Дипломацията и сигурността след Крим - новият световен ред

Economist: Путин прегази с танк съществуващия световен ред
21 мар 2014 21:25,
560
Дипломацията и сигурността след Крим - новият световен ред
Снимка: Reuters

"В сърцата и умовете на хората Крим винаги е бил неделима част от Русия", заяви тази седмица Владимир Путин пред руския парламент. Той анексира полуострова със смайваща скорост и ефикасност, подкрепен от смазващо мнозинство на референдума, пише БТА.

Истината е, че Путин е сила, която поражда нестабилност и спорове. Основополагащият акт на неговия нов ред бе да преначертае граница с аргументи, които биха могли да бъдат използвани, за да разпалят териториални спорове на десетки места по света. Дори и повечето кримчани да искат да се присъединят към Русия, референдумът бе фарс.

Сегашното поведение на Русия често бива поставяно в тесните рамки на начало на нова студена война с Америка. Всъщност то поражда по-голяма заплаха за страните навсякъде, защото Путин прегази с танк съществуващия световен ред.

Прегръдката на родината

Външната политика се развива циклично. Разпадането на Съветския съюз доведе до неоспорвано превъзходство на Съединените щати и агресивно отстояване на американските ценности. Но напомпан от високомерието на Джордж Буш, този "еднополюсен свят" се задави в прахта на Ирак. Оттогава Барак Обама се опитва да наложи подход на по-голямо сътрудничество, изграден на възгледа, че Америка може да се съюзи с други страни, за да посрещнат общи проблеми и да изолират злосторниците.

Този подход се провали с гръм и трясък в Сирия, но показа някои признаци на успех с Иран. Макар и в по-умерена
форма, именно американското влияние държи морските пътища отворени, границите - зачитани и международното право - спазвано в общи линии.

От тази гледна точка постсъветският ред е смислен. Сега Путин го руши. Той облича превземането на Крим в
одеждата на международното право. Твърди например, че свалянето на правителството в Киев означава, че той вече не е обвързан с договора, гарантиращ границите на Украйна, който Русия подписа през 1994 г., когато Украйна се отказа от ядрените си оръжия. Но международното право се опира на принципа на наследяване на правата и задълженията на правителствата от техните предшественици. По подобен начин той се позова на принципа, че трябва да защити своите "сънародници", тоест всеки, който той реши да определи като руснак, без значение къде е. Напук на всички доказателства, той отрече, че военнослужещите без опознавателни знаци, които установиха контрол над Крим, са руснаци.

Тази комбинация от закрила и хитруване е формула за интервенция в която и да било страна с някакво малцинство, не само руско. Размахвайки изфабрикувани историйки за украински фашисти, заплашващи Крим, той не спази принципа, съгласно който намеса в чужбина трябва да бъде използвана само в краен случай, когато наистина ножът е опрял до кокала. Той изтъква бомбардировките на НАТО над Косово през 1999 г. като прецедент, но те последваха ужасяващо насилие и изтощителни усилия в ООН, които Русия блокира. Дори тогава Косово не бе, както Крим, незабавно анексирано, а се отцепи девет години по-късно.

Новият ред на Путин, накратко, е изграден върху реваншизъм, дръзко пренебрегване на истината и извъртане на закона, така че той да означава онова, което е изгодно на управниците. Това не е никакъв ред. За съжаление, твърде малко хора го разбират. Много са страните, които негодуват от превъзходството на Америка и морализаторстването на Запада. Но те ще узнаят, че новият ред на Путин е далеч по-лош. Малки страни процъфтяват в отворена система на правила, макар и несъвършени. Ако правото е на страната на силния, има много неща, от които да се страхуват, особено като се наложи да се борят срещу агресивна регионална  сила. По-големите страни, особено новите гиганти сред изгряващите сили, не са изправени пред толкова голяма заплаха от тормоз. Но един свят на анархия, изпълнен с недоверие, ще нарани всички тях. Ако международните споразумения се окажат безсмислени, Индия може по-лесно да бъде въвлечена във въоръжен сблъсък с Китай за Аруначал Прадеш или с Пакистан за Ладах. Ако едностранното отцепване е приемливо, Турция трудно ще убеди
кюрдите, че тяхното бъдеще е помирението. Египет и Саудитска Арабия искат регионалните амбиции на Иран да бъдат потушени, а не подхранвани от принципа, че Техеран може да се меси, за да помага на шиитите в Близкия изток.

