Обратът в политиката на Путин спрямо Украйна

Как да тълкуваме желанието на Русия да намали напрежението?
Обновена: 9 май 2014 21:44 | 9 май 2014 21:30,
417
Обратът в политиката на Путин спрямо Украйна
Снимка: Reuters

Характерна черта на дипломацията на руския президент Владимир Путин е да кара всички да тънат в догадки - така той може да използва съмнението, за да засили заплахите си, да прикрие слабостите си и да не губи инициативата. Такъв беше ефектът и от думите му на 7 май, едно от редките му публични изявления, в които говори официално за кризата в Украйна.

Путин призова проруските сепаратисти в източната част на страната да отложат референдумите, които планираха за този уикенд. Каза, че смята президентските избори в Украйна, насрочени за 25 май, за "стъпка в правилната посока", влизайки в противоречие със собствения си външен министър, който многократно ги нарече абсурд. Освен това Путин обяви, че е наредил руските войски да се изтеглят от границата с Украйна.

Неколцина приветстваха това като повратна точка в кризата, ескалирала вече до нискоинтензивна война. Да се надяваме, че са прави. Много повече обаче са онези, включително това издание, които ще посрещнат изказването на Путин с оправдан скептицизъм.

По време на цялата криза Русия говори едно, а върши друго. Дори дипломацията да свърши работата си, Западът трябва да продължи да оказва натиск върху Русия и да подкрепя Украйна.

Провокации и пак провокации

Изходната точка е да се прецени дали Путин наистина възнамерява да направи това, за което говори. Той обеща изтегляне на руските войски, но не каза, че този път изтеглянето ще трябва да е недвусмислено. Това, което се случва в Украйна, също влиза в сметката. Вместо да продължава да насърчава проруските сепаратисти, Путин трябва да използва влиянието си за постигане на мир. Но искреността му ще проличи най-вече по руските медии, които помагат на Кремъл, бълвайки антиукраинска пропаганда. Сега те трябва да престанат да подстрекават към война.

Да предположим, че Кремъл мине успешно тази проверка, какво ще последва? Досега Путин изглеждаше твърдо решен да разпалва конфронтацията с Украйна - пазейки заплахата за руска инвазия като резервен вариант. Той има две причини да отстъпи. Едната са все по-тежките санкции, които започват да се отразяват на руската икономика. Но вероятно още по-притеснителен за него е растящият брой жертви в Източна Украйна.

Сблъсъците набират ужасяваща инерция, саботирайки възможността на Путин да използва влиянието си в Източна Украйна, за да удари по управлението в Киев. Вместо това Русия рискува да бъде засмукана в конфликта, за да изпълни гаранциите за защита, които е дала на поддръжниците си. Макар заплахата за нахлуване да й е изгодна, една реална окупация би имала прекалено висока цена. Ако руски и украински войски започнат да се избиват, това ще се отрази пагубно на популярността на Путин у дома. Много по-добре е напрежението в Украйна да тлее, отколкото страната да избухне в пламъци.

Путин изглежда се надява признателният свят, който отчаяно се стреми да избегне този конфликт, да се съгласи с нещо, към което той винаги се е стремял: Украйна да е федерация, което ще попречи на Киев да се сближи с Европейския съюз и НАТО и няма да се оспорва анексирането на Крим. Светът не бива да се съгласява. Украйна ще трябва да даде по-голяма автономия на областите си, но не и право да налагат вето върху външната политика. Западът трябва да оказва на Украйна помощ и максимално да съветва правителството й.

Тази криза далеч не е приключила. Путин може да засили натиска върху Украйна толкова лесно, колкото изглежда, че го е отслабил. Той не се е отказал от Крим, а отношението му към Украйна издаде същността на неговия режим. Затова Западът би трябвало да запази настоящите санкции, както и заплахата за нови. Той трябва да се стреми да ограничи зависимостта си от руските енергийни източници и да приеме факта, че докато Путин е на власт, да се прави бизнес с Русия ще е рисковано. В края на краищата, ще се доверите ли на човек, запалил пожар в съседната къща само защото изведнъж ви е предложил кофа вода?

