Попов
167
Подкрепя ли Китай Русия и къде свършва приятелството между двете страни?
Снимка: GettyImages

От началото на войната в Украйна измина повече от една седмица, но Китай все още не е заел еднозначна позиция. Може ли Русия да разчита на подкрепата на Пекин? И къде свършва руско-китайското приятелство?

Началото на февруари 2022: по време на Олимпиадата в Пекин Владимир Путин и китайският държавен и партиен ръководител Си Дзинпин обявиха, че партньорството между двете страни е "безгранично". Руският президент подчерта, че желае да разшири още повече търговията и обмена с Китай, пише "Дойче Веле".

Малко по-късно Русия нападна Украйна. А моментът не е избран никак случайно, смята политологът Себастиан Хайлман от университета в Трир.  "Аз съм абсолютно сигурен, че китайското ръководство е било информирано от Путин за тази военна операция", казва Хайлман. По неговите думи просто е изключено Русия да е предприела този ход без да е информирала Пекин, тъй като се нуждае от неговата подкрепа. "Те са много близки." А общият им враг е Западът. Политологът обаче казва и това: че Китай не би искал да бъде въвлечен в конфликт, който да се превърне в голяма война или да парализира най-важния пазар в Европа. Междувременно се появиха информации, че Китай действително е знаел за руската инвазия в Украйна и дори е помолил Путин в началото на февруари тя да бъде отложена за след края на Олимпиадата. Това става ясно от доклади на западни тайни служби, съобщиха високопоставени членове на американското правителство.

Противоречивите позиции на Китай

Засега Китай проявява сдържаност, не застава открито на страната на Русия. Суверенитетът на другите държави трябва да се съблюдава - включително този на Украйна, казва Пекин. От друга страна Китай проявява разбиране към руските опасения за сигурност и признава руския наратив, че Русия и Украйна имали "сложна история".

По този начин Китай изпада в противоречия, казва Адам Ни, независим анализатор и експерт по проблемите на Китай. "Китай се стреми да балансира между цели, които си противоречат: стратегическите отношения с Русия, отношенията със САЩ и с европейските държави и китайските външнополитически принципи. За Пекин ще става все по-трудно да запази баланса", казва Ни.

Близките отношения между Русия и Китай

В икономически и в геополитически план Русия и Китай са много тясно свързани. Двете страни се допълват: Русия доставя суровини, енергия и хранителни продукти, Китай от своя страна доставя електроника и машини, както и много други продукти на китайската индустрия.

Политологът Хайлман е сигурен, че Китай ще продължи да разширява специалните си отношения с Русия, макар в момента да се опитва да омаловажи тяхната значимост. "Те ще се опитат тихомълком да укрепят тези отношения, запазвайки обаче предимствата си", казва Хайлман. "Русия ще продължи да получава определени доставки. Пекин ще поиска да задълбочи отношенията в сферата на енергията и горивата, включително при по-добри цени."

Китай бе обявил, че смята да внася повече жито от Русия. Русия пък обеща на Китай повече газ. Съществува и финансова система, по която двете страни работят отдавна, за да могат да търгуват встрани от долара, независимо от демократично управляваните държави - нещо като алтернатива на SWIFT. Дотам обаче още не се е стигнало.

"Но ще могат ли наистина да компенсират това, което произтича от западните санкции? Това не се знае", казва Хайлман. "Освен това трябва да се види каква ще е реакцията на САЩ, ако Китай заобиколи санкциите. Това е нещо, което се подценява според мен, тъй като екстериториалното отражение на американските санкции е много мощно средство. И може и Китай да се окаже засегнат."

Китай критикува санкциите

Междувременно Китай подложи на критика санкциите на Запада спрямо Русия. Те не са решение на конфликта, а само изострят съществуващите проблеми, смята китайското ръководство. "Китай и Русия не са съюзници, а стратегически партньори. Отношенията между двете страни не са обвързани със съществуващите съюзи и не противоречат на останалите участници", казва Ванг Венбин, един от говорителите на китайското външно министерство. "Китайската позиция по отношение на кризата в Украйна е последователна, т.е. Китай се придържа към принципите на своята собствена оценка за това кое е правилно и кое не."

Международната общност оказва натиск, иска Китай да се позиционира еднозначно. Експертът по въпросите на Китай Адам Ни смята, че Западът има твърде големи очаквания спрямо Пекин. "Китай не участва пряко в конфликта и има само ограничено влияние върху действията на Русия, на Украйна и на останалите важни действащи лица." Способността или влиянието на Пекин да въздейства се надценяват. А и страната би предпочела да се държи на дистанция, казва още Ни.

