Генералът, който спаси Киев, е начело на спасяването на Бахмут

Украйна се подготвя за своята контраофанзива
15 май 2023 21:15, Нели Христова
407
Генералът, който спаси Киев, е начело на спасяването на Бахмут
Снимка: БГНЕС

През последните няколко месеца един популярен лозунг белязваше продължителната война в Украйна, убила хиляди млади мъже от двете страни на конфликта: "Бахмут се държи".

Миналата сряда съобщението внезапно се промени.

Мъжете от 3-та щурмова бригада стояха горди в редица, с лица, затъмнени от неравномерното подземно осветление. "В отделни райони врагът не издържа на натиска на украинските защитници и се оттегли на разстояние до 2 километра", написа генерал-полковник Александър Сирски, командващ сухопътните сили на Украйна, в публикация в Telegram.

Скоро се появиха снимки на украински сили около Бахмут, които се издигат през гори, раздирани от стрелба, за да победят руските позиции.

След месеци на разпределяне на ценни снаряди, те отприщиха бараж от артилерия и се втурнаха към руските позиции на запад и югозапад от града. Имаше също съобщения за напредък в и около няколко села северозападно от Бахмут. В мъглата на войната подробностите са неясни, но някои от печалбите са подкрепени от геолокирани кадри.

В Русия нараснаха опасенията от възможно обкръжаване на наемниците от групата "Вагнер", останали в Бахмут. Евгений Пригожин, основателят на "Вагнер", беснееше: "Историите за тактически изтегляния не са нищо повече от бягство, измама, тотално страхливост – нещо, което ще трупа срам върху историята на страната ни в продължение на много години."

На Запад анализаторите размишляваха дали това не е началото на голяма офанзива. Снощи водещ руски вестник съобщи, че два руски изтребителя и два военни хеликоптера са били свалени в Русия.

По-рано 57-годишният Сърски отново се обърна към хората си: "Нашите войни се придвижват напред в няколко области на фронта, врагът губи машини и хора. Слава на Украйна и нашите герои!"

Валерий Залужни, който е с осем години по-млад от Сърски и някога е бил под него, е главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна. Но той е базиран в Киев заедно с политическото ръководство, където носи отговорност за цялостната стратегия, включваща всички части на армията на земята, във въздуха и по море.

Генерал Сърски бързо се превръща в една от най-завладяващите военни фигури на този век.
Трите най-значими украински операции във войната са отбраната на Киев, светлинната офанзива в района на Харков миналото лято и тежката битка за осуетяване на усилията на Русия да превземе Бахмут: Сирски беше начело и на трите.

Оперативната отговорност за офанзивата, която се очаква да бъде неизбежна, също ще лежи на неговите плещи.

Сърски е аскетична, книжна фигура: ярък контраст с руски колеги, опасани с медали. Той е описван от колеги като обсебен от планирането - и от фитнеса. Преди войната той живее на квартира в Киев със съпругата си Тамара и сина си Александър. Той печели приблизително £14 000 на година и кара Renault Mégane от 2017 г., според финансовата му декларация му от 2018 г. Двойката също притежава вила извън Киев и половин акър земя.

Роден в село във Владимирска област в Русия, когато тя все още е била част от СССР, Сърски е добре запознат със съветските, а сега и с руските методи за водене на война.

Учил е в Московското висше военно командно училище, съветски еквивалент на Сандхърст, но е базиран в Украйна от 80-те години на миналия век.

Той си проправя път нагоре в редиците на зараждащите се украински въоръжени сили, преди да получи званието генерал-майор като командир на 72-ра механизирана бригада. През ноември 2013 г., когато избухнаха протести на киевския площад Майдан, Сърски беше изпратен в Брюксел като представител на Украйна, за да обсъди как нейните въоръжени сили да отговарят на стандартите на НАТО.

През февруари 2015 г., в пика на войната в Източна Украйна срещу необявените руски сили и проруските сепаратисти, Сирски ръководи изтеглянето на 6000 украински войници от Дебалцево, последният голям сблъсък преди споразумението Минск II, което позволи крехкото прекратяване на огъня .

Преди инвазията миналата година, докато президентът Зеленски омаловажаваше вероятността от атака срещу Киев, генералите на Сирски се подготвяха зад кулисите.

Седмица преди това Сирски, сега началник на сухопътните сили, беше преместил всички основни военновъздушни средства и хеликоптери на армията извън големи бази, за да ги спре да бъдат очевидни цели за въздушни удари.

Той раздели Киев и околностите на сектори, всеки ръководен от генерали от военните учебни центрове в тези райони. Офицерите на място имаха разрешение да вземат тактически решения, без да се консултират с щаба, за да повишат гъвкавостта на реакцията си.

72-ра механизирана бригада, която Сърски командваше, известна още като Черните запорожци, беше единствената бронетанкова бригада, назначена да защитава столицата.

Сърски знаеше, че те нямат огневата мощ да спрат пълната сила на руското нападение, насочено към двата бряга на Днепър през горите на север, така че той създаде импровизирани артилерийски групи, въоръжени с комплекти от военни академии, и ги разположи да защитават ключови въздушни точки на влизане в столицата.

На 11 март Сърски видя колони от руска техника от другата страна на река Ирпин точно пред предградието Мошчун, портата към столицата.

"Това беше може би най-критичният момент, когато си помислих: "Е, това ли беше?" Защото превземането на Мошун означава влизане в Киев", спомня си Сърски пред The Washington Post.

С характерна адаптивност, украинските специални части пробиха с експлозия бент в река Ирпин. "Водата потече и наводни руснаците и по-късно открихме мястото, където руските морски пехотинци трябваше да свалят всичките си бронежилетки и да плуват, за да останат живи", каза той. След нов опит за преминаване с парашутисти руснаците отстъпиха. Столицата беше спасена.

"Воденето на война води до победа. Точка", написа Сърски миналата седмица, перифразирайки пруския теоретик на войната от 19-ти век Карл фон Клаузевиц, предлагайки рядък поглед върху неговите тактически вдъхновения.

Съирски, подобно на фон Клаузевиц, често подчертава важността на морала и психологическите аспекти на войната.

"Моралът е една от ключовите разлики между двете сили", казва Ед Арнолд, анализатор на отбраната в отдела на Кралските обединени служби и бивш офицер от армията пред The Times.

Според доктрината на британската армия "бойната мощ" се състои от три компонента, концептуален - как да се бием, физически - средствата за битка, и морален - способност да накараш хората да се бият. "Ако се съсредоточим върху тези, където Украйна е начело, а руснаците са просто напълно недостатъчни. . . обяснява защо подходът му е толкова успешен", добавя Арнолд.

Единството на командването и целта са друга област, в която Украйна може да надделее над руснаците, чиито генерали се борят помежду си, борят се с наемници от групата "Вагнер" и с чеченски военачалници за надмощие. Според Арнолд офанзивата в Харков беше пример за това как Сърски играеше на тази проста сила. "Това беше една от най-впечатляващите военни операции, които съм виждал. Имаше почти всичко: добра интелигентност, добро планиране, имаха дисциплина, инвестираха точно там, където трябваше, и не отидоха твърде далеч."

Украйна извърши проучвателни атаки по дългата фронтова линия на Русия в района на Харков и когато намери слабо място на руската армия, хвърли войски и бронетехника, за да пробие линията. "Веднага след като са били зад линиите, за руските сили е трудно да се съберат до определена географска точка. Тогава руснаците имаха проблем с единството на командването, командването и контролът просто не работеха и никога не са работили на изток от началото на инвазията, наистина", добавя Арнолд.

Когато Украйна, отново водена от Сърски, атакува руската отбранителна линия от 600 мили това лято, вероятно ще използва подобен подход, но този път руснаците имаха месеци да се окопават.

Въпреки това анализаторите подчертават, че отбранителните линии са почти безполезни, ако не са покрити с огнева мощ. След месеци на изтощителна война в Бахмут, Сърски може би е целял да изтощи Русия.

Много украински и западни наблюдатели смятат, че цената на защитата на Бахмут е твърде висока. Във военните академии на бъдещето може да бъде предложено по-закръглено изображение на генерал-полковник Сърски, единственият човек, заемащ това остаряло звание в украинските въоръжени сили. Но засега статусът му в историческите книги е сигурен. "Репутацията на командирите се създава във война и Сърски вече е направил достатъчно, за да бъде запомнен като един от най-добрите", добавя Арнолд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


407
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
219
6
 
14
 
! Отговори
Ден 445 преди 1 година
от тридневната специална операция. Руските бот ферми още говорят за цената на газа и краставиците. Бахмут се очаква да падне ахааа всеки момент, още час-два не повече.
218
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 237 бърборко, от 12 години в бг управлява ГЕРБ -ЕВРОаТЛАНТИЧЕКА ПАРТИЯ и никаква БСП не управлява така че не ни досаждай с глупостите си
217
6
 
6
 
! Отговори
генерал смърт преди 1 година
всъщност една от особеностите на 4увала е 4е не копае окопи и руската армия е губила много битки така в историята реално по фланговете на Бахмут няма по4ти никакви окрепления ако затворят свиркаджийте вътре за дни ще ги пратят при кобзон .. а след това до москва са 400 км оголена територия без войска ....
216
9
 
6
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Цялата подкрепа на Запада за Украйна е под условие да се защитават и да не влизат в Русия. Това е причината да не са им дали ракети със сериозен обхват, с които украинците биха помляли руснаците за 1 седмица. Но не смеят, че започнат ли да горят депа, складове, мостове и релси във вътрешността на Русия, не е ясно дали няма да отговорят с червеното копче.
215
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
като прегазят тия до москва са 400 км от Бахмут оголена земя без войска
214
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сирски няколко пъти ги би ще ги набие и сега
213
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз ако съм на Зеленски след като отвоювам украинските територии рашъните ще ги наритам чак до Москва. Има по-добрата техника + мотивирани бойци които да смажат крадеца. Рашъните са гола вода.
212
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не е сън а факт. Русия вече започна да отстъпва.
211
5
 
5
 
! Отговори
До 245 преди 1 година
Хубав сън ;)
210
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Контраофанзивата на Украйна вече започна. От нататък Русия няма да превземе нито метър, само ще отстъпва - до Москва.
209
0
 
2
 
! Отговори
До 243 преди 1 година
Не схващаш ли сарказма в коментара на Споко ;)
208
1
 
1
 
! Отговори
ЖжээфН преди 1 година
До Споко. И като се събуди гаштите ти бяха ли мокри?
207
9
 
4
 
! Отговори
Аао преди 1 година
Писна ми от наглите укри и не не съм русофил, даже ми е трудно да повярвам, че съм на тяхна страна .
206
8
 
7
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, Зеленски за 3 дни посети 4 държави, навсякъде овации, награди, Европа е с Украйна, произнесоха се обожателни речи от лидерите, всички обещаха да доставят оръжия и пари. Руснаците виждат всичко това и до дни, дори до часове ще рухнат психически, ще се изплашат - цяла цивилизована Европа тръгна на война срещу изостанала Русия, и ще излязат на улиците и ще свалят Путин.
205
1
 
7
 
! Отговори
До 237 преди 1 година
Да търгуваш само с държави, които имат твоите ценности, на базата на идеология само си е чист коменизъм!!! Не виждам къде тук е капитализма и демокрациятап
204
4
 
9
 
! Отговори
Жжээф преди 1 година
Слава Урана(обогатен). Кога най-накрая ще ги приключи Путин? Писна ми от тези наглеци.
203
8
 
13
 
! Отговори
Американнски л@йна преди 1 година
Тук един хомосексуалист от безсилие взе да превърта хаха! В момента има атаки по цяла нацистка Украйна отново взривени складове. А на Артьомовск на Укронацистите са им останали 12 високи сгради под техен контрол. Абе къде е Залужни от 10 дена ни вест ни кост 10 дена го няма ? Абе какво стана с контраофанзивата бе хомосексуалисти ? Слава на Русия която ще смачка американското робство.
202
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много успешно. Заради политическия риск и авторитарния режим на Ердоган, инвестициите са много по-ниски отколкото можеха да бъдат и Турция от години е на ръба на фалита. Същото е и с България. Всеки знае, че на България не може да се разчита защото все още е само БКП, ДС и корупция и затова не се инвестира. Полша с тяхната русофобия вече са на светлинни години пред България. Отидете до Полша да видите какво е там.
201
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нигерия всъщност е по богата от Украйна! Брутния Вътрешен продукт е по висок :))
200
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Грешката в логиката ви е да си мислите, че може да се седи на два стола. Ако искаш с русия и Китай - отлично, няма проблеми. Но тогава без търговия с ЕС и без инвестиции от ЕС. Явно си нямате никаква идея как работи българската икономика. Всичкото печалившо производство е за ЕС и обикновено с инвестиции от ЕС. Ама гледате някъв АЕЦ в Турция и въздишате. Ако имахте мозък, русофилството нямаше да съществува.