Дори Китай трябва да се замисли. От тактическа гледна точка Крим му връзва ръцете. Прецедентът с отцепване е проклятие заради Тибет; принципът за обединение е свещен заради Тайван. От стратегическа обаче интересите на Китай са ясни. От десетилетия той се стреми към възход с мирни средства вътре в системата, избягвайки състезанието, което парвеню като Германия започва срещу Великобритания през 19 век и което приключва с война.

Мирът в света на Путин обаче е уклончив, защото всичко може да се превърне в претекст за действие и всичко, възприето като агресия, изисква ответен отговор.

Действай сега или плащай после

За Обама това е решаващ момент: той трябва да води, не просто да сътрудничи. Крим обаче е от значение и за останалия свят. Предвид на залозите, отговорът до този момент е слаб и откъслечен. Китай и Индия стоят повече или по-малко настрана. Западът наложи визови санкции и замрази авоарите на няколко руснаци. Потърпевшите наричат това почетен знак.

И накрая, мерките трябва да започнат да надхвърлят очакванията. Замразяванията на авоари могат да бъдат могъщо средство, защото, както показаха санкциите срещу Иран, международните финанси се боят от разширяване на американската регулаторна машина. Приятелите клептократи на Путин ще пропищят, ако Великобритания направи нежелани в Лондон руски пари, свързани с режима. Франция трябва да се откаже от продажбите на оръжие за Русия.

В случай че Източна Украйна е следващата, Германия трябва да бъде готова да наложи ембарго на руския нефт  и газ. Планирането трябва да започне сега, за да се намали зависимостта на Европа от руската енергия и да се засили НАТО.

Украйна се нуждае от пари в краткосрочен план, за да не рухне, и дългосрочни реформи с помощта на Международния валутен фонд, подкрепени от външни съвети, до степен, каквато може да понесе. Като първа стъпка Америка трябва незабавно да изплати вноските си във фонда, които от месеци са блокирани от Конгреса.

Дори ако Западът е готов да предприеме сериозни мерки срещу Путин, изгряващите световни сили може да не са склонни да го осъдят. Но вместо да се примиряват с неговата незаконна анексия на Крим, те трябва да помислят в какъв световен ред искат да живеят.

Дали биха предпочели такъв ред, в който държавите като цяло спазват международните споразумения и граници? Или такъв, в който думите са изопачени, границите - незачитани, а споразуменията - разваляни по нечия воля?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


560
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
326
7
 
4
 
! Отговори
равносметката преди 10 години
НАТО трябва да благодари на ***...Джуджето за 2 седмици успя да направи Украйна член на ЕС/НАТО Изглежда е традиция навсякъде по света най-големите *** да стават милициомери/полЮцаи
325
3
 
2
 
! Отговори
сирил преди 10 години
62% от сделките в света се извършват в долари.Т.е.държателите на долари или американски дцк няма да допуснат поне на този етап да се случи нещо с долара.Малко инфо.преди няколко месеца юана влезе в клуба на елитните валути.На ден се извършват сделки в юани за 120млрд$ а в долари 4трлн 650млрд...за сега не виждам шансове...
324
3
 
4
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Защо ЕС не наложи тежки санкции за погазване на правилата на човека в Турция. Ердоган изби маса народ и хвърли в затвора много народ. Къде е ЕС след като фашистката власт на Ердоган избива не само кюрди, но и турци, всички те турски граждани. Къде е този Европейски съюз който защитава правата на човека. Спирам. Благодаря за търпението
323
11
 
3
 
! Отговори
урок по история преди 10 години
Русия, тази развратница и мнима защитница на славянството, тя употреблява още по-радикални средства, за да затрие от лицето на земята българските колонии!(Хр.Ботев) 1872
322
4
 
9
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Зад терористите в Сирия стои САЩ. Аз съм говорил с арабисти, че асад е диктатор, но никога няма да подкрепя терористите да стимулирани от САЩ да завземат Сирия. Те са същите марионетки както агента на САЩ Осама бин Ладен. Той е един възспитаник на САЩ. Защо така ние мижитурски мълчим за тази агресия на САЩ която има бази и ракети по границата със Русия.Целта на САЩ е не да има разбирателство, а иска Украйна и Русия да се противопоставят. Къде е Европа се питам аз. При мижитурките
321
3
 
4
 
! Отговори
сирил преди 10 години
Една от причините за началото на гражданската война в Афганистан е стремежът за подкрепа на просъветското правителство в Кабул, което поддържа концепцията на социализма в страната случайно да ти напомня нещо...
320
3
 
