Ще заобича ли Унгария ромите си

"Око за око, зъб за зъб" - рецепта за етническа война
Обновена: 2 май 2013 17:21 | 2 май 2013 17:21,
184
Ще заобича ли Унгария ромите си
Унгарски ром. Снимка: Reuters, архив

Отношенията между ромското малцинство и неромското мнозинство са трудни и сложни в много централноевропейски страни. В Унгария често има проблеми от подобен характер, но дали има примери за добри практики, пита Би Би Си.

„Не ви моля да обичате циганите, но всички ние трябва да живеем заедно“, заявява полицейски началник в зала, пълна с млади кадети - „Затова полицията трябва да показва толерантност и доверие, а не омраза и отлъчване.“ В този момент залата утихва. Засегната е една от най-болезнените теми за унгарското общество.

Ето и мнението на млади полицаи – мъже и жени. „Моят опит показва, че 70 или 80% от престъпленията са извършени от роми“, разказва един и след това пита: „И какво да кажа, ако спра някой ром по време на рутинна проверка и той ме обвини, че съм го спрял само заради етническия му произход?“.

„Проблемът не е в предразсъдъците на мнозинството“, заявява пък друг и продължава „проблемът е в ромите, които мразят нас, унгарците“.

Млада жена обаче има различно мнение: „Трябва да сме бдителни и да наблюдаваме за всякакви знаци за етническа омраза и нетолерантност и в интернет, и в ежедневието си“

Днес е необичайна сутрин в град Мишколц, където безработицата е 25%.

Американската активистка Патрис О'Нийл е тук, за да сподели опита си в борбата срещу престъпленията от омраза в САЩ и по-специално тези на белите расисти срещу чернокожи, евреи, мексиканци, гейове и др.. Тя е част от организация, бореща се с престъпленията от омраза - „Не в нашия град“

Повечето от слушателите, пред които е говорила в Източна Унгария, харесват посланието й. Но много са и скептични.

Много хора не са запознати с концепцията на престъпленията от омраза – идеята да нараниш някого заради цвета на кожата му, религиозните му вярвания или сексуалната му ориентация са различни от обичайните престъпления.

Три години са изминали, откакто четирима мъже, обвинени в серийно убийство на шестима роми на етническа основа, са арестувани.

Процесът все още се води срешу тях. Много унгарци обаче сравняват тези убийства с немалкото убийства на унгарци от роми през изминалите години.

Убийството на етнически унгарец, учител в малко градче, от развилняла се ромска тълпа през 2006 г. е сочено от прокуратурата за повода за серийното убийство.

Убийството на румънски хандбалист през 2009 г. и ужасяващото изнасилване и убийство на полицейски психолог през 2012 г. също са извършени от хора от ромски произход.

Само най-агресивните екстремисти го изказват свободно, но понякога по време на дебати изскача грозното изречение: „Те ни избиват, ще ги избиваме и ние!“

„Око за око, зъб за зъб“ или иначе казано – рецепта за етническа война.

Всъщност собственият опит на унгарците би могъл да им помогне да разберат какво представляват престъпленията от омраза и каква е разликата между тях и обикновените престъпления – унгарци, живеещи в Румъния, Словакия и Сърбия, са нападани само, защото говорят на унгарски на улицата.

По времето, по което инициативата „Не в нашия град“ стартира в САЩ, на млада унгарска двойка в Румъния не е позволено да се ожени, защото младежът казал „Да“ на избраницата си на унгарски.

В Словакия пък около 40 етнически унгарци кандидатстват за двойно гражданство, в резултат на което им е отнето словашкото гражданство от властите.

Нетолерантността е жива в Централна Европа. Все пак изглежда, че немалко унгарци са отворени към посланието на Патрис О'Нийл.

Има и положителни примери, включително и в Унгария, като полицай от ромски произход, ценен заради професионализма си, музикант, който изнася благотворителни концерти, за да събере средства за пострадали роми при марш на крайнодесни, майката на убитата полицейска психоложка, която призовава за успокояване на ситуацията.

„Никой не ви казва, че няма престъпления сред ромските общности“ - разказва пред събралото се множество Гьоргу Макула, полицай от ромски произход - „но не забравяйте, че има много, много хора, които не са престъпници, но страдат от предразсъдъците в обществото ни.

56 престъпления от омраза са регистрирани в Унгария за 2011 г., сравнено с 55 хиляди във Великобритания. Което значи, че или Унгария е остров на толерантността, или се нуждае от нов подход за справяне с проблема.

По материал на BBC

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


184
Още по темата: Унгарияроми
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
46
 
! Отговори
WASILISQNISGERMANI преди 10 години
АКО САПУНА СЕ ПЕНИ ДОБРЕ.....
2
8
 
52
 
! Отговори
Рудолф Хес преди 10 години
Маджарите не обичат ***? Гадни хора.
1
4
 
67
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Или с две думи как САЩ държат за т....те ЕС чрез ***.