Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин

От Беларус до Казахстан се питат дали Русия може да играе водеща роля
15 яну 2015 20:58, Елка Василева
593
Кризата в Русия може да погребе Евразийската мечта на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Растящите щети от руската финансова криза за съседните бивши съветски републики могат да погребат мечтата на президента Владимир Путин за създаване на икономически съюз, който да съперничи на САЩ и ЕС.

От Беларус, която е на границата с Евросъюза, до Казахстан, който граничи с Китай, някои от онези, които някога бяха твърдо в орбитата на Москва, сега се питат дали Русия има необходимото, за да играе водеща роля, пишат Андрей Маховски, Дмитрий Соловьов и Маргарита Антидзе от Ройтерс.

Някои, като Беларус, са принудени заради вторичния икономически удар, идващ откъм Русия, да девалвират валутите си.

Други, като Азербайджан, хвърлят милиони долари, за да поддържат стабилен валутния си курс.

Официално лидерите на съседните страни се отнасят с разбиране към тежкото положение на Русия и някои от тях привидно подкрепят Путиновия Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който според неговите надежди трябваше да компенсира потенциала, загубен при разпада на съветската империя преди повече от 20 години.

Но над 40-процентната обезценка на руската рубла спрямо долара през 2014 г. и продължаващата й слабост и през тази година развърза езиците на някои, особено на беларуския президент Александър Лукашенко, който временно наложи 30-процентна такса върху покупката на чуждестранна валута, за да предотврати изтичането на долари. Той вече понижи таксата до 10 на сто за компании и я премахна за физическите лица.

"Задачата е поставена - да се търгува не в рубли, а в долари. Ние отдавна трябваше в отношенията с Русия да работим и да искаме те да ни плащат в твърда валута", каза Лукашенко през декември.

По-късно той остро разкритикува "глупавите и безмозъчни" ограничения, наложени от Русия върху транзитния внос на месни продукти от Беларус - мярка, предназначена да пресече опитите да се продават забранени западни продукти в Русия.

Москва ограничи вноса им като ответна мярка за санкциите, които САЩ и ЕС й наложиха заради Украйна.

Шумно изразеното недоволство на Лукашенко до голяма степен е насочено към местния електорат, обезпокоен от 25-процентния спад на беларуската рубла спрямо долара от средата на декември насам. Но търговските ограничения и исканията за разплащане в чужда валута са удар срещу същността на ЕАИС, който се базира на свободното движение на стоки и работна ръка.

Кремъл разглеждаше Украйна - третата по величина икономика след Казахстан и Русия в ОНД (Общността на независимите държави) - хлабавата групировка от 11 бивши съветски републики, като ключов член на новия съюз.

Но след анексирането на Крим от Русия през март м.г. и след като Москва подкрепи сепаратистите в Източна Украйна, шефът на Централната банка на Украйна Валерия Гонтарьова обобщи по следния начин позицията на Украйна спрямо Москва: "Като човек аз много се радвам на това, което става с руската рубла. . . . Но като шеф на централната банка това не ме радва, тъй като Русия си остава важен търговски партньор."

На Русия се падат 19 на сто от износа и 25 на сто от вноса на Украйна, сочат официални данни за първите девет месеца на 2014 г. Гривнята се обезцени с 50 процента спрямо долара през изминалата година.

Малко от бившите съветски съседи на Русия, (а може би дори никой) могат да избегнат въздействието от нейната криза, задълбочена от срива на цените на петрола до най-ниското си ниво от 6 г. Това е болезнено и може да подтикне някои от тях да мислят по-независимо.

Нефтодобиващият Азербайджан, който продаде почти 1,13 млрд. долара през декември, за да поддържа курса на своята валута - маната, не показва интерес да се присъедини към Путиновия съюз, а Грузия, която също е в Южен Кавказ, казва, че нестабилната ситуация в Русия трябва да укрепи прозападния й курс.

Малко изглеждат изгодите и за Армения - най-новия член на ЕАИС. Ануш Седракян - заместник-лидер на опозиционната Партия на свободните демократи, каза, че страната не получава субсидии, "нито финансови, нито политически изгоди".