4
 
! Отговори
сирил преди 10 години
до Вучков..Войната в Афганистан (19791989) е военен конфликт на територията на Афганистан, един от етапите на гражданската война в страната, включващ присъствието на място на военен контингент съветски войски. Борбата е за пълен политически контрол над територията на Афганистан, като в конфликта е пряко намесена армията на СССР, изпратена с решение на Политбюро на ЦК на КПСС, за подкрепа на правителството в Кабул.
319
2
 
2
 
! Отговори
сирил преди 10 години
Федералният резерв на САЩ : 6,328 трлн. долара Китай : 1,132 трлн. долара Индивидуални инвеститори : 1,107 трлн. долара Япония : 1,04 трлн. долара Пенсионни фондове : 842,2 млрд. долара Взаимни фондове : 653,5 млрд. долара щати в САЩ : 484,4 млрд. долара Великобритания : 429,4 млрд. долара това са част от страните инвестирали в САЩ
318
5
 
3
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Из изказването му в момента по Евроком: САЩ разори Виетнам, Ирак, Авганистан, Кипър. Как в Чили бе наложена фашистката диктатура на Пиночет - един агент на САЩ. Кратка пауза за реклама и отново ескадроните летят както е казал големия поет Христо смирненски
317
4
 
10
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
САЩ нямат никаква мироопазваща мисия в Авганистан както и СССР. В САЩ имам контакти с шофьори които ми казаха, че изнасят тонове наркотици. Това е ролята на Америка, а не внасянето на демокрацията
316
4
 
6
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Крим бе подарен на Украйна по незаконен начин с грубо погазване и на международните договори. Тогава що не протестираха САЩ, Европа и разни други тинтири-минтири като БЕХ, които са ми омръзнали не само да слушам и да гледам
315
6
 
2
 
! Отговори
сирил преди 10 години
Това което някои хора наричат заеми...Русия,Китай,Япония,Швейцария,Великобритания наричат "инвестиции в най-мощната икономика в света или най-сигурният начин за съхранение на пари...
314
0
 
9
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Роналд Рейгън е бил доносник срещу хора с леви убеждения. Неговият син заяви, че се срамува от баща си. Редфорд каза, че обича страната си, но страда , че тя е мразена в цял свят
313
3
 
12
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
Америка само иска и никога не дава. Помните ли как ни изпратиха развалена царевица. Тя не плаща за базите си по света и трови земята ни. А от Русия получавахме доста повече. САЩ не е демократична страна, а е 1000 процентна полицейска държава но облечена в красиви и лицемерни фрази. Русия е по директна в изказа си. Когато отидох в Америка ме проучваха 5 месеца. Това е Америка. Сакън да не направя атентат. Не живейте с илюзии. Америка е е една комунистическа държава
312
5
 
9
 
! Отговори
сирил преди 10 години
САЩ никога не си връща дълговете към другите държави" от кои държави САЩ са взели кредити и не са ги върнали,я ме светни щото съм много бос.
311
3
 
7
 
! Отговори
реалити преди 10 години
Поредния ПАСКВИЛ на bg.dnes.Живеем в свят, в който истината е изопачена г-жо Захариева, благодарение на такива като теб, на които се плащат тлъсти суми, за да го правят
310
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
zasramete se be lizemeri !!!!!Tazi statija da beshe napisana kogato otdeliha nezakonno Kosovo i prekroiha granizite na edna suverenna dargava Sarbija !! !!!!!!!!
309
8
 
2
 
! Отговори
сирил преди 10 години
Российское решение о возможной военной кампании на Украине спровоцировало крупнейший дипломатический кризис. Запад грозит Москве санкциями, выведением страны из состава большой восьмерки и экономической изоляцией. В поддержку Кремля не высказались даже ближайшие союзники Белоруссия и Казахстан; стратегический партнер Китай сохраняет нейтралитет, но настаивает на соблюдении принципа территориальной целостности Украины. Лента.ру
308
4
 
14
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
САЩ краде суровини отвсякъде. -тия источник на богатство е, че непрекъснато предизвиква войни за да продава оръжие и налага политиката си в един управляем хаос. Ще продължим след рекламите
307
3
 
14
 
! Отговори
Вучков преди 10 години
САЮ са зловеща империя на злото. САЩ е една фалирала държава Тя има преразходи за своята шпионска, полицейска, разузнаваческа, военна държава и не може въпреки, че хората работят като мравки, да покрие разхода си. Няма място по света където Америка да не се е намесила и да докара безброй проблеми и разрушения. САЩ никога не си връща дълговете към другите държави