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


417
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
1
 
! Отговори
Salajadin преди 10 години
До До 16ABE PREDUPREDIH GO CHE DEZUREN TAZI VECHER E DOKTOR CVETKOV, A TOI ZNAE KOLKO E STROG,NE ME SLUSHA,PAK SHTE IMA STUDEN DUSH ZA NAGRADA I POSLE HUBAVOTO RIZLE S DALGITE RAKAVI
14
4
 
39
 
! Отговори
ааа преди 10 години
Кой запали пожара в Украйна,безумни човече който си надраскал тези редове,кои свалиха законно избрания и президент.Не говорим добър ли бил ,лош ли.На всички е ясно кои,независимо дали го признават или не,защото така прехваления от тебе запад ако не беше поддържал хунтата в Киев,сега нямаше да се лее кръв в Украйна.
13
18
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До ХА-ХА-ХА !Какво им е лошото на *** и ***? Ти дали си рус и синеок?
12
33
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Некакво напрежение не иска да смъква, а обратното. Всичко в Русия е провокация и блъф. Няма по-лъжливи от руснаците, ако говорят за нещо, значи подготвят обратното. В огромната си част са вероломни, подли и коварни хора, готови да трепят дори своите, за да им мине номера да наклепят някого. Изметта на света.
11
8
 
48
 
! Отговори
демагогия преди 10 години
Стига сте демонизирали Путин!Кой храни фашистите на Майдан?Кой праща милиарди да прави цветни революции?Кой постоянно рови за санкци?Защо Европа не показва истината за положението в Украйна- как разстрелват хора вървящи по улиците с покупки от магазина, деца и бременни защото са с георгиевски ленти.Защо срещу мирните жители от югоизток стрелят полски, немски,американски и други въоръжени с автомати , които не говорят нито руски, нито украински.И за тях ли е виновен Путин.
10
55
 
9
 
! Отговори
НагоренПопокатепетъл преди 10 години
Логично е. Путин напълни гащите с кафяво. Кримският сценарий не сработи в източната част и Украйна взе да мачка руските терористи. САЩ и ЕС също наложиха санкции, които все по-силно удрят руската икономика. Очевидно първоначалният план не върви както трябва и Путин взе да дава назад. Също както Хитлер през 1942-43 г. Затова *** вече иска с пропаганда да спечели каквото е останало - да наложи федерализация на Украйна и кротко да се изтегли, премахвайки санкциите срещу Русия. Не успя, ***....
9
2
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Западът трябва да оказва на Украйна помощ и максимално да съветва правителството й."Това го знам, игра на кукловоди и марионетки.
8
2
 
14
 
! Отговори
Salajadin преди 10 години
abe kolko e lapnala taya maria za zle sklepucanata statiika,a zauhavia vestnik,kolko mu e plateno ot gospodaria da publikuva lazi i evtina dezinformaciaeto ia informaciataV SLAVIANSK DNES SLEDOBIAD E PROSTRELIANO V SARCETO 12 GODISHNO DETE,PROVINENIETOMU E CHE E NOSILO NA GARDITE SI GEORGIEVSKATA LENTICHKABRAVO KARVOPIECO RODSHILD,SHTE TI SE VARNE SLIHVITE,TI ZNAESH DA SMIATASH LIHVI TA ZNAESH KOLKO SHTE TI SE VRASHTA
7
1
 
54
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Неслучайно сме на престижното 100-тно място по свобода на словото и медиите.
6
62
 
13
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 10 години
Да живее САЩ, долу русия и путин!!!
5
6
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Не е необходимо да се меси по какъвто и да е начин. То вече и на гаргите е ясно че Украйна в този си вид в тези граници и с тези откачалки на власт не може да съществува. Югоизточните области ще му кацнат сами както стана в с Крим.
4
2
 
33
 
! Отговори
Сандо преди 10 години
амиии обрат, прихванал е западни маниери - мисли едно, говори друго и прави квото е решил ... друго всичко е циркаджииски ноера за пред журналята
3
6
 
58
 
! Отговори
аз преди 10 години
ами как въпреки провокациите и огромното желание на американците да колонизират и Украйна и да поставят там ракети бази,въпреки огромната пропаганда и тормоза над руските украинци,Путин доказа отново,че е голям политик и търси решение за нещата много по дълбок и целенасочен вариант а не първичното агресивно и вандалско поведение на Майданците,САЩ и ЕС
2
3
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Характерна черта на дипломацията на руския президент Владимир Путин е да кара всички да тънат в догадки"Като гледам съдържанието на статията, успял е и този път.
1
9
 
69
 
! Отговори
антиеврейн преди 10 години
Не знам какъв точно е Путин, но този човек ми вдъхва увереност и спокойствие какво върши, а не като побеснелите *** и техните марионетки.