За централноазиатския Киргизстан - една от най-бедните бивши съветски републики, която трябва да се присъедини към евразийския блок през май, за мнозина бизнесът едва ли би могъл да върви по-зле, след като нейната валута - сомът - се обезцени с 19,7 на сто спрямо долара. Официалният курс бе 59,90 към долара в сряда, но обменните бюра купуваха американската валута за 60 - 60,5 сома.

"Не разбирам какво става - може би просто не е сезон или хората нямат пари за харчене, и използват всичко, което имат, за да купуват долари", каза Нурия - 43-годишна продавачка на женски дрехи в столицата Бишкек.

Киргизстан като много бивши съветски републики също разчита на преводи от работници (в чужбина) за около 30 процента от брутния си вътрешен продукт, тъй като има над 1 млн. свои сънародници, работещи зад граница, главно в Русия.

Преводите от тях достигнаха 1,943 млрд. долара за периода януари-октомври м.г. срещу 1,874 млрд. за същия период през 2013 г., сочат данни на централната киргизска банка. Не е ясно какъв ефект ще има сривът на рублата върху преводите на целогодишна основа. Някои обаче се надяват, че присъединяването към ЕАИС ще означава по-добри условия на труд.

"Това ще доведе до нарастване на кешовите преводи от нашите работници", каза Асел Султаналиева, икономист в отдела за платежния баланс и външния дълг на киргизката национална банка.

Мнозина в съседния нефтодобиващ Казахстан се възползваха от срива на рублата, за да купуват телевизори и коли оттатък границата. Но със затихването на бума на шопинга сега погледите са насочени към местната валута - тенге. Казахският бизнесмен Мурат, който инвестира в зърнопроизводство, каза, че не държи в брой в тенге дори равностойността на 100 долара.

Много анализатори очакват девалвация скоро и предполагат, че централната банка поддържа тенгето чрез използването на валутните си резерви. Официални данни сочат, че резервите са нараснали от 27,9 млрд. долара на 30 ноември до 28 млрд. на 31 декември.

"Ако имате голям съсед и търговски партньор, чиято валута е рязко обезценена, а в същото време искате да защитите своята валута и да не я девалвирате, единственият начин да го направите е да построите сигурна и солидна нова китайска стена", каза Ораз Яндосов, бивш шеф на централната банка на Казахстан.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


593
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
362
5
 
7
 
! Отговори
До Анонимен 462 преди 9 години
В тия заводи дето се рушат по цялата страна само капачки ли са се правили?! Знаеш ли че, Б-я обзавеждаше космическите станции с електронно обурудване, правеше персонални компютри, които както и да изглеждат сега от дистанцията на времето си беше голяма работа за тогава. Забраниха ни да правим електроника след "демокрацията" и завода за дискове трябваше да закрием, като условие за непомнякакво! А знаеш ли колко страни тогава произвеждаха електрокари? Освен Япония бяхме само ние.
361
2
 
1
 
! Отговори
rob преди 9 години
До Бобиi nai golemite rezervi v zlato sa na amerika ako neznaesh
360
3
 
1
 
! Отговори
rob преди 9 години
До Бобиkakvi 100 mrd te gonqt tova e kapka v moreto ne mislish mai mn i interesno zashto v kitaiska p. ed. a ne v ruski
359
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
хеехех - продължавате ли да й четете на тая бълвочите........ , как не се жертва някой да я .... че да се спре....
358
11
 
14
 
! Отговори
Прост преди 9 години
Тъкмо се чудех кой може да напише такава глупава статия, поглеждам горе в ляво и хоп... ***
357
8
 
9
 
! Отговори
БРИКС преди 9 години
те санкциите не са почнали още да действат на 100%, минали са само 5 месеца, виждам как Велик Китай ще има излаз на Черно море, ще изкупят ушанките като топъл хляб
356
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Най - много да се увеличи производството на компир, ватенки, водка. Абе, какви коли щяла да произвежда, всички руски коли са на базата на западни автомобили - БМВ, фиат, Пакард. Дори преди перестройката американски и западни компании им разработваха находищата. Сега купуват оръжие от цял свят - Германия им обучава специалните части, стомана им продава и какво ли не, кораби купуват от Франция. За електроника пък да не говорим. Гола вода са технологично.
355
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не се ли опомни българския народ живее в един икономически геноцид от 25години с благородното съдействие на САЩ и Западна Европа. Нали американските експерти н обясниха да нарежем на скрап всичките си заводи, а селското стопанство да бъде ликвидирано. Така се ставало демократична държава внасяща домати от пустинни държваи, като Йордания.. И българските тапири им повярваха.
354
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 456Брей да му се не види, ти да пишеш от отдел "Продажби" на Газпром. Тази логика си срий някъде. Ако България има достъп и до арабски газ такива ли ще са цените.
353
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Стига сте спрягали този неграмотен аргумент с цената на газта. Не знаете ли как се търгува по света? Когато купиш 1 пакетче нудълси от китайците, цената му не е както когато купиш 100 пакетчета! БГ купува някакви мижави количества газ, в сравнение с Германия, Италия и т.н. ами естествено че, ще е на цена по-висока от Германия, която купува многократно повече.И пак, БГ плаща по-малко от други които купуват повече, като Чехия, Полша, Босня... така че, пак има отстъпка, това че простите не го разбират, не значи че я няма.
352
0
 
8
 
! Отговори
еди преди 9 години
455, А къде е по-добре от Ежропа в Евразия ли или направо Африка или Южна америка да ни пратите :)))))))))))))))))))) И сега ще почнат коооолко било хубаво там :)))))))))))))
351
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До едиЧе ще си останем в ЕС няма съмнение, нас къдет ни сложат там си стоим, и чакаме някой да дойде и ни освободи.
350
6
 
6
 
! Отговори
rustam преди 9 години
Ще им се на европа и щатите но пиздец
349
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин поне мечта има, а ние с това ЕС и ЦРУ и метите ни трябва да минат през Брюксел и Вашингтон.
348
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До anonimenТи направо си финансов гений, как никой не се е сетил до момента. Но това ноу - хау е приложимо и за България. Например в БГ е ниска раждаемостта. Спираме вноса на презервативи и воала - ставаме 10 милиона за 2-3 години.
347
3
 
6
 
! Отговори
Мнение преди 9 години
Излиза, че цялата работа с ниската цена на петрола е борба за власт на великите сили - САЩ и Русия. Еднакви са империите. На това му се казва демократичен подход и пазарна икономика, от страна на "великите". И защо долара се качва, при положение, че петрола са срива?Нито съм на страната на САЩ, нито на страната на Русия или пък на страната на ЕС, защото живея по-зле от колкото преди 5 години. Хората обедняха още, фирмите нямат работа.Ние дребните ще платим сметката и негативите май!
346
0
 
3
 
! Отговори
даа преди 9 години
ще се правят велики локомотиви и трактори в модерната вече страна. да бързаме да се включим и ние.
345
7
 
14
 
! Отговори
anonimen преди 9 години
Руският внос е за около 500 милиарда долара. Ако Русия намали този внос с около 150 милиарда, руската икономика в голяма степен ще се балансира.Това означава, че в близките години в Русия ще започнат да се произвеждат стоки, машини, автомобили, локомотиви, трактори за около 150 милиарда долара в повече, вместо да се внасят. Положителния ефект от всичко това е че руската икономика ще дръпне напред; започва епохата на Великата Модернизация за Русия.
344
13
 
7
 
! Отговори
Teo преди 9 години
Този Евразийски съюз ми се струва тотално обречен поради простата причина че РУ,КЗ и АЗ разчитат основно на продажба на газ и петрол и съвсем скоро ще са директни конкуренти за пазарите. Другите държави са почти пред фалит в този съюз и разчитат на търговия с Русия , която намалява...
343
1
 
3
 
! Отговори
vitosha преди 9 години
"територийката ви...." Ти от коя "територия" си майна? От твоята собствена ли? *** ***.