Дипломацията и сигурността след Крим - новият световен ред

Economist: Путин прегази с танк съществуващия световен ред
21 мар 2014 21:25,
560
Дипломацията и сигурността след Крим - новият световен ред
Снимка: Reuters

"В сърцата и умовете на хората Крим винаги е бил неделима част от Русия", заяви тази седмица Владимир Путин пред руския парламент. Той анексира полуострова със смайваща скорост и ефикасност, подкрепен от смазващо мнозинство на референдума, пише БТА.

Истината е, че Путин е сила, която поражда нестабилност и спорове. Основополагащият акт на неговия нов ред бе да преначертае граница с аргументи, които биха могли да бъдат използвани, за да разпалят териториални спорове на десетки места по света. Дори и повечето кримчани да искат да се присъединят към Русия, референдумът бе фарс.

Сегашното поведение на Русия често бива поставяно в тесните рамки на начало на нова студена война с Америка. Всъщност то поражда по-голяма заплаха за страните навсякъде, защото Путин прегази с танк съществуващия световен ред.

Прегръдката на родината

Външната политика се развива циклично. Разпадането на Съветския съюз доведе до неоспорвано превъзходство на Съединените щати и агресивно отстояване на американските ценности. Но напомпан от високомерието на Джордж Буш, този "еднополюсен свят" се задави в прахта на Ирак. Оттогава Барак Обама се опитва да наложи подход на по-голямо сътрудничество, изграден на възгледа, че Америка може да се съюзи с други страни, за да посрещнат общи проблеми и да изолират злосторниците.

Този подход се провали с гръм и трясък в Сирия, но показа някои признаци на успех с Иран. Макар и в по-умерена
форма, именно американското влияние държи морските пътища отворени, границите - зачитани и международното право - спазвано в общи линии.

От тази гледна точка постсъветският ред е смислен. Сега Путин го руши. Той облича превземането на Крим в
одеждата на международното право. Твърди например, че свалянето на правителството в Киев означава, че той вече не е обвързан с договора, гарантиращ границите на Украйна, който Русия подписа през 1994 г., когато Украйна се отказа от ядрените си оръжия. Но международното право се опира на принципа на наследяване на правата и задълженията на правителствата от техните предшественици. По подобен начин той се позова на принципа, че трябва да защити своите "сънародници", тоест всеки, който той реши да определи като руснак, без значение къде е. Напук на всички доказателства, той отрече, че военнослужещите без опознавателни знаци, които установиха контрол над Крим, са руснаци.

Тази комбинация от закрила и хитруване е формула за интервенция в която и да било страна с някакво малцинство, не само руско. Размахвайки изфабрикувани историйки за украински фашисти, заплашващи Крим, той не спази принципа, съгласно който намеса в чужбина трябва да бъде използвана само в краен случай, когато наистина ножът е опрял до кокала. Той изтъква бомбардировките на НАТО над Косово през 1999 г. като прецедент, но те последваха ужасяващо насилие и изтощителни усилия в ООН, които Русия блокира. Дори тогава Косово не бе, както Крим, незабавно анексирано, а се отцепи девет години по-късно.

Новият ред на Путин, накратко, е изграден върху реваншизъм, дръзко пренебрегване на истината и извъртане на закона, така че той да означава онова, което е изгодно на управниците. Това не е никакъв ред. За съжаление, твърде малко хора го разбират. Много са страните, които негодуват от превъзходството на Америка и морализаторстването на Запада. Но те ще узнаят, че новият ред на Путин е далеч по-лош. Малки страни процъфтяват в отворена система на правила, макар и несъвършени. Ако правото е на страната на силния, има много неща, от които да се страхуват, особено като се наложи да се борят срещу агресивна регионална  сила. По-големите страни, особено новите гиганти сред изгряващите сили, не са изправени пред толкова голяма заплаха от тормоз. Но един свят на анархия, изпълнен с недоверие, ще нарани всички тях. Ако международните споразумения се окажат безсмислени, Индия може по-лесно да бъде въвлечена във въоръжен сблъсък с Китай за Аруначал Прадеш или с Пакистан за Ладах. Ако едностранното отцепване е приемливо, Турция трудно ще убеди
кюрдите, че тяхното бъдеще е помирението. Египет и Саудитска Арабия искат регионалните амбиции на Иран да бъдат потушени, а не подхранвани от принципа, че Техеран може да се меси, за да помага на шиитите в Близкия изток.

Дори Китай трябва да се замисли. От тактическа гледна точка Крим му връзва ръцете. Прецедентът с отцепване е проклятие заради Тибет; принципът за обединение е свещен заради Тайван. От стратегическа обаче интересите на Китай са ясни. От десетилетия той се стреми към възход с мирни средства вътре в системата, избягвайки състезанието, което парвеню като Германия започва срещу Великобритания през 19 век и което приключва с война.

Мирът в света на Путин обаче е уклончив, защото всичко може да се превърне в претекст за действие и всичко, възприето като агресия, изисква ответен отговор.

Действай сега или плащай после

За Обама това е решаващ момент: той трябва да води, не просто да сътрудничи. Крим обаче е от значение и за останалия свят. Предвид на залозите, отговорът до този момент е слаб и откъслечен. Китай и Индия стоят повече или по-малко настрана. Западът наложи визови санкции и замрази авоарите на няколко руснаци. Потърпевшите наричат това почетен знак.

И накрая, мерките трябва да започнат да надхвърлят очакванията. Замразяванията на авоари могат да бъдат могъщо средство, защото, както показаха санкциите срещу Иран, международните финанси се боят от разширяване на американската регулаторна машина. Приятелите клептократи на Путин ще пропищят, ако Великобритания направи нежелани в Лондон руски пари, свързани с режима. Франция трябва да се откаже от продажбите на оръжие за Русия.

В случай че Източна Украйна е следващата, Германия трябва да бъде готова да наложи ембарго на руския нефт  и газ. Планирането трябва да започне сега, за да се намали зависимостта на Европа от руската енергия и да се засили НАТО.

Украйна се нуждае от пари в краткосрочен план, за да не рухне, и дългосрочни реформи с помощта на Международния валутен фонд, подкрепени от външни съвети, до степен, каквато може да понесе. Като първа стъпка Америка трябва незабавно да изплати вноските си във фонда, които от месеци са блокирани от Конгреса.

Дори ако Западът е готов да предприеме сериозни мерки срещу Путин, изгряващите световни сили може да не са склонни да го осъдят. Но вместо да се примиряват с неговата незаконна анексия на Крим, те трябва да помислят в какъв световен ред искат да живеят.

Дали биха предпочели такъв ред, в който държавите като цяло спазват международните споразумения и граници? Или такъв, в който думите са изопачени, границите - незачитани, а споразуменията - разваляни по нечия воля?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


560
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
306
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Без функциониращи медии няма надежда за изграждане на "включващо" общество, реформиране на институциите, а хората да разберат какви са проблемите, за да действат заедно. Много държави са слаби, именно защото хората не успяват колективно да видят какъв им е проблемът, много са разпокъсани, следват раздробени интереси и не могат да формулират колективна визия за по-добро бъдеще.
305
8
 
4
 
! Отговори
сирил преди 10 години
Русия е държава, основана на връзки, кланове, неформални зависимости, дори политици с най-добри намерения не могат да постигнат много, защото не успяват да ангажират хората да сътрудничат с държавата. Те приемат закони или налагат правила, но администрацията не работи и не ги прилага, защото е корумпирана, некомпетентна или постоянно се сменят хората в нея.
304
2
 
21
 
! Отговори
Той е преди 10 години
Тъй тъй, ако световния ред е наложен от Запада е добър, и ако някой дръзне да го наруши, е злодей...Да оставим дребните подробности, че същия този Запад води и подклажда войни в целия свят, нахлува в по-слаби държави с измислени претексти, а всъщност заради едно и също - ресурси и финанси! Е, кой е всъщност световния агресор - тоя, дето си връща СВОЯ територия, или тия, дето нагазват чуждата? А после реват на умряло, що за безочие и наглост?
303
5
 
23
 
! Отговори
Минувач преди 10 години
Алоо, г-жа авторката на този *** пасквил, чуваме ли се, чуваме ли се? Да ти споделя само, че ако някой пак те нарече ЖУРНАЛИСТ , направо те лъже в очите, да знайш! Името на твоята позиция в този третокласен сайт е ПОРЪЧКОВ ДРАСКАЧ. И нищо повече. Така да се представяш вече, че иначе заблуждаваш и ядосваш!
302
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Когато НАТО бомбандира Балканите и разпаднаха Югославия, като създадоха съвсем нова "държава" Косово на нейната територия, беше редно и законно. Когато Русия си върна подарения от хохола /украинец подигравателно/ Хрушчов през 1954 година Крим без нито един изстрел, чрез референдум е незаконно и нарушава "световния ред". Какъв ред, като имаме само битка за суровини, пазари и оглозгване на чуждите икономики и източването им ?
301
2
 
20
 
! Отговори
Феликс преди 10 години
"Много са страните, които негодуват от превъзходството на Америка и морализаторстването на Запада." Морализаторство?! Бомбардират с крилати ракети всеки, който ги погледне накриво...
300
3
 
13
 
! Отговори
Петър преди 10 години
Защо ли ми се струва че тази съчинителка нещо не е...!?!?!?
299
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Кой? Кой е поръчителят на този пасквил?
298
1
 
8
 
! Отговори
5kov преди 10 години
До алфНапротив те умеят да извличат ползи, но не за държавата а за себе си.
297
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Снощи по едно време яко замириса на ***.Помислих си че нещо е станало с отходните тръби.А то се оказа че наш ***"разсъждава"по ситуацията в Крим по Панорама.
296
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
НЕуважаеми журналисти,пускайте още повече такива глупости,та българите,подкрепящи Путин от 90 да станат 99%.
295
2
 
12
 
! Отговори
алф преди 10 години
Не са ни виновни нито американците,нито руснаците.Виновни са продажните ни политици,които никога не умеят да извличат ползи и са със свалени *** към всички !Няма истински патриоти като Ботев,Левски и Стамбулов.На почит са крадците и лъжците.Виновни сме всички,че се примиряваме когато доказани престъпници никога не влизат в затвора а говорят от трибуната на НС и се кандидатират за премиери и президенти.Това може да се случи само в Абсурдистан...
294
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Драйфа ми се като чета такива бълвочи...
293
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Изключително *** публикация.Като я прочете човек и веднага му се досира.
292
1
 
30
 
! Отговори
дънди преди 10 години
Тази статия съдържа полуистини, неточности, пристрастна е и поради това некоректна. С други думи непрофесионални съждения! Журналистката, която я е написала е имитиращ папагал. Жалко, че дребни душици налагат мнения в услуга на заинтересовани лица.
291
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Какво да гледаме и сравняваме другите,след като част от новия световен ред е при нас!!!Влезе не през вратата,а ни го подхвърлиха през прозореца като бомба ***.Говоря за творението ВАЛУТЕН БОРД!Е, по американски си имаме вече образование,здравеопазване,тлъсти банки,монополи с тлъсти печалби,данъчна система по подобие на тяхната,свободен пазар/не свободен,а със свалени ***/ в тяхна полза и други благинки!Е,да питам как ви действа американския начин на живот и живот на кредит?Харесва ли ви??
290
1
 
13
 
! Отговори
гост преди 10 години
г-жо Захариева със сигорност сте объркали хапчетата
289
2
 
25
 
! Отговори
Кубрат преди 10 години
Искаме спешен референдум за незабавно излизане на България от НАТО и ЕС !!!
288
2
 
28
 
! Отговори
Българин преди 10 години
"Путин прегази с танк съществуващия световен ред"Кой световен ред ? Този с прегазения и унижен Ирак ,този със смачкания и разстрелян Афганистан ,този с унищожената Либия ,с бомбардираната Югославия ,с Виетнам ,с Египет,Сирия?Този ,който искат да има Американците ?Стига демагогия ,стига двойни стандарти.Не сме толкова невежи.
287
2
 
22
 
! Отговори
алф преди 10 години
Светът се възхити на Путин,защото на всички вече им омръзна от американските войни за "демокрация".Сърбия,Афганистан,Ирак,Либия,Египет,Сирия...По-добре ли заживяха там?След американската окупация,износът на хероин от Афганистан е нарастнал 3 пъти!Затова беше фарсът с кулите близнаци...Баста