Зависимостта от търговията със Запада

Приятелството с Путин може да приключи там, където започват икономическите интереси. Търговският обмен на Китай със САЩ и с Европа е по-голям от този с Русия. Китайската народна република е зависима от износа, както и от високотехнологичните продукти от Съединените щати.

Изолираните търговски отношения с Русия не биха били достатъчни, казва Хайлман. Китай е твърде плътно свързан със световната икономика и би искал да запази тези свои търговски отношения. "Това означава, че Китай няма да жертва достъпа си до световните пазари заради Русия."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
22
 
! Отговори
ГРАД КОЗЛОДУЙ преди 2 години
в ПОЛИТИКАТА няма ПРИЯТЕЛСТВО а интереси
15
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китайските ръководители са умни хора затова няма да прекалено открито да обявят подкрепата си за Русия,но без съгласието на Китай Москва никога нямаше да предприеме тези действия.Пекин ,знае,че падне ли Русия в лапите на жидо-рептилския западен(елит) Чайна е следващата жертва. Показателно е гласуването в ООН през последните дни резолюциите внесени от запада срещу Русия.Китай ,Индия ,Бразилия ,Виетнам ,,Венецуела,Мексико,Аржентина и други латино-американски страни не гласуват срещу Русия.
14
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре че краварчетата са глупави, ако бяха продължили поне едната илюзия за приятелство... Демократите показаха истинското лице на запада на Русия през 2014, и после републиканците го показаха на Китай. ФАЩ направи Русия и Китай най-добри приятели. Китаеца все още си трае, защото са такъв народ и защото така си уреждат по-добра позиция, но още в началото си показаха страната - докато всички ревяха "лоша Русия", Китай каза "не Русия, вие сте световния агресор".
13
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Приятели в политиката няма. Има само интереси
12
12
 
1
 
! Отговори
Буууум преди 2 години
Една малка лодчица с 50 килотона ядрен заряд на онази точка в Северно море и Бууууум- Европа пометена от цунами. Руснаците ще свиват рамене и ще кажат ами не бяхме ние...
11
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Либерална демокрация и глобалните утопии нямат алтернатива! При създалата се ситуация е важно кой държи ножа и сиренцето...
10
14
 
18
 
! Отговори
Обективно преди 2 години
КИТАЙ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОДКРЕПЯ РУСИЯ, ЗАЩОТО СЛЕДВАЩИТЕ ЖЕРТВИ НА САЩ ЩЕ СА ТЕ. ЯСТРЕБИТЕ В САЩ - ВЪН ОТ РАЗУМНОТО ЧОВЕЧЕСТВО! ЯСТРЕБИТЕ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ ОТ ИСТОРИЯ - НИТО ЗА УК, НИТО ЗА БЪЛГАРИЯ И МК!
9
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички очковци Китай ,Виетнам,Япония,Северна Корея мразят Сащ .Просто ги чакат .Няма да има Сащ
8
13
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западът слабичък.Надява се на горката Украйна да води войната им..Уви,няма как на танкове и ракети да противопоставяш медийни балони и неративи.Нещо повече,даже в медиите руснаците се представят добре.Вижте в Бг,руската пета колона не спира от Алфа,Бнт,Бнр.Всъщност запада сам подготвя руската експанзия от 25 години насам.Това да захвърлиш истината,морала и религията,да прегърнеш сатанизма и лъжата.Западът предварително е загубил от азиатците.Какво е днес западът,че заслужава да спечели???
7
11
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едностранчив анализ, колкото световния пазар е важен за Китай, толкова Китай е важен за световния пазар. Ако Китай попадне под санкции, световната финансова система ще се срине изключително бързо. Светът не може без руски суровини и китайски продукти. На запад имат финансово богатство, но то не значи много без достъп до продукти и суровини. Ще последва рязък фалит и обезценка на напечатаните хартийки, а Русия и Китай ще си имат газовите находища, мините и фабриките и след това.
6
8
 
5
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Аз подкрепям надарени бежанци :)))
5
13
 
8
 
! Отговори
Цай Ник преди 2 години
Китай получава Русия на тепсия а САЩ ... ЕС.
4
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китайците имали мания по украинки,а аз имам мания по рускинии и китайки..
3
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китай много си вЕрва нещо
2
11
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китай разчита на търговията,но ментетата,които пуска на ниски цени са напълно заменима ,,ценност,,
1
8
 
23
 
! Отговори
Пропаганда на ВОЙНА преди 2 години
след две години като си пазят гърбовете - в операцията за връщане на Тайван към Китай ще разберете точно! Дотогава - творчество по темата колко душа ви иска!