Живяла съм тук 80 години: Възрастните хора, отказващи да напуснат Украйна

Те са преживели и окупацията на нацистите, и режима на Сталин
20 мар 2022 18:30, Нели Христова
34
Живяла съм тук 80 години: Възрастните хора, отказващи да напуснат Украйна
Снимка: БГНЕС

Войната сега е недалеч от Вишгород - място за почивка в гората през уикенда на север от Киев. От апартамента си на четвъртия етаж Надя и Никола Качкан могат да чуят артилерийски обстрели на най-активния фронт в града.

В покрайнините на града доброволческите сили за териториална отбрана са се вкопали, окопите им минават през гората по западната страна на магистралата.

Въпреки това, подобно на много от възрастните хора в Киев, те отказват всички призиви да напуснат, дори да се присъединят към сина си в относителната безопасност на югоизточно предградие. "Живея тук повече от 80 години. Не искам да съм никъде другаде", казва 86-годишната Надя, докато посреща екипа на The Times в подножието на стълбището си, води ги у дома и иска те да хапнат голяма купа от нейния домашен борш.

Тя не се притеснява от риска от обстрел. "В крайна сметка това е втората война, която ще прекарам тук", казва тя. Една жена, която си спомня окупацията от германците, не се отчайва лесно.

Някои от най-трогващите образи на тази нова война са на възрастни мъже и жени, изнасяни от горящи сгради. Бомбардировките на Киев все още не са в мащаба на тези в Харков и Мариупол, но започват.

В началото на войната стотици хиляди цивилни избягаха на запад, като повече от 1,5 милиона преминаха границата само с Полша. Но с напредването на боевете броят на по-възрастните жители на столицата, които не се присъединиха към дъщерите и внуците си, става все по-ясен.

В друга част на града, ул. Мостиска в кв. Подил, се издига голям жилищен комплекс, който беше засегнат от обстрел във вторник сутринта. Там се намира Василий Кондратенко, на 70 години, пенсиониран леяр, и 64-годишната му съпруга Татяна, заети с почистването на апартамента си на шестия етаж - непосредствено над точката на удара.

Фактът, че домовете на техните съседи отдолу бяха разрушени - за щастие никой не беше убит - изглежда ги направи още по-решени да не си тръгнат. Те, разбира се, са наясно с опасностите. Татяна се разплаква и прегръща журналистите от The Times, докато описва как прозорците на спалнята й се пръснали, когато снарядът избухнал в 4.30 сутринта. Завесите захванали стъклата и я спасили, когато е насилствено събудена. Вратата на стаята била разкъсана на две, като с брадва. Отвън се носила миризма на сажди.

Но тя каза, че няма да си тръгне, докато синът й е все още в Киев, а сега той се бие редом с доброволците. Освен това "ако всички се евакуират, на кого ще оставим града?", пита тя.

От 25 години Татяна е редактор на детско списание. Последното издание излеза в деня преди инвазията - на корицата има снимка на собствения й внук. Тя смяташе, че е още по-важно да издаде списанието сега, когато децата са засегнати от войната.

Семейство Качкани и семейство Кондратенко са представителни за ясното разделение на поколенията в Украйна, между онези, които имат малко памет за живота през съветските времена, и тези, които са го преживели. Младите от средната класа, по-специално, виждат живота си като европейски и западен, с техните високотехнологични работни места и свободата им да пътуват до Полша, Германия и където си поискат.

За по-старото поколение идеята да бъдат привлечени обратно в руска орбита звучи не толкова пресилено. Чувствата им към Русия са по-двусмислени, но това не ги прави по-малко враждебни към версията на президента Путин за "братството" на техните нации.

Семейство Качкани са достатъчно възрастни, за да си спомнят цялата гама на съветския живот. Те са родени в Голодомора - убийствения глад, наложен от Сталин. Те преживяват Втората световна война, реконструкцията, бедността, експлозията в Чернобил само на 60 мили, като и краха на комунизма.

Никола прекарва цялата си кариера в съветската държавна водноелектрическа компания. Тя построява и плаща семейния апартамент и изпраща него и семейството му да живеят чак в Монголия. Двамата му сина са учили в съветски университети, а единият дори сега е инженер в Беларус.

Руско дърво и бетон са възстановили дома на родителите му източно от Киев след Втората световна война, споделя  той. Най-ранният му спомен е как се завръща, когато германците отстъпват, за да открият, че са изгорили селото до основи.

"Всичко, което беше останало от къщата ми, беше фурната", спомня си той. "В нея все още имаше картоф, така че майка ми го даде за да ям." Тогава Никола е едва на пет.

Но за него, за разлика от Путин, тази историческа солидарност прави още по-озадачаваща амбицията на Русия да поеме отново властта. "Те възстановиха всичко", казва той. "Така че защо искат да го съборят отново?"

Съпругата му обобщава спомените си по-просто. "Току-що започнахме да се наслаждаваме на живота", казва тя. С разпадането на Съветския съюз животът стана свободен и проспериращ за първи път.

Нейният блок може да изглежда на западняците мрачен, съветски и бетонен, но вътре в него има цял живот спомени и снимки. Килими, окачени на стената, традиционен стил. Кухнята беше такава, каквато е била когато блокът е построен.

Когато двамата й сина пораснали и заминали, кварталът се превърнал в нейно семейство. С това тя има предвид не само нейните приятели и съседи, повечето от които еднакво решени да останат, но и действителните сгради, на които тя е дала имена на домашни любимци. Отсреща е "Celestia"“, най-високият блок в квартала, а до него "Ски писта", кръстен на извитата си страна. Нейната и една и съща в съседство са „Близнаците“.

Това бяха и нейните деца и нейната страна. И тя нямаше да ги изостави.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
0
 
! Отговори
читател преди 2 години
До 32 Pуска ***.
22
3
 
8
 
! Отговори
???? преди 2 години
Да се сърди бабата на украинеца Зеленски. Тази трагедия можеше да се избегне, без жертви, разрушения, бежанци и загуба на теритирии. Друго Зеленски не постигна! Освен че ще получи Нобелова награда за мир от кукловодите си.
21
0
 
2
 
! Отговори
ууу преди 2 години
До Solar PowerТова, което си написал не го отричам. Пазарлъците за които писах са били за териториални претенции - чак до Казахстан и Кавказ И нагоре към Москва. Северомакедонска история, или като сръбски шовинизъм, както искаш го наречи.
20
6
 
4
 
! Отговори
Solar Power преди 2 години
До ууу: И теб да те тъпчат 200 години и ти ще бъдеш против руснаците :) Запитай се сега къде са прабългарите в Русия ... колко милиона разсели Сталин и изби и ще разбереш защо украинците не обичат руснаците.
19
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Горките старци! Така ли трябва да прекарат последните си дни? Путин е изверг.
18
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хубаво есе.
17
3
 
5
 
! Отговори
ууу преди 2 години
До Анонимен Като хлапе някъде около 68-*** бях чел една книжка - Под знамето на партията. Авторът беше бивш емигрант в СССР. Лично е видял как през 41-ва пионерчета са носили цветя на пленени ранени немски войници в някаква болница в Одеса. Чудех се как е възможно това. Затова и я помня книжката. А от 8 години вече не се чудя. И особено след като преди два дни прочетох как Радата през 17-23 г. е правела пазарлъци и с Германия, и с Полша зад гърба на Русия. Винаги са били антируски настроени.
16
5
 
4
 
! Отговори
Фалшива новина преди 2 години
Дали има нещо вярно в новината?
15
0
 
2
 
! Отговори
Lan преди 2 години
Нещо нашият журналист в училище е проспал уроците за времената ...нищо не се разбира.
14
7
 
6
 
! Отговори
123456 преди 2 години
Аз също не бих оставила дома си, ако се наложи нещо подобно! Как се напуска дом? И къде ще отидем? Трябва да се отстоява Родината, а не да се предава, както сега направиха укрите! Защо я изоставиха държавата на неонацистите?
13
0
 
4
 
! Отговори
хахахаааа... преди 2 години
До Анонимен 1мечтите са безплатни.....
12
7
 
10
 
! Отговори
Спрете се преди 2 години
Нацистка пропаганда.
11
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да бе, вярно старците нямат сила да се спсяват, но после ще обвинят руснаците в техният разстрел. Защо, Украинска гражданска отбрана и армия не ги изнесе от блоковете в метрото? Да, да , ясно е като бял ден.
10
11
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Един и същ шаблон на пропаганда статия след статия. Пробиха дупки в главите на хората, а интербригадите дето трябваше да громят Русия намаляват и намаляват. И каква е ползата и защо го правят?Мисля, че просто друго не могат, и карат по инерция. Новите икономически реалности, ще свият парите за този тип дейност. Много скоро.
9
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да организират протест и да искат зеленески да се предаде.
8
7
 
33
 
! Отговори
До Роза преди 2 години
Въобще не е патриотизъм. Възрастните просто им е все едно какво ще става. Още помня 80 годишния ми дядо, който по време на земетресението във Вранча не искаше да излезе от апартамента, при положение, че целия блок щеше да се изпопретъпче да бяга по стълбите. Възрастния знае, че идва края му и е по-смирен. Всичко друго - патриотизъм и прочее са глупости. При Бог, нации няма. Има само души на бивши хора.
7
9
 
30
 
! Отговори
Роза преди 2 години
Дълбок поклон на тези старци,решили да останат докрай на родната земя!Ето това е патриотизъм-тих,смирен,без излишна показност!
6
11
 
19
 
! Отговори
и аз гледах преди 2 години
много клипове ....но това беше за короната в който ни убеждаваха , че тя е смъртоносна !!и сега пропагандата е подобна. украинците ...света вода ненапита особено управляващите .
5
14
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никой не гони украинците от земята им. Руснаците си казаха исканията, отсреща само шикалкавения и лъготене. Но рано или късно на Байдън ще му се наложи да преговаря. Дали чрез Зеленски или чрез друг аватар, това предстои да видим.
4
14
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
тя като е била окупацията с хитлер е била 4.5 годишна .....пропагандата е в ход