Да платиш дълга или да нахраниш народа си - изборът на гладуващите нации

Цените на храната са се качили с над 30% през последната година
31 май 2022 20:20, Анисия Иванова
25
Да платиш дълга или да нахраниш народа си - изборът на гладуващите нации
Снимка: Bloomberg

След като Шри Ланка не изплати дълга си, Джак Макинтайър, портфолио мениджър в Brandywine Global Investment Management, започна да следи по-внимателно цените на ориза и зърнените култури.

За голяма част от пазарите, които той следи, недостигът на храна в световен мащаб поставя правителствата пред суров избор - да платят дълговете си или да нахранят хората си, пише  Bloomberg.

Шри Ланка избра второто, като на 18 май изпадна в просрочие по външния си дълг на фона на липсата на долари за облекчаване на недостига на всичко - от храна до гориво. Залозите са високи, че и други могат да я последват. Петнадесет държави с нововъзникващи пазари сега търгуват с дълг на проблемни нива или с рискова премия от над 10 процентни пункта. Четири от тези държави са в Африка, където се наблюдава едно от най-големите увеличения на цените на храните.

"Неизпълнението на задълженията в Шри Ланка ме притеснява", казва Макинтайър. "Не трябва да шофирате, да отоплявате дома си, но трябва да ядете."

При спомена за размириците от Арабската пролет в началото на 2010 г. инвеститорите бягат от страните с развиващи се пазари, заплашени от сериозен недостиг на храна и бунтове. Нахлуването на Русия в Украйна наруши жизненоважните доставки на основни хранителни продукти, което увеличи проблемите, причинени от екстремните температури и малкото дъждове.
Всъщност цените на хранителните продукти са се покачили с повече от 30% през последната година, според данни на ООН. Това е още по-поразително, ако се има предвид, че през двете десетилетия до 2020 г. те са се повишавали средно с 4,3 % всяка година.

Най-силно засегнатите страни - и най-слабо способните да се справят - са тези от развиващия се свят. В тези страни хранителните продукти представляват почти една трета от текущата годишна основна инфлация; в САЩ, Обединеното кралство и голяма част от Европа хранителните продукти представляват 10% или по-малко от подобни показатели.

Отчаяни мерки като обявения по-рано този месец ход на Индия за ограничаване на износа на пшеница ще засилят глобалния ценови натиск, осуетявайки усилията на централните банкери да го овладеят. А вътрешните бунтове имат потенциала да се разпространят.

"Пазарите категорично подцениха последиците от нарастването на производствените разходи", заяви Луис Едуардо Пейшото, икономист за развиващите се пазари в BNP Paribas Markets. "Особено сме загрижени за инфлацията при храните. Последиците от увеличението на разходите за храна ще се видят през следващите няколко месеца, което ще доведе до драматично нарастване на глобалната инфлация”.

Колкото по-силно е изложена дадена страна на хранителна инфлация, толкова по-вероятно е валутата ѝ да отслабне, като сред най-уязвимите са мексиканското песо, колумбийското песо, рингитът и рупията. Тази седмица се очаква важен доклад за инфлацията в Мексико, а инвеститорите ще следят и президентските избори в Колумбия, БВП на Бразилия и потребителския индекс в Китай.

За всички е ясно, че няма бързо решение - нито за недостига на храна, нито за последиците на пазарите. Дори преди конфликтът между Русия и Украйна да наруши доставките на храни, мрежите бяха отслабени от продължителните последици от  пандемията, изменението на климата и енергийната криза.

Това е ситуация, която доведе до натрупване на запаси в световен мащаб като държавите, произвеждащи храни, вече са спрели част от износа и са затвърдили цикъла на инфлация и глад.

Индия, вторият по големина производител на пшеница в света, последва забраната си за износ на основните продукти с ограничение на износа на захар. Малайзия спря продажбата на птиче месо в чужбина. Индонезия частично прекратява доставките на палмово масло.

Тайланд и Виетнам, които са най-големите износители на ориз в света след Индия, също могат да предприемат действия, които да доведат до по-високи цени на храните за потребителите в целия свят. Според тайландския премиер Прают Чан-Оча двете азиатски държави трябва съвместно да повишат цените, за да увеличат силата си при договаряне.

В същия ден, в който Шри Ланка обяви неплатежоспособност, генералният секретар на ООН предупреди, че недостигът на храна в световен мащаб може да продължи с години и да доведе до политически сътресения и глад.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
1
 
0
 
! Отговори
Политик преди 1 година
Да платиш дългът си, не мога да открадна нищо? Да нахраня народа си, ДА- половината за тях, другата за МЕН! Питайте Кирчо и Кокорчо!
21
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да ходят на полето да работят, те са зелена държава. Не може всички да са мениджъри..
20
0
 
1
 
! Отговори
hasmokar преди 1 година
Гинеколожкия енергиен експерт жъне плодове.
19
4
 
2
 
! Отговори
Кокосово преди 1 година
Според финансовата система, въведена след втората световна война (МВФ и СБ), повечето западноевропейски страни и САЩ, са отдавна и безвъзвратно фалирали, за което естествено е виновен Путин и инвазията в Украйна.
18
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тва е подготовка за България и това което ни очаква.
17
1
 
7
 
! Отговори
Кръстьо преди 1 година
Интересно, какви политици са тези, които избират да си платят дълговете, а народа да гладува ?? Може би - мъртви ?
16
4
 
11
 
! Отговори
АнонимеН преди 1 година
НАЙ-ОБИКНОВЕН КОМУНИСТИЧЕСКИ РЕЖИМ Е ШИРИ БАЛАЛАЙКА ПОРЕДНИЯ ОКРАДЕН ОТ КОМУНИСТИТЕ!!! КАЗВА СЕ ДЕМОКРАТИЧНА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА РЕПУБЛИКА ШРИ КОМУНДЕЛОЛАЙНЯНКА! НА КОМУНИСТА МУ ДАЙ ДА КРАДЕ И ДА КРАДЕ И ДА КРАДЕ БЕЗ СПИРКА! И ПОСЛЕ ЩО ШИРИ КОМУНДЕЛО БАЛАЛАЙКА НЯМА ПАРИ!
15
0
 
8
 
! Отговори
АнонимеН преди 1 година
КОЙТО Е ДАВАЛ ЗАЕМИ НА ТАКИВА КАТО ШИРИ ЛАЛАЙКА И КОМУНДЕЛИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ СЕГА ЩЕ ПИЕ ЕДНА СТУДЕНА ВОДА! ИНВЕСТИТОРИТЕ СЪЩО НОСЯТ РИСК КАТО ДАВАТ ЗАЕМИ НА КУЦО КЪОРАВО И САКАТО И СЕГА ЩЕ СИ ГО ПОЛУЧАТ !
14
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Да плятат дълговете си или да нахранят народа си. Шри Ланка избра второто." - политиците решават до едно време, в случая на Шри Ланка не един и двама бяха пребити и хвърлени в кофите. Като видиш половината ти партия да я размятат на площада като шепа бездомни кучета въпроса се превръща в заповед.
13
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди 2 дни Русия се навиха да им дават петрол. Като САЩ не са скръндзи и не отпускат кешовица винаги могат да бъдат заменени от държава, която притежава нещо повече от обещания - ресурси.
12
2
 
9
 
! Отговори
бай онзи преди 1 година
Този 6-ти дето пак бълнува за нацисти и биолабове 100 % е на минимална заплата или кара такси ...Типичен *** накратко ;)
11
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не стана с пандемия, сега с глад. В ада да горите.
10
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сороски планове.
9
4
 
5
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 1 година
Такъв избор не съществува. Истинският избор трябва да бъде дали да ставаш родител и да гладуваш за да храниш бебе или всичко което имаш да не го делиш с никого и да си сит винаги но без наследници.
8
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Алчността на корпорациите и желанието на световната банка да зароби хората ще унищожи съвременния свят. Очаквайте бунтове и разпад.
7
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Развитите страни от западна Европа и САЩ годишно изхвърлят над 100 милиона тона храна!!! ФАКТ. В същото време 1 милион човека умират от глад в Африка, Азия и Южна Америка..същата тази година..
6
11
 
22
 
! Отговори
До 4 преди 1 година
Какво защитаваш степан Бандера, Азов и другите нацистки отряди. В Донбас разровиха гроб с 14,000 невинни. За теб това е лъжа нали? Питай Александър Симов от вашата четворна коалиция дали е верно или не. Какво би направила Америка ако Русия каже че ще слага ядрени арсенали в Мексико или Канада ? Дали ще стои и само ще гледа ? Зеления каза че ще прави от украйна ядрена държава и дръпна дявола за опашката. Ами биолабораториите? Виктория Нюлан не отрече за тях. Да би мирно седяло не би чудо видяло.
5
0
 
10
 
! Отговори
kk преди 1 година
България плаща репарации на Гърция до 1964 от ВСВ - за около 20 години сме платили малко повече от половин милиард долара по сегашен курс. Плаща със зърно, агнешко и т.н. Така че, нищо ново под слънцето
4
22
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 2 То за Русия всяка страна от бившия СССР е като Македония за нас. Те си мислят,че където е стъпил руски крак е тяхно. И че славяните произхождат от тях.
3
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Време е планетата да се прочисти от гадните хора. Има достатъчно храна за всички,но от алчност и болни амбиции на политиците стигнахме дотам да